S50LEA

Radioamaterski forum
Danes je 25 Jul 2017, 23:40

Vsi časi so UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 53 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: QRM na VK9XX frekvenci
OdgovorObjavljeno: 26 Nov 2009, 22:16 
Odsoten

s57j napisal/-a:
...

Odločno pa sem proti monitoringu frekvenc, ki bi bil pod komando ZRS.

LP Janez, S57J

Zaradi monitoringa kot monitoringa ali zaradi tega, ker naj "bi bil pod komando ZRS"?

73

S56ZDB, Darko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Nov 2009, 22:17 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Pozdrav!!
Meni je radioamaterstvo hobi..nekaterim pa očitno poklic??

SKYPE callto://velko40/

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 15:57 
Odsoten

Mene pa zanima (poklicno se ukvarjam s cekini), kako bi ZRS neprofesionalna monitoring služba ovrednotila tak "prekršek"? Poraja se mi tudi vprašanje, ali bi neprofesionalci skenirali 24/7 vse bande/mode, ali bi se posluževali tudi špicljnov in tajnih sodelavcev? Velja tudi pritožba Kalimerovskega tipa? Kaj pa tožbe zaradi duševnih bolečin, teh nisem zasledil v zakonu!
Hja, sem eden tistih, ki mu gredo zgage - zelo milo rečeno - na živce. Prav tako mi gredo še na kaj drugega dandanašnji dušebrižniki, ki pa so nas, ki smo se pred par leti zavzemali, da ne bi zašli v "komunizem", zmerjali s starimi prdci ipd. Kdor vsaj površno spremlja dogajanje na bandih točno ve, da je današnja - oh, kako nežno bom povedal - nedisciplina, posledica popolnoma zgrešenih dejanj v bližnji preteklosti. Ko bi vsaj preleteli ON4WW & ON4UN tekst!! Seveda tu ne mislim samo S5 amaterje

73 in gl v ctestu, Jurij, s57x

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 16:42 
Odsoten

Kaj je radioamaterski monitoring?

Radioamaterski monitoring (sodeč po IARUMS) je ravnotako radioamaterska dejavnost kot vsaka druga. Je izrazito kolektivna dejavnost, saj se najboljši rezultati radioamaterskega monitoringa kažejo šele v koordinirani in dalj časa trajajoči aktivnosti množice radioamaterjev.

http://www.iarums-r1.org/iarums/iarums.pps

Radioamaterski monitoring v prvi vrsti išče vire QRMa (torej motenj, ki izvirajo iz človeške dejavnosti) na radioamaterskih radijskih frekvencah.

Pozor! Četudi sem morda tudi sam v začetku bil v zmoti, radioamaterski monitoring NI namenjen iskanju morebitnih kršilcev in motilcev, kadar so le-ti licencirani radioamaterji.

"Policaji" med radioamaterji bodo morda res poskočili in prijavljali tovrstne kršitve, a med dokumenti IARUMS nisem našel navodila, ki naj bi napotovalo na tovrstno obliko radioamaterskega monitoringa. Obratno, izrecno piše, da se tovrstnih kršitev (kršitve IARU bandplana s strani licenciranega radioamaterja) NE sporočajo.

Najlepši primer tega kaj radioamaterski monitoring je in kakšne rezultate prinaša je videti iz rednih poročil dostopnih na IARUMS spletnih straneh.

http://www.iarums-r1.org/iarums/latest.pdf

Rezultati radioamaterskega monitoringa so zlasti identifikacija vira QRMa, ter šele na drugem mestu (če za to obstajajo ustrezni pogoji in mehanizmi) ukrepanje v smeri zmanjšanja ali ukinitve le-tega. Kakopak, nekateri nelicencirani oddajniki (razni somalijski ribiči, turški taksisti in podobno) so zunaj našega (ali celo organiziranega dela IARUMS) sistema, toda kadar je vir v Soveniji ali znotraj kakšne države, ki je količkaj urejena pa je ukrepanje že realno izvedljivo.

Mimogrede, lokalni QRM je tudi problem.

http://www.iarums-r1.org/iarums/localqrm.pdf

Ne moremo vsi doma narediti Faradayevo kletko, ampak malo pa lahko le pomagamo sami sebi.

Upam, da to kaj pomaga.

73

S56ZDB, Darko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 17:30 
Odsoten

Jah, povejmo po pravici, nekateri bi radi imeli službo na ZRS,
malo bi vrteli VFO in vlekli dinar - iz tega tudi sledi obvezno članstvo v ZRS,
ker ni futra za take stvari, če ne bomo vsi na silo v ZRS.
In ne zganjat lari-fari kako monitoring nujno rabimo.
Zdaj je možnost, da se znebimo tudi edinega profesionalca v ZRS-ju,
ker gre sedanji v penzijo - zakaj že ne?!
Pomen zakona je edino v temu, da nekateri "tabolš" dobijo dobro plačane službe.
Aja, tole je pa "of-topic", ja ja, evo končujem.

de Janez S51DX

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 18:05 
Odsoten

Hmm, zase lahko povem, da službe zanesljivo ne iščem, ter, da denarja prav gotovo nisem lačen. Zame je radioamaterizem, tako kot tudi zate (upam) zgolj in samo prostočasna dejavnost in nič več. Določene naloge in zadolžitve, ki jih opravljam na trenutni poziciji v ničemer ne spremenijo dejstva, da sem najprej in predvsem radioAMATER, ter prisrčno upam, da tega ne bo pozabil nihče s katerim izmenjujem stališča in mnenja.

Človeško razumem tudi vse tiste, ki v vsem vidijo zgolj in samo denar, še zlasti v sedanjih, nekoliko kriznih okoliščinah. Žal, menjalna ekonomija ne deluje in je denar (vsaj za najbolj osnovne dejavnosti ZRS) nujen.

Toda radioamaterski monitoring prav gotovo ni profesionalna služba.

73

S56ZDB, Darko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 18:38 
Odsoten

Mah, sem že dovolj star, da se ljudi, ki se slikajo s kravatami izogibam,
pa ne boš verjel, da zadeva deluje. Ja, ti si amater in se iz tvojega znaka
vidi, koliko si pač vložil v ta hobi, saj ne, da nimaš prav, bravo, da te zadeva
ni pritegnila toliko kot nekatere druge. Zato pa mogoče ne bi bilo slabo,
da krojenje politike prepustiš takim, ki so več vložili v ta hobi (in s tem ne
mislim financ). Mogoče pa rabijo v vašem lokalnem balinarskem klubu
opazovalca balinarjev, pa bi oni radi imeli kakšen interni zakon?! Premisli.
Še to, ne mislim se bosti s tabo, saj veš - žganci pa to.
Te pa lepo pozdravljam in veselo stiskanje mikrofona ti želim.

de Janez S51DX

Janez, tvoje sporočilo ne doprinaša v pogovor nobene konstruktivne vsebine in je poleg tega tudi žaljivo.
To ti ni v ponos.

Andrej S57LN

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 18:50 
Odsoten

Janez, nikar na spolzka tla. Nisi edini, ki si postavil "žgance" argument, a se je zadeva pri vseh hitro sfižila, saj se je izkazalo, da je venomer na plano pogledala zgolj nestrpnost. Takisto pri tistem, ki je na problemski konferenci "tastare" odganjal v pokoj.

Ne eno in ne drugo ne pritiče radioamaterju. Veš, več ljudi več ve in skupaj smo močnejši.

73

S56ZDB, Darko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 19:58 
Odsoten

Hm, Darko, kako hudiča se nisi nekaj let nazaj obregnil, ko so tvoji (današnji) somišljeniki nas, ki smo bili proti takom neumnostim, ki so se zgodile, in posledice občutimo vsi, zmerjali s starimi prdci?? Ej, daleč od VK9XX smo prišli...
...suma sumarum, nič ne bo, fantje, z neprofesionalnim monitoringom ne bo torej nič manj motenj na bandih. Onih "ta zaresnih" pa se itak nimaš kje lotiti...

73 Jurij, s57x

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 20:22 
Odsoten

"Zame je radioamaterizem, tako kot tudi zate (upam) zgolj in samo prostočasna dejavnost in nič več. Določene naloge in zadolžitve, ki jih opravljam na trenutni poziciji v ničemer ne spremenijo dejstva, da sem najprej in predvsem radioAMATER, ter prisrčno upam, da tega ne bo pozabil nihče s katerim izmenjujem stališča in mnenja."
S56ZDB

:oops:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 20:49 
Odsoten

LN, napiši svoj post in ne kracaj po mojem.
Glede žaljivosti pa kakor koli - meni se ne zdi žaljivo - zgolj dejstva,
pa Prešerna in Kopitarja še omenil nisem.
En kup takšnih je tu, ki mislite, da je radioamaterizem to, da ste prikljukani
na Leo in pišete. Hah, ne bom pisal, uganete pa lahko kaj si mislim.

de Janez S51DX

CL

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 22:06 
Odsoten

Kraj: MOTA
Janez, po zvezah ti bom poslal pletenko rumenega muškata, najboljšega kar premoremo
v Prlekiji. Si fejst fant, res.
73 vsem Silvo

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Nov 2009, 23:12 
Odsoten
Uporabniški avatar

Madonca fantje,

pa saj radioamaterstvo ni služba. DXi pridejo in grejo. Zvezo oddelaš danes ali pa kdaj drugič. Spričo današnjih tehničnih možnosti je marsikdo pozabil, kaj radioamaterstvo sploh je. A se bomo torej med seboj požrli? Pa dajte no. Takšen cirkus me prekleto spominja na prejšnji režim, ko so zaradi napake v klubski evidenci klicali fotra v službo, da bodo pome poslali SMB kampanjolo. Dajte torej malo v ler.

AG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 Nov 2009, 23:24 
Odsoten

anton.galun napisal/-a:
DXi pridejo in grejo. Zvezo oddelaš danes ali pa kdaj drugič.
AG

Res pridejo. Nekateri že po desetih letih, drugi pa po dvajsetih. Ali se spomniš, kdaj je bil nazadnje v luftu KP1?
Večino držav sem naredil, ko še ni bilo takih tehničnih možnosti. Se spomniš glasila "ROG"? Edino, ki je kolikor toliko pravočasno prineslo novice o nameravanih ekspedicijah. Nič clustrov, nič mobitelov, nič interneta itd.
Ah, pa kaj bi razlagal, saj tako ne razumeš.

anton.galun napisal/-a:
A se bomo torej med seboj požrli? Pa dajte no. Takšen cirkus me prekleto spominja na prejšnji režim, ko so zaradi napake v klubski evidenci klicali fotra v službo, da bodo pome poslali SMB kampanjolo. Dajte torej malo v ler.
AG

Ja, ubogi motilci, kako jih šinfamo. Po prejšnjem režimu je ostalo tudi to, da je grd vedno tisti, ki opozarja in kaže na napake. Tisti, ki jih dela je pa junak. Tudi tukaj se očitno ne splača delati v skladu s pravili in dobro operatersko prakso. Zveze z želeno postajo tako ne moreš narediti, če pa kaj pojamraš ali popi...š pa te še popljujejo.

Torej, fantje, kar veselo uglašujte postaje in linearje na DX-ovih frekvencah, na njih kličite CQ, stiskajte tasterje, še bolje RTTY ali PSK in vse kar je še podobnega.

Na srečo danes v CQ WW kontestu nisem doživel nič takega, pa se je na 14 delalo do 14130 kHz. Upam, da tudi jutri ne bo slabše.

LP Janez, S57J

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Nov 2009, 01:55 
Odsoten
Uporabniški avatar

Janez,

na srečo sem pripadnik generacije, ki je odrastla brez interneta in mobitelov. Če v 80' in 90' letih na KVju zaradi svoje E klase nisem oddajal, še ne pomeni, da na KVju nisem poslušal. Zato mi res ni jasno, česa naj ne bi razumel? Je pa res, da moji interesi v radioamaterstvu še zdaleč ne segajo na področje vzpostavljanja zvez za vsako ceno ter polnjenja dnevnika z zvezami oblike 599 TU. Smo pač različni. Aja, sem pa si zaradi radioamaterstva že nekajkrat vzel dopust, ali bolje rečeno, prosto. Nazadnje ta četrtek, ker smo na klubskih prostorih prekrivali streho. Definitivno pa dopusta še nikoli nisem vzel zato, da bi vzpostavil zvezo.

Da ne bo nesporazuma, ne zagovarjam motilcev. Toda razlikovati je potrebno, kdaj so motnje namerne, kdaj pa se komu zgodi kak spodrsljaj. To se dogaja vsem, in tega res ni potrebno postavljati na pranger. Kaj pa če tebe jutri nekdo prične peglati zaradi malenkosti, na primer zaradi oddajanja z AM modulacijo na KV? Boš takoj kriv, in to neglede na to, da te je bilo moč slišati zgolj za bližni vogal.

Poanta je le v tem, da raje uživajmo v svojem hobiju ter se potrudimo, da bo hobi ostal hobi, in to na visokem tehničnem ter še višjem človeškem nivoju. In to kljub temu, da ga kdo kdaj pa kdaj tudi malce pihne mimo, hote ali nehote.
Ah, pa kaj bi razlagal, saj tako razumeš.

Pa brez zamere, Janez!

Anton GALUN

PS:
Prav zanimiva je nedavna zamenjava naslova te niti iz "S51MA povzročil strašen QRM na VK9XX frekvenci" v naslov "QRM na VK9XX frekvenci". Avtocenzura, slaba vest, prijateljsko prepričevanje ali kaj drugega?

Zadnjič spremenil anton.galun, dne 29 Nov 2009, 17:33, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 53 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na: