PARASET

Zgodovinska in stara vojaška komunikacijska tehnika, predelave za sodobne čase ter informacije o restaviriranju, popravilih, nabavi nadomestnih delov, tehničnih podatkih in drugem...

PARASET

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 17 Jul 2008, 12:28

Danes, nekaj po 10h lokal, je bil prvi QSO med Vanjo S59AV (Beli Križ) in S59ABL (Sežana) z mojo novo-staro škatlo imenovano "PARASET".Manipulator je bil Zvezdan-S51OZ, ker so se meni tresle roke zaradi silnega pričakovanja.
Slika
Zvezdan išče najboljši Vanjin ton...
Slika
Tako pa izgleda..
Slika
Še drobovje...
Božo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a s51uj » 17 Jul 2008, 14:20

Tudi na Gorenjskem imamo paraset(repliko).
Izdelal ga je S52GG.Upam,da bomo enkrat
v prihodnosti vzpostavili zvezo.

Lep pozdrav S51UJ (Brane)
Priponke
paraset 2.jpg
paraset 2.jpg (18.69 KiB) Videno 17685 krat
paraset 1.jpg
paraset 1.jpg (15.92 KiB) Videno 17680 krat
s51uj
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Feb 2004, 06:28

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 17 Jul 2008, 23:18

Lepo! Še dva, pa imamo lahko kontest.Hi!
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a S57D » 18 Jul 2008, 07:56

Dobra ideja za KIT komplet, ki bi ga lahko tržil ZRS. Verjetno nas je kar nekaj, ki bi stvar z veseljem naredili .....
Seveda bi zbrani material prihranil tekanje po trgovinah in naročanje po internetu (verjetno bi bilo tudi ceneje, če bi to ZRS kupil v večji količini), če bi se zraven dobilo tudi izrezano osnovno ploščo z napisi in odgovarjajočimi gumbi, se pa KIT kompletu sploh ne bi mogel upreti. :D

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a S51AG » 18 Jul 2008, 08:45

Pozdravljeni,

čestitke k uspešni izdelavi.

O angleški špijunki Paraset sva nedavno v Friedrichshafnu spregovorila tudi z Bojanom, S53W. Ker se mi zdi, da je tema zelo zanimiva za širši krog, ne bi bilo slabo, če bi objavili nekaj podrobnosti o radiu ter samogradnji replike.

A bi se kdo ojunačil ter pripravil uvodni članek o Parasetu, ki bi ga objavili v CQ ZRS?

Hvala za sodelovanje,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a s51uj » 18 Jul 2008, 10:28

Lep pozdrav vsem.

Za vse, ki jih zanima paraset priporočam ta dva linka :
http://www.qsl.net/ik0moz/paraset_eng.htm

http://www.theparasetclub.co.uk
Mislim, da so nekateri lastniki parasetov oziroma
replik celo organizirali parasetday.

Lep pozdrav S51UJ
s51uj
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Feb 2004, 06:28

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a S57D » 02 Feb 2012, 09:39

SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a s57j » 29 Nov 2014, 22:08

Tudi jaz sem že več let imel namen izdelati repliko Paraseta, pa ni bilo delov, izkušenj, predvsem pa časa in volje. Za počitek po izdelavi Invazije-V pa sem končno naredil tudi Paraset.

Ker na e-bayu kupljeni kondenzatorji še niso prišli, sem uporabil, kar sem imel pri roki. Za uglaševanje oddajnika in antene sem uporabil kondenzatorja prave oblike, vendar samo 50 pF kapacitete, ki mi ju je podaril Rudi, S58RU skupaj z nekaj drugimi vrtljivimi kondenzatorji, anodnimi dušilkami in še za pest ali dve druge robe, potrebne za izgradnjo mojih SPARD replik. Za sprejemniški kondenzator sem uporabil kar enega iz žepnega tranzistorskega sprejemnika. Tudi pri elektronkah sem se zmotil, saj sem na zalogi imel 6SJ7 namesto 6SK7. Tu mi je na pomoč priskočil Mirko, S52PC in mi odstopil dve svoji 6SK7. 6SK7 in 6SJ7 se minimalno razlikujeta, test v mojem parasetu je pokazal, da je pri 6SJ7 malo težje nastaviti reakcijo pri poslušanju javnih AM postaj. To bi se dalo popraviti z zamenjavo ustreznih uporov in kondenzatorjev.

Kakorkoli, kar malo sem razočaran nad enostavnostjo izgradnje, pa še elektroshema in vse ostale delavniške risbe čelne plošče, tasterčka in ohišja so dokaj dobre. Problem je, da moraš pri čelni plošči seštevati mere od luknje do luknje namesto, da bi bile kotirane od robov. Edini izziv je bila izdelava tasterčka in tornega pogona skale sprejemnika. Zdaj sem naredil novo skalo in na njej namesto linearne skale, s flomastrom označil frekvence. Taka skala mi je bolj všeč, saj ne vidim pravega razloga za linearno skalo in risanje krivulje. Seveda pa to ni v skladu z originalom. Bomo videli.

Edina težava pri zagonu Paraseta je bila, da je starinski (čeprav sem obljubil, da starin ne bom več vgrajeval, me je vseeno malo zaneslo) potenciometer za reakcijo. Sem ga pač zamenjal z v ta namen kupljenim novim, ki pa ima čisto neprimeren izgled.

Za namene testiranja sem k prejšnjim dodal še 30 Li-Ion celic za anodno napetost 350 V. Baterija ima tako že par kil, vendar se da lepo testirati brez dodatnih brumov od "čudnih" napajalnikov. Sprejemnik sem zapeljal po frekvenci do 7,6 MHz, spodaj pa gre do 2,9 MHz. Zanimivo, da je približno enako občutljiv (-105 dBm) po celem bandu.

Izhodna moč 6V6 v, s koaxom napajan dipol, je malo čez en vat na 3,55 MHz. 6L6 sem določil eno kovinsko (imam jih več, 6V6 pa nobene kovinske), ki dokaj enako deluje v obstoječi konfiguraciji, moral bi ji spremeniti upor za regulacijo napetosti druge mrežice. Izhodna moč v cca 10 m žice in ozemljitev na radiator pa je dobre 3 W s 6V6 in skoraj 6 W s 6L6. Seveda te vrednosti kaže Bird 43, ki je predviden za 50 omov, ne pa kar nekaj. Žarnici za indikacijo uglašenosti oddajnika in antene požreta pol vata, enako kot pri I-V le, da tam žarnico lahko izklopim.

Kovinsko ohišje je pobarvano in se suši, izdelati bom moral novo čelno ploščo in izvrtine na njej malo prilagoditi mojim elementom in gumbom. Nisem se še odločil, ali bo jeklena, pobarvana, napisi pa natisnjeni pri sitotiskarju, ali bo aluminijasta in napisi vgravirani, tako kot pri Invaziji-V.

Moj Paraset je pripravljen za morebitno testiranje z drugimi Paraseti in/ali drugimi podobnimi replikami ali celo originali. Mogoče tudi kar s kakršnim koli radijem tako, kot je bil to primer z Invazijo-V.


LP Janez, S57J
Priponke
Moj-Paraset-notri.jpg
(188.22 KiB) Še ni prenešeno
Moj-Paraset.jpg
(141.42 KiB) Še ni prenešeno
s57j
 
Prispevkov: 242
Pridružen: 14 Mar 2004, 08:48

Re: PARASET

OdgovorNapisal/-a S55CW » 15 Jun 2015, 11:16

Tud mene mika, da bi izdelal Paraset. Je morda še kakšen interesent oz. mentor :-?
in se izdela več primerkov?

lpT
73 de s55cw
S55CW
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 14 Dec 2005, 20:24


Vrni se na Zgodovinska radijska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov