EU ZOO

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

OdgovorNapisal/-a S57DX » 09 Apr 2007, 14:56

Pozdravljeni!
Problem nediscipline in namernih motenj na bandih bomo tezko resili. Ko enkrat zadeve uidejo izpod nadzora jih je skoraj nemogoce spraviti nazaj v normalne okvire. Seveda je kar nekaj teh motilcev novih, torej tistih, katere smo tako rekoc zastonj spustili na KV bande. Niso pa to samo oni, dalec od tega. Kar veliko je tudi ta starih, ki jim pac spustijo zivci. Jaz tega ne morem razumeti... Kako se lahko nekdo spusti na tako zelo nizek nivo? Res smo vcasih bili ze v klubih delezni dolocene vzgoje, pa tudi tezki izpiti in telegrafija so predstavljali neke vrste sito. Sedaj mlajsi operaterji seveda niso delezni nobene vzgoje in temu primerno je tudi stanje. Odraz tega je tudi nedisciplina na bandu. Ampak naprimer Nino ni mlajsi operater, pa je vseeno svojevrsten idiot, ki ga pozna cel svet...
Mlajsa generacija tudi ne zna najti DX-a na bandu temvec se slepo zanasajo na to, kaj jim napise cluster... Pa tudi kaksen starejsi se je medtem razvadil.
Jaz pri svojem delu na bandu opazam veliko neizkusenih operaterjev, katerim nihce ni pokazal in jih naucil, kako je treba delati. Predvsem v Italiji se je razpaslo, da nihce ne daje celega znaka. Vcasih prav znorim, ko jim dopovedujem, da pac rabim cel znak, oni pa se kar trajbajo dve crki... Kako bi pa zgledalo, ce bi jaz uporabljal samo delni znak? hehe. Taksni se bodo upam naucili, kako je treba delati. Uporaba delnega znaka je zelo zamudna, saj vzame se enkrat vec casa, potrebnega za zvezo.
Vecji problem pa so seveda motilci. Tudi mene zadnje case motijo, obcasno se pojavita celo dva motilca hkrati. Pa nikomur nisem prav nic zalega storil.. Ali pac? Torej lahko smatram, da je to postal neke vrste nov sport, motenje pile upov. Ali pa mogoce lahko najdem kaksen drug vzrok? Jaz ga ne vidim.
Vsak bi se moral pri sebi zamisliti. Ko ti pride zadeva tako dalec, da izgubis zivce, se ne smes spustiti na tako nizek nivo, da zacnes motiti druge. Najbolje je pac izkljuciti postajo in iti na malo daljsi sprehod.
Zal pa to ni pojava samo v radio amaterstvu. Poglejte si npr. na ceste. Vsak hoce biti najhitrejsi, tisti z boljsimi avti pa menijo, da so vedno v prednosti in da zanje ne veljajo predpisi... Torej lahko hitro najdemo vzporednice. Ljudje so cedalje bolj agresivni in veliko jih gre preko meja dobrega okusa. Tudi na bandu.
Kot je ze Mirko dejal, najprej poskrbimo, da sami delamo pravilno in korektno. To seveda nima nic skupnega z nastavljanjem se drugega lica. Jaz vedno poskusam delati korektno, drugega lica pa v zivljenju se nisem nastavil in ga tudi ne mislim. Nasploh mi taka nacela (ne bom navajal cigava so) ne disijo prav prevec, saj so milo receno idiotska. Pa zacnimo seveda opozarjati tudi druge, naprimer svoje kolege, prijatelje. Tako lahko dolgorocno precej naredimo. Seveda ob pogoju, da se hocemo spremeniti oziroma da hocemo delati dobro in korektno. Mirko je pravilno navedel tudi Japonce, ki so se danes vzor dobrih in korektnih operaterjev. Vcasih prav prevec! Ko bi vsi drugi pobrali vsaj malo te njihove discipline...
Danes nisem prav razpolozen za pisanje ampak vseeno upam, da sem zadel bistvo. Tokrat mogoce z druge strani pile upa...
73 de Slavc ST2R (S57DX)
73 de S57DX
S57DX
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 19 Jan 2005, 21:25
Kraj: VRHNIKA

OdgovorNapisal/-a S51U » 10 Apr 2007, 17:59

EU ZOO, naposlušate se ga lahko do sitega na 7.005 :evil:
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

OdgovorNapisal/-a S51AY » 10 Apr 2007, 21:36

Hja, zanimivo je tudi poslušati tam, kjer posluša DX. OK, njemu tudi ni lahko, ampak danes sem malo poslušal sprejem 6V7F. Včasih se mu je kar rahlo "trgalo", ko je klical določenega (nekompletno sprejeti znak), pa je večina klicala kar naprej, kot da njih poziva in s tem samo delala motnje. Si ga kar predstavljam, kako je penil. Niti hladni Švedi pri tem ne morejo ostati hladni.
Mislim, da je to kar aktualna tema, pa naj navedem še en današnji primer. Začetniki si lahko tudi na forumu "nabirajo izkušnje" :lol: .
Šlo je za skoraj čisto rutinsko delo SV9/OZ7YY, edino pileup je bil malo večji, pač, Kreta na 10MHz... S5 postaje ne bom imenoval, skupaj z mano ga je pozivala na CW. On pa je tipkal S51 ??? No, tisti je bil S52, pa je kar dalje pozival. SV9 me je kljub motnjam uspel sprejeti, za mano je pa še "naredil" tistega S52... Na koncu mu je pa odtipkal: "S52.. no QSL for you"... Še mene je kar malo stisnilo, ta pa je neki vzgojitelj. No ja, ob takih situacijah začnemo vsi skupaj premišljevati, a se res splača biti tečen.
Verjetno je še kdo doživel v zadnjem času kaj zanimivega na bandu, pa dajmo odpreti malo šolo vzgojnih primerov kar tu na forumu !
Zadnjič spremenil S51AY, dne 11 Apr 2007, 14:32, skupaj popravljeno 2 krat.
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

OdgovorNapisal/-a s57uud » 10 Apr 2007, 22:56

Dobro ga je. Pa kar prav je imel.

Jaz pa uživam na 70 MHz, ko se kaj takega zaenkrat skoraj ne more zgoditi.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Prejšnja

Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov