Stran 1 od 2

Kdo je lahko v občinski ekipi za zveze za izredne razmere

OdgovorObjavljeno: 06 Jul 2007, 10:35
Napisal/-a s55o
Osnovno pravilo, ki ga moramo vedeti je, da so občine po zakonu res obvezane, da formirajo ekipe za zveze za izredne razmere, vendar samo v zelo ozki formaciji ( telefon ETA, kolo ali APN 4, gasilska UKV postaja ...)
Seveda za kakšno resnejše delo to ne pride v poštev. Tu pridemo do prvega problema.


Ponekod so vlogo občinske ekipe za zveze (npr. v Kobaridu) prevzeli gasilci. Zanima me, ali imajo lahko gasilci to dvojno vlogo? (oni ko bo prišlo do problemov bodo imeli polne roke drugega dela, ne pa da bodo vzdrževali zveze). To vprašanje sem postavil že s50o in s52p, da se malo povpraša pri CZ za tolmačenje.

Če bi bilo to na državnem nivoju tolmačeno v redu za nas, se lahko reši marsikateri problem, ki je sedaj v občinah.

Lep pozdrav
Boštjan

OdgovorObjavljeno: 06 Jul 2007, 10:46
Napisal/-a S51AG
Zdravo,

dejansko nam gasilci predstavljajo problem. Občine pač po liniji najmanjšega odpora podpišejo pogodbo z gasilci, ki jih že itak financira država, mi pa na koncu izvisimo. Dejansko bi bilo potrebno problem zvez in informativne dejavnosti, kot se tej zadevi uredno reče, urediti na državni ravni.

Sicer bomo morali nabaviti APN4, ETA-63 pa še mi leži nekje v kleti :)

Lp,

Tono, S51AG

gasilci - radioamaterji

OdgovorObjavljeno: 20 Jan 2008, 07:28
Napisal/-a s52p
Sledijo sestanki z gen.dir.Žmavc, bom poiskušal najti tolmačenje in podati mišljenja zveze in radioklubov.

LP Goran

OdgovorObjavljeno: 22 Jan 2008, 12:10
Napisal/-a S56CT
Pozdravljeni!

Pri vsem tem je treba poznati nivoje. Tu je govora o občinski ekipi za zveze, ki ima nad sabo občino, katera ima lastne finance, ki niso povezane s sredstvi URSZR.
Župan v občini je odgovoren za požarno varnost, zato so gasilci prepuščeni občini, vsaj kar se tiče požarov. Le nekatere gasilske enote, ki imajo s strani URSZR podeljeno koncesijo za posredovanje po prometnih nesrečah in nesrečah z nevarnimi snovmi dobijo sredstva iz URSZR, bodisi finančna ali materialna.
Se pravi za občinsko ekipo zvez je odgovoren župan in se tudi financira iz občinskega proračuna. Tu Žmavc nima kaj narediti. Drugo so regijske enote, ki so zajete v merilih in pa republiška enota oziroma skupina, ki povezuje regijske enote. Za te enote mora poskrbeti ZRS prek pogodbe z URSZR. Kako bodo organizirane občinske enote je stvar RK in občine. Se pa strinjam, da lahko tu ZRS tudi kaj pomaga, sploh pri pridobivanju statusa delovanja v javnem interesu, ki pri pogajanjih na občini lahko odigra odločilno vlogo.
Moram povedat, da tudi v našem klubu vodstvo misli, da bo priletelo vse kar samo od sebe. Ko je treba iti do župana so takoj problemi. Predvidevam, da je ista situacijav 3/4 RK v S5.
ZRS mora poskrbeti tudi, da se uskladi delovanje občinskih in regijskih enot, saj lahko zaradi nepoznavanja nastaneta dva ločena sistema, ki bosta svoje delo podvajala in nastale bodo še druge težave. Potrebno je tudi vedeti kdaj se aktivira občinska, kdaj regijska in kdaj republiška enota.
Se pravi občinske enote morajo tesno sodelovati z regijskimi enotami, regijske pa še z republiško.
Najbolj zamalo se mi je zdelo, ko smo bili v Novi Gorici na dnevih ZiR in so radiaoamaterji iz CB RK Soča, kljub našemu povabilu na prireditvi imeli svoj štant, ZRS pa svojega. To se ne sme dogajati. Pred državo in občinami moramo nastopiti usklajeno ter koordinirano. Da si nekdo misli, da je samozadosten, v primeru, ko se zgodi nesreča večjega obsega, bo kmalu spoznal, da je v zmoti.
Predlagam, da se na to temo vsi zainteresirani nekje srečamo, saj imam občutek, da vse ni čisto jasno. Sam sistem delovanja zaščite in reševanja lahko predstaviva z Jankom -S56AFJ (ga bom prosil, če je za stvar) in stvari bodo marsikomu bolj jasne. Kako sistem deluje v praksi in kaj moramo radioamaterji narediti, da se kvalitetno vključimo v ta sistem (nekateri so se že) je očitno še vedno neznanka, zato je izobraževanje na tem področju nujno.

OdgovorObjavljeno: 22 Jan 2008, 13:02
Napisal/-a s55o
To se mi zdi odlična ideja, na katero bi lahko povabili vse zaniteresirane radioamaterje!

Lahko bo to dobra odskočna deska za skupni nastop.

lp
Boštjan

OdgovorObjavljeno: 22 Jan 2008, 14:52
Napisal/-a S56CT
Hoj!

Tudi jaz mislim, da je najlažji način, da se zadeve predebatira tako, da se nekje zainteresirani osebno srečamo. Mogoče celo pred konferenco, ko bomo vsi na kupu.
Poleg ostalega gradiva za konferenco se lahko s kratkim obvestilom obvesti vse klube, da bo pred pričetkom konference tekla debata o sodelovanju radioklubov s CZ na občinski ravni.
Kaj misliš Goran?
Imate ostali idejo koga bi še povabili, da pove kako sodelujejo s CZ na nivoju občine? Lani so to predstavljali Celjani.

OdgovorObjavljeno: 22 Jan 2008, 17:59
Napisal/-a s58ru
Morda bi bilo uporabno združiti, primerjati... pogodbe med RK in občinami.
73 S59CST

OdgovorObjavljeno: 22 Jan 2008, 20:20
Napisal/-a S56CT
To bi bilo vsekakor pametno. Mogoče se celo iz že podpisanih pogodb naredi nek mušter, ki bo v elektronski obliki dostopen klubom na spletni strani ZRS.

OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2008, 08:40
Napisal/-a S51AG
Zdravo fantje,

nujno je, da se čimprej pogovorimo kako usklajevati zadeve z občinami in CZ.

Tono

OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2008, 10:32
Napisal/-a S56CT
Predlagam, da se dobimo kmalu po konferenci, nekje v začetku marca. Je to za vas prepozno Tono?

OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2008, 15:35
Napisal/-a S51AG
Tilen,

mislim, da bo v redu. Običajno smo pogodbe z občino podpisovali v marcu. Žal so sredstva (cca. 300 EUR), ki smo jih dobivali iz tega naslova, bistveno premajhna za karkoli resnega.

Lp,

Tono

OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2008, 16:27
Napisal/-a S56CT
Se strinjam, da je 300 EUR premalo. Vsaj 1000 EUR letno bi morala občina nameniti za takšno podporo.
RK Domžale ima že zelo dolga leta pogodbo z občino in kot vem zelo dobro sodelujejo. Celo občinsko terensko vozilo si lahko sposodijo kadarkoli. Podobna situacija je tudi v Laškem. Je pa res, da je veliko odvisno od tega kako občina "stoji" in od župana ter njegovih bližnjih sodelavcev, predvsem od osebe, ki je v občinski upravi zadolžena za področje zaščite in reševanja.

Če RK podpiše pogodbo z občino v smislu, da deluje kot enota za zveze CZ je to čisto nekaj drugega kot, če nudi suport občini s svojimi RA zvezami.
V kolikor postanete pripadniki CZ boste dobili uniforme in skrbeli boste tudi za profi zveze (ZARE, ZARE+). Se pravi zagotoviti boste morali zveze ostalim enotam CZ ter občinskemu štabu. Če občini ponudite svoje delo v sklopu ARON-a pa ste bolj samostojni in v bistvu zagotavljate rezerven sistem zvez, ki temelji na radioamaterskih zvezah.

Če koga zanima, lahko na sestanku na kratko predstavim tudi profi sisteme zvez in njihovo organiziranost v ZiR, da dobite sliko v kaj se spuščate kot pripadniki občinske enote CZ za zveze, če se boste odločili za to varianto.

OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2008, 21:09
Napisal/-a S51AG
Zdravo Tilen,

sitaucija je naslednja: Radioklub Ptuj vsa leta podpisuje letne pogodbe z Mestno občino Ptuj v smislu zagotavljanja zvez in informativne dejavnosti v primeru naravnih in drugih nesreč. Iz tega naslova je MO Ptuj vsa leta RK Ptuj namenjala okoli 70.000 SIT. Bil sem tudi na razgovoru pri g. Korbanu, direktorju Izpostave URSZR na Ptuju, vendar mi je povedal, da Izpostava z RK Ptuj nima nič in da se sodelovanje med URSZR in radioamaterji koordinira na nivoju ZRS in da ZRS iz tega naslova dobiva sredstva. Svetoval mi je, da se naj obrnem na MO Ptuj, ki v primeru naravnih in drugih nesreč na prvem nivoju zagotavlja reševanje in ima iz tega razloga tudi svojo lastno službo. Le-ta po potrebi alarmira različne službe. In krog se tako zaključi. Mislim, da v tem pogledu ni možen noben napredek, saj se nas vsi otepajo. MO Ptuj, pravi, da večjih sredstev ne morejo nameniti, okoli Ptuja pa imamo kup majhnih občin, nastalih iz bivše občine Ptuj, ki pa nimajo denarja niti za najnujnejše funkcioniranje. Načeloma bi tudi tem občinam lahko ponudili podpis pogodbe po vzorcu pogodbe z MO Ptuj, toda zaradi finančne situacije tam nimamo kaj iskati. Vse skupaj je en težki brezup, ker položaj radioamaterjev pri obrambi in zaščiti na nivoju ni rešen na nivoju ZRS. Vkolikor bi "befel" prišel s strani države, kako nas morajo občine obravnavati in vključevati v svoje aktivnosti, bi bila situacija drugačna.

Pišeš še, da je zelo odvisno, kakšni so odnosi med RK in občinarji. Žal je bila pri nas situacija v preteklosti takšna, da so se odnosi med nekaterimi posamezniki, člani RK Ptuj in odgovornim za zaščito in reševanje pri MO Ptuj povsem brez potrebe zaostrili do onemoglosti. Tako sem zadnji dve lete delal izključno na tem, da smo odnose kolikor-toliko sanirali, da se vsaj lahko pogovarjamo. Med tem pa zaradi starih zamer sredstva dobivajo drugi.

Tilen, moj predlog je, da se nemudoma dobimo, da vržemo na mizo pogodbe, ki jih imamo, in da izmenjamo izkušnje, kako "na pipo udariti" lokalno skupnost.

Lp,

Tono

OdgovorObjavljeno: 24 Jan 2008, 09:35
Napisal/-a S56CT
Najboljše, da dorečemo zadeve na sestanku. Bom kontaktiral predsednika, da pove kdaj in kje bi se lahko srečali.

Re: Kdo je lahko v občinski ekipi za zveze za izredne razmere

OdgovorObjavljeno: 21 Sep 2010, 20:01
Napisal/-a S56WZM
Enkratno, pozdravljam to debato! Tudi meni stvari niso čisto jasne in bi bilo dobro, da se stvar v živo predstavi. V predstavitev bi bilo pametno vključiti tudi predstavnika kakšnega kluba, kjer imajo zadeve dobro organizirane (recimo Domžale).

Pri nas v Zasavju imamo mogoče še malo bolj specifično situacijo. Edini še dokaj aktivni klub je trboveljski radioklub, ki bi tako načeloma lahko pokrival vse tri občine (Zagorje, Trbovlje, Hrastnik), seveda na občinskem nivoju. Klub je že vključen v sistem kot regijska enota preko ZRS, vendar je to čisto druga stvar kot pa vključitev kot enota CZ (ravno zaradi sredstev).

Tako da ja, ko bo predstavitev se je bom z veseljem udeležil. Imam en kup vprašanj na to temo :)