FT8 itd delo na 50 MHz

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

FT8 itd delo na 50 MHz

OdgovorNapisal/-a s52d » 17 Jun 2020, 19:02

Hoj!

Hiter povzetek: @#$@!!! če oddajaš neparnem segmentu (15/45 sekund FT8).

Pri sprejemu res šibkih signalovi, nas zelo moti močan signal zelo blizu.
Sprejemnik zmanjša ojačanje (AGC) in tako šibki signal izgine, podobno dela tudi FT8 dekoder.
To je pogosto pri FT8 in MS.

Za MS na 144 MHz (in tudi 50 MHz) velja dogovor, da prvo oddajajo postaje jugo-vzhodno z antenami proti severu/zahodu,
potem oddajao severo-zahodni. Kaj pa mi, ki smo vmes? Odvisno, kam imas obrnjeno anteno.
(Eni pravijo, da se srednje-evopejcem itak nic ne da dopovedati)

Nekoc je bilo podobno za JT65 itd na 50 MHz v casu E sporadikov.
Takrat se v E sloju ionosfere naredi tanek naelektren oblak delcev, ostankov meteoritov itd, ki obcasno omogoca DX zveze.
Vsako leto od maja do avgusta se nas nekaj skoraj preseli na 50 MHz in zacne se cakanje na 10 minut, ko bo mozen QSO z novo drzavo.
Es je lahko zelo selektiven: samo S5 z okolico (malo 9A/I3/OE) na eni strani in JA7 na drugi,
vcasih so mozne zveze z veliko vecjim obmocjem, recimo W4 dela istocasno S5, DL in G postaje.
Kar pogosto lahko S5 postaje samo poslusamo, kako DL klofajo JA ali W: tolazi nas, da bodo kmalu oni poslusali nas,
DXov ne bodo slisali. To cakanje na pravih 5 minut za novo drzavo je lepota DXanja na 50 MHz.

Pri Es se MS par/nepar ne obnese, zato je v veljavi novo priporocilo: Evropske postaje oddajajo prve, nato DX.
To pomeni, da se CQ klice samo v 00/30 ssekund intervalih, v 15/45 smo na sprejemu.
To, da jaz ne slisim DX, ne pomeni, da ga ne poslusa nekdo z boljsimi antenami in lokacijo.
Ce oddajam v 15/45 intervalu, lahko z mocnim signalom blokiram sprejem DX kolegom iz S5, pa tudi EA, UR, ce so taki CONDX.
Par dni nazaj sem poslusal postaje, ki so klofale VK8. Njega nisem slisal: morebiti bi ga, ce ne bi S5 postaja iz Ljubljane z okolico
klicala CQ v prazno istocasno z VKjem.

No, DXajo vglanem tisti s solidnimi antenami na lepi lokaciji, vcasih kake drobtinice padejo tudi nam srednjim z Yagi v mestu,
za vecino z vertikalkami in/ali QRP ostaja evropa z okolico. Seveda, ce rabis novo drzavo , UL polje, prefiks ali kaj takega,
poklices in naredis zvezo: ampak tudi tu poklices samo takrat, ko zeljena postaja poslusa, in ne stalno.
Prvi vsaki oddaji na xx15/xx45 moramo imeti malce slabo vest, kajti morebiti smo kolegom preprecili DX zvezo.

Ker je velikot takih, ki za to priorocilo ne vedo, ali jih DX ne zanima, je na 50313 vedno kdo, ki klice CQ QRM v napacnem
inervalu. Prav tako je na 50313 veliko EU-EU QSO, saj tudi ti ne gredo brez Es.
Na 50323 je smo DX segment, tam lahko EU postaje oddajajo izkljucno v xx00/xx30 intervalih in tam naj ne bo EU-EU QSO.
Zal tam ni veliko DX, razen kadar je kaksno zelo dobro Es odprtje. Dosti dobrih DX operaterjev menjava oba pasova, tako
da je vredno poslusati na 323. Vcasih kdo vmes pogleda se na CW.

Tako kot se mi vsi ne drzimo tega priporocila, je tudi z DXi: vcasih kak klice CQ na xx00/xx30. Ko klices CQ, spremljaj promet.
Ce slisis kolege, ki se trudijo z DX, potem malce nehaj. Morebiti ga bos sam dovolj dobro sprejel za novo DX zvezo?
Na wsjt-dev listi sem podprl predlog, da bi ponavljajoci CQ oddajali samo enkrat na minuto, da lahko vmes spremljamo, kaj se dogaja,
vendar tega v WSJTX se nekaj casa ne bo.

Sam sem prvo leto na 50 MHz delal z 7/10 MHz vertikalko in FT-450D. Dalje od EA8 ni slo, ampak tudi SM je treba enkrat narediti.
Ko sem dodal 6 el Yagi in boljsi RX, sem bil takoj nagrajen z DXi.

Skratka: cim manj oddajati na xx15/xx45, CQ sploh ne. Lepo prosim, in ne samo jaz.
Podobno velja tudi za FT4, samo periode so krajse. Mi oddajamo v 00/15/30/45.

In se to: DX ne klicimo na isti QRG, kot oddaja. Za bolj iskane je veliko bolje poiskati TX QRG drugje, kjer ima manj QRM.
Ne smemo pozabiti, da ga verjetno klice veliko postaj, ki jih mi ne slisimo.
Prav tako ne oddajajmo stalno: DX isce novega sogovornika sele takrat, ko konca prejsnji QSO, vse ostalo je QRM.

73 gl, MNI DX
Iztok, S52D

http://uksmg.org/ft8-code-of-practice.php
Priponke
znak-smer.jpg
znak-smer.jpg (6.98 KiB) Videno 5874 krat
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

Re: FT8 itd delo na 50 MHz

OdgovorNapisal/-a s52d » 19 Maj 2021, 21:52

tudi letos velja ...

73
Iztok, S5230D
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes


Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov