SOTA ekspedicija Mallorca EA6/S57D/P, 29.10.2014

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

SOTA ekspedicija Mallorca EA6/S57D/P, 29.10.2014

OdgovorNapisal/-a S57D » 03 Nov 2014, 13:37

Za letošnjo drugo SOTA ekspedicijo sem si izbral Balearske otoke - EA6. To področje Španije je vsaj kar se tiče SOTA aktivnosti zelo redko aktivno, pravzaprav je EA6 SOTA regija v radioamaterskih logih bolj redka kot Severna Koreja :D, tako da je bil moj obisk Balearov izvrstna prilika za vse SOTA navdušence, da si EA6 regijo dodajo na listo delanih SOTA področij.

Balearski otoki (katalonsko Illes Balears, špansko Islas Baleares) je otočje v zahodnem delu Sredozemskega morja. Politično so del Španije, v kulturno-jezikovnem pogledu pa spadajo h Katalonskim deželam. Glavni otoki so: Majorka (kat. in špa. Mallorca) na sredini, Menorka na vzhodu, Ibiza (katalonsko Eivissa) in Formentera na zahodu. Otoki so združeni v Balearsko avtonomno skupnost, ki meri 4.992 km2 in ima 1.106.049 prebivalcev (2011). Glavno mesto je Palma de Mallorca. Otoki so hriboviti z malo gozda. V rodovitnem, namakanem nižavju uspevajo južno sadje, olive, vinogradi. Pomemben je turizem. (Vir: Wikipedia)

Priprava na SOTA aktivacijo se je začela nekaj dni pred predvidenim odhodom. Radioamaterska SOTA oprema me ni skrbela, saj jo imam ves čas v nahrbtniku, pripravljeno za takojšnji odhod v hribe. Predvsem me je skrbelo vreme, zato sem vremensko situacijo na Balearih skrbno preučeval in spremljal 10 dni pred odhodom. Trenutno stanje in dolgoročne napovedi vremena so bile ugodne, zato sem se odločil, da radioamatersko SOTA aktivnost na Balearih vsekakor izpeljem tako, kot sem si zamislil: šel bom na dva še neaktivirana hriba na Majorki, ....

Pristali smo na Ibizi, ki slovi predvsem po razgibanem nočnem dogajanju v številnih klubih v katere pridejo nastopati slavna imena klubske scene in priznani DJji. Pogled na mesto Ibiza iz zraka in na tleh:
Slika Slika

Slika

Na otoku najdemo slikovite trgovine .....

Slika

..... in restavracije:

Slika

Značilnost otoka so tudi skupnosti (ostarelih) hipijev, ki prirejajo hipijevske sejme z raznovrstno ponudbo in živo glasbo, ne manjkajo pa tudi značilna prevozna sredstva hipi generacije:


Slika

Slika

Naslednji dan smo s hitrim trajektom Ibizo zapustili in odpluli proti Majorki:

Slika

Turistični program ogledov na Majorki je bil zelo pester. Obiskali smo najbolj slikovito otoško vasico Valldermoso, kjer sta v samostanu nekaj časa prebila skladatelj Friderik Chopin in njegova spremljevalka, pisateljica George Sandova. V samostanu si lahko ogledamo prostore kjer sta bivala, med eksponati pa je tudi klavir, na katerega je igral Chopin. Valldermosa in Chopinov klavir:

Slika

Slika

V samostanu je postavljena na ogled tudi bogata lekarna in knjižnica:

Slika Slika

Pot smo nadaljevali v Soller, kjer smo se popeljali s stoletnim tramvajem ....

Slika Slika

.... ter kasneje nadaljevali s starinskim vlakom:

Slika Slika

Majorka je zelo razgiban otok, še posebno gorati del Sierra de Tramuntana, po kateri nas popelje vijugasta in ozka cesta:

Slika Slika
Slika

Naslednji dan je bil na sporedu izlet na Menorko, katerega se nisem udeležil, saj sem si ta dan rezerviral za SOTA aktivacijo. Najem vozila je tokrat potekal brez zapletov, saj so mi vozilo dostavili kar pred hotel.

Santuari de Cura, EA6/MA-032

Najprej sem se odpravil na 556m visok hrib Santuari de Cura, ki mu je določena SOTA referenčna oznaka EA6/MA-032. Kot je na sliki razvidno, je to precej mizasta gora na kateri je postavljeno precej telekomunikacijskih stolpov, radar in samostan:

Slika

Slika

SOTA oprema je hitro postavljena in pripravljena za delo, preko podatkovne povezave si z mobilnim telefonom pošljem še spot na SOTAwatch in aktivacija se lahko začne.

Slika

Slika

Slika


Sledi pravi pileup klicočih postaj. Pozna se, da še noben nima narejenega EA6 SOTA področja. Sami stari znanci in veliko novih, vsi me pozdravljajo in mi želijo lepe počitnice na Majorki. Veselje je čutiti v etru ... na 14, 21 in 28MHz. Na hribu ostanem več kot dve uri, dela mi ne zmanjka, pozivni znaki se drug za drugim vrstijo v mojem logu. Ko naval klicočih postaj usahne, je čas, da spakiram opremo in se odpravim na naslednji hrib.

Puig de Sant Salvador, EA6/MA-035

Drugi hrib, ki sem ga izbral za SOTA aktivacijo tega dne je bil Puig de Sant Salvador. 510m visokemu hribu v bližini mesta Felanitx je določena SOTA referenčna oznaka EA6/MA-035. Tudi na tem hribu je veliko telekomunikacijske opreme ter velik samostan, severno in južno pa se nahajata še dve razgledni točki, ena s križem, druga s spomenikom in kapelico. Takole izgleda hrib s ceste:

Slika

Slika

Svojo SOTA opremo postavim na razgledni terasi samostana (pazljivi opazovalec bo na terasi videl mojo vertikalno anteno s SOTA zastavico :-)) ...

Slika

... in SOTA aktivacija se lahko začne:

Slika

Tudi tu sledi po spotu na SOTAwatch pravi pileup. Dela mi tudi tu ne manjka. V nekem trenutku mi nenaden sunek vetra sredi zveze prevrne anteno. Katastrofa! Moja edina antena dobi obliko črke "L". teleskopski del antene se je na drugi sekciji zakrivil za 90 stopinj. Še dobro, da se palica ni zlomila, tako sem jo lahko za silo poravnal in nadaljeval z delom:

Slika

Slika

Delal sem toliko časa dokler nisem popolnoma izpraznil obeh akumulatorjev. Pravzaprav sem najprej začel z drugim, ko se je ta izpraznil, sem nadaljeval še s prvim, ki sem ga rabil na prvem hribu. Na koncu mi je antenska teleskopska palica razpadla na 3 dele in SOTA aktivnosti iz Majorke je bilo konec.

Brian N2BTD mi je poslal posnetek zveze, ko sem delal kot EA6/S57D/P s SOTA lokacije Puig de Sant Salvador EA6/MA-035 s kanadskim radioamaterjem VE1WT:
https://drive.google.com/file/d/0B98W5k ... sp=sharing

SOTA aktivacija v številkah:
Število zvez: 200 QSO
Aktivirana frekvenčna območja: 14, 21, 28MHz
Delane države: 35 DXCC (G, S5, EA, DL, IK, HB9, CU3, ON, OE, OK, SV, PA, HA, OM, RA, EI, YO, E7, SP, F, UA9, ES, SM, UX, 2M, LY, W, EA6, MW, MI, OZ, F, LX, EW, VE)

Radioamaterska oprema s katero sem izvedel SOTA aktivacijo na Mallorci:
RIG: Yaesu FT-817ND
Output power: 5W
Ant: Buddistick vertical
Accu: 2x 11.1V 2200mAh LiPo

Na SOTA aktivacijah v tujini se še posebej razveselim zvez, ki jih naredim s slovenskimi radioamaterji. Tokrat so v mojem logu zapisani S56LXN - Bojan, S52CU - Mirko, S56IHX - Marjan, S50B - Borut, S57MS - Marko, S51GL- Miran, S57NAD - Andrej, S59DXX - Jan, S50J - Graziano, S51NT - Janko, S56RPJ - Janko in S51MA - Zlatko. Nekatere sem delal večkrat, na različnih frekvenčnih območjih, nekatere zveze pa so bile tudi s hriba na hrib - S2S. Vsi ste imeli na Majorki resnično močne signale, kot da bi se pogovarjali na VHF ali UHF frekvencah. Še enkrat hvala vsem, ki ste se potrudili, me našli na frekvenci in naredili z mano zvezo.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: SOTA ekspedicija Mallorca EA6/S57D/P, 29.10.2014

OdgovorNapisal/-a S57D » 04 Nov 2014, 15:09

Še en posnetek :

Voice buffers from N1MM+ EA6/S57D/P QSO with SP4WRF via 3Z9DX remote using RCForb Client

https://www.youtube.com/watch?v=QnEv448IuvM

73, Milos S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: SOTA ekspedicija Mallorca EA6/S57D/P, 29.10.2014

OdgovorNapisal/-a S57D » 08 Nov 2014, 14:29

Še ena slika moje antene, kjer se bolje vidi oblika antene po ravnanju teleskopske palice. Element je bi tako ostro prepognjen, da je palica skoraj razpadla pri ravnanju:

Slika

K sreči se je ravnanje teleskopskega dela sevalca dobro končalo in sem lahko nadaljeval z delom. Med tem časom sem pri Buddipole firmi naročil novo teleskopsko palico sevalca, ki jo pričakujem v naslednjih dneh.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron