Vdiranje na radioamaterske frekvence

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 31 Avg 2008, 12:07

S55SR napisal/-a:Pa res misliš, da se bo APEK bodel s kapitalom? En TELEMACH je močnejši in še dobre zveze ima.
Jaz temu pravim: " Sanjala svinja o hibridni koruzi!"


Hej, če nam, radioamaterjem "dol visi", če nam kdo smeti po frekvencah je prav gotovo, da tudi APEK ne bo mignil prstom, da zaščiti tisti del RF spektra, ki je rezerviran za RA.

APEK je zgolj in samo organ, ki izvaja določena pooblastila v imenu Republike Slovenije. Če se kdo, torej, "bode s kapitalom" je to slednja. A tukaj se že postavlja potem doslednost pri izvajanju in uveljavljanju lastnih zakonov in pravil.

Se pa strinjam, da je še najlažje skomigniti z rameni in reči "nič se ne da storiti".

Ajt..

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S55SR » 31 Avg 2008, 19:30

Nisem rekel, da se ne da nič narediti. Rekel sem, da bo treba zasebno tožbo. To lahko stori tudi ZRS v imenu radioamaterjev, dvomim pa, da imajo jajca!
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 31 Avg 2008, 19:56

S55SR napisal/-a:Nisem rekel, da se ne da nič narediti. Rekel sem, da bo treba zasebno tožbo. To lahko stori tudi ZRS v imenu radioamaterjev, dvomim pa, da imajo jajca!


Zasebno tožbo za kaj?!

Zasebno tožbo lahko vloži le tisti radioamater, ki ga točno določeni kabelski operater moti pri delu.

Še enkrat, tokrat zadnjič. ZRS lahko zbere konkretne podatke o konkretnih motnjah na RA frekvencah in posreduje tako pridobljen seznam na APEK s uradnim dopisom APEKu v katerem od pristojnega inšpektorata zahteva ukrepanje, torej meritve na terenu in kaznovanje določenega kabelskega operaterja zaradi oddajanja na RA frekvencah brez ustreznega RA dovoljenja. V kolikor kabelski operater mogoče celo ima RA dovoljenje, tedaj je kršitev v nedovoljenem načinu dela oz. v načinu dela, ki odstopa od sprejetih RA pravil.

Vse ostalo je, žal, flancanje.

Frekvence se "očisti" le s doslednim delom, meritvami, lociranjem oddajnika in kaznovanjem lastnika.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 31 Avg 2008, 20:59

"Frekvence se "očisti" le s doslednim delom, meritvami, lociranjem oddajnika in kaznovanjem lastnika."
Točno tako!
Sicer kabelski operaterji legalno uporabljajo S kanale, vendar en tonski podnosilc kateri "pade" v 2m band pač ne sme biti slišen na 145.725. Menda preprosto.
Božo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S55SR » 01 Sep 2008, 00:00

Glede na to, da ima Telemach podružnice po celi Sloveniji, bi šlo lahko tudi s skupinsko tožbo oz prijavo. Problem je v tem, da bi APEK obvestil Telemach , da bodo tega in tega dne opravljali meritve in bi posledično le-ta začasno ukinil kanal, ki "šprica" na našo frekvenco. Mi pa v jok in na drevo in....
Pa naj kdo reče, da se to nebi zgodilo!

Sanjala svinja o hibridni koruzi! :evil:
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 01 Sep 2008, 07:15

S55SR napisal/-a:Glede na to, da ima Telemach podružnice po celi Sloveniji, bi šlo lahko tudi s skupinsko tožbo oz prijavo. Problem je v tem, da bi APEK obvestil Telemach , da bodo tega in tega dne opravljali meritve in bi posledično le-ta začasno ukinil kanal, ki "šprica" na našo frekvenco. Mi pa v jok in na drevo in....
Pa naj kdo reče, da se to nebi zgodilo!

Sanjala svinja o hibridni koruzi! :evil:


Spoštovani,

Navajanje konkretnega CATV operaterja je ta hip nesmiselno. Se pa priporočam, da mi kdo sporoči eno samo kršitev. Torej, ne potrebujem "splošno znana dejstva" o tem, da ima ta-in-ta operater podružnice povsod. Potrebujem eno samo zaznano kršitev.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a s57sxs » 01 Sep 2008, 17:58

http://www.youtube.com/watch?v=TXmJ5KMirt0

Kvaliteta bolj tako tako, ker je z digitalcem, mislim pa da se bistvo lepo vidi...
Everyone has to believe in something... I believe I'll have another beer
Uporabniški avatar
s57sxs
 
Prispevkov: 99
Pridružen: 17 Sep 2004, 09:25
Kraj: Tolmin jn66ue

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 03 Sep 2008, 08:40

APEK-ov splošni odgovor prilagam, kot sledi:

"Standard, ki ureja elektromagnetno združljivost kabelskega omrežja nosi oznako SIST EN 50083-8 in določa,
da sevanje iz kabla ne sme preseči 27 dBµV/m na razdalji 3m.
Problema običajno ne povzroča primarni vod kabelskega sistema ampak sekundarni, to je pri odjemalcih
(nekvalitetne hišne inštalacije). Problem je običajno rešljiv le tako, da kabelski operater ne uporablja kanala
S6, ki pade v 145 MHz radioamaterski band.

S podobnimi problemi smo se do sedaj že srečali (n. pr. v Križevcih pri Ljutomeru), kjer je operater izpustil
kanal S6 s čemer motenj ni bilo več.
"

Osebno dodajam še naslednje..

Skoraj edini, ki lahko zaznavajo tovrstna uhajanja s(m)o radioamaterji. "Na prvo žogo" se zdi, da je umik
programskih vsebin iz CATV kanala S6 pametna rešitev, a je tudi takšna, ki odpravi le negativno posledico
za radioamaterje. Potlej, namreč, radioamater na določenem območju ne more več zaznati uhajanja RF
signala iz CATV inštalacije.

A uhaja še vedno, toda le na vseh drugih kanalih razen na S6 od koder smo ga pregnali.

Ali je to trajna rešitev oz. rešitev s katero smo lahko zadovoljni?

Ne vem, vi povejte meni.

Po moje sleherne neželjene RF emisije sodijo v koš in bi si morda mi, kot najširša skupnost tistih, ki aktivno
uporabljamo RF spekter (ok, GSM naročnikov ne štejmo) še kako morali prizadevati za to, da teh emisij ni.

Motijo nas stroji, stikala, stikalni usmerniki, razsmerniki, celo računalniška omrežja, dušilke in še marsikaj.
Vse omenjeno dviguje nivo šuma. Po moje, če vsaj pri eni zadevi lahko pomagamo, da se ta zniža smo pač
naredili nekaj dobrega zase in za okolje.

73

S56ZDB (Darko)

P.S. Nazajgrede sem dostavil APEKu še link na posnetek iz Tolmina..
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 07 Sep 2008, 09:49

Dodatek:

Evropske CATV frekvence so tukaj:

http://www.soontai.com.tw/tvtab4.html

Do pred kratkim na 145,750 MHz nisem imel (ali nisem zasledil) motenj. Zdaj sem postal bolj pozoren in glej zlomka, motnje so res prisotne. In ne le na 145,750 MHz, temveč tudi na skoraj vseh frekvencah do katerih lahko sežem s svojo postajo. Motnje so tako na frekvencah, ki so v tabeli v stolpcu "Sound fs" kot "Picture fp". Pri slednjih je, kakopak, prisoten le močan signal brez zvoka.

Skratka, tako je, kot sem predvideval. CATV inštalacije "puščajo" vsepovsod in je problem širši od motnje prisotne na 145,750 MHz.

Ker osebno nimam UHF postaje me zanima, če je kdo zasledil kakšno podobno motnjo na 436,750 MHz (Sound fs za CATV kanal S37) oz. na 431,250 MHz in 439,250 MHz (Picture fp za kanala S37 in S38)?

73

S57ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a s56izw » 08 Sep 2008, 14:35

pridite malo v Velenje pogledat... še ko se pelješ iz njega lahko brezplačno kar lep čas poslušaš kabelsko tv. le zakaj ne delajo postaj z ekranom bi verjetno še slika bila..


73!
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a s55db » 25 Avg 2010, 21:49

Motnje se vedno prisotne (lokacija gasilski dom Lj-Trnovo).
Uporabniški avatar
s55db
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 10 Sep 2009, 10:07
Kraj: Podgrad/Lj

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S50GO » 25 Avg 2010, 23:30

Se bomo ukavejaši preselil pa na tv frekvence in če kdo zateži jih bo dobil z gajžlo :evil:
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S55SR » 25 Avg 2010, 23:43

Ah, no ja. A res misliš, da bi ostali nekaznovani?
Problem je, vsaj v Kopru, v kablih, ki jih kabelski operaterji postavljajo kar tako iz bloka na blok in po fasadah hiš v starem mestnem jedru. Malo si poglej kako so narejeni razvodi in delilniki za posamezno enoto (stanovanje). Če bi mi, radioamaterji tako delali in bi, posledično, tako špricali naokoli, bi kaj kmalu imeli vse možne organe na vratih in za vratom. Kabelski operaterji pa so finančno tako močni, da se jim ni treba bati nobenega. Tudi APEK-a ne. Imajo že svoje ljudi tam, ki to poštimajo. Da o kablih, ki so mimogrede v Kopru že vsaj 15 let zunaj na soncu in mrazu, burji in slanemu zraku, in jih še vedno ni nihče niti pregedal, kaj šele zamenjal, ker je to prevelik strošek, niti ne zgubljam besed. Cenovno je dražji en navaden RG213 kot tisto sr..., ki so ga vlekli po zraku.
Pa naj še kdo reče, da država opravlja svoje delo kot se spodobi!
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a s55o » 26 Avg 2010, 00:48

Pozdravljeni!
V primeru, da motnje obstajajo, potem čimbolj natančno opišite problem in ga v uradni prijavi motenj v dopisu posredujte na inšpekcijo v APEK.
Na sestanku so nam povedali, da ni bilo do sedaj nobene uradne prijave.

lp
Boštjan S55O

p.s. če potrebujete pomoč pri sestavi dopisa vam z veseljem pomagam.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S53RI » 16 Okt 2010, 15:59

Spoštovani Boštjan S55O - Član UO ZRS !


Malo me preseneča tvoj odgovor na temo vdiranja kabelskih operaterjev na ham frekvence.
Ne razumem zakaj ne more biti ZRS stranka v postopku? Pol slovenskih amaterjev javlja o motnjah, katere je lahko zaznati in prepoznati, ti pa malemu amaterju predlagaš, da če si želi kaj dobro oz. da se postopek sploh začne pri APEK-u naj se ga loti kar sam.Tako jaz razumem tvoj zadnji odgovor. Mislim, da če kaj date na svoje članstvo bi moral ZRS sam kot organizacija nastopiti s to prijavo katero omenjaš in apeliraš članstvo. Že v naprej pa veš, da kot posameznik nima šanse, da si bo v okolici očistil ham frekvenco. Čudno je le, da mora biti vse podvrženo kapitalu in imajo kablaši vse in počnejo kar se jim zahoče. Torej ugotovit kdo ima motnje in kakšne so te motnJe pravzaprav ne bi smel biti problem. Že tu na forumu sem zasledil kjer se omenjajo frekvence 145,750, 145 990, 431,250 in to lahko potrdim tukaj V Domžalah. Če pa ne verjameš pa lahko prideš na obisk in se boš naposlušal sat Nemškega programa da bo kaj. Torej pokažite malo volje in akcija.
Morda razmišljam narobe ampak sem prepričan v bistvo. Če ZRS ne bo nič ukrepal kot organizacija potem res nevem kaj in komu je še v namen.

73,gl
Andrej S53RI
S53RI
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 22 Maj 2001, 01:00
Kraj: Domžale JN76HD

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

cron