Stran 1 od 2

Izobraževanje osnovnošolske mladine

OdgovorObjavljeno: 29 Jan 2007, 00:53
Napisal/-a S59DJK
Pozdravljeni,

na Ptuju bomo v eni izmed osnovnih šol pričeli s pilotskim projektom dela z mladino. Namen imamo organizirati predstavitev radioamaterske dejavnosti za učence, cilje in metodologijo dela pa bomo vzporedno predstavili učiteljem in staršem. Gled ena odziv in pričakovanja bomo pričeli z vodenjem radioamaterskega krožka, ki bi ga lahko zaključili z izpitom za N razred. Če se bo zadeva prijela, bomo delo razširili na več šol na Ptujskem.

Zaradi navedenega iščem zainteresirane klube in posameznike, ki bi se priključili k izdelavi podlog (gradiva) za predavanja, razdeljenih po tematskih sklopih. Gradivo mora biti prilagojeno nivoju osnovnošolske mladine od 5. do 9. razreda.

Dobil sem tudi informacijo, da so na nedavnem sestanku v Zagrebu (IARU?) predstavniki češke Zveze predstavili program dela z mladino ter razdelili CDje z materialom. Ali ve kdo kaj več?

Z izvajanje dejavnosti lahko zaprosimo za sredstva pri občini, predvsem pa je mogoče program financirati iz budžeta, ki ga imajo šole za izvajanje obšolskih dejavnosti. Glede na preteklo prakso lahko ocenim, da bo zanimanje mladih dobro ter lahko na tak način pričnemo učinkovito pridobivati podmladek.

Lep pozdrav,

OdgovorObjavljeno: 02 Feb 2007, 03:46
Napisal/-a s55z
Mislim, da bi bilo dobro prej izdelati katalog znanj za N klaso in šele potem pristopiti k izdelavi prosojnic. Mislim, da bi bil tudi AJK pripravljen sodelovati, saj prirejamo kar precej tečajev (no, predvsem Bajko) :roll:.

Sem pa pripravljen prevzeti izdelavo poglavja ali dveh in če zgrabimo vsak nekaj, bi bilo kar hitro narejeno. Potrebno pa je izdelati šablono za enoten izgled (layout) strani... Lahko tudi jaz...

P.S.: Orodje naj bo enotno - Open Office.org Impress. Je odprt, dosegljiv (http://sl.openoffice.org/marketing/why_sl.html), brezplačen, deluje na Linuxu ali Winsih, kompatibilen s PowerPoint (več ali manj).

OdgovorObjavljeno: 02 Feb 2007, 07:41
Napisal/-a S51AG
Zdravo,

v celoti se strinjam. Tudi sam sem pripravljen pripraviti del gradiva.

Ali obstaja kje kak predpis, katera znanja naj bi izpit za N razred pokrival?

Lp,

Tono

OdgovorObjavljeno: 02 Feb 2007, 08:21
Napisal/-a s55z
Zadnjič na posvetu je bilo sklenjeno, da se naredi katalog znanj za N-razred. Ne vem, če je UO o tem razpravljal ... Je pa to vsekakor potrebno narediti...

OdgovorObjavljeno: 02 Feb 2007, 13:48
Napisal/-a S57XX
s55z napisal/-a:Zadnjič na posvetu je bilo sklenjeno, da se naredi katalog znanj za N-razred. Ne vem, če je UO o tem razpravljal ... Je pa to vsekakor potrebno narediti...


Fantje, kaj govorite? Katalog znanj je že dolgo znan in je popolnoma povzet po CEPT zahtevah, oziroma priporočilih. Bil je objavljen tudi v CQ ZRS, številke zdajle nisem iskal.

Problem, kot ga vidim jaz so ažurirana vprašanja - ne zgolj za N, temveč tudi za A razred. No, glede A razreda se tako ali tako samo nekaj zadev okrog frekvenc spremeni, z N pa je bilo več dela.

Kolikor sem slišal od Bajkota, je vprašanja po moji in S54O obdelavi spravil v končno obliko on. Kot običajno se je zadeva ustavila pri dokončni realizaciji.

Je pa tu ena zadeva, ki bi jo veljalo ločiti - in tu lahko organizator tečajev naredil največ koristnega ali pa tudi škode. Znanje, ki ga zahteva CEPT, je manjše, kot ga dejansko potrebuješ pri delu na postaji.

Prosim, da ne razglabljamo sedaj, a CEPT zahteva preveč ali premalo. Tak je in hoteli smo imeti CEPT dovoljenje. Dejstvo je tudi, da na sedanjih izpitih ni potrebno pokazati nobenih veščin iz operatorske tehnike. Tudi Priročnik je bil sestavljen v smislu podajanja snovi, ki se potrebuje na izpitu. Tudi ne bomo razglabljali, da so bili v začetku v ekipi tudi tisti, ki bi morali kaj več napisali o sami operaterski tehniki na postaji, a so se kar hitro umaknili.


Jure

OdgovorObjavljeno: 03 Feb 2007, 10:28
Napisal/-a s55z
Jure,

N-razred ni CEPT ampak je nacionalna izmišljotina :D! Gre za to, da se v operaterske vrste privabi mladino (osnovnošolce), ki morda ni sposobna dojeti zahtevnega gradiva za A-razred - predvsem zahtevne elektrotehnike/elektronike. Seveda pa bi bil večji poudarek na opraterski tehniki, na katero se tudi pri A-razredu kar pozablja, pa tudi Priročnik daje nanjo premalo poudarka.

Predvsem pa je s prosojnicami potrebno zahtevano gradivo podati na enostaven in prijeten način, da ga bodo otroci z veseljem sprejeli. In če bi na vsakem tečaju še zalotali kakšen kit komplet sprejemnika ali celo enostavne QRP postajice in jo spravili v življenje, bi se mnogo več naučili kot pa iz suhoparnega predavanja iz priročnika.

N-razred tudi sedaj ni CEPT in naj bi bil le začasen, takšni operaterji pa lahko delajo zgolj v Sloveniji z omejenimi močmi in frekvenčnimi področji in pod nadzorom mentorja. Je pa to lahko dobra priprava na A-razred. In tu bi bilo potrebno zaostriti zahteve in pogoje za opravljanje A-razreda.

Kar se vprašanj za A in N razred tiče, pa mi je Bajko zagotovil, da jih je že davno oddal strokovni službi!

Razglabljanje v demokratični družbi pa ni prepovedano, mar ne?

OdgovorObjavljeno: 03 Feb 2007, 11:11
Napisal/-a s56oa
N razred ima že cel kup držav. V slednjem ne vidim nobenih težav in je nuja za pridobivanje predvsem mlajših članov, pa tudi če se kaka kuharica ali avtomehanik zaradi tega lažje odloči za radioamaterstvo, nimam nič proti. Ta razred ima določene omejitve pri delu na frekvenci, ampak pri slednjem ne vidim nič slabega. Dovolj je, da ljudje dobijo dovolj znanja za delo na frekvenci in s tem "gušt", da v prihodnje opravijo tudi izpit za A razred.

Za zaostritev pogojev za A razred, pa resnično ne vidim nobene poante. Če je reč napravljena v skladu s CEPT in HAREC, kar tudi je, je brez veze pretiravati. Še vedno je na voljo tudi podiplomski študij na elektro faksu. :lol:

To, da bi bilo fajn vključiti tudi kako praktično znanje in ne zgolj teoretiziranje, se strinjam. Ampak prosim, ne pretiravati. Novince se največ lahko nauči s praktičnim delom na bandu. Za slednje je pa potrebna spodbuda in podpora v lokalnih radioklubih. :wink:

73 de S56OA - Ognjen

OdgovorObjavljeno: 03 Feb 2007, 13:49
Napisal/-a s55o
Po trenutni zakonodaji ni N klasa prav nič hudega različna od A klase.
Preglejte malo katalog znanja in to, pa boste videli...

Potrebno bo zadevo temeljito prevetriti in dobiti konsenz od Apeka, da bomo lahko to speljali za mladino.

lp
B

OdgovorObjavljeno: 03 Feb 2007, 17:26
Napisal/-a S57BBA
S51AG napisal/-a:Ali obstaja kje kak predpis, katera znanja naj bi izpit za N razred pokrival?


OK, da ne bo zmede. Leta 2005 je APEK sprejel Kriterije za opravljanje izpitov za radioamaterje (PDF), po katerih smo šli (pre)delati izpitna vprašanja za radioamaterje operaterje A in N razreda. Vprašanja so šla skozi nekaj rok, nazadnje sem jih lani spomladi dobil jaz. 9.6.2006 sem jih, dopolnjena, predal sekretarju, kajti sklep UO ZRS je bil, da jih pripravi v obliko, ko jih lahko objavimo. In pika.

Prilagam še link do datoteke baze izpitnih vprašanj N razreda (pazi, 3,5MB), v katero smo popravljali vsi avtorji (vidne so le moje opombe, opombe ostalih avtorjev je AR že upošteval, preden sem dobil dokument). Baza A vprašanj je dosti bolj obsežna in jo imam razsekano po poglavjih in dodatkih.

N vprašanja še niso dokončna, manjkajo še vprašanja s področja operatorstva in zakonodaje, ki pa se v veliki večini prekrivajo z vprašanji za A razred.

Kdaj bo končna podoba ugledala luč sveta? Jure, boš ti povedal? ;) (za tiste, ki ne veste; Jure je ta vprašanja obdeloval pred mano)

LPB.

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2007, 20:30
Napisal/-a S57XX
S57BBA napisal/-a:... Jure, boš ti povedal? ;) (za tiste, ki ne veste; Jure je ta vprašanja obdeloval pred mano)


Nak Bajko,

ne bom znal povedati. Kmalo po tisti šlamastiki na Igu sem napisal tebi in AR-u e-mail glede ureditve vprašanj (vstavljanju slik, itd). Ker ni bilo nobenega odgovora sem dvignil roke od vsega skupaj. Občasno bom le še postavil vprašanje, kdaj bodo vprašanja na voljo.

Jure

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2007, 20:43
Napisal/-a S57XX
s55o napisal/-a:Po trenutni zakonodaji ni N klasa prav nič hudega različna od A klase.
Preglejte malo katalog znanja in to, pa boste videli...

Potrebno bo zadevo temeljito prevetriti in dobiti konsenz od Apeka, da bomo lahko to speljali za mladino.

lp
B


Kaj bi ti preverjal? Kakšen konsenz? Nimaš kaj. Misliš, da bo APEK šel spreminjati zadeve samo zato, ker bi nekateri želeli več članstva v ZRS-u.

Bajko je zgoraj lepo postavil stvari na svoje mesto. Jaz sem se dejansko malo nerodno izrazil.

Drugače pa, nehajte že siliti v smer, da se bo radijsko dovoljenje podeljevalo z vsakim nakupom čipsa, kino karte ali kokic. Če pa že rinete, se pa potem ne sprašujte, zakaj neateri zapuščajo to organizacijo kljub temu, da so precej aktivni tako na bandu, kot drugod v RA sferi.
Začnite se počasi zavedati, da nas je v S5, glede na število prebivalcev, še vedno sorazmerno veliko. Dajmo se malo primerjat s primerljivo majhnimi narodi tu okoli. Koliko članov pa imajo?

Dajmo se že enkrat zavedati, da je radioamaterstvo zgolj hobi. Stroške zanj moramo kriti iz lastnega žepa, če pa dobimo še kaj od drugod, je pa to za priboljšek in ne osnova za nemoteno delovanje.

Jure

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2007, 22:18
Napisal/-a S51AG
Gospodje,

vse skupaj je zašlo izven teme. Poskusimo odgovoriti na zastavljena vprašanja ter pognati zadeve v pravi smeri. Ukvarjanje z mladino je nujno, če želimo v naših vrstah še kaj drugega, kot žolčne debate ter kreganje na sto načinov. Že če pogledam naše društvo je situacija popolnoma jasna: pred leti je po oceni več kot tretjino članstva tvorila osnovnošolska mladina, danes, pa imamo med 67 člani enega (!) osnovnošolca in enega (!) srednješolca, ostali člani pa so v glavnem starejši od 30 let. Od tod izhaja tudi obča pasivnost članstva, pa ne samo v našem društvu.

In še to: ne gre za deljenje teh nesrečnih "klas", ampak predvsem želja po animaciji mladine za tehnične hobije in posledično poklice ter vnosu novih idej in znanj v vrste slovenskih radioamaterjev.

Lep pozdrav,

Tono, S51AG

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2007, 04:45
Napisal/-a s55z
Na LEI je padel predlog e-izobraževanja prek interneta. Menim, da je ideja dobra in bi bilo potrebno gradiva pripraviti v takšni obliki, da bi bila primerna tudi za ta način podajanja. Se pa obenem zavedam, da vsi potencialni kandidati nimajo širokopasovne povezave in bi bili s tem onemogočeni, pa je zato klasičen tečaj s sodobnimi metodami še vedno najprimernejša oblika izobraževanja še predvsem zaradi praktičnih prikazov ali delavnic...

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2007, 10:13
Napisal/-a S57XX
S51AG napisal/-a: ... danes, pa imamo med 67 člani enega (!) osnovnošolca in enega (!) srednješolca, ostali člani pa so v glavnem starejši od 30 let. Od tod izhaja tudi obča pasivnost članstva, pa ne samo v našem društvu.


Ja Tono, imaš prav. Verjetno je povsod podobno. Naše izkušnje z osnovno šolo so izredno slabe. Smo sicer uspeli vzpostaviti kontakt z dvema šolama, vodstva šol so bila zainteresirana, prišli smo celo v seznam uradnih izvenšolskih dejavnosti, a pravega interesa med šolarčki ni bilo.

Nekaj malega več je bilo v srednji šoli ali starejše, vendar so običajno fantje prišli do izpita, kake hude želje za večje aktivnosti v nadaljevanju pa ni bilo.

Mladina na tečaj še hodi, ker nekam morajo iti zaradi programov obvezne izvenšolske dejavnosti (ali nekaj podobno imenovanega) - običajno potrjujemo neke obrazce, ki jih nato odnesejo v šolo. Po svoje jih razumem, saj so tisti, ki se udeležujejo takih zadev včlanjeni v kup različnih krožkov in jim začne zmanjkovati časa. Tistih, ki se jim pa nič ne ljubi (ker so tako ali tako preobremenjeni s samo šolo), pa verjetno ne bomo uspeli pridobiti.

Problem se pojavlja tudi v tem, da bi šole (vsaj v našem koncu) želele, da bi bili tečaji v (za delavno ljudstvo) "nenormalnih" urah - takoj po zaključku pouka. Zavedati se je potrebno, da prihajamo iz služb po 17. uri, tako da smo s tečaji pričenjali po 18 ali 19 uri. Za marsikoga "mlajšega" je bil to odbijajoč fakktor. Da bi pa hodili ob sobotah dopolda, pa sploh ni bilo govora.

Ideja o e-izobraževanju je zanimiva, če se bo uresničila. Kdor nima dostopa do interneta bi jo lahko naročil tudi na kaki "tlačenki".

Morda se motim, vendar a ni bilo pred časom v medijih precej polemike okrog tega, ker se znižuje število ur namenjenih poučevanju tehničnih predmetov? To je dejanski odnos družbe do teh zadev.

Jure

testna internetna HAM akademija

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2007, 10:43
Napisal/-a s56g
hoj,

Z idejo o e-izobraževanju za radioamatersko srenjo sem se že nekaj časa poigraval. Večini kandidatov (pa tudi predavateljem) bi že internetna simulacija izpitov prišla zelo prav. No, ker je v neki drugi temi Robi, S52DK, "priznal" še izkušnje z "Moodlom" , najbolj razširjenim spletnim sistemom za e-izobraževanje, je po mojem mišljenju napočil čas, da se s tem malo poigramo ;) Na http://aprs.hamradio.si/akademija/ sem namestil tako spletišče in zdaj nabiram(o) avtorje vsebin ;) ... dostop bi na začetku, pa ne zaradi elitizma, dodelil samo ustvarjalcem.

Dela na takem projektu je zelo veliko, a tudi osvojitev mt.Everesta se začne s prvim korakom.

73 de tom*/s56g