Vdiranje na radioamaterske frekvence

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a s51cg » 20 Mar 2008, 11:45

Pozdravljeni,

v našem okolišu se je pojavil problem "sposojanja" radioamaterskih frekven in sicer na 145.725 MHz.
Težava je, da lokalna televizija oddaja zvočni siglan preko omenjene frekvence, še večja težava pa je, da smo televizijce že enkrat (pred leti) opozorili na napako.

Razmišljal sem, da bi se najprej pogovorili z vodstvom lokalne televizije in šele na to urgiral (če bi bilo potrebno) pri APEK-u ali na ZRS. Zanima me, če ste že imeli kdaj kakšen podoben primer oz. kako potekajo uradni postopki za takšne piratske udore.
s51cg
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Feb 2008, 10:04
Kraj: JN66UE

OdgovorNapisal/-a S57GB » 20 Mar 2008, 15:10

pri nas poslušamo na 145.750 avstrijski tv program,pripombe in pritožbe ki so bile podane kabelskemu operaterju niso bile uslišane tako da??? :cry:
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

OdgovorNapisal/-a S50DX » 20 Mar 2008, 15:34

Tudi na Ravnah na Koroškem nismo imuni na ta problem.
Širok audio signal lahko poslušam od 145.725 do 145.750...

Sad but true... :evil:
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s51cg » 20 Mar 2008, 15:36

No saj, mi tudi slišimo SAT 1 :) Kogoški Slovenci HI :D

Bom poizkusil jutri koga od televizije kontaktirat, da izvem kako oni dobijo te frekvence.
s51cg
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Feb 2008, 10:04
Kraj: JN66UE

OdgovorNapisal/-a S56CT » 20 Mar 2008, 15:36

Pozdravljen,

S6 kanal kabelske televizije je v Trbovljah problematičen že od leta 1994. Motnje na 145.750 MHz, kjer je center frekvence za prenos tona S6 kanala sem opazil tudi drugod po Sloveniji.
Seveda smo v Trbovljah že leta 1994 kontaktirali kabelskega operaterja, ki pa si ni dal dopovedati, da motnja prihaja iz njihovega KaTV sistem, čeprav je bilo vse skupaj več kot očitno. Celo prepričali smo ga, da je izključil sistem za nekaj sekund dopoldne in mu pokazali rezultat izklopa na radijski postaji.
Z zadevo je bil telefonsko seznanjen tudi takratni sekretar ZRS, ki pa seveda ni ukrepal. Skratka po nekaj poskusih rešitve problema sem tudi sam odnehal iskati rešitve. Mislim, da je takrat meritve opravljala še RTV in jih je bilo potrebno naročiti in plačati, zato se v to nismo spuščali. Če boš zadevo prijavil na APEK, ki je v današnjem času dolžan ukrepati v takšnih situacijah mislim, da bi moral uspešno rešiti problem. Prosim sporoči rezultat vkolikor boste spisali prijavo.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a S55WT » 20 Mar 2008, 22:03

Problem je (kot ste že ugotovili) v tonskem nosilcu prenašanega kanala, ki ga zaradi nekvalitetnega omrežja nenamerno seva v okolico. Rešitev bi bila edino ta, da operater ta kanal izključi iz omrežja, kar pa do sedaj še nisem slišal, da bi kje dosegli.
Če seva tu, potem sigurno tudi na ostalih uporabljenih frekvencah. Verjetno bi se hitro zgodilo, da bi ob prepovedi neke pristojne institucije moral kabelski operater omrežje ugasniti.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a s55z » 21 Mar 2008, 02:11

Problem je še dvostranski... kjer gre ven, gre tudi noter in radioamaterji bomo še naprej krivi motenj neglede, da delamo strogo na svoji frekvenci!

Torej bi morala najbrž urgirati ZRS pri APEK, saj je problem splošen... dokler ne bo povsod optičnih kablov in IP TV...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Tonski nosilec !

OdgovorNapisal/-a s57uw » 21 Mar 2008, 17:15

Ne verjamem da je APEC ali katera koli uradna agencija dodelila 145,750 za tonski nosilec kabelskim operaterjem !. Saj to ne gre po freq. planu!
Problem je ,spremljam že skoraj desetletja, v nastavitvah nivojev v kabelskih omrežjih,v delilcih v razvejanem kabelskem sistemu, saj sem celo v Elradovih instalacijah na nekaterih podstrešjih videl samo vozle koncev večih coaksialov, Čisto po elektrikarsko razdeljeno . In ker so prilagoditve ...HI,navijejo med ojačevalce do konca pa potem seva okoli in okoli. Gledalci na omrežjih se pa tudi ne pritožujejo zaradi raznih mrežic na posameznih kanalih.
Morda sem malo mimo vsekal, toda malo skanirajte ko se vozite mimo bank, in vseh ustanov katere imajo razne "varnostne " sisteme. To ja brenči vse v prek. Malo pa tudi poglejmo po naših RX-ih, saj vfo-ji niso ravno brez dodatkov v svojih "digitalnih" produktih, HI.
Malo za premislek. Sama ZRS pa lahko samo prosi obstoječ organ kateri bi MORAL kaj ukrepati.
73 ! Albert tudi E77UW
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 21 Mar 2008, 17:42

Mislim, da APEK nima pristojnosti za razdeljevanje frekvenc znotraj kabelskih omrežjih.
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S56CT » 22 Mar 2008, 00:16

APEK po vsej verjetnosti ne dodeljuje frekvenc kabelskim operaterjem, ker naj bi vsi prenosi na teh frekvencah ostali v kablih. Ker pa jim zaradi razlogov, ki jih je navedel Albert to ne uspeva je zadeva zrela za prijavo na APEK saj so kabelski operaterji že nekaj časa tudi "radijski operaterji".
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s56oa » 23 Mar 2008, 16:56

145.750 je okupirana frekvenca v skoraj vseh večjih slovenskih mestih, kar se zna lepo opazovat, če imaš v avtomobilu radijsko postajo. Pri nas imamo ravno na tej frekvenci tudi lokalni repetitor in mi pač ta frekvenca bolj redno pade v VFO, tudi ko sem kje drugje v Sloveniji.
Po mojem je reč dovolj zrela, da ZRS spiše eno generalno prijavo na APEK zoper kabelske operaterje v Sloveniji. APEK pa naj nato ustrezno začne ukrepat naprej. Najprej z obveščanjem slednjih, na dolgi rok pa tudi s kakšnimi odločbami, če pozitivinih sprememb ne bo.

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 23 Mar 2008, 17:05

Prijava ne more biti "generalna". Lahko je v obrazložitvi opis stanja, ki je bolj posplošen, sama prijava se mora nanašati na točno določenega operaterja v točno določenem kraju s kar se da podrobnim opisom kršitve.

Sama kršitev se nanaša na nedovoljeno oddajanje na RA frekvencah brez ustreznega radioamaterskega dovoljenja, vsekakor pa v nasprotju s namenom rabe RA frekvenc.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S55SR » 31 Avg 2008, 00:20

Ne APEK ne ZRS ne bosta mogla ukrepat. Možno je samo preko sodišča. 145,750 MHz je po zakonu in po pravilniku o uporabi radijskih frekvenc v EKSKLUZIVNI uporabi radioamaterjev in vsi
ostali uporabniki te frekvence se morajo sprijazniti z motnjami. Edino s tožbo lokalnega kabelskega operaterja boste lahko le-teg prisilili, da se umakne. BTW, ostali uporabniki NE smejo povzročati motenj primarnemu uporabniku. To ni problem ojačevalcev in ostale šare. Problem je v tem, da bi morali kabli biti napeljani pod zemljo in ne s strehe na streho.
Veliko uspeha!!! :cry:
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 31 Avg 2008, 08:00

S55SR napisal/-a:Ne APEK ne ZRS ne bosta mogla ukrepat. Možno je samo preko sodišča. 145,750 MHz je po zakonu in po pravilniku o uporabi radijskih frekvenc v EKSKLUZIVNI uporabi radioamaterjev in vsi
ostali uporabniki te frekvence se morajo sprijazniti z motnjami. Edino s tožbo lokalnega kabelskega operaterja boste lahko le-teg prisilili, da se umakne. BTW, ostali uporabniki NE smejo povzročati motenj primarnemu uporabniku. To ni problem ojačevalcev in ostale šare. Problem je v tem, da bi morali kabli biti napeljani pod zemljo in ne s strehe na streho.
Veliko uspeha!!! :cry:


Ob eni priložnosti sem opozoril APEK na ta problem in dobil odgovor, da bo očitno potrebno bolj nadzorovati uporabo RF spektra.

Po domače povedano, zadeva JE za APEK in njegove inšpektorje.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Vdiranje na radioamaterske frekvence

OdgovorNapisal/-a S55SR » 31 Avg 2008, 11:56

Pa res misliš, da se bo APEK bodel s kapitalom? En TELEMACH je močnejši in še dobre zveze ima.
Jaz temu pravim: " Sanjala svinja o hibridni koruzi!"
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov