Sinclair ZX Spectrum 48k

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Spectrum ZX-48

OdgovorNapisal/-a s55s » 18 Feb 2008, 09:20

Pozdrav!

Sem zelo vesel, da se vas je toliko odzvalo na to ZX temo!
Sedaj imam trenutno dva računalnika; novi je Intel Duo 2,66 GH in pripadajoča ropotija - saj sem zadovoljen z njim, ampak to ni niti podobno tistem veselju leta 1983, ko je tale mali ''radirko-brenčač'' prišel na mojo mizo.
Zanimivo pa je, koliko znanja, inovativnosti in iznajdljivosti so pokazali naši ljudje pri tej zadevici.
Za presnemavanje je bilo kar precej programov. Za presneti šah Super chess 3.5 je pa bil napisan poseben program, menda do bita preračunan.
Ta šah še imam, vem pa ne, če se ni razmagnetil v 25 letih! HI!! Glavno je, da sem s tem programom ponavadi izgubil.

Bilo je mnogo iger, pa tudi uporabnih programov. Urejevalniki besedil, radioamaterski programi itd...

V programih se je po navadi začelo z REM stavki, pa INK, PAPER, BORDER, GOTO, IF
in tako naprej, do strojne kode. No, pa na ''štelanje'' glave rekorderju sem skoraj pozabil...pa kletvice so tudi treskale!

Pa srečno, PEEK 3458, POKE 6539!

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a s51sk » 18 Feb 2008, 21:12

Da še jaz pokažem moj prvi "mlinček". Seveda paše poleg tudi razširitvena kartica. Celih 16 KB :P

Slika
Uporabniški avatar
s51sk
 
Prispevkov: 152
Pridružen: 23 Apr 2002, 09:05
Kraj: Ribnica

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 10 Mar 2008, 23:19

Tud sam imam še ZX-48 (mavrico), ampak v času nedelovanja se mi je spraznil čip. Tko, da je pri vklopu na TV le črn monitor. A kdo ve za delujoč čip, ali pa ima še prg in ga zna naložit?
To se je dogajalo včasih, da se je čip po ne vem kakem postopku in ga je bilo potrebno na novo naložit. Se še spomnim, da sem to moral naredit že v tistih časih. Šel sem do nekega študenta v Ljubljani, ki pa je imel kar zmerno tarifo in mavrica je ponovno oživela.

Se priporočam, če mi le kdo lahko še oživi čip.
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

OdgovorNapisal/-a S51AG » 11 Mar 2008, 00:28

Marko,

da ti ni crknila zloglasna ULA?

Sicer pa prečekiraj

http://www.1000bit.net/support/manuali/zxspectrum/sm/sec4_2.html#fault

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Tudi jaz sem bil (sem še) lastnik ZX Specruma 48 K...

OdgovorNapisal/-a s52kt » 14 Mar 2008, 14:34

Živ,
ja luštna stvarca, ni kaj.. nisem pa zasledil, da bi kdo omenil, da je ZRS (!!!) leta 1985 založila pri ČP Ljubljanski dnevnik - revija BIT, kaseto s programom CW Morse zanj. Avtor je bil Dušan Lumbar. Kaseto seveda imam. Pa rečte, da je bila naša Zveza kar tako.... Spomnim se tudi, da sem poslušal - čital RTTY (Tanjug, pa še kaj) s katerim programom ne vem (verjetno je še nekje) prste vmes, pa mislim, da je imel Matjaž Vidmar....
Oh, ja, staramo se...
73 - Cveto
ex YU3APO, ex YZ3APO, ex YT3KT
s52kt
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 26 Nov 2006, 21:30
Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a S57BI » 14 Mar 2008, 22:10

Se kdo spomni računalnika PMP11? Marijan Miletić z ekipo , ga je razvil na Štefanu. Nekaj radioamaterjev ga je tudi naredilo. Kakšni HAM programi so na njemu delali se pa ne spomnem. Okoli leta '85 se je to dogajalo.
Takrat sem imel tiskanino, ker pa nisem dobil procesorja, sem tiskanino dal nekemu beograjskemu radioamaterju.
Škoda, da se Marjan več ne oglaša tukaj, bi kaj več povedal.

lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S57D » 12 Apr 2008, 18:59

Po mnogo letih ležanja v omari je tudi moj Sinclair ZX Spectrum 48k ponovno ugledal dnevno svetlobo. Zgoraj levo je dodana "reset" tipka.

Slika

Takole je včasih izgledalo drobovje računalnika. Sivo/vijolična žica vodi do reset tipke.

Slika

Setup za testiranje je postavljen. Za tiste, ki so premladi, da bi vedeli, so bili programi shranjeni na navadnih audio kasetah. Nalaganje posameznega programa je trajalo več minut. Na tej sliki je moderni LCD televizor, ki služi kot monitor, saj so se prvi računalniki lahko priključili le na televizor, monitorjev kot jih poznamo danes ni bilo. Desno je home made stabilizirani napajalnik. S takim napajalnikom se Spectrum ni več pregreval.

Slika

Kaj vse bi dal v tistih časih, da bi imel tak barvni televizor. Na moje veliko razočaranje se je kmalu izkazalo, da nikakor ne najde signala računalnika, niti ko sem avtomatsko iskanje zamenjal z ročnim. :cry: Zato je "high end" tehniko zamenjal CRT črno/beli televizor, na katerem sem v trenutku dobil sliko z računalnika.

Slika

Seveda sem moral takoj preizkusiti tudi kakšen radioamaterski program. Odločil sem se za RTTY program, ki ga je napisal G1FTU. Na moje veliko veselje se je program naložil že v prvem poizkusu. Takole izgleda začetna slika:

Slika

Vklopil sem RX ekran in EAR vhod Spectruma povezal na mojo KV postajo Icom IC-703. Med motnjami se že kažejo prvi koristni podatki.

Slika

Slišalo se je kar nekaj RTTY signalov iz Islandije. Na ekranu se je prikazovalo čedalje več dekodiranega besedila. Na koncu sem moral napisati tudi kakšno SWL kartico. :D

Slika

V današnjih časih gigaherčnih procesorjev in gigabajtnih memorij je bil današnji dan zame pravi nostalgični sprehod v preteklost, ko so na naših mizah kraljevali prvi "domači" računalniki. Med najbolj pogostimi so bili Sinclair ZX81, Sinclair ZX Spectrum 48k in Commodore 64. Ja, res stari dobri časi, ko sta bila internet in mobilna telefonija za navadne smrtnike še znanstvena fantastika. :wink:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

ZX-48 Spectrum

OdgovorNapisal/-a s55s » 12 Apr 2008, 19:39

Pozdrav!

No, s tem prispevkom, ki si ga dodal in z odličnimi slikami, se pa počutim kar 24 let mlajši.
Takega veselja, kot je bilo takrat s tem ''radirko-brenčačem'' pač danes ni z nobenimi GHz... K hiši je prišel za Božič 1983.
550 DEM je mene stal.
Moj ni tako lepo ohranjen. Dela pa. Moral bi pa menjati membrano. Stane 20 angl. funtov. Reset tipko pa ima na istem mestu. Uporabni programi so se porazgubili, iger je pa še kar precej na kasetah.
Celo programe smo snemali kar iz radia; so jih pač predvajali.
So bili drugi časi...

10 REM ''POZDRAV''
20 ink 1, border 5, paper 0
40 PEEK 4893
50 POKE 3324
60 IF PEEK 4321 GOTO 10

Nekako takole je šlo HI!!

In bila je barva in bilo je brenčanje.... pa veselje, da je kaj.

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Prejšnja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov