S5/TK-025 Sveti trije kralji, 3.10.2010

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/TK-025 Sveti trije kralji, 3.10.2010

OdgovorNapisal/-a S57D » 04 Okt 2010, 08:56

Vrh Sveti trije kralji je 884m visoka vzpetina, ki ji je določena SOTA referenčna oznaka S5/TK-025. Vsi poznamo princip ali pa smo kdaj slišali za McDonald`s "drive in". To goro lahko štejemo v to kategorijo, saj je do vrha speljana lepa asfaltirana cesta in je zato dostopna vsem, ne samo zagrizenim hribolazcem in alpinistom. Obisk tako lahko dostopne gore je primeren takrat, ko nimamo veliko časa, ali kot v mojem primeru, v času 24/7 dežurstva na domu, ko si ne morem privoščiti daljših pohodov in moram imeti avto v slučaju intervencije bolj pri roki (ali nogi :lol: ). Kljub temu se nisem zapeljal do vrha in sem avto parkiral ob poti na vrh na katerem se nahaja cerkvica Svetih Treh kraljev in pokopališče.

Slika Slika
Slika Slika

Dostop do izhodišča:
Dostop iz Horjula: Iz Horjula se mimo Vrzdenca peljemo proti Gorenji vasi. V prvem ostrem desnem ovinku se levo odcepi cesta v vas Šentjošt nad Horjulom. Usmerimo se na to cesto in ji sledimo do naslednjega križišča, kjer zavijemo desno. Cesta nas nato kmalu pripelje v vas Smrečje. Mi ji sledimo čez vas in nato na enem od manjših parkirišč ob cesti parkiramo.
Dostop iz Žirov: V Žireh se usmerimo na cesto, ki gre ob reki Račevi navzgor v smeri vasi Smrečje in Žirovski vrh. Cesti naprej sledimo v smeri Smrečja in Vrha svetih treh kraljev. Še preden pridemo v vas Smrečje se ostro desno odcepi cesta proti Vrhu svetih treh kraljev. Parkiramo na enem od parkirišč ob cesti v bližini križišča.

Slika

Opis poti:
Z manjšega parkirišča ob cesti gremo do križišča, kjer se usmerimo na zgornjo cesto v smeri Vrh-a Sv. treh kraljev. Cesta nas po nekaj metrih pripelje iz gozda, kjer nadaljujemo naravnost. Cesta nato v rahlem vzponu preči travnike ob posameznih hišah in nas kmalu ponovno pripelje v gozd. Tu se cesta nekoliko bolj vzpne in nas pripelje do naslednjega križišča, ki se nahaja na travnatih pobočjih. Usmerimo se levo in tej cesti sledimo čez del vasi za katerim pridemo do vojaškega rova Rupnikove linije. Za ogled rovov priporočam svetilke, za nadaljevanje poti po jami pa moramo biti izurjeni jamarji (spremstvo vodiča) saj vojaški rov preide v naravno jamo. Od vhoda v jamo do koče pa imamo le še minuto hoje.
Pri koči se usmerimo na levo cesto, ki nas po krajšem vzponu pripelje iz gozda. Sledi le še nekaj minut hoje po vse bolj razglednem pobočju gore. Vrh na katerem stoji cerkev dosežemo brez težav v približno desetih minutah rahlega vzpona od planinske koče. (dostop do izhodišča in opis poti povzeta po http://www.hribi.net)

Slika

Vrh je dokaj razgleden in prostran, na vzhodno stran nam pogled zastira cerkev:
Slika

Označba vrha s smerno ploščo razgledov z vrha:
Slika

Zraven označbe se nahaja udobna klopca, ki jo lahko izkoristimo za postavitev radioamaterske opreme:
Slika

Tokratna SOTA aktivacija mi je služila tudi kot preizkus nove opreme za SOTA aktivnost, saj sem pred enim tednom dobil paket z novo HF multiband portabel anteno. Po celi vrsti doma narejenih anten, sem se odločil, da poizkusim tudi s komercialno izdelano anteno in po pazljivem proučevanju tovrstne ponudbe na radioamaterskem trgu in odzivih uporabnikov po forumih sem se odločil za Buddistick anteno. In moram priznati, da tudi mene ni razočarala.

Detajl - tuljava, odcep za delo na 14MHz in tripod:
Slika Slika

Postavljen Buddistick v družbi z Yaesu FT-817ND + LDG Z817:
Slika

Z lahkoto in z dobrimi raporti sem v kratkem času naredil 39 HF zvez na 7 in 14MHz s 13 DXCC državami (S5, G, LA, EA, EI, SV, EA6, 9A, OK, DL, HB9, PD, IZ). Za uspešno delo gre zasluga tudi prijateljem, ki so me nesebično spotirali na SOTAwatch in DXcluster. Hvala! :D Kaj več bom o anteni napisal v posebnem članku o opremi za SOTA delo.

Sabina S57BNX je delala na 145MHz:
Slika

Oba sva bila z nedeljskim radioamaterskim izletom zelo zadovoljna, še posebno jaz, prvič zato, ker sem bil na Svetih treh kraljih prvič in drugič zato, ker me nova HF vertikalna antena ni razočarala in bo tako postala redna spremljevalka na naših potepanjih po gorah in SOTA aktivnosti.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov