Etika in operaterski postopki za radioamaterje

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a S57XX » 22 Jul 2010, 06:53

e77uw napisal/-a: ... še posebej raznim DL, IT, ruskim postajam, pa tudi francozom v evropskem prostoru ...


Albert, saj ni potrebno tako daleč. Cel kup takih je tudi v vseh delih nekdanje "Juge" :lol: ...
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a s57uw » 22 Jul 2010, 07:30

HI ! Jure ....
Nimam nič proti da si jih omenil,(tudi v tej regiji je ogromno novih op, celo brez ispitov , še majn znanja) oba pa vema kaj je shorth skip.....
Niti najmajn nisem šel pre daleč. Zato predlagam da se morda na razne clustre kar "useka" po takih. Čeprav v navodilih za njih uporabo ?... premislimo. Bom uprašal na F5LEN cl. katerega tudi rabim. Vsekakor s korektnim, kratkim in definiranim komentarjem, na bazi resnične NE hamovskega obnašanja. Izmislimo si primerno kratico, ali kaj, saj je oni LID že znucan.,.,. očitno ni zalegel. HI !
Za ham spirit se bo potrebno boriti kajti vsa pravila so očitno hudo pre malo. Prav vsem "snagatorjem" ( ko jači taj tlači) enostavno povem naj si preberejo s čim se da odklofati prav vse. Malo več znanja po vprašanju pogojev rasprostiranja bi moralo biti v glavah precej op-ov z linčiji. To velja predvsem za evropski prostor z ozirom na gostoto TX-ov. Antene-usmerjene naj imajo ojačenja.. Pa kaj bi trobental, kar trobentam že desetletja. Ne se izgovarjati na "močne lobije "
Konec mojega napredanja, saj vas je dovolj kateri imate možnost v razna "pravila" bolj na debelo napisati kako se dela na radijskih valovih.Nekateri celo kot delegati obiskujejo ITU in IARU.Odgovajam še samo na ZS. Hvala.
73 Albert
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a S51AY » 22 Jul 2010, 09:25

ON4UN se je res potrudil in napisal (še enkrat), kar je že davno jasno. Jaz pa že dolgo trobim (bom zdaj na vuvuzelo :lol: ), da bi poudarek operaterskih izpitov moral biti na temu, ne pa toliko na tehniki. Mnogi niso iz elektro stroke, z muko se pač napiflajo, kar morajo, potem pa pozabijo. Kaj pa ostane ? Zame je operaterski izpit, kot šoferski izpit, v prenešenem pomenu. Tudi "ure vožnje" bi bile potrebne. Sedanji (že precej letni), pa bolj spominja na izpit za "avtomehanika", pa še v otročjem stilu vesele šole. Potem pa ni čudno, če se ne poznajo "prometni znaki", ne vedo, v katero smer v krožišču, najmanjša gužva na cesti povzroči verižno trčenje, itd. Saj novi operaterji niso nič krivi, če so se pač morali tako učiti. Ta sistem niso postavili oni. Eni imajo pač več izkušenj (s CB-ja), pa se znajdejo po svoje.
Seveda, ker ne vedo, kako se DX-a, si nabavijo linearje, da ne bodo manj vredni... Nekaj DX-ov se potem le nabere.
A je tako, ali pa samo trobim v vuvuzelo, v prazno ? :D :) :lol:
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a s55db » 05 Avg 2010, 13:43

Naletel sem na napako, verzija junij 2010, stran 10, tretja vrstica:
QSL (kartica) - Kartica, s katero potrdimo zvezo
Uporabniški avatar
s55db
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 10 Sep 2009, 10:07
Kraj: Podgrad/Lj

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a S57XX » 09 Avg 2010, 06:51

Našli ... bo upoštevano ob naslednjih popravkih.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a s57vt » 25 Feb 2011, 11:52

Sam sem sicer zaenkrat aktiven samo na UKV-ju, vecinoma na repetitorjih, ampak opazam, da je obnasanje na frekvencah (se vedno) resnicno slabo. Vceraj sem bil po dolgem casu neaktivnosti QAP na RV52 in poslusal pogovor dveh kolegov. V 10-15 minutah mojega poslusanja jima je nekdo neprestano stiskal mikrofon, posiljal DTMF tone, nekaksne piske in skratka zelo otezeval delo na frekvenci. Ceprav ga je eden od sogovornikov veckrat pozval, naj se predstavi oz. vprasal, ce zeli sodelovati v debati, je bila edini odgovor tisina in kmalu se je nagajanje nadaljevalo. Ne razumem in nikoli ne bom mogel razumeti, kaj imajo tovrstni cepci od svojega pocetja in na kaksen nacin jih to izpolnjuje.

Pogosto je opaziti tudi, da se tudi sami radioamaterji pravil in priporocil ne drzimo dovolj dosledno. Na RPT-jih so pogosto posamezne relacije med sogovornikoma/-i tako blizu skupaj, da ni sans, da se se kdo vkljuci v debato, debate oz. t.i. rag-chewing vcasih trajajo ZELO dolgo (marsikdo pozablja, da ni edini uporabnik RPT-ja), ce zelis nagovoriti nekoga, ki je ze dlje casa na frekvenci, ga ne mores, ker nikoli ne omeni svojega klicnega znaka (ki naj bi se ga povedalo vsakih par relacij), ko pa se ze pove znak, se to pocne v skrajsani obliki (z izpuscanjem prefiksa S5).

Dalo bi se se nastevati, ampak nima smisla. Ni pa to dobro niti za obstojece radioamaterje niti za "vajence", ki nas morda samo poslusajo. To sem namrec se kot tecajnik pocel tudi sam - ze preden sem se prijavil na tecaj, sem zaradi zivega zanimanja pogosto poslusal razne RPT-je in zaradi nepravilne prakse mnogih hamov dobil veliko napacnih vtisov o pravilnem delu na frekvencah, kar pa sta pozneje na sreco popravila tecaj in prebrana literatura.

Skratka, ce bi se vsi uporabniki frekvenc na njih obnasali tako, kot se spodobi in kot je predpisano, bi bilo delo za vse veliko lazje in prijetnejse, ampak seveda se tega marsikomu nikoli ne bo dalo dopovedati ... Zato se moramo vsaj mi "tanormalni" cimbolj potruditi, da bo poslusanje frekvenc in delo na njih v uzitek nam in drugim. :)

Vsem zelim 73 in lep soncen vikend!
VY 73, GL ES MNI DX! :)
Na bandih od 12. XII. 2006


Icom ID-52E
Yaesu FT-60E × 2
Retevis RT3S DMR
Quansheng UV-K5(8)
Baofeng UV-5R
Uporabniški avatar
s57vt
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 19 Avg 2005, 10:49
Kraj: Ljubljana - JN76fa, 300 m ASL

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a s55db » 05 Jun 2011, 19:06

Naletel sem na napako, tiskana verzija junij 2010, stran 4, osma vrstica:
Prevedla in uredila: Jure vraničar, S57XX in Jurij Gantar, S57X
Uporabniški avatar
s55db
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 10 Sep 2009, 10:07
Kraj: Podgrad/Lj

Re: Etika in operaterski postopki za radioamaterje

OdgovorNapisal/-a S54KM » 20 Jan 2014, 18:42

Pozdravljeni!

Pravkar naletel na tole:
Slika

Groza... :S

Lp
S54KM
S54KM
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 12 Jul 2007, 21:18
Kraj: Žiri

Prejšnja

Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov