računalniška QSL-ka

Zgodovinska in stara vojaška komunikacijska tehnika, predelave za sodobne čase ter informacije o restaviriranju, popravilih, nabavi nadomestnih delov, tehničnih podatkih in drugem...

računalniška QSL-ka

OdgovorNapisal/-a s58ru » 31 Avg 2021, 16:45

Računalniška QSL-ka
Priponke
luknje11.jpg
luknje11.jpg (37.95 KiB) Videno 6380 krat
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: računalniška QSL-ka

OdgovorNapisal/-a s58ru » 01 Sep 2021, 10:06

LUKNJIČASTA QSL-ka
Letos poleti so vsi javni informacijski mediji poročali o 20-letnici izuma PC-ja, osebnega računalnika. Ta naj bi pripiskal na dan dne 12. avgusta 1981.

Vendar kakšna pot je bila prehojena pred tem datumom? Kdo neki je izumitelj računalnika?

Je bil morda Mister Charles Babbage, ki je v letu 1835 (rpt 1835!) izumil stroj, ki se ga je dalo programirati s pomočjo ogromnega števila zobatih kolesc? Ali morda Herr Konrad Zuse, ki je skoraj sto let pozneje, leta 31 prejšnjega stoletja, sestavil računalnik z binarno osnovno kodo: ta je bil sposoben celo ene operacije množenja v nekaj sekundah!!

Ali morda Howard Aichen, ki je prvi vendarle vključil elektroniko v računalnike leta 1944?

Leta 1946 je prišel na svet pošastni stroj ENIAC, leta 1948 pa še EDVAC, ki je bil sposoben celo shranjenja v spomin enega programa in nekaj podatkov.

Ti velikanski računalniki so domovali v 42 omarah visokih 3 metre, kar bi zasedalo najmanj eno celo košarkaško dvorano.

Takšno tedanje računalniško razkošje so premogle, po dobro ustaljeni navadi, le visoko proračunske vojske, ki se kot za stavo najprej spravijo nad žepe svojih vdanih davkoplačevalcev, nato šele nad sovražnika. Vendar napredek zahteva tudi to. Tudi nizko proračunske vojske delajo približno isto. Izogibališč ni!

No, sedaj pa k bistvu - k preluknjani QSL kartici. Lani, ko sem pregledoval moje stare QSL kartice, sem našel eno, ki je imela podatke o zvezi natipkane kar na perforiranem kartončku. Taki kartončki so svojčas služili za shranjevanje nekaj podatkov pri računalniških strojih. Še pomnite, VeryOld Meni? (Podobne perfo-kartončke sem pred tridesetimi leti večkrat zagledal v velikih, desetkilogramskih količinah na koprskem odpadu, takrat, ko sem bil še samo OldMan.)

No, ko sem tisto QSL-ko prejel, sem si pač mislil: Varčni OM Volker iz radiokluba DK0ZZ, je šel po končanem WW DX contestu h kolegu, strojevodji računalniškega stroja v bližnjem servisu, po nekaj tisoč odpadnih preluknjanih kartončkov, iz katerih je naredil poceni QSL-ke. Nesel jih je v tiskarno za dotisk naslovov, znakov radiokluba, razpredelnic in za končni VY 73, nato pa še vsako dal v iglični tiskalnik, ki mu je izpisal podatke o vsakem QSO-ju v kontestu.


Pa le ni bilo tako. Lani sem spremenil mnenje, ko sem natančneje pregledoval to kartico in odkril, da je OM Volker uporabljal "deviške", nepreluknjane kartončke. Stroj in strojnik računalnika sta morala biti v radioklubu, oziroma nedaleč stran, ko se je odvijal kontest. Stroj je sočasno opravil izpis alfa-numeričnih podatkov z iglično glavico in perforiral kartonček čez prave nanizane številke, skladno s podatki.

Kontrolirajte še vi!


Na strani, kjer na veliko piše DK0ZZ, zadene perforacija številke, ki so navedene v podatkih o zvezi. "Bere" se iz desne v levo. Kajpak je bilo ptrebno črke YU JN in SSB deduktivno dekriptirati, in sicer: Y=0,8 / U=0,4 / 3=3 / J=-1,1/ N=-1,5 / S=0,2 / S=0,2 / B=-2,2. Vsa ostala števila iz zveze (frekvenca, datum, ura in RS ), pa so s pravo razvrstitvijo tudi ustrezno perforirana. QSL-ka je na levi strani odrezana pri zaporedni številki 20 zato, da bi zadostila predpisani normi o dimenzijah.

Prvi VeryOldMan reče drugemu: "Ali se še spominjaš na one luknjice? "
Drugi VeryOldMan odgovori: "Malo že... a ne vem čemu so služile!!"

Srečno mladeniči in 73.

Lojze Poberaj, S51JN (september 2001)
Priponke
luknje22.jpg
luknje22.jpg (25.9 KiB) Videno 6290 krat
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: računalniška QSL-ka

OdgovorNapisal/-a S55DX » 01 Sep 2021, 13:12

Verjetno jih je bilo kar nekaj.

V priponki je kartica od kolega YU3UDZ (danes S51XA) izpred 40 let.
Priponke
YU3UDZ.jpg
(246.88 KiB) Še ni prenešeno
73 de Milan, S 5 5 D X
Uporabniški avatar
S55DX
Moderator
 
Prispevkov: 590
Pridružen: 08 Jan 2003, 19:56
Kraj: Jezero (JN75fx)


Vrni se na Zgodovinska radijska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov