UMAKNJENO!

Zgodovinska in stara vojaška komunikacijska tehnika, predelave za sodobne čase ter informacije o restaviriranju, popravilih, nabavi nadomestnih delov, tehničnih podatkih in drugem...

UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 17 Jan 2010, 17:15

UMAKNJENO!
Zadnjič spremenil anton.galun, dne 18 Jan 2010, 11:36, skupaj popravljeno 4 krat.
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: Zmagoslav PIPAN: Kako smo delali radio (1929)

OdgovorNapisal/-a S50GO » 17 Jan 2010, 18:28

Zanimiva knjiga jaz sem jo pred leti rešil smetišča in propadom..zdaj je v omari in mi je pomagala razumeti kot mulc osnovne stvari ki so še danes v obdobju čipčkov enako pomemben temelj. Lepo za trud S51AG da jo ogledajo kdor jo nima doma.Zanimivo čtivo še posebno za mlade
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: Zmagoslav PIPAN: Kako smo delali radio (1929)

OdgovorNapisal/-a S57D » 18 Jan 2010, 09:26

Super, Tono. Res zanimivo branje. Hvala za tud, da lahko uživamo ob branju tudi tisti, ki knjige nimamo.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Zmagoslav PIPAN: Kako smo delali radio (1929)

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 18 Jan 2010, 09:56

UMAKNJENO!
Zadnjič spremenil anton.galun, dne 18 Jan 2010, 11:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: Zmagoslav PIPAN: Kako smo delali radio (1929)

OdgovorNapisal/-a S57BI » 18 Jan 2010, 10:28

Bi tudi jaz kakšno pripel, pa še ni 70 let od smrti avtorja.

Njegovi otroci in vnuki so pravniki.

lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Zmagoslav PIPAN: Kako smo delali radio (1929)

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 18 Jan 2010, 10:57

Pozdravljen,

a še ni 70 let? Prav, umikam. Pa še sebe bom za vsak slučaj umaknil s tega prizorišča, da ne bi slučajno še komu dal kakšne priložnosti za grožnje z žlahto pravnikov.

Lp,

T
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: Zmagoslav PIPAN: Kako smo delali radio (1929)

OdgovorNapisal/-a s52ab » 18 Jan 2010, 11:50

S57BI napisal/-a:Bi tudi jaz kakšno pripel, pa še ni 70 let od smrti avtorja.

Njegovi otroci in vnuki so pravniki.

lp, Jože.

...ahh...pa saj ne gre za objavo knjige pod svojim imenom, ampak za interno notranjo (osebno) uporabo, kar je lahko le reklama za avtorja. Nihče s tem ne služi ! Meni ni uspelo snet zadeve, ker nimam ustreznega programa, bi pa tole zadevo rad imel...
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a S57BI » 18 Jan 2010, 12:54

Zanimivo, kao se lahko na različne načine razume nek dopis.
Pričakoval sem, da se bo razvila debata v tej smeri, ne pa da se umakne file.

Imam file Andreejeve knjige in vem, da so njegovi nasledniki pravniki.
To je to.
Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a s52ab » 18 Jan 2010, 13:04

S57BI napisal/-a:Zanimivo, kao se lahko na različne načine razume nek dopis.
Pričakoval sem, da se bo razvila debata v tej smeri, ne pa da se umakne file.

Imam file Andreejeve knjige in vem, da so njegovi nasledniki pravniki.
To je to.
Lp, Jože.

Jože... jaz sem z debato pričel. Bi mi lahko odgovoril na moje skromne pripombe ?
Kaj je v tej knjižici takega, da bi bilo lahko v današnjem času avtorsko zaščiteno ?... :wink:
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a S57BI » 18 Jan 2010, 13:15

Saj ni važna vsebina.
Mislim, da mora po naši zakonodaji pretečt 70 let od smrti avtorja, da se sme objavljat brez dovoljenja avtorja ali (po moje) njegovih dedičev. Forum bere nekaj pravnikov, pa naj oni objasnijo stvari.

Sedaj izgleda, kot, da bom koga prijavljal.
Tudi sam sem poskeniral nekaj knjig, samo nisem toliko korajžen ... .

Lp, jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 18 Jan 2010, 15:31

Pozdravljeni,

sicer ne vem, kaj ima prof. Leopold Andree z Zmagoslavom Pipanom in njegovo knjigo. Žal ugotavljam, da v zadnjem času ne mine skoraj nobena razprava, ne da bi nekdo začel na plano vleči svoje videnje pravnega statusa zadeve. In to se je zgodilo tudi v primeru drobne knjižice, ki sem si jo drznil ohraniti za poznejše rodove. Očitno je Zakon o avtorski in sorodnih pravicah močnejši od želja po znanju, predvsem pa je pogosto zlorabljan brez poznavanja posameznih določil, ki jasno govorijo tudi o izjemah. Verjetno vam bodo lahko kaj več povedali "pravniki, ki berejo ta forum". No ja, ta forum je res čedalje bolj pravniški.

To soboto je Matjaž Vidmar, S53MV, širnemu občestvu, zbranemu na RISu, dal jasno vedeti, da veliki ljudje (veliki po duhu, op. p.) svoje znanje namenjajo človeštvu. In tako bi po vsej verjetnost ravnal tudi Zmagoslav Pipan. Žal ga za mnenje ne moremo več povprašati. Veste tovarišija, če bi vsi zgodovinski velikani tehnike pod ritjo greli svoje papirje ter jih skrivali pred svetom, bi še danes verjeli, da je zemlja ploščata in da se konča za prvim hribom, tolkli kamenje ter v votlinah ždeli ob baklah.

Datoteko sem umaknil iz popolnoma praktičnega razloga: enkrat sem se zaradi radioamaterstva ali bolje rečeno radioamaterjev že znašel na sodišču, in nimam popolnoma nobenega namena, da bi se tam znašel ponovno. Radioamaterjem in njihovi "dobronamernosti" namreč čedalje manj zaupam.

Lep pozdrav,

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a S50GO » 18 Jan 2010, 16:25

Anton ne bodi slabe volje in v nekih skrbeh zaradi knjižice. Pa toliko truda za skeniranje. To ni šlo v 5minutah skozi. Pomoje nobeden ne bi kompliciral.Avtor bi bil še vesel da njegova knjiga še živi in se zanimamo zanjo ..po toliko letih je še danes zanimivo čtivo.Tako lepo opisane osnove radija, da kar prime gradnja detektorja pa še razume se preprosto, da radijo ni vse v čipih,smdjih..nekaj kar je za mladega začetnika težak zalogaj da se kar ustraši..S takimi knjigami se naposled pride na zakomplicirano elektroniko..in njih knjige ki vsebujejo polno čipčkov,smdjev,tuljavic itd..Vrži nazaj knjigo gor pa je. Tukaj smo vsi za enega ..eden za vse.Mora ostati tako med radioamaterji.Kot prvi izdelek po klubih bi bil najprimirnejši kar osnovni detektor. Audijon kot en aparat za demonstracijsko učilo za bodoče operaterje nato v tranzistorje,čipe itd..Tako bi mladi v začetku še najbolj razumel vse ftončke po postajah
lp
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: UMAKNJENO!

OdgovorNapisal/-a S57BI » 18 Jan 2010, 17:28

Eni pa imate triger res na kratko nastavljen.
Vidi se, da si nek komentar vsak predstavlja po svoje in po svojih izkušnjah.
Zdi se mi neumno, da se moj nedolžen komentar oz. omemba sprevrača v nekaj groznega, kot da sem tisti, ki onemogoča pogled na staro literaturo zgodovine radija.

Kaj imata gospoda Pipan in Andree skupnega ne vem. Verjetno veselje do radija. Zato sta spisala knjižice o radiju. Ja, pa tudi njuna dela ščiti zakon o avtorskih pravicah.

Ne mešaj želje po znanju in zakona o avtorskih pravicah. To, da je nekdo knjigo napisal pomeni, da je nekaj vanjo tudi vložil. Lahko bi noter napisal, da za knjigo ne veljajo avtorske pravice, pa tega ni napisal. Če ga zakon ščiti, ga pač ščiti. Kaj jaz morem zato.
Govoriš o izjemah. Prav, potem bi pa pustil file na forumu. Zaradi mene je lahko gor, če je izjema ali pa je ni.

Sicer pa dotična knjižica ni nevem kakšna redkost, niti ni prva slovenska knjiga o radiju. Če si jo kdo hoče ogledat jo dobi v knjižnicah, dokaj pogosto jo videvam tudi v antikvariatih in bukvarnah. Tudi na bolhi je že bila.
Precej več ljudi bi si jo lahko ogledalo in snelo tukaj, pa si datoteko umaknil.

Lahko bi ZRS s svojimi pravnimi strokovnjaki poiskala možnost, da bi lahko bolj legalno ( beri brez strahu) na portalu nalagali skenirano staro literaturo.
Žal pa niti CQ ZRSja ne moreš videt, če nisi registriran pa ZRS portalu.
Hecno, saj imajo tisti, ki so registrirani tako ali tako že glasilo doma.

Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Zgodovinska radijska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov