Sinclair ZX Spectrum 48k

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Sinclair ZX Spectrum 48k

OdgovorNapisal/-a s55s » 14 Feb 2008, 08:05

Pozdrav!

Na sliki je moj dobri stari Spectrum. Še vedno je v delujočem stanju.
Pozira pa v spodobni rač. družbi na moji mizi. Bil je mnogo boljši od predhodnika ZX-81; imel je boljšo tipkovnico, barve in slišalo se je "škripanje" HI! Pa seveda 48 K spomina. Rak rana je pa bila membrana.
Sicer se pa še dobi.

Bil je zelo uporaben za SSTV zveze, v tistih časih. Tudi RTTY je šel primerno dobro. Prvo SSTV zvezo sem vzpostavil 23. 2. 1985 z GJ4YCR, na 14 MHz. Dan pozneje pa z YU3RW, sedaj S59D, Jankom iz Krškega, na 3,5 MHz.
Precej zvez je bilo napravljenih, v glavnem pa samo Evropa in dva USA.
Slika je bila bolj oglata, ker je bil izpis v šestnajstih in malo poznje v dvaintridesetih sekundah.
Mnogim izmed nas je dal polet za nadaljevanje z računalništvom.

Šlo je pa le! HI!

Slika

Včasih me daje nostalgija! Pa lep pozdrav!

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a S56CT » 14 Feb 2008, 08:46

Pozdravljen Dan!

Tudi sam sem kot "mulc" imel ZX-84. V prvi polovici 80-tih in tudi kakšno leto kasneje je bilo to pravo čudo. Vsi sošolci so k meni hodili igrati računalniške igrice. Včasih sem imel težave z nalaganjem igric prek kasetofona. Seveda je bilo vse skupaj priključeno na TV in ker smo imeli doma včasih samo en televizor, sem kakšno nedeljo popoldan izvisel brez igranja s Spectrumom, vsaj, ko se je predvajala nadaljevanka Pesem ptic trnovk, sem moral mami odstopiti TV, hi.

Mi je pa lepo slišati, da si že takrat s pomočjo ZX-84 klofal SSTV. Pa me zanima, kako si v tistih časih digitaliziral sliko in kje si dobil ustrezen program za SSTV?

P.S.: Pa še to, zgodba z mojim ZX-om se je končala z dnem, ko se je fotr naveličal računalnika in ga prodal. :(
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Spectrum ZX-48

OdgovorNapisal/-a s55s » 14 Feb 2008, 09:42

Pozdrav!

Ja, digitalizatorja nisem imel. Samo tekst je bil mogoč pri meni. Po svetu so pa imeli to zadevico. Modem ni bil potreben, ker ima tonski prenos podatkov za razliko od Commodorja. Črke so pa bile bolj oglate kot okrogle. Času primerno. Saj so bili tudi razni programi za CW in mnogo ostalih zadev za radioamaterje.

V tem času, ko je izšel Spectrum, smo se ravno spravljali k delu sprejemnika za SSTV.
V časopisu Radioamater je izhajal članek "Sporo analizirajuča televizija", v več nadaljevanjih.
Smo pustili to delo, in nakupili Spectrume. HI!! Je šlo ven in noter! HI!

Program sem dobil - nimam pojma. Nimam ga več. Nobenega SSTV. Mnogo programov smo presneli iz radia Zagreb, pa mali oglasi SAM, pirati itd. Imam cca 200 igric na kasetah.
Če je še trak dober bi pa še menda delovalo. Sicer je pa to vse na internetu.
Pa še nekaj knjig in modem za igr. palico tudi imam.
Kupil sem ga leta 1984. Tedaj je moj sin hodil v četrti razred. In od tedaj je povezan z računalništvom. Tudi glede šolske izobrazbe.
Noče pa biti radioamater. Hi!! Je menda dovolj, da jaz kvarim rodbino! HI!

Pred par dnevi sem pa res kupil digitalizator za predelavo iz VHS kaset na digitalne medije. Imam cca 200 ur svojih posnetkov na VHS.

Slika

Prilagam še eno sliko moje druščine.

Pozdrav de Dan!
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Feb 2008, 10:42

Zdravo Družba,

tudi jaz sem imel Spectruma, ki sem ga prešvercal iz Muenchna. Mislim, da je bilo to leta 1984 ali 85, stal je 430 DEM. Ko sem ga prinesel iz trgovine, sem ga takoj priključil pri stricu, in glej ga zlomka - bil je pokvarjen (crknila ULA) :( K sreči nisem tega ugotovil doma.

Nabavil sem si dodatno opremo - reset tipko, ki se je "vštekala" v port na zadnji strani.

Sicer pa sem poskušal RTTY, pa ni šlo :( Programe pa sem snemal z Radia Študent, ki je vsako nedeljo zavrtel enega. Nenehno je bilo treba štelati glavo kasetofona, foter pa je itak ugotovil, da sem z računalnikom uničil Gorenjevega Akvamarina (kanalnik je res nastradal zaradi nenehnega štelanja).

Spectruma imam še vedno nekje v kleti, pa en kup kaset s programi. Po ga potrebno izvlečti iz prahu pa malo zakurblati.

Naj vas tokrat nemsto s 73 pozdravim z

RANDOMIZE USR 0

Spectrumovci tako vemo za kaj gre :) Comodorovci pa naj se sploh ne oglašajo, mi smo najboljši :)
Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a S56CT » 14 Feb 2008, 11:14

Pozdravljena Dan in Tono!

Hvala Dan za izčrpen opis. Lepo je slišati kako je bilo to včasih, čeprav še ne tako dolgo nazaj.

Snemanja programov, iger itd. z radija se ne spomnim, verjetno je to počel fotr, ga bom malo zaslišal. Iz tistih časov se spomnim še revije Moj mikro.

Spomnim se tudi prerekanja s sošolcem, ki je dobil Commodorja, o tem kateri računalnik je boljši. Na koncu se je le vdal in priznal, da so na Spectrumu boljše igre, po čemer smo "mulci" takrat ocenjevali računalnike. Če dobro pomislim ni danes nič drugače. Dober PC je seveda tisti na katerem "laufajo" najnovejši "špili".
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s52ft » 14 Feb 2008, 11:41

Pozdrav vsem,

Tudi sam sem pred 28 leti skrivaj nabavi ZX-81. Mama je bila zelo huda...
Kasneje sem prisel do Spectruma, katerega se danes uporabljam.
In sicer na emulatorju. OM iz HG je spisal odlicen emulator zanj
tece pod Linuxom in ziher je kaksen tudi za WI$.
Na netu obstaja velkiko programov oz .dat ali .tap datotek,
katere nalozi v trenutnku brez previjanja kasete :)
'Sprejemal' sem nanj CW samo plata s filtri je bila 4x vecja
kot sam Sinclair.
Glede SSTV in ostalih programov, jih je napisal S51KQ kar nekaj.
Mogoce jih ima se kje v arhivu...

73's
s52ft
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 31 Jan 2004, 12:37

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Feb 2008, 12:38

Zdravo še enkrat,

ko je osebno računalništvo s pojavom poceni škatel začelo v začetku 80' let dobivati polet, so začele izhajati tudi računalniške revije. Še danes nekje v kleti hranim ravijo Galaksija Računari, v kateri je bil v nadaljevanjih objavljen opis samogradnje računalnika na osnovi Motorole 6800, stroj pa je imel 1 kB RAMa! V reviji je bilo med drugim opisana tudi izdelava ohišja. V aluminijasto ploščo je bilo potrebno izpiliti 101 luknjo za tipke!!! V tistem času je pričela izhajati tudi revija BIT, sledil je Moj Mikro. Norčevanja iz Spectruma ni bilo konca, predvsem zaradi igračkaste tipkovnice, zato se ga je prijel vzdevek Radirka :) Kasneje so se celo pričele pojavljati resne tipkovnice zanj.

Mašine tistega časa, bazirane na procesorju Z80 so bile ZX-80, ZX-81 (1 kB pomnilnika, škatla v velikosti škatle cigaret ga je nadgradila na 16 kB!), ZX Spectrum 48K, QL (se ga mogoče sploh kdo spomni?), pol pa je Sinclair propadel.

Država je v tistem času veselo kasirala harač na računalnike, in najhujši zločin je bil šverc tovrstne robe.

In legendarne igre: Manic Miner na primer!

Lp,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Spectrum ZX-48

OdgovorNapisal/-a s55s » 14 Feb 2008, 12:55

Imam pa nekaj letnikov Moj mikro tudi vezanih. Letnik 1985 je debelejši, ker je tudi nekaj številk iz leta '84 vezanih skupaj.

Slika

Pozdrav, de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a s57uud » 14 Feb 2008, 13:32

Lepi časi so bili to. ZX Specrum je bil prvi računalnik s katerim sem zaslužil več kot sem zanj dal. In sicer z Trace util programom, ki sem ga napisal za debugiranje programov pisanih v basicu.

Vse ki se jim zahoče nostalgije vabim na ogled kiberpipinega muzeja na netu lahko pa pridete te stvari pogledat tudi v živo, kjer boste lahko recimo igrali tetris.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 14 Feb 2008, 17:32

Hehe, še vedno imam celo nekje SANYO data recorder DR201..

http://i4.ebayimg.com/06/i/000/cc/45/57dc_1_sbl.JPG

Za Spectruma sem imel tako eksotične reči, kot je bil RGB modul, ki mi je omogočil, da sem Spectrum priklopil na pravi RGB monitor.

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sincl ... erface.jpg

Seveda, šele tedaj, ko sem imel RGB monitor, to pa je bilo že v času Amstrad/Schneider računalnikov.

Drugače sem leta 1984 kupil celo INES tipkovnico,

http://www.kiberpipa.org/gallery/album3 ... .sized.jpg

..ki je pri meni imela še Interface 1 (Microdrive + RS-232).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... odrive.jpg

Eksperimentiralo se s pošiljanjem programja čez radijsko postajo (11 metrov), eksperimentiralo s hitrejšim nalaganjem programja, pisalo igrice (Snake), tekste, zabijalo čas s igro Hobbit (ljubezen do Tolkiena je ostala "ever-since"), Atic-Atac, Manic Miner, učilo se je assembler Z80 celo do te stopnje, da se je dalo brat HEX kodo.. Ah ja, good old days..

In ja.. Kakšen-takšen RS-232 mi je omogočil vstop v komunikacije..
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S57D » 14 Feb 2008, 20:45

Tudi moj prvi računalnik je bil Sinclair ZX Spectrum 48k. Imam ga še doma in je odlično ohranjen, čeprav sem na njemu veliko delal (programiranje, igranje igric in radioamaterstvo). Tudi jaz sem svoje prve SSTV in RTTY zveze naredil z njegovo pomočjo. Še posebej mi je ostalo v spominu sprejemanje RTTY signala tiskovne agencije iz Severne Koreje v kateri so poveličevali svojega velikega in nezmotljivega voditelja.
Pravzaprav že kar nekaj časa premišljujem, da bi Spectruma po dolgem času spet malo preizkusil, da vidim, če še dela. Tole pisanje na forumu me je vzpodbudilo, da se bo to zgodilo veliko prej, kot pa bi se sicer. :wink:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

OdgovorNapisal/-a s56zab » 14 Feb 2008, 22:16

hOJLA fANTJE!

Kaj, ko bi se mi malo organizirali in spili kaksno pivo? Dobimo se na spomladanskem sejmu rabljene radiomaterske opreme, dopoldne pokazemo zgodovinsko tehnologijo, popoldne pa si privoscimo neizmerno veselje in na Hribu (Zagarskem Vrhu) tehniko poizskusimo priklopit na kaksen RTX, ter seveda naredimo se kaksen QSO.... Osebno prinesem kaksnega ATARIja, Macintosh Classic, ApplePowerBook 230 v DuoDock-u, ter seveda kaksen v grozdju narejen interface, vrhunsko spakiran v FERRERO skatljico....

Torej?

LP
Andrej

P.S.
na zalogi so se: 8inch disketne enote, 1MB 8inch HDD, statisticni program za semimarsko nalogo na kartonskih karticah (PSSfortran), rocni luknjac za (racunalnisko) programiranje kartonskih kartic, nikoli delujoc prototip RTTY interface zaRTX>TELEPRINTER> WAX (generator dima) HI....
s56zab
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 09 Jul 2004, 22:03

OdgovorNapisal/-a S57BI » 14 Feb 2008, 23:22

Gor je bila omenjena Galaksija ( procesor Z80).
No, da ne bi kdo mislil, da je pozabljena. Lani septembra je diplomiral iz njene replike zelo bister študent. Popravil je razne napake na originalu in jo izboljšal.

Kogar zanima si več lahko prebere tukaj:

http://www.tablix.org/~avian/blog/archi ... T21_19_25/

lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S57D » 15 Feb 2008, 13:51

Tudi jaz sem kupil KIT komplet za izdelavo Galaksije (ploščo tiskanega vezja in tastaturo), vendar sem potem naračunal, da bi me ostali material prišel toliko, kot je stal ZX Spectrum 48k, zato sem rajši vse skupaj prodal naprej in se odločil za slednjega, ki je bil neprimerno boljši, za tiste čase prava zverina. :lol:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Sinclair ZX 48k

OdgovorNapisal/-a S51DX » 18 Feb 2008, 08:09

Da še jaz pristavim lonček, pri nas smo ga z profi tipkovnico uporabljali za RTTY in z njim osvojili kar nekaj prvih mest v največjih tekmovanjih (WPX, WW etc...). Prečudovito je šel skupaj z Kenwood-om TS-830s, ker so njegovi VBT filtri ustrezali širinam RTTY signala. Nepozabne so zveze z TG9VT, HC8 in podobnimi na 80m. Tudi Bouvet je padel, prišel sam na CQ v mrtvem bandu, ko nikjer ni bilo nobene postaje. Potem smo ga pa prosili za CW QSO in je revež moral po taster v drugi šotor - dobro, da ni zalutal v noči.
Bili pa so to drugi časi, ko PC in takratni modemi niso bili konkurenčni mali neugledni škatlici za žajfo - dva sončna ciklusa nazaj.

LP Janez S51DX
CW rules!
S51DX
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:03

Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov