Vse o operatorski tehniki dela (Ang.)

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

Vse o operatorski tehniki dela (Ang.)

OdgovorNapisal/-a S50U » 11 Okt 2006, 15:40

Hole

Lep članek 1,8 Mhz prijatelja Marka, ON4WW vse o operatorski tehniki za hamlete in sicer : http://www.on4ww.be/OperatingPracticeEnglish.html

GL ZL8R Low Bands de Danilo, S50U
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

"Operaterske veščine"

OdgovorNapisal/-a s56g » 14 Feb 2007, 18:05

Hoj,

Markovo (ON4WW) odlično besedilo "Operating Practice" sva z Uršo S59TI prevedla v slovenščino. Da se je ohranil njegov stil, sva se držala izvirnika in vsebine nisva prirejala :)

"Operaterske veščine" so na http://www.s56g.net/op/OperatingPracticeSlovenian.html .

Upam, da bo ta majhen prispevek pripomogel k prijetnejši in uspešnejši klofariji napovedanih velikih DXpedicij.

73 de tom*/s56g es Urša/s59ti
K2 #3719 ... http://www.s56g.net ... http://aprs.hamradio.si (s50aop.ampr.org)
s56g
LEA Admin
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Sep 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, JN65TW

OdgovorNapisal/-a S57D » 14 Feb 2007, 18:40

Zanimiv članek. Lahko bi ga vključili v prihodnjo izdajo priročnika za radioamaterje.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: "Operaterske veščine"

OdgovorNapisal/-a S50U » 14 Feb 2007, 19:20

s56g napisal/-a:Markovo (ON4WW) odlično besedilo "Operating Practice" sva z Uršo S59TI prevedla v slovenščino.


Urša, Tom hvala za prevod. Sedaj lahko tole črtam z listka kar sem hotel narediti čez zimo. Kriva je zima ker jo ni. :oops:

TNX Danilo, S50U
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

OdgovorNapisal/-a s57x » 14 Feb 2007, 21:55

Kaj pa, če bi dodali temeljito poznavanje te materije novonastajajočemu svežnju vprašanj ? Saj, novonastali prvokategorniki bi pač morali to imeti ta znanja v malem palcu že kot novici. Ker pa je pri nas vse bolj demokratično, takoj skočimo v elitno klaso, kupimo znak na eno črko ... in veselo na delo ( pred kratkim sem slišal pripombo...in nikoli več jih nismo slišali). Hvala bogu, je tudi nekaj častnih izjem, vesel sem, da sem jih spoznal! Torej posledično - generalno gleano bore malo vemo o tem, kar piše Mark.
Sicer pa je temeljnega pomena, kdaj so ustanovili ITU, velikost QSL kartic je tudi važna...pa kup tehničnih vprašanj pomaga pri delu na bandu; to, da se marsikomu ustavi pri dipolu, pa itak ni pomembno. Saj bo kupil yagico!
(ali ne obnavljajo fantje repetitorjev prav zato?)
73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S50U » 15 Feb 2007, 20:56

s57x napisal/-a:Kaj pa, če bi dodali temeljito poznavanje te materije novonastajajočemu svežnju vprašanj ?


Mark, ON4WW je nekaj takšnega predlagal UBA (Belgian Radio Amateur Society) pred kakšnimi desetimi leti, danes so članek dodali kot aneks izpitnim vprašanjem. Vsekakor bi ZRSu veljalo posnemati Belgijce saj sta se Urša in Tom več kot potrudila in skoraj ne potrebuje lektoriranja !! Slovensko print verzijo članka v PDF (preveden že v precej jezikov) se da dol povleči od tukaj.

CUL Danilo, S50U
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

OdgovorNapisal/-a S57XX » 16 Feb 2007, 15:17

Kar nekaj vas je, ki bi dodajali vprašanja o raznih zadevah, a z eno samo (ne)pomembno napako - vi imate idejo, uresničil pa naj bi jo nekdo drug.

Bajko prečesava vprašanja tako, da bodo zadoščala minimalnim zahtevam iz vsem (vsaj upam) znanih kriterijev za A in N razred, ki jih najdete tu: http://www.ljudmila.org/hamradio/files/kriteriji.pdf Kaj č'mo. Želeli smo CEPT in ga imamo! V skladu s tem morajo biti pripravljeni tudi testi in vprašanja. Včasih (ko ni bilo CEPT-a) si nekoga lahko vrgel tudi na "praktičnem delu" izpita, a tega sedaj pač ni več.

Res pa je, da bi morali organizatorji tečajev odpredavati in prikazati marsikaj več kot le to, kar je zahtevano na izpitu - in to je področje, kjer klubi odpovedo. Čimhitreje spraviti do izpita in to je to.

Članek bi moral biti že v priročniku, kakor tudi nekaj drugih zadev a kaj, ko se je nekomu mudilo dosegati "postavljene terminske roke" neoziraje se na to, da se CEPT zakonodaja spreminja.

Naredili bi lahko vsaj to, da je v celoti dosegljiv preko linka na uradni ZRS strani, če bi ga pa objavili še v reviji (če bo) pa tudi nebi nič škodilo. Avtor zagotovo ne bo nasprotoval.

Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s57x » 16 Feb 2007, 16:52

Menda bo jutri spet luna, pa še taki prazniki so, da ni primerno načenjati nobene polemike. Ne verjamem, da gre samo za nizanje idej, marsikdo bi tudi pomagal pri uresničevanju le teh. Kako?
Sam sem včasih domala na vseh izpitih "pridigal" v smislu Markovega zapisa. Se je koga kaj oprijelo? Ne verjamem. Jure je prav napisal - vse to bi morali tečajniki zvedeti v času "šolanja". Bojim pa se, da je to prepogosto le učenje izpitnih vprašanj na pamet. (še pomnite, tovariši, kako smo precej pred izpitom delali "obvezo", da je klub dobil prepotrebne cekine. Pa smo bili globoko v enoumju, nihče nas ni zaradi tega za ušesa, samo strogi "šef PPS" je bedel nad nami - to, kar je napisal Mark, je bilo poznano tudi v kameni dobi!)

Živel CEPT!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S57S » 16 Feb 2007, 20:44

Jurij, o, ko bi imel kakšen kamen, da ga zabrišem tistim, ki tjunajo emplifajerje na ali nekaj Hz stran od VK9DNX frekvence. Danes sem žalosten ugotovil, da je to delal S5 operater. Pa ne da bi na hitro poglasil linear. Ne, celi dve minuti je delal DO DO DO DO DO.
Mejduš, pa sem že mislil ...

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a s57x » 17 Feb 2007, 00:20

Žal nekateri tako razglašajo svoj prihod na band; so vsaj lampe zardevale!?

73 Jurij
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S57XX » 18 Feb 2007, 15:40

s57x napisal/-a:... Ne verjamem, da gre samo za nizanje idej, marsikdo bi tudi pomagal pri uresničevanju le teh. Kako?

.... Bojim pa se, da je to prepogosto le učenje izpitnih vprašanj na pamet....


Morda v razmislek. Kaj ko bi zbrali gradivo, kot je omenjen članek, in ga kot dodatek pripopali k zbirki vprašanj? Da je zadeva bolj "resna", se naredi še nakej vprašanj za tiste, ki tačaje organizirajo tako, kot je napisano malce više.

V zbirko vprašanj (ali pa v ločeno skripto, PDF datoteko ali kakorkoli si ga bodi) bi tako ali tako sodil tudi popravljen band plan in še kaka zadeva, ki je ni v priročniku, se pa po CEPT programu po novem zahteva.

Da ne nakladam naprej. Bajko prečesava vprašanja, jaz sem jih začel spravljati v obliko, ki bo uporabna za v naprej.

Če je kdo res pripravljen kaj prispevati v smislu, kot sem ga navedel zgoraj, kar zavihat rokave in našpičit svinčnike ... eee tipkovnice.

Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s58ru » 19 Feb 2007, 23:10

Tom in Urša
Hvala za trud, za prevod.
73 S58RU
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

OdgovorNapisal/-a s57vt » 20 Feb 2007, 10:01

Ja, Tom in Ursa, well done! Zadeva bi sicer mogoce potrebovala se malenkostno lekturo :wink:, sicer je pa super. Clanek sem sicer prebral ze kar nekaj casa nazaj, ko sem bil se tecajnik in moram reci, da sem se iz njega naucil veliko dragocenega. Strinjam se, da si clanek zasluzi mesto v morebitnem ponatisu ali novi izdaji nasega Radioamaterskega prirocnika, morda pa tudi v kateri od prihodnjih stevilk CQ ZRS.
VY 73, GL ES MNI DX! :)
Na bandih od 12. XII. 2006


Icom ID-52E
Yaesu FT-60E × 2
Retevis RT3S DMR
Quansheng UV-K5(8)
Baofeng UV-5R
Uporabniški avatar
s57vt
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 19 Avg 2005, 10:49
Kraj: Ljubljana - JN76fa, 300 m ASL

OdgovorNapisal/-a s57x » 20 Feb 2007, 15:55

Nekaj časa sem si vzel za premislek. Predvsem, nisem poklican, da sodim, niti strokovno podkovan, da bi se aktivno udeleževal kakršnih koli tehničnih debat.
V zapisanem nisem kritiziral pisce priročnika, niti sestavljalce testnih vprašanj ali kogar koli. Ogromno delo so opravili. Vem, kaj nam narekuje EU (Jure pravi-hoteli smo - zdaj ga imamo...); trdim pa, da je to slabo! Žal se tega ne da spremeniti. Kako tri četrtine snovi na enostaven način razložiti tečajnikom, mladini, ki niti ohmovega zakona ne pozna?! Kaj pa starčki? Bi bilo enako, kot je bilo pred časom na ponovljenih šoferskih izpitih?
Ja, imam idejo; govorim o skripti, papirnati ali v e-obliki, ki bi pomagala prebroditi težave mladim operaterjem, morda še komu; dodatek k Priročniku bi bil krasen.

Če sem koga nehote prizadel, se mu opravičujem, se bom poboljšal. Bo že; z BS7H imava še neporavnane račune, morda je to zadnja priložnost.

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S50U » 21 Feb 2007, 12:26

s57x napisal/-a:Predvsem, nisem poklican, da sodim, niti strokovno podkovan, da bi se aktivno udeleževal kakršnih koli tehničnih debat.


Enako jaz Jurij. Ampak križana gora saj Markov zapis je namenjen vsem (tudi) tistim z že veljavno CEPT licenco in dolgim ham stažem !!
Njegov naslov pove vse: "Let's make DXing enjoyable again. Please." Saj ni potrebno pisati zakaj ??

CUL Danilo, S50U
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

Naslednja

Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov