Wireless set No. 48

Zgodovinska in stara vojaška komunikacijska tehnika, predelave za sodobne čase ter informacije o restaviriranju, popravilih, nabavi nadomestnih delov, tehničnih podatkih in drugem...

OdgovorNapisal/-a s57j » 21 Maj 2008, 21:03

Živ!

Ja tale zveza s Tonijem je super, kmalu pa sploh ne bi uspela. Najprej sem imel postajo v sobi na mizi, antena pa je bila 10 m dolga žica skozi okno na dvorišče. Razen groznega šuma nisem slišal nič. Potem pa sem na dvorišču postavil stol, nanj postajo in taster (ki je ob klofanju dodatno drsel in poskakoval na krivinah sedala stola), antena pa je tokrat bila 3 m visoka palična kot pri originalu. Že po prvih piskih sem Tonija našel, nacentriral in preden je končal z oddajo, na frekvenco poglasil še oddajnik. Po zelo uspešni zvezi pa sem ga prosil še za nadaljevanje. Hitro še en stol, računalnik nanj, priklop mikrofona, ki je potem romal od tasterja na uho – pod slušalko in rezultat zdaj lahko poslušate.

Očitno je tudi postaji zelo všeč, da se nekdo ukvarja z njo, saj vedno bolje deluje in mi za vložene napore in čas vrača veselje in zadovoljstvo ob narejenih zvezah. Še vedno pa ne mara niti slišati za kak koaksialni kabel ali daljšo anteno. 50 omske izhode in Collins filtre so pogruntali šele kakih 20 let pozneje. Zgleda pa , da so celo postajo zgradili okrog antene, ki je bila od prekratke vedno samo še krajša.

Filozofija in način dela s to postajo ni prav v ničemer podoben do sedaj poznanemu. In tako se spet učimo novih – starih stvari.

Ja, pa da ne bo kdo mislil, kako se spoznam na elektronke. Brez ogromnega prizadevanja Poldeta, S57U, pa pomoči od Tonija, S53BH, ki mi je dal tudi nekaj originalnih elektronk, ko sem svoje (drago plačane) skuril in nasvetov in pomoči z znanjem in inštrumenti sodelavca Marka, S57UUU, bi ta postaja še vedno samevala v kotu sobe.

Hvala tudi Jožetu za ves trud okoli obdelave posnetkov.
Janez
s57j
 
Prispevkov: 242
Pridružen: 14 Mar 2004, 08:48

SWL - WPX CW na set No. 48

OdgovorNapisal/-a s52ab » 26 Maj 2008, 22:07

Še dva daljša posnetka, na katerih lahko prisluhnete,
kako Wireless set No. 48, pri Janezu sliši dogajanje na WPX
kontestu CW 2008:
Najprej nekoliko S5 postaj: ....S56X...S53F...S54K...

http://lea.hamradio.si/~s52ab/forum/wpx_cw_2008_s5

...in nekoliko ostalih udeležencev kontesta...
...9A8M...HG8K...OM3BH...EZ8AA...YU7W...UA9PC...

http://lea.hamradio.si/~s52ab/forum/wpx_cw_2008

Povsem solidno za to napravo, kaj ne... :)

in še slika: http://www.royalsignals.org.uk/photos/s57j.htm

...ni kaj dodati, vse v stilu... :)

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Slika

OdgovorNapisal/-a s57j » 27 Maj 2008, 21:06

Pozdravljeni še enkrat!

Ja, to je to. Med kontestom sem celo uspel narediti eno zvezo. To je cela umetnost! Najprej na širokem sprejemniku, ki velikokrat sliši dva telegrafska signala ene postaje, točno nastaviti želeni signal, potem nanj poglasiti s precej širokim piskom še oddajnik, in doklicati postajo, ki posluša z vključenim 250 Hz filtrom. Čista loterija, pri seštetih vseh nenatančnostih ga lahko kličem kiloherc ali dva stran. Tudi že samo poslušanje je pravi užitek. Slišiš do pet amaterskih postaj hkrati, čeznje pa še dve dirfuzni postaji, pa je mix popoln.

Slika na spletni strani royalsignals je bila posneta in tja naložena leta 2005. Sine je zdaj za pol metra višji, jaz imam nekaj manj las, le WS 48 je še vedno enaka.

Zahvaljujem se Jožetu za vse delo okrog obdelave posnetkov.

Ko bo postaja nekoliko dodelana, da se bo nanjo dalo normalno priklopiti s koaksialnim kablom napajane antene, npr. dipol, bom še kak vikend poskusil vzpostaviti kako S5 zvezo, mogoče z najvišje gore grosupeljske obcine – Kuclja. Potem pa jo spet spravim v originalno stanje in še njeno ohišje očistim korozije in ga spravim v originalno barvo.
Janez
s57j
 
Prispevkov: 242
Pridružen: 14 Mar 2004, 08:48

OdgovorNapisal/-a S51U » 27 Maj 2008, 21:34

Hvala za prelepo QSLko Janez :wink:
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Prejšnja

Vrni se na Zgodovinska radijska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov