Motnje na KV

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a S52DK » 20 Maj 2010, 16:39

Hoj!

Opazil sem, da so se naenkrat začeli pojavljati relativno močni markerji na vseh bandih z razmakom 30,52 kHz. Kasneje bom poizkušal ugotoviti z ARG anteno, kje bi lahko bil izvor motenj. Naj omenim, da je moj QTH blizu železnice in cca 300 m proč od napajalnega sistema železnic, ki je sedaj popolnoma avtomatiziran in brez človeške posadke. Motnje prihajajo ravno iz te smeri (sever). Bom poročal, če bom kaj odkril.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a s51fb » 20 Maj 2010, 19:50

Robi

A nastane kakšna spremmeba, če pri sebi vse izklopiš. Imam namreč izjemno lepo izkušnjo z računalniško UPS napravo.

Lp

Miha
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a S52DK » 20 Maj 2010, 20:26

Miha,

hvala za namig. Bom preveril, kaj se zgodi, če izklopim vse naprave v hiši. O ugotovitvah bom poročal.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a s57uw » 30 Maj 2010, 06:35

Heja fantje !
Kaj ni še nihče našel kaj konkretnega odgovora ?. Ta zadeva gre celo dol do srednjega vala
tukaj v Travniku. Obenem pa so povsod velike škrebljajoče motnje ( rošta čez 9 ), včasih samo po kakih 20 sekund, večkrat pa kar po nekaj ur.
Tisto kratko ropotannje ni od navijanja kakih elekto števcev,morda od kakšnih daljinjskih krmiljenj ali podobnih modernih sranj !. Za ostale motnje niso od bilo čega , saj pride od zunaj , ker sem napajal postajo z aku.
Celo reč sem rešil z eno "WHIP" anteno, katera je skoraj imuna na te motnje, s tem da so sprejemni signali - prej vse kar je pod 9 ko - neuporabni , s to anteno pa se da signale lepo čitati, brez da bi S meter migal. Le ta je preko releja uključena v RX namesto bilo katere delovne-oddajne antene. Ni vedno koristno, ker je odvisno od pogojev razprostiranja in menda upadnega kota prihajajočih signalov... in podobno. Celo na 10 metrih deluje, čeprav je v osnovi poredvidena za sprejem signalov pod srednjim valom tja doli do NF. Verjemite mi ! HI .Ali pa uporašajte Jožeta 2AB !
Toliko za tokrat .... pričakujem pa od vas kaj več info !
73 ! Albert
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a S52DK » 07 Jun 2010, 20:47

Hoj!

Motnje so zaenkrat čudežno izginile. Kaj bi to bilo se mi ne sanja. Bom pa pozoren tudi v prihodnje. Poročam, če in ko bo kaj novega.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a s51fb » 02 Jan 2012, 08:04

Zdravo

Thilo, DL9KCE, je pripravil kratko predstavitevposledic uporabe LED sijalk različnih proizvajalcev. Seveda ta predstavitev ni namenjena promociji posameznega proizvajalca ampak bolj zavedanju kaj se v praksi lahko zgodi.

Lp

Miha / S51FB

p.s.:
- prepričan sem, da je imal že marsikdo praktično izkušnjo, ko je nekdo v bližini vključil kakšno naparavo (karkoli, kar je priključeno na električno omrežje vključno z napravami priključenimi na USB vmesnik) in "band" je prijetno zašumel ali obratno, pri izklopu naprave je "band" postal nepričakovano čist.
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a S57GB » 02 Jan 2012, 11:32

eno temo o tem že imamo in je ne najdem :cry: .industrijske motnje kot temu tudi rečemo so nekako prepoznavne, namerne pa tudi.namerne motnje so zadnje čase zelo v modi.uporablja se pa ne vem kakšna tehnologija, vendar je opazno, da se motnje povzročajo namerno.tisto tunanje in žvižganje itak, vendar nekateri uporabijo različne metode za proizvajanje različnih zvokov, ki te zavedejo in misliš, da so industrijski šum.
največje veselje imajo motitelji, ko so kakšne lepe dx postaje in pa seveda SOTA aktivatorji, ki navadno uporabljajo male moči in jih je z lahkoto prekriti.da ne govorimo o I postajah, ki se menijo o kavici s kilovatom ravno toliko blizu, da povzročajo QRM.včasih se mi zdi, da nekateri ravno v tistem času ko dela kakšna zanimiva postaja :evil:
ham spirit gor ali dol, ča ni v glavi ok ne pomaga nič.
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a s51fb » 10 Apr 2012, 18:33

Zdravo

Ena od možnih vzrokov radijskih motenj na KV so tudi "malce pokvarjeni" radarji, ki delujejo na KV področju ali pa "nerodno" nastavljena frekvenca delovanja takšnega radarja.

Wolf, DK2OM, je na IARU R1 spletni strani objavil prispevek o KV radarjih. Zanimiva zbirka podatkov.

Lp

Miha
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a S55P » 11 Apr 2012, 07:45

Radar v naši bližini http://www.izor.hr/nascum/index_hr.htm. Eden takih postavljen tudi na rtu Madona v Piranu.
Uporabniški avatar
S55P
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 28 Dec 2003, 22:59

Re: Motnje na KV

OdgovorNapisal/-a s51fb » 10 Maj 2012, 00:10

Zdravo

Ena od pomembnih aktivnosti IARU R1 je povezana z elektromagnetno kompatibilnostjo in pred leti so postavili tudi okvir svojih aktivnosti. Za to področje je v okviru IARU R1 ustanovljena delovna skupina. Na IARU R1 spletni strani je bil pred dnevi objavljen trenutni seznam članov te delovne skupine.

Eden od zadnjih naporov te delovne skupine je opozarjanje na težave / radijske motnje, ki jih povzročajo LED sijalke in to na mednarodnih strokovnih forumih ter standardizacijskih odborih. Mogoče bodo ravno radioamaterji dosegli popravek normativov in s tem zmanjšanje radijskih motenj, ki jih povzročajo te naprave.

Lp

Miha, S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov