Izobraževanje osnovnošolske mladine

Izmenjava izkušenj, novice, podatki, zakonodaja, prošnje...

Moderatorji: S57D, s55o

Izobraževanje osnovnošolske mladine

OdgovorNapisal/-a S59DJK » 29 Jan 2007, 00:53

Pozdravljeni,

na Ptuju bomo v eni izmed osnovnih šol pričeli s pilotskim projektom dela z mladino. Namen imamo organizirati predstavitev radioamaterske dejavnosti za učence, cilje in metodologijo dela pa bomo vzporedno predstavili učiteljem in staršem. Gled ena odziv in pričakovanja bomo pričeli z vodenjem radioamaterskega krožka, ki bi ga lahko zaključili z izpitom za N razred. Če se bo zadeva prijela, bomo delo razširili na več šol na Ptujskem.

Zaradi navedenega iščem zainteresirane klube in posameznike, ki bi se priključili k izdelavi podlog (gradiva) za predavanja, razdeljenih po tematskih sklopih. Gradivo mora biti prilagojeno nivoju osnovnošolske mladine od 5. do 9. razreda.

Dobil sem tudi informacijo, da so na nedavnem sestanku v Zagrebu (IARU?) predstavniki češke Zveze predstavili program dela z mladino ter razdelili CDje z materialom. Ali ve kdo kaj več?

Z izvajanje dejavnosti lahko zaprosimo za sredstva pri občini, predvsem pa je mogoče program financirati iz budžeta, ki ga imajo šole za izvajanje obšolskih dejavnosti. Glede na preteklo prakso lahko ocenim, da bo zanimanje mladih dobro ter lahko na tak način pričnemo učinkovito pridobivati podmladek.

Lep pozdrav,
Radioklub Ptuj
Anton TOMANIČ, S57XZ - predsednik
Uporabniški avatar
S59DJK
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 28 Jan 2007, 21:34
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55z » 02 Feb 2007, 03:46

Mislim, da bi bilo dobro prej izdelati katalog znanj za N klaso in šele potem pristopiti k izdelavi prosojnic. Mislim, da bi bil tudi AJK pripravljen sodelovati, saj prirejamo kar precej tečajev (no, predvsem Bajko) :roll:.

Sem pa pripravljen prevzeti izdelavo poglavja ali dveh in če zgrabimo vsak nekaj, bi bilo kar hitro narejeno. Potrebno pa je izdelati šablono za enoten izgled (layout) strani... Lahko tudi jaz...

P.S.: Orodje naj bo enotno - Open Office.org Impress. Je odprt, dosegljiv (http://sl.openoffice.org/marketing/why_sl.html), brezplačen, deluje na Linuxu ali Winsih, kompatibilen s PowerPoint (več ali manj).
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S51AG » 02 Feb 2007, 07:41

Zdravo,

v celoti se strinjam. Tudi sam sem pripravljen pripraviti del gradiva.

Ali obstaja kje kak predpis, katera znanja naj bi izpit za N razred pokrival?

Lp,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55z » 02 Feb 2007, 08:21

Zadnjič na posvetu je bilo sklenjeno, da se naredi katalog znanj za N-razred. Ne vem, če je UO o tem razpravljal ... Je pa to vsekakor potrebno narediti...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57XX » 02 Feb 2007, 13:48

s55z napisal/-a:Zadnjič na posvetu je bilo sklenjeno, da se naredi katalog znanj za N-razred. Ne vem, če je UO o tem razpravljal ... Je pa to vsekakor potrebno narediti...


Fantje, kaj govorite? Katalog znanj je že dolgo znan in je popolnoma povzet po CEPT zahtevah, oziroma priporočilih. Bil je objavljen tudi v CQ ZRS, številke zdajle nisem iskal.

Problem, kot ga vidim jaz so ažurirana vprašanja - ne zgolj za N, temveč tudi za A razred. No, glede A razreda se tako ali tako samo nekaj zadev okrog frekvenc spremeni, z N pa je bilo več dela.

Kolikor sem slišal od Bajkota, je vprašanja po moji in S54O obdelavi spravil v končno obliko on. Kot običajno se je zadeva ustavila pri dokončni realizaciji.

Je pa tu ena zadeva, ki bi jo veljalo ločiti - in tu lahko organizator tečajev naredil največ koristnega ali pa tudi škode. Znanje, ki ga zahteva CEPT, je manjše, kot ga dejansko potrebuješ pri delu na postaji.

Prosim, da ne razglabljamo sedaj, a CEPT zahteva preveč ali premalo. Tak je in hoteli smo imeti CEPT dovoljenje. Dejstvo je tudi, da na sedanjih izpitih ni potrebno pokazati nobenih veščin iz operatorske tehnike. Tudi Priročnik je bil sestavljen v smislu podajanja snovi, ki se potrebuje na izpitu. Tudi ne bomo razglabljali, da so bili v začetku v ekipi tudi tisti, ki bi morali kaj več napisali o sami operaterski tehniki na postaji, a so se kar hitro umaknili.


Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s55z » 03 Feb 2007, 10:28

Jure,

N-razred ni CEPT ampak je nacionalna izmišljotina :D! Gre za to, da se v operaterske vrste privabi mladino (osnovnošolce), ki morda ni sposobna dojeti zahtevnega gradiva za A-razred - predvsem zahtevne elektrotehnike/elektronike. Seveda pa bi bil večji poudarek na opraterski tehniki, na katero se tudi pri A-razredu kar pozablja, pa tudi Priročnik daje nanjo premalo poudarka.

Predvsem pa je s prosojnicami potrebno zahtevano gradivo podati na enostaven in prijeten način, da ga bodo otroci z veseljem sprejeli. In če bi na vsakem tečaju še zalotali kakšen kit komplet sprejemnika ali celo enostavne QRP postajice in jo spravili v življenje, bi se mnogo več naučili kot pa iz suhoparnega predavanja iz priročnika.

N-razred tudi sedaj ni CEPT in naj bi bil le začasen, takšni operaterji pa lahko delajo zgolj v Sloveniji z omejenimi močmi in frekvenčnimi področji in pod nadzorom mentorja. Je pa to lahko dobra priprava na A-razred. In tu bi bilo potrebno zaostriti zahteve in pogoje za opravljanje A-razreda.

Kar se vprašanj za A in N razred tiče, pa mi je Bajko zagotovil, da jih je že davno oddal strokovni službi!

Razglabljanje v demokratični družbi pa ni prepovedano, mar ne?
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s56oa » 03 Feb 2007, 11:11

N razred ima že cel kup držav. V slednjem ne vidim nobenih težav in je nuja za pridobivanje predvsem mlajših članov, pa tudi če se kaka kuharica ali avtomehanik zaradi tega lažje odloči za radioamaterstvo, nimam nič proti. Ta razred ima določene omejitve pri delu na frekvenci, ampak pri slednjem ne vidim nič slabega. Dovolj je, da ljudje dobijo dovolj znanja za delo na frekvenci in s tem "gušt", da v prihodnje opravijo tudi izpit za A razred.

Za zaostritev pogojev za A razred, pa resnično ne vidim nobene poante. Če je reč napravljena v skladu s CEPT in HAREC, kar tudi je, je brez veze pretiravati. Še vedno je na voljo tudi podiplomski študij na elektro faksu. :lol:

To, da bi bilo fajn vključiti tudi kako praktično znanje in ne zgolj teoretiziranje, se strinjam. Ampak prosim, ne pretiravati. Novince se največ lahko nauči s praktičnim delom na bandu. Za slednje je pa potrebna spodbuda in podpora v lokalnih radioklubih. :wink:

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s55o » 03 Feb 2007, 13:49

Po trenutni zakonodaji ni N klasa prav nič hudega različna od A klase.
Preglejte malo katalog znanja in to, pa boste videli...

Potrebno bo zadevo temeljito prevetriti in dobiti konsenz od Apeka, da bomo lahko to speljali za mladino.

lp
B
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 03 Feb 2007, 17:26

S51AG napisal/-a:Ali obstaja kje kak predpis, katera znanja naj bi izpit za N razred pokrival?


OK, da ne bo zmede. Leta 2005 je APEK sprejel Kriterije za opravljanje izpitov za radioamaterje (PDF), po katerih smo šli (pre)delati izpitna vprašanja za radioamaterje operaterje A in N razreda. Vprašanja so šla skozi nekaj rok, nazadnje sem jih lani spomladi dobil jaz. 9.6.2006 sem jih, dopolnjena, predal sekretarju, kajti sklep UO ZRS je bil, da jih pripravi v obliko, ko jih lahko objavimo. In pika.

Prilagam še link do datoteke baze izpitnih vprašanj N razreda (pazi, 3,5MB), v katero smo popravljali vsi avtorji (vidne so le moje opombe, opombe ostalih avtorjev je AR že upošteval, preden sem dobil dokument). Baza A vprašanj je dosti bolj obsežna in jo imam razsekano po poglavjih in dodatkih.

N vprašanja še niso dokončna, manjkajo še vprašanja s področja operatorstva in zakonodaje, ki pa se v veliki večini prekrivajo z vprašanji za A razred.

Kdaj bo končna podoba ugledala luč sveta? Jure, boš ti povedal? ;) (za tiste, ki ne veste; Jure je ta vprašanja obdeloval pred mano)

LPB.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

OdgovorNapisal/-a S57XX » 05 Feb 2007, 20:30

S57BBA napisal/-a:... Jure, boš ti povedal? ;) (za tiste, ki ne veste; Jure je ta vprašanja obdeloval pred mano)


Nak Bajko,

ne bom znal povedati. Kmalo po tisti šlamastiki na Igu sem napisal tebi in AR-u e-mail glede ureditve vprašanj (vstavljanju slik, itd). Ker ni bilo nobenega odgovora sem dvignil roke od vsega skupaj. Občasno bom le še postavil vprašanje, kdaj bodo vprašanja na voljo.

Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S57XX » 05 Feb 2007, 20:43

s55o napisal/-a:Po trenutni zakonodaji ni N klasa prav nič hudega različna od A klase.
Preglejte malo katalog znanja in to, pa boste videli...

Potrebno bo zadevo temeljito prevetriti in dobiti konsenz od Apeka, da bomo lahko to speljali za mladino.

lp
B


Kaj bi ti preverjal? Kakšen konsenz? Nimaš kaj. Misliš, da bo APEK šel spreminjati zadeve samo zato, ker bi nekateri želeli več članstva v ZRS-u.

Bajko je zgoraj lepo postavil stvari na svoje mesto. Jaz sem se dejansko malo nerodno izrazil.

Drugače pa, nehajte že siliti v smer, da se bo radijsko dovoljenje podeljevalo z vsakim nakupom čipsa, kino karte ali kokic. Če pa že rinete, se pa potem ne sprašujte, zakaj neateri zapuščajo to organizacijo kljub temu, da so precej aktivni tako na bandu, kot drugod v RA sferi.
Začnite se počasi zavedati, da nas je v S5, glede na število prebivalcev, še vedno sorazmerno veliko. Dajmo se malo primerjat s primerljivo majhnimi narodi tu okoli. Koliko članov pa imajo?

Dajmo se že enkrat zavedati, da je radioamaterstvo zgolj hobi. Stroške zanj moramo kriti iz lastnega žepa, če pa dobimo še kaj od drugod, je pa to za priboljšek in ne osnova za nemoteno delovanje.

Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S51AG » 05 Feb 2007, 22:18

Gospodje,

vse skupaj je zašlo izven teme. Poskusimo odgovoriti na zastavljena vprašanja ter pognati zadeve v pravi smeri. Ukvarjanje z mladino je nujno, če želimo v naših vrstah še kaj drugega, kot žolčne debate ter kreganje na sto načinov. Že če pogledam naše društvo je situacija popolnoma jasna: pred leti je po oceni več kot tretjino članstva tvorila osnovnošolska mladina, danes, pa imamo med 67 člani enega (!) osnovnošolca in enega (!) srednješolca, ostali člani pa so v glavnem starejši od 30 let. Od tod izhaja tudi obča pasivnost članstva, pa ne samo v našem društvu.

In še to: ne gre za deljenje teh nesrečnih "klas", ampak predvsem želja po animaciji mladine za tehnične hobije in posledično poklice ter vnosu novih idej in znanj v vrste slovenskih radioamaterjev.

Lep pozdrav,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55z » 06 Feb 2007, 04:45

Na LEI je padel predlog e-izobraževanja prek interneta. Menim, da je ideja dobra in bi bilo potrebno gradiva pripraviti v takšni obliki, da bi bila primerna tudi za ta način podajanja. Se pa obenem zavedam, da vsi potencialni kandidati nimajo širokopasovne povezave in bi bili s tem onemogočeni, pa je zato klasičen tečaj s sodobnimi metodami še vedno najprimernejša oblika izobraževanja še predvsem zaradi praktičnih prikazov ali delavnic...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57XX » 06 Feb 2007, 10:13

S51AG napisal/-a: ... danes, pa imamo med 67 člani enega (!) osnovnošolca in enega (!) srednješolca, ostali člani pa so v glavnem starejši od 30 let. Od tod izhaja tudi obča pasivnost članstva, pa ne samo v našem društvu.


Ja Tono, imaš prav. Verjetno je povsod podobno. Naše izkušnje z osnovno šolo so izredno slabe. Smo sicer uspeli vzpostaviti kontakt z dvema šolama, vodstva šol so bila zainteresirana, prišli smo celo v seznam uradnih izvenšolskih dejavnosti, a pravega interesa med šolarčki ni bilo.

Nekaj malega več je bilo v srednji šoli ali starejše, vendar so običajno fantje prišli do izpita, kake hude želje za večje aktivnosti v nadaljevanju pa ni bilo.

Mladina na tečaj še hodi, ker nekam morajo iti zaradi programov obvezne izvenšolske dejavnosti (ali nekaj podobno imenovanega) - običajno potrjujemo neke obrazce, ki jih nato odnesejo v šolo. Po svoje jih razumem, saj so tisti, ki se udeležujejo takih zadev včlanjeni v kup različnih krožkov in jim začne zmanjkovati časa. Tistih, ki se jim pa nič ne ljubi (ker so tako ali tako preobremenjeni s samo šolo), pa verjetno ne bomo uspeli pridobiti.

Problem se pojavlja tudi v tem, da bi šole (vsaj v našem koncu) želele, da bi bili tečaji v (za delavno ljudstvo) "nenormalnih" urah - takoj po zaključku pouka. Zavedati se je potrebno, da prihajamo iz služb po 17. uri, tako da smo s tečaji pričenjali po 18 ali 19 uri. Za marsikoga "mlajšega" je bil to odbijajoč fakktor. Da bi pa hodili ob sobotah dopolda, pa sploh ni bilo govora.

Ideja o e-izobraževanju je zanimiva, če se bo uresničila. Kdor nima dostopa do interneta bi jo lahko naročil tudi na kaki "tlačenki".

Morda se motim, vendar a ni bilo pred časom v medijih precej polemike okrog tega, ker se znižuje število ur namenjenih poučevanju tehničnih predmetov? To je dejanski odnos družbe do teh zadev.

Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

testna internetna HAM akademija

OdgovorNapisal/-a s56g » 06 Feb 2007, 10:43

hoj,

Z idejo o e-izobraževanju za radioamatersko srenjo sem se že nekaj časa poigraval. Večini kandidatov (pa tudi predavateljem) bi že internetna simulacija izpitov prišla zelo prav. No, ker je v neki drugi temi Robi, S52DK, "priznal" še izkušnje z "Moodlom" , najbolj razširjenim spletnim sistemom za e-izobraževanje, je po mojem mišljenju napočil čas, da se s tem malo poigramo ;) Na http://aprs.hamradio.si/akademija/ sem namestil tako spletišče in zdaj nabiram(o) avtorje vsebin ;) ... dostop bi na začetku, pa ne zaradi elitizma, dodelil samo ustvarjalcem.

Dela na takem projektu je zelo veliko, a tudi osvojitev mt.Everesta se začne s prvim korakom.

73 de tom*/s56g
K2 #3719 ... http://www.s56g.net ... http://aprs.hamradio.si (s50aop.ampr.org)
s56g
LEA Admin
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Sep 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, JN65TW

Naslednja

Vrni se na Medklubsko sodelovanje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost