Škodljive snovi v zgodovinski radijski tehniki

Zgodovinska in stara vojaška komunikacijska tehnika, predelave za sodobne čase ter informacije o restaviriranju, popravilih, nabavi nadomestnih delov, tehničnih podatkih in drugem...

Škodljive snovi v zgodovinski radijski tehniki

OdgovorNapisal/-a S51AG » 07 Avg 2006, 00:26

Pozdravljeni,

pri delu z zgodovinsko radijsko tehniko lahko poleg lesnih črvov, raznih, mogoče doslej neodkritih vrst pajkov in vonja po starem :) naletimo na razne škodljive snovi v obliki radioaktivnih napisov in označb, ki svetijo v temi ter raznih strupenih substanc v elementih. Nevarnost preneha biti nevarnost, ko jo spoznamo, zato ni slabo se o teh zadevah malce podučiti.

Sestavek (v angleškem jeziku), ki ga lahko najdete pod linkom

http://www.shlrc.mq.edu.au/~robinson/Information/radio_active_paint

govori o radioaktivnih napisih na radijskih napravah. Vsaj dve od naštetih naprav (WS-19 in BC-654) je moč srečati tudi pri nas. Priporočam, da si sestavek prečitate. Hkrati pozivam ostale poznavalce tematike, da se pridružijo z dodatnimi informacijami o nevarnostih.

Še to: nekaj diskusije je bilo tudi o škodljivih svetlečih številčnicah na Racal TRA-931 (Syncal 30) in podobnih: gre za tricijeve sevalnike, ki niso nevarni.

Lp/73,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Berilij

OdgovorNapisal/-a s55e » 08 Avg 2006, 21:14

Pozdrav,

No - za pripomniti je še da je v končnih stopnjah (polprevodnikih) tudi nekaj Berilija. Kolikor sem seznanjen (končnih) tranzistojev ni za odpirati in popravljati :-)

LPJ
s55e
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 03 Jun 2002, 08:38

OdgovorNapisal/-a s57uud » 08 Avg 2006, 21:37

Tudi umetna bremena so lahko taka.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

OdgovorNapisal/-a S57BI » 11 Avg 2006, 19:37

Brez panike. Nisem še slišal, da bi se kdo zastrupil. So pa resna opozorila za to, da ne razdiramo močnostnih VF tranzistorjev.

Kar se tiče radioaktivnosti naj povem zanimivost. Pred nekaj meseci sem bil na scintigrafiji srca. Dvakrat - brez in pod obremenitvijo. Ko sem se doma pomeril z Geigerjevim števcem je ta ponorel. Takšno stanje je trajalo nekaj dni, dokler nisem izločil radioaktivne snovi, pa tudi njena razpolovna doba je kratka.
Pred tem sem mislil, da je kos uranove rude, ki jo imam doma zelo radioaktiven. Sedaj pa tega ne trdim več, hi.

Radioaktivne snovi na postajah, res sevajo. Nismo pa stalno v neposrednem stiku z njimi.

Lp, Jože
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Zgodovinska radijska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron