S5/JA-064 Veliki Grintavec

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/JA-064 Veliki Grintavec

OdgovorNapisal/-a s57ms » 30 Nov 2011, 01:26

V soboto 26.11. sem se odločil, da grem ponovno malo više, da vidim sonce, ki ga v kotlinah že dolgo ni bilo videti. V mislih sem imel aktivacijo še ne aktiviranega Velikega Grintavca S5/JA-064 v Julijskih alpah. Zapeljal sem se čez Gorenjsko, nadaljeval v Italijo do Trbiža, kjer sem zavil levo proti prelazu Predel. S Predela sem se spustil do novega mostu in zavil levo na cesto, ki pelje proti Mangrtu. Po njej sem se peljal le do Mangrtske planine kjer sem parkiral. Čez Stožje sem se po markirani poti ,ki gre prvo po gozdu dvigoval proti sedlu Čez Stože oz Sella Uršič po Italijansko. Na sedlu sem se obrnil levo pod Vršičem in šel proti sedlu Vraška Škrbina oz Portella po Italijansko. Že kmalu pa sem za večjim skalnim osamelcem zavil levo in se po stezici dvigoval ponovno do meje med SLO in I na sedlu med Vršičem in Velikim Grintavcem.

Slika

S sedla sem se po strmih travah pričel dvigovati desno proti grebenu. V pomoč pri napredovanju in iskanju ravnotežja so mi bile palice, ki so prišle zelo prav. Ko sem prišel do grebena, sem se vodoravno sprehodil proti zahodu dokler me gosto rušje ni prisililo, da sem se spustil z grebena za kakšnih 50m na našo stran. Po prečenju strmih trav pod skalami sem se ponovno pričel dvigovati precej strmo v zadnjem vzponu proti vrhu.

Slika

Vrh je dokaj ozek in podolgovat, a vseeno dovolj širok, da se lahko postavi antena v smeri vzhod zahod. Glede na to da sem imel pred seboj visoke vrhove Julijskih alp sem bil skeptičen kako bo šlo z aktivacijo na 2m ali celo 70cm. Ker pa so bili tudi nekateri drugi radioamaterji dovolj visoko, sem naredil nekaj vez tudi na teh frekvencah. Še posebej je bila prijazna Darja S57CU, ki se je že vozila v dolino a me je slišala in se vrnila na hrib nad Tolminom, da sva naredila zvezo.
Slika

Kasneje sem postavil še anteno za KV in uspel na 7MHz narediti eno zvezo, na 20m pa me je slišal Damjan Z35BY/P, s katerim sva naredila S2S zvezo. Po začetni angleščini sva prešla na jezik, ki ga oba govoriva iz časov YU. Sporočil mi je, da me je spotiral, kar je pospešilo nabiranje zvez z bolj oddaljenimi kraji po Evropi. Ne samo Evropi, saj sva tudi s postajo VE2JCW naredila zvezo kjer sem dobil kar lep raport 52. Po aktivaciji, ki je trajala uro in pol sem se po isti poti previdno spustil do sedla Čez Stože in nadaljeval po izsekani stezi proti bližnji Mali Ruši. Rekel sem si, da grem le malo v ogled, saj sem bil že pozen. Po mučenju skozi rušje sem se prebil do zahodnega raza in ko sem bil že tam sem začel kar plezati po strmi steni vse do rušja, ki se je začel kakšnih 50m višje. Nekaj časa sem šel še med rušjem dokler se nisem kakšnih 15 do 20 minut pod vrhom vseeno obrnil in pričel sestopati. Za aktivacijo je bilo pozno in ne bi si smel privoščiti, da bi spodnji del sestopal v mraku. Jezilo me je še to, da nisem mogel narediti niti ene fotografije z Male Ruše, saj se mi je v fotoaparatu do konca spraznila baterija. Hrib bo že počakal sem si rekel in sklenil, da se kmalu spet vrnem v tisti konec. Je pa ta del Julijcev dokaj samoten, saj kljub lepi sončni soboti nisem srečal nikogar ves dan.

Hvala vsem za zvezo!

še nekaj slik:

https://picasaweb.google.com/s57ms.mark ... 1688966770

73
Marko
s57ms
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 02 Maj 2005, 21:37

Re: S5/JA-064 Veliki Grintavec

OdgovorNapisal/-a S57PNX » 30 Nov 2011, 09:36

Marko, lepo da ti je uspelo z aktivacijo, pa čeprav si mi "sunil" hrib, ki sem ga imel že ogledanega... :)

Malo Rušo sem poskušal aktivirati že letos septembra (27.9.), vendar sem v dobrih treh urah uspel pridelati le dve zvezi na 2m kljub velikim trudom Francija S57ILF, da mi poskuša najti še kakšnega sogovornika. Naj te pri povratku ne zavedejo razne potke proti severu in severovzhodu, vse se končajo v previsnih stenah. Edini možen povratek je po zahodnem grebenu proti sedlu - tole informacijo sva s kolegom pošteno prigarala med prebijanjem skozi ruševje.
S57PNX
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 19 Sep 2010, 09:00
Kraj: Izola

Re: S5/JA-064 Veliki Grintavec

OdgovorNapisal/-a s57ms » 01 Dec 2011, 22:13

Pozdravljen Mitja!

Dva dni sem bil po hribih tako, da sem šele sedaj prebral kar si napisal. Ni mi dalo miru po sobotnem obisku Velikega Grintavca in sem včeraj ( 30.11. ) res šel ponovno v tisti konec in aktiviral Malo Rušo S5/JA-031. Mislim, da res samo ti veš koliko truda je potrebno za ta hrib saj rušje pobere ogromno energije, posebno če malo zgrešiš kot sem jaz včeraj pri sestopu in tudi vidva s kolegom takrat. Bom napisal v kratkem poročilo.

73

Marko
s57ms
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 02 Maj 2005, 21:37

Re: S5/JA-064 Veliki Grintavec

OdgovorNapisal/-a s57ms » 19 Avg 2017, 20:24

s57ms napisal/-a:V soboto 26.11. sem se odločil, da grem ponovno malo više, da vidim sonce, ki ga v kotlinah že dolgo ni bilo videti. V mislih sem imel aktivacijo še ne aktiviranega Velikega Grintavca S5/JA-064 v Julijskih alpah. Zapeljal sem se čez Gorenjsko, nadaljeval v Italijo do Trbiža, kjer sem zavil levo proti prelazu Predel. S Predela sem se spustil do novega mostu in zavil levo na cesto, ki pelje proti Mangrtu. Po njej sem se peljal le do Mangrtske planine kjer sem parkiral. Čez Stožje sem se po markirani poti ,ki gre prvo po gozdu dvigoval proti sedlu Čez Stože oz Sella Uršič po Italijansko. Na sedlu sem se obrnil levo pod Vršičem in šel proti sedlu Vraška Škrbina oz Portella po Italijansko. Že kmalu pa sem za večjim skalnim osamelcem zavil levo in se po stezici dvigoval ponovno do meje med SLO in I na sedlu med Vršičem in Velikim Grintavcem.

Slika

S sedla sem se po strmih travah pričel dvigovati desno proti grebenu. V pomoč pri napredovanju in iskanju ravnotežja so mi bile palice, ki so prišle zelo prav. Ko sem prišel do grebena, sem se vodoravno sprehodil proti zahodu dokler me gosto rušje ni prisililo, da sem se spustil z grebena za kakšnih 50m na našo stran. Po prečenju strmih trav pod skalami sem se ponovno pričel dvigovati precej strmo v zadnjem vzponu proti vrhu.

Slika

Vrh je dokaj ozek in podolgovat, a vseeno dovolj širok, da se lahko postavi antena v smeri vzhod zahod. Glede na to da sem imel pred seboj visoke vrhove Julijskih alp sem bil skeptičen kako bo šlo z aktivacijo na 2m ali celo 70cm. Ker pa so bili tudi nekateri drugi radioamaterji dovolj visoko, sem naredil nekaj vez tudi na teh frekvencah. Še posebej je bila prijazna Darja S57CU, ki se je že vozila v dolino a me je slišala in se vrnila na hrib nad Tolminom, da sva naredila zvezo.
Slika

Kasneje sem postavil še anteno za KV in uspel na 7MHz narediti eno zvezo, na 20m pa me je slišal Damjan Z35BY/P, s katerim sva naredila S2S zvezo. Po začetni angleščini sva prešla na jezik, ki ga oba govoriva iz časov YU. Sporočil mi je, da me je spotiral, kar je pospešilo nabiranje zvez z bolj oddaljenimi kraji po Evropi. Ne samo Evropi, saj sva tudi s postajo VE2JCW naredila zvezo kjer sem dobil kar lep raport 52. Po aktivaciji, ki je trajala uro in pol sem se po isti poti previdno spustil do sedla Čez Stože in nadaljeval po izsekani stezi proti bližnji Mali Ruši. Rekel sem si, da grem le malo v ogled, saj sem bil že pozen. Po mučenju skozi rušje sem se prebil do zahodnega raza in ko sem bil že tam sem začel kar plezati po strmi steni vse do rušja, ki se je začel kakšnih 50m višje. Nekaj časa sem šel še med rušjem dokler se nisem kakšnih 15 do 20 minut pod vrhom vseeno obrnil in pričel sestopati. Za aktivacijo je bilo pozno in ne bi si smel privoščiti, da bi spodnji del sestopal v mraku. Jezilo me je še to, da nisem mogel narediti niti ene fotografije z Male Ruše, saj se mi je v fotoaparatu do konca spraznila baterija. Hrib bo že počakal sem si rekel in sklenil, da se kmalu spet vrnem v tisti konec. Je pa ta del Julijcev dokaj samoten, saj kljub lepi sončni soboti nisem srečal nikogar ves dan.

Hvala vsem za zvezo!

še nekaj slik:

https://get.google.com/albumarchive/109 ... 72qkES1f_A

73
Marko
s57ms
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 02 Maj 2005, 21:37


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov