Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postopku

Izmenjava izkušenj, novice, podatki, zakonodaja, prošnje...

Moderatorji: S57D, s55o

Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postopku

OdgovorNapisal/-a s55o » 03 Jan 2012, 12:25

Pozdravljeni!

HNY vsem in veliko uspehov.

Naša država se je odločila omejiti gotovinsko poslovanje iz 420 eur na 50 eur. Tako da plačilo v gotovini za zneske, večje od 50 eur ni več mogoče. To je močna omejitev, tako da pazite, da ne bo problemov z durs.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=4337

Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postopku začne veljati dne 27.12.2011. Novosti prinašajo dodatne omejitve gotovinskega poslovanja. Po novem plačila v gotovini niso več možna za vse dohodke iz delovnega razmerja (plača, regres, povračilo stroškov v zvezi z delom), za dividende in obresti, ki presegajo 50 evrov (doslej 125 evrov), in za prejemke od kmetijskih pridelkov, gozdnih plodov ter izdelkov domače in umetnostne obrti, ki presegajo 50 evrov (doslej 125 evrov). Doslej so poslovni subjekti lahko poslovali med seboj v gotovini, če plačilo ni preseglo 420 evrov, zdaj se ta meja znižuje na 50 evrov. V gotovini pa bo še naprej možno izplačevati pokojnine ter nadomestila in druge dohodke iz obveznega, obveznega dodatnega in prostovoljnega dodatnega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

lp
Boštjan S55O
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S57XX » 06 Jan 2012, 08:15

Živ!

A se da za laike zadeva s to novo zadevo okoli omejitve gotovinskega poslovanja razložiti bolj po domače.

Vprašanje, ki se mi zastavlja: Ali velja to tudi za radioklube, ki nimajo stroškov iz delovnih razmerij in podobno. Zanima me predvsem v povezavi z nekaterimi primeri v nadaljevanju:

Primer 1:

V klubu se odpravljamo na Porezen in bi radi obnovili zalogo goriva. Ker imamo premalo posod za gorivo nabavimo dve 10l kantici in napolnimo še preostale. Strošek (recimo 75 EUR) plačam z mojo osebno EC kartico in vzamem uradni račun, ki se glasi na klub. Klubski blagajnik nato dvigne 75 EUR gotovine in mi jo vrne z vso potrebno papirologijo (blagajniški izdatek).

Dovoljeno ali ne?

Primer 2:

Recimo, da klub pri Microhamu naroči za 500EUR opreme. Ker je bančno nakazilo po predračunu bistveno dražje (banke si vsako transakcijo bogato poplačajo) od direktnega plačila preko PayPal-a ali Mastercarda, ponovno plačam robo iz svojega žepa. Ko pride roba in z njo račun, blagajnik ponovno dvigne gotovino in mi jo vrne.

Dovoljeno ali ne?

Ali tale zadeva (uredba ali navoduilo ali kakorkoli se imenuje) kaj vpliva na višino blagajniškega maksimuma, ki ga lahko ima klub v gotovinski blagajni?
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a s55o » 06 Jan 2012, 08:37

Primer 1:

V klubu se odpravljamo na Porezen in bi radi obnovili zalogo goriva. Ker imamo premalo posod za gorivo nabavimo dve 10l kantici in napolnimo še preostale. Strošek (recimo 75 EUR) plačam z mojo osebno EC kartico in vzamem uradni račun, ki se glasi na klub. Klubski blagajnik nato dvigne 75 EUR gotovine in mi jo vrne z vso potrebno papirologijo (blagajniški izdatek).

Dovoljeno ali ne?
Ni dovoljeno. Maksimalni znesek je sedaj 50 eur. Tako da boš moral to urediti preko predračuna. (prej je bila tale cifra 420 eur, če se ne motim)


Primer 2:

Recimo, da klub pri Microhamu naroči za 500EUR opreme. Ker je bančno nakazilo po predračunu bistveno dražje (banke si vsako transakcijo bogato poplačajo) od direktnega plačila preko PayPal-a ali Mastercarda, ponovno plačam robo iz svojega žepa. Ko pride roba in z njo račun, blagajnik ponovno dvigne gotovino in mi jo vrne.

Dovoljeno ali ne?
Ne, le preko nakazila direktno iz bančnega računa RK (ker je znesek višji od 50 eur).

Za radioklube pomeni tale sprememba veliko dodatnih stroškov, tako da oprezno z denarjem.
lp
b
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S51AG » 06 Jan 2012, 10:07

Pozdravljeni,

v zvezi s predmetno zadevo sem včeraj govoril z ZRS-ovo računovodkinjo, g. Mileno SINUR. Ga. SINUR je bila predvčerajšnjim na davčnem seminarju, na katerem je bilo tolmačeno, da se kot negotovinsko plačilo smatra tudi plačilo z osebno kartico kupca. Primer: za klub se kupi nek material, tisti, ki kupuje, nakup plača s svojo osebno kartico (ne z gotovino). Vendar je v tem primeru potrebno materialne stroške vrniti na transakcijski račun tistega, ki je plačal s kartico. Gotovinska refundacija zneskov preko 50 EUR ni dovoljena. S tem je zagotovljena sledjivost transakcij, kar je cilj DURS. Potrditev informacije bomo v pisni obliki poskušali pridobiti še neposredno pri DURS.

Še elegantnejša in po mojem mnenju edina prava rešitev je pridobitev poslovne plačilne kartice, ki glasi na pravno osebo, v našem primeru na radioklub. NKBM na primer brezplačno ponuja debetno kartico VISA Electron. Pri plačevanju s slednjo se plačila izvajajo neposredno iz transakcijskega oz. poslovnega računa kupca na račun prodajalca.

Na blagajniški maksimum novi davčni pravilnik ne vpliva.

V primeru, da v klubih potrebujete kakršno koli podporo ali informacije v zvezi s finančnim poslovanjem, se lahko kadarkoli obrnete name, in skupaj z ZRS-ovo računovodkinjo go. SINUR vam bomo skušali pomagati.

Klube še opozarjam, da naj pri finančnem poslovanju ravnajo res pazljivo in pedantno, saj so za nepravilnosti zagrožene res visoke globe, ki lahko celo ogrozijo obstoj kluba. Odgovorna oseba pa za klub odgovarja z vsem svojim premoženjem, zato ni šale. V klubu mora pri poslovanju vladati tak red, kot v dobro organiziranem podjetju.

Lep pozdrav,

Anton GALUN, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a s51sk » 07 Jan 2012, 11:42

S51AG napisal/-a:V primeru, da v klubih potrebujete kakršno koli podporo ali informacije v zvezi s finančnim poslovanjem, se lahko kadarkoli obrnete name, in skupaj z ZRS-ovo računovodkinjo go. SINUR vam bomo skušali pomagati.

No, tole je pa dobra informacija. Jo bo treba večkrat izkoristiti.
Uporabniški avatar
s51sk
 
Prispevkov: 152
Pridružen: 23 Apr 2002, 09:05
Kraj: Ribnica

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S59KM » 09 Jan 2012, 16:35

S51AG napisal/-a:Klube še opozarjam, da naj pri finančnem poslovanju ravnajo res pazljivo in pedantno, saj so za nepravilnosti zagrožene res visoke globe, ki lahko celo ogrozijo obstoj kluba. Odgovorna oseba pa za klub odgovarja z vsem svojim premoženjem, zato ni šale. V klubu mora pri poslovanju vladati tak red, kot v dobro organiziranem podjetju.


Tona, mogoče te je malo zaneslo s tekstom. Dobronamerno se oglašam s tekstom, ker ta formum še čitajo tudi tisti, ki niso radioamaterji in bodo mogoče še kdaj postali ali pa pomagajo naši dejavnosti tudi na različne načine. Nisem pa sam tega opazil, ampak mi je eden od prijateljev, ki ni radioamater opozoril na napisani tekst.

Skratka radioklubi smo registrirani kot nevladne prostovoljne organizacije skladno z zakonom o društvih. Tak, da tukaj ne gre mešati Zakona o gospodarskih družbah in organiziranosti dela, odgovornosti in predpisov, ki se nanašajo na podjetja.

Posebej je še pomembno, da imamo status v javnem interesu in tukaj je toliko bolj pomembno, da se Radioklube ne primerja s podjetji ker podjetja imajo cilj ustvarjati dobiček, delovna mesta ipd... Radioklubi pa imamo popolnoma drugačne cilje od podjetij.

Seveda pa moramo v celoti upoštevati zakonodajo, ki je predpisana za društva in poslovanje društev kot NVO organizacije. Tako je res zelo dobrodošlo, da se lahko blagajniki v Radioklubih in večinoma imamo najbrž zunanje računovodske servise, ki nam vodijo računovodsnke knjige za AJPES in DURS posvetujejo o specifičnih zadevah v naši dejavosti pri omenjenih osebah. Mogoče se še doda kontaktni e-naskov ali pa telefon tako, da se ve kam se lahko obrnemo z vprašanji.

73 Jernej S59KM.
Član Radiokluba Cirkulane S59DDR - S59H - S55TVC
http://www.cirkulane.hamradio.si
Uporabniški avatar
S59KM
 
Prispevkov: 192
Pridružen: 19 Nov 2007, 08:50
Kraj: Cirkulane

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S51AG » 09 Jan 2012, 23:17

Zdravo Nejc,

društva nisem primerjal z dobro organiziranim podjetjem glede ciljev poslovanja in ustvarjanja dobička, temveč zaradi reda, ki mora vladati pri poslovanju in dokumentaciji. Finančni in davčni predpisi skoraj ne razlikujejo med različnimi vrstami pravnih oseb, zato tudi pri društvih v primeru nepravilnosti ni pričakovati kakršnih koli odpustkov. Zgolj primer: zamuda pri oddaji bilance je sankcionirana enako za vse pravne osebe.

Dobro organizirano društvo lahko vso finančno dokumentacijo med letom vodi samo, le za sestavo bilance je običajno potrebna pomoč računovodskega servisa. Pomembno je, da društvo izvaja dejavnost v skladu s svojo registracijo, da je dokumentacija verodostojna in popolna, da so vknjižbe izvajane redno, ter da se upoštevajo predpisani roki za oddajo poročil. Tako sta društvo in njegova odgovorna oseba na varni strani. V moji dvajsetletni praksi sem že večkrat videl primere (k sreči ne pri radioklubih), kjer so odgovorni zadnji večer pred oddajo bilance iskali dokumente, ki so jih med letom brez vsakega reda puščali po predalih ter občasno v vrečki odnašali v računovodski servis, ter ihtavo skušali sestaviti poročila. Takšni način dela je za moj okus preveč adrenalinski.

Moj cilj ni strašenje, ampak le opozarjanje na nujo, da ima društvo zadeve urejene. Kako pa posamezno društvo posluje pa je neposredna odgovornost in riziko njegovega pravnega zastopnika, t.j. predsednika.

Glede ponujene pomoči računovodskega servisa ZRS: vprašanja lahko zaenkrat posredujete neposredno na moj elektronski naslov s51ag@siol.net Načrtujem, da bomo za radioklube - člane ZRS v doglednem času vzpostavili ustrezni sistem za podporo pri poslovanju. Žal zaenkrat te točke še nisem uspel realizirati, ker sva z računovodkinjo imela z urejanjem tekoče dokumentacije dela čez glavo.

Lep pozdrav,

Anton GALUN, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S57XX » 13 Jan 2012, 11:45

Zdravo!

Malce sem raziskoval tole problematiko in prišel do nekaterih pojasnil. Morda za klube vseeno ne bo tako zoprno, kot je bilo sprva videti.

V to, da je potrebno vse papirje in evidence voditi BP, se sploh ne bom spuščal. To se razume samo po sebi. Glede "zalaganja" sredstev s strani članov in nato "refundacija" s klubskega računa, pa naj bi (vsaj trenutno) zadeva lahko potekala takole:

1. Kupim za 49.99 EUR bencina za klubsko akcijo in vzamem račun, ki se glasi na klub. Plačam s svojo MC kartico (ali pa gotovino). Založena sredstva mi klub lahko povrne v gotovini ali pa nakaže na moj TRR.

2. Kupim za več kot 50 EUR stvari doma ali v tujini, ponovno plačam iz svojega žepa. V tem primeru mi klub lahko povrne strošek samo z nakazilom na moj TRR.

Meni se ti prilivi na TRR ne štejejo v obdavčljiv prihodek, a je potrebno spraviti papirje s katerimi lahko dokažeš, zakaj je to nakazilo prišlo.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S51AG » 13 Jan 2012, 16:34

Odgovor je trikrat DA.
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Sprememba pravilnika o izvajanju zakona o davčnem postop

OdgovorNapisal/-a S51AG » 04 Apr 2012, 09:29

Pozdravljeni,

V mesecu januarju 2012 smo vas obvestili, da gotovinsko plačevanje računov ne sme presegati 50,00 EUR.

V Ur. listu RS št. 24/2012 z dne 30. 3. 2012 je bila objavljena sprememba zneska za gotovinsko plačevanje, in sicer je ponovno 420,00 EUR in velja od naslednjega dne po objavi v Uradnem listu.

Kljub spremembi pa vam predlagamo, da je gotovinskega plačevanja (zalaganja sredstev) čim manj.

S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK


Vrni se na Medklubsko sodelovanje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost