S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57D » 23 Okt 2010, 21:40

Na 1609m visokem Slatniku, ki mu je določena SOTA referenčna oznaka S5/JA-035, sva bila tokrat tretjič. Obsežen opis sem napisal že lansko leto v prispevku S5/JA-035 Slatnik, 6.9.2009, zato tokrat ne bom ponavljal že napisanega. Ogled prejšnjega prispevka pa je zanimiv že zaradi tega, ker se na slikah dobro vidi kako izgleda gora v lepem sončnem vremenu, ali pa tako kot danes, ko so se čez vrhove in grebene podile goste meglice. Razlika je več kot očitna in v slabem vremenu gore resnično spremenijo videz in na poti je potrebna večja pozornost in previdnost, da ne zaidemo.

Avto sva parkirala na velikem parkirišču pod smučiščem in se ob smučišču po markirani poti odpravila proti grebenu. Na nekaterih mestih sva naletela na ostanke prvega snega:
Slika Slika

Na grebenu nas že dobro znane usmerjevalne table usmerijo proti Slatniku:
Slika

Meglice se podijo čez greben.Greben izgine v gosti sivini in se nato spet prikaže v vsej svoji lepoti:
Slika

V primeru Slatnika obstaja velika zmešnjava z označevanjem na zemljevidih, saj je na nekaterih označen napačen vrh. Ko pridemo na sedlo med obema vrhovoma, nikakor ne smemo slediti oznaki, saj nas pripelje na napačen vrh:
Slika Slika

Pot nadaljujemo do ostankov vojašnice GAF, neme ostaline italijanskega utrdbenega kompleksa imenovanega Vallo Alpino - Alpski zid. Ob poti lahko vidimo vhode v podzemne hodnike, ki vodijo do bojnih blokov - bunkerjev:
Slika Slika
Slika Slika

Ko pridemo nad vojašnico, krenemo ostro levo po grebenu proti vrhu Slatnika. Pogled proti Možicu, 1603m:
Slika

Postavljena radioamaterska oprema za delo na 7, 14, 70 in 433MHz, S57D/P:
Slika

Sabina S57BNX/P nekaj metrov stran na 145MHz:
Slika Slika

V dolini je sijalo sonce in ogrelo ozračje na udobnih 13°C, na izhodišču jih je bilo samo 5°C, na vrhu pa nekaj nad 0°C. Močan veter v sunkih in vlažnost sta občutek mraza na vrhu še podkrepila. Vročina je malce popustila, je ugotovila Sabina. Še dobro, da imamo rokavice :D :
Slika

Buddistick antena s skrajšanim radialom za delo na 14MHz:
Slika

Tripod v zloženem stanju lahko uporabimo za fiksiranje antene ob drog. Tripodovemu Velcro traku delata družbo dve vrvici s pomočjo katerih je antena še bolj trdno privezana ob drog. Tako je antena uspešno kljubovala sunkom vetra:
Slika

Na Slatniku sva delala na 5 frekvenčnih območjih in vzpostavila zveze z 12 DXCC državami (S5, OE, 9A, DL, I, SP, HB9, OK, GW, G, OH, ON). Tudi tokrat sem težko našel prosto HF frekvenco, še posebno to velja za 7MHz območje. Hvala vsem, ki ste me spotirali na SOTAwatch in DXCluster.

Na poti navzdol, narava se je že odela v jesenske barve:
Slika

Domov sva se vračala po isti poti - proti Bohinjski bistrici, preko Bleda do Ljubljane. Bled, ta biser slovenske narave, je kot vedno lep. Pogled na Blejski grad, otok in jezero z okolico:
Slika
Slika Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a s55x » 24 Okt 2010, 12:46

Pozdravljena Sabina in Miloš,
hvala za lepo poročilo, vsa vajina poročila vedno z veseljem preberem. Poročilo s te odprave mi je pa še posebej všeč saj sem s Sabino (S57BNX) naredil Summit to Summit vezo. :)

So bili pa vseskozi precej čudni pogoji na 2m, veliko aktivatorjev, motenj tako da je bilo delo precej zabavno.
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57D » 24 Okt 2010, 17:12

Hoj, Jaka.

Hvala za pohvalo. Zelo sem vesel, da se moja poročila preberejo in da kakšen podatek v njih koristi morebitnim bodočim SOTA aktivatorjem. Fotografiranje, iskanje podatkov in zanimivosti ter pisanje poročila mi vzame kar nekaj časa. Domišljam si, da so prav naša poročila (s tem mislim na poročila vseh SOTA aktivatorjev, ki objavljamo na LEA ali SOTA forumu) pritegnila marsikaterega radioamaterja, da se je začel ukvarjati s SOTA aktivnostjo.

Tudi Sabina je bila vesela S2S zveze. Pogoji so bili res nekam čudni. Sabina je najprej delala s HB9MTN anteno, vendar se ji je zdelo, da ne deluje tako, kot bi morala, zato je nadaljevala s teleskopsko 5/8 anteno. Tudi ta antena ni prinesla nobenega izboljšanja in je na koncu ugotovila to, kar si napisal, da so bili na 145MHz "čudni pogoji" razprostiranja radijskih valov. Tudi jaz nisem imel pretirane sreče na 433MHz, saj sem naredil samo 4 zveze. Kamorkoli sem obračal svojo anteno nisem nič slišal, niti signalov z drugih hribov. Bo pa drugič bolje ....

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a s52on » 24 Okt 2010, 19:29

Beremo z veseljem Miloš, ti kar piši....

73 de Miro
s52on
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57XX » 25 Okt 2010, 08:02

S57D napisal/-a:... koncu ugotovila to, kar si napisal, da so bili na 145MHz "čudni pogoji" razprostiranja radijskih valov. Tudi jaz nisem imel pretirane sreče na 433MHz, saj sem naredil samo 4 zveze. Kamorkoli sem obračal svojo anteno nisem nič slišal, niti signalov z drugih hribov. Bo pa drugič bolje ... 73, Miloš S57D


Morda je iskati vzrok v tistem sivem vlažnem pokrovu, ki je na slikah dobro viden. Valovi niso našli ven iz megle :D ...
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57BNX » 25 Okt 2010, 10:09

Jaka, tudi jaz sem bila zelo vesela zveze z vama s Tonijem. Pogoji so bili res čudni. Sedaj vem, da bi morala usmerjeno anteno obrniti v Kamniško Savinjske alpe, pa bi naredila marsikakšno zvezo več. Še posebno S2S s tistimi, ki sem jih slišala, oni pa mene niso. Izgledalo je tako kot, da je bilo v soboto v zraku več aktivatorjev kot lovcev. Kljub vsemu sem naredila 15 zvez in vsem sogovornikom se lepo zahvaljujem zanje.

73 in se slišimo z naslednjega hriba!
Sabina S57BNX
Uporabniški avatar
S57BNX
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 25 Sep 2008, 15:40
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57GB » 25 Okt 2010, 18:29

kar se mene tiče je bilo v soboto na isti frekvenci en kup postaj in nobenega reda tako da se jaz nebi zgovarjal na propagacije.sam sem z aktivatorji naredil zveze na sosednjih frekvencah brez problemov in preprosto 145.575 izklopil zaradi nereda.s tem pač nisem vzpostavil zvezo z marsikom tko da.....
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a s55x » 25 Okt 2010, 21:12

Kaj je bilo bistvo zmede na 145.575 ob najinem prihodu na vrh? Na GS-002 so bili tudi štirje SOTA aktivatorji in ker se dobro poznamo sva oba (S51TS in S51JS) naredila veze z vsemi zato je bilo nejasno kdo in s kje. Nato sva se prestavila en kanal niže kjer je bil Marjan S56JAZ s katerim sva tudi naredila S2S vezo.
Midva pa sva se "ustalila" na V42 vendar je vsake toliko prineslo v frekvence nek italiansko govoreči repetitor oz. vsaj slišalo se je kot repetitor.
Kasneje sva se prestavila na prazen V46 vendar je v določenem trenutku prineslo Sabino (S57BNX) - no ja smo pa vsaj S2S zvezo naredili HI, vendar je kmalu spet ni bilo več slišati
Tako da pogoji so vsekakor bili čudni ... :-?
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: S5/JA-035 Slatnik, 23.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57BNX » 26 Okt 2010, 07:56

Ko sem v soboto ob 10 UTC prižgala postajo na 145.575MHz, sem slišala 4 portabel postaje od katerih pa z nobeno nisem uspela narediti zveze. Ker je to brezuspešno poiskušal tudi kak lovec, sem z dvema naredila zvezi na omenjenem simpleksu, potem pa sem se preselila na 145.525MHz. Običajnega pileupa tudi tam nisem imela. Za to je več razlogov. Tako lovci kot aktivatorji smo se preveč navezali na 23. simpleks (V46). Ko je bila SOTA v Sloveniji še v povojih in je bilo v zraku malo aktivatorjev in malo lovcev, je bilo nenapisano pravilo oglašanje na tem simpleksu, saj smo si le tako lahko zagotovili zadostno število zvez. Vsekakor pa to ni uradna SOTA frekvenca. Kadar je v zraku samo en aktivator, npr. med tednom, to ne predstavlja nobenega problema. Le ta pa nastane v primeru večjega števila aktivatorjev ob isti uri in na različnih vrhovih. Še posebno, če so antene premajhne, razdalja velika in medsebojna komunikacija ni možna. V soboto nas je bilo v zraku precej. Od 10 do 11 ure jaz vem za 10 portabel postaj. Prepričana sem, da so tudi slabi pogoji preprečili medsebojno komunikacijo. Verjetno bi zmedo lahko preprečil kak lovec nekje na sredini med nami vsemi, ki bi pomagal razrešiti situacijo. Manj težav bi bilo tudi, če bi bile vse aktivacije v naprej napovedane in tako bi lovci in aktivatorji vedeli, kaj se ob določenem času lahko pričakuje.

73 in se slišimo!
Sabina S57BNX
Uporabniški avatar
S57BNX
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 25 Sep 2008, 15:40
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov