DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a S57S » 11 Nov 2013, 15:32

Zadnje DXpedicije po Pacifiku so spet tarča neznosnih namernih motenj s strani radioamaterjev, ki to že dolgo niso več. Stvar ni več samo v neznanju na strani DXpedicije ali klicočih korespondentov, ampak prerašča iz dneva v dan v vse bolj neznosne razmere. Sam sem resnično tik pred tem, da zapustim ta hobi, čeravno sem pravkar nabavil nove palice za 3 el. Quad anteno. Zadnje dni pa sem od cca osmih ''obiskov'' raznih frekvenc, za katere sem predhodno na DX Clustru videl frekvence DXpedicij, (K9W, XR0ZR, E6AA, 5J0R itd.) doživel v VSEH osmih primerih KAOS na frekvenci od DX-a, tako da sem samo še ugasnil postajo in šel stran. Poslušati ves ta promet, se mi je uprlo do te mere, da mi to povzroča obračanje želodca. Če ne bi bil to hobi mojega življenja, bi že zdavnaj odnehal.

No, nekateri pa se kljub vsemu trudijo nekaj narediti. Zadnji tak je znani DXpedicionar K6VVA, ki smo ga klofali z Aljaske in od drugod. V linku spodaj, ki ste ga verjetno opazili na DX-WORLD.NET-u, se je lotil te zadeve na dokaj ''sodoben način'' z nekakšnim govornim ''DX Code''-om na YouTubu. Vse kar je povedal 100% podpiram, vendar se bojim, da stvar ni le samo v slebem delu DXpostaj, ampak na plano prihaja mnogo večji ''sovražnik'' kot je ''Anti-Socialno Pile-up obnašanje'', kakor ga avtor imenuje. Jaz bi temu rekel bolj ''sadizem'' in ''mazohizem''. Mazohizem nas, ki smo prisiljeni to prenašati. Presodite sami.

http://www.youtube.com/watch?v=svLlfrFA-1E#t=19

(YouTubue, za tiste, ki to ne veste, ima spodaj za klikniti ''podnapisi'', sicer ni slovenskih, ampak tudi z angleškimi je malo lažje razumeti govor.)

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s55m » 11 Nov 2013, 18:10

Kaj stokaš Sandi?
Umetnik je ta, ki v tem kaosu poklofa DX.
Za vse ostalo smo pa sami krivi.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s52uf » 11 Nov 2013, 18:58

Leta nazaj je izšel članek: Seku drva na dva metra, če se prav spomnim. Nekaj podobnosti bi se našlo hi hi.
Pač ne siliš tja kamor ne moreš. Ali pač -poskusiš če gre. Včasih rata, včasih ne. Vsega ne moreš imeti...
73 in lep dan želim
Leopold
s52uf
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 07 Okt 2005, 05:37
Kraj: nr.Škofja Loka - JN76CF

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s52ab » 11 Nov 2013, 20:09

S57S napisal/-a: ... Sam sem resnično tik pred tem, da zapustim ta hobi ...


Radioamaterstvo kot hobi, je zelooo širok pojem, ki se ne konča pri pile-upih,kontestih, ARGju , etc !
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s53mj » 12 Nov 2013, 08:28

Vse se nekje konča, a operatorska tehnika po hamspiritu še najprej. Skozi ta kaos pridejo
le tisti z boljšo opremo in dobro lokacijo, ostali pa moramo umiriti živce, saj amo odvisni le od sreče.
Sreča pa je, če smo prvi zaslišali DX, če nam ni ravno tedaj, ko smo pričakovali odgovor nekdo povozil frekvence,
če je po naključju nastala praznina, ker je nekomu nekaj crknilo, če smo tiste narodnosti, ki jih DX izbira
iz obsega, če, se nas je tisti trenutek usmil Vsemogočni, če, če . . .
Je pa klicanje DX-a podobno ribolovu. Metanje blestivke levo desno, pod grm, za skalo,
čez vejo, globoko ali plitvo, vse je odvisno od sreče, če je ščuka pripravljena zagristi v vabo.
Vendar za ribolov velja, da pomirja, kar za pile-up ne bi rekel. Vseeno pa moramo vzeti v zakup,
da je jutri še en dan, morda naš srečen dan.


http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s55o » 12 Nov 2013, 09:13

Stanje je takšno kot je, moram pa rečt, da je zadnje čase na k9w in t33a etc...po moji oceni malenkost manj namernega QRM..tako da...se da prit skozi!

Poslušaj, poslušaj, poslušaj, preglej še 1x postajo, če je prav naštimana, in oddajaj :) enostavno in deluje!
lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a S57XX » 16 Nov 2013, 05:59

s53mj napisal/-a:... Skozi ta kaos pridejo le tisti z boljšo opremo in dobro lokacijo, ...


S tem se pa ne morem strinjati. Marsikaj se da narediti tudi s povprečno opremo, če narediš malo analize, kdaj je optimum za delo v neko smer, veš kdaj klicati in (seveda) če DX postajo sploh slišiš. Vsekakor so moči, lokacija in velike antene prednost, a če jih ne znaš uporabljati (kar pogosto slišimo na bandu), ti prav vse nič ne pomaga ... :lol:
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s53mj » 16 Nov 2013, 07:31

Jure, vsak ima svojo taktiko. Moja analiza ne gre v tvoji smeri ampak bolj amatersko. DX poskušam narediti le na tisti modulaciji, ki je še nimam. Vse kar imam po različnih bandih je bolj naključno. Zadnji primer nekaj dni nazaj, ko sem naredil 5J0R SSB na 7 MHz kjer imam le FD4 je tak. Tudi XZ1Z, K9W, ZM90DX in XR0ZR so podobni. Naredil sem jih z 4. el ECO beamom iz naselja. Ob tvojem nestrinjanju z mojim prejšnjim pisanjem sem v dilemi kaj imam od tega, kar ti smatraš za prednost. Najbrž le boljše živce – se hecam!
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s57uw » 24 Jan 2014, 09:41

So pač minuli časi ham spirita,kar je osnovni vzrok kaosa.Vidijo na Clustru,ga ne slišijo,toda udri s svojim klicanjem do onemoglosti,čeprav oni tam daleč jasno da sufix kdo naj bi
klical.(ONLY...) Neboste fantje jaz imam QRO!Tudi se ve da ga ne sliši sicer bi slišal da je oni
dal UP.DOL z clustri ter vrtimo vfo kakor smo ga vedno in naredili celi svet brez kaosa.In če ste brali o poškodovanem ant.sistemu pri OH0X bi zasledili zakaj imajo fantje vrhunsko postajo katera je koliko toliko sposobna prenašati vse to snagatorstvo(IMD in ostale lastnosti rx-ov) na frekvencah.Samo za hoby si ja ne bomo kupovali tako dragih postaj,ali pač?
Ostalih nasvetov okoli vedenja o rasprostiranju je bilo pa dovolj povedanih tukaj,koristno.
Vsem čim več dobrega !
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a s56oa » 15 Feb 2014, 19:28

Potrpljenje je vrlina. ;)
Mi je pa bilo izjemno smešno, ko se je na klubskem pikniku, kolega, ki ima doma QRO, usedel za mojo QRP FT-817 priključeno na prenosno anteno ter po zgolj treh pozivih omagal. :lol:

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a S59GS » 15 Feb 2014, 19:58

73 GS
S59GS
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 06 Avg 2010, 14:18
Kraj: JN75

DELO V PILE-upih in kaos, ki nastaja.

OdgovorNapisal/-a S58Q » 18 Feb 2014, 18:28

Če DX postaja kliče UP to pomeni, da posluša par kHz višje, ne pa na oddajni frekvenci.
Eden od udeležencev te debate(malo višje), ki velikokrat daje nasvete drugim, bi lahko (moral) to vedeti.
Dne 18.2. 14 ob cca 1715 UTC na 10104.5

LP S58Q
S58Q
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 02 Nov 2003, 08:47
Kraj: Celje


Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov