Propagacije in W6EL program

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

Propagacije in W6EL program

OdgovorNapisal/-a s55o » 14 Dec 2006, 17:58

Pozdravljeni!

Naj vam v pomoč pri večjem užitku pri radiju predstavim W6ELProp program.

Gre za program, ki ti glede na stanje sončnega indeksa in K indeksa predvidi ali je zveze med dvema postajama na zemlji v danih pogojih mogoča. Program prikaže kakšna je možnost vzpostavitve radijske zveze in jih oceni glede na možnost vzpostavitve zveze od najboljših (A) do najslabših pogojev (D). (program je seveda le program in vrednosti so približne - a se če ni hudih sprememb v indeksih kar skladajo z resničnostjo).

Kaj se potrebuje za enostavno uporabo ?

-Lokacijo A in lokacijo B v koordinatah ( če ni koordinat, potem lahko izberete od že vnešenih koordinatah po prefiksih)
-Potrebna Indeksa

Program poženete -> izberete predictions -> izberete on screen in vnesete v Terminal A - lokacijo postaje A in v terminal B lokacijo postaje B.
V primeru, ko ne poznate koordinat ene od postaj si lahko pomagate s Select from atlas = lahko izberete določeno državo z že vnešenimi koordinatami.

Vnesete še indeksa in pritisnete ok.

Prikaže se vam ekran s podatki o postajah A in B (da se prepričate, če je vse v redu spodatki) in nato pritisnete na show predicitions, ki vam pokaže trenutno stanje po frekvencah.


Kakšni so prerekviziti za ta program:
Windows® 95, 98, ME, XP, 2000, or NT
2 MB Ram
2 MB disk space
800x600 256 color monitor ali boljši priporočan


Tako na kratko o tem, jaz si z njim pomagam in velikokrat zadene predikcije, tako da njegova uporaba v ctestih (še posebej pride prav v soab tekmovanjih - med tekmovanji pa lahko narediš hitro še kakšno predikcijo). Hvala Tadeju s52x, da mi ga je predstavil in se pomatral z mojimi vprašanji :oops:

lp
Boštjan S55O
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a S57S » 14 Dec 2006, 18:58

Boštjan super! Jaz do sedaj nisem uporabljal tega programa. Bom
videl, kako kaj drži za 28 MHz. Za koordinate sem vpisal

+46 04 29
-14 46 49

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a S50DX » 14 Dec 2006, 19:18

Juh...

Eden takšnih programov je tudi VOAProp bivši HFProp.
Zna sam osvežit WWV podatke, ravno tako lahko simuliraš pogoje za točno določeno uro in band.

Slika
Slika



Lpa.- 8)
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s55o » 15 Dec 2006, 18:21

Še link za trenutne propagacije:

http://www.sec.noaa.gov/SWN/index.html

lp
B
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh


Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov