Obstaja na tržišču cb in ukv postaja ??!

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Obstaja na tržišču cb in ukv postaja ??!

OdgovorNapisal/-a miraot » 04 Feb 2008, 13:52

zanima me, če obstaja postaja ki bi imela možnost oddaje na 27 MHz in pa na 144 in 440 MHz se pravi nekakšna multibanderca samo ne potrebujem 50 MHz ampak bi bolj prav prišlo 27 (CB).....kje in kolikšna je cena takšne postaje ??


HVALA !!!
miraot
 

OdgovorNapisal/-a S57D » 04 Feb 2008, 15:01

CB band, kombiniran z VHF/UHF bandom vsaj po meni znanih podatkih ne delajo. Za kaj takega boš verjetno moral kupiti vsaj Yaesu FT-817 ali ICOM IC-706.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

OdgovorNapisal/-a S56CT » 04 Feb 2008, 15:47

http://www.universal-radio.com/catalog/ ... /0890.html

Verjetno se jo, da prepričati, da dela tudi na 27 MHz. Malo razišči po internetu.
Sicer pa upam, da ne razmišljaš samo o tem kakšno postajo boš kupil, ampak tudi kaj o opravljanju radioamaterskega izpita?! :wink:

V zadnjem času je vse več takšnih, ki kupujejo ham postaje in nimajo licence. Kupijo jih za uporabo v PMR446, saj imajo moderne ham postaje bolj privlačen izgled, več tipk in več znakov na displayu. Čez čas, ko se PMR-ja naveličajo jih začnejo srbeti prsti in se začnejo igrati po naših repetitorjih ter z DTMF ukazi brez pravega znanja povezujejo echolink prehode.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s56kz » 05 Feb 2008, 11:00

Hi!

Kolikor je meni znano Yaesu FT-8900 ne gre pod 28 MHz.
Mislim da je edina opcija ( če hočeš samo FM ) Kenwood TM-741 z vgrajenim 10m modulom. Ker pa postaje ne delajo več in če se že pojavi na eBay dosega ceno do 400€ je verjetno pametneje kupiti Yaesu FT-817.
Ker pa iz tvojih postov vidim , da te zanima CB in PMR446 je najceneje kupiti CB in PMR pa je in še "zmotiti" se ne moreš in oddajati na ham bandu .
Uporabniški avatar
s56kz
Radioamater
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: Šentjur, JN76QF

Postaja

OdgovorNapisal/-a s55s » 05 Feb 2008, 11:47

Pozdrav!

Kako je bilo nekoč v Jugoslaviji (pribl. 27 let nazaj - moja izkušnja).

Lepo si se vpisal v radio klub. Napravil usterzen izpit. To je bilo koristno, ker so ti starejši radoioperaterji mnogo povedali, dobil si mnogo nasvetov.
Tako o konstruktorstvu, kot o operaterskem delu. Po izpitu si od ZRS dobil diplomo o opravljenem izpitu določenega razreda in potrdilo, da si član RK, ZRS in s tem tudi SRJ. To je bilo nekakšno nabavno dovoljenje za postajo.
Potem si pa šel najprej na banko in plačal carino za postajo, 63,5%! To je več kot polovica postaje. Je šlo v Beograd.
Potem si šele plačal postajo in jo dvignil na podlagi vseh teh papirjev.
Če si imel samo E razred še na SSB nisi smel, kaj šele, da bi sanjal o kakem KV.

Ni bilo nobenega kolovratenja kot vidim in slišim sedaj.

Imelo je pa smisel, da je vsakdo, ki je imel interes do radioamaterskega dela dal nekaj od sebe. Pa E, D, C, B in na koncu A razred.
To je bilo nekaj, kar je gnalo mene in še mnoge sotovariše na amaterskih valovih.
Postajo za določen razred, si pa kupil glede na opravljen izpit.

Mislim pa, da bi morali ohraniti za dosego najvišjega razreda znanje telegrafije.

Tiste male PMR postajice pa imata moja dva vnuka, da se kličeta okrog vogalov. Sta QRV HI!!

75 de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

anarhija...

OdgovorNapisal/-a s52ab » 05 Feb 2008, 14:26

:-?

...tako to je...!
Z "drugo klaso" pa samo do 14MHz... :(
...in nobenega žvižganja, muzike in ostalih
današnjih šovov...
Prilagodit se je treba, Dani :lol:
Jaz sem se....čao " EU ZOO"...gremo na
poslušanje... :lol: ...izven ham bandov
mirni živci, in nove zabave, nič zamer... 8)

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a S51AG » 05 Feb 2008, 17:16

Pozdravljeni,

zakaj pa ne bi za pridobitev najvišje klase polagali izpita iz desetprstnega slepega tipkanja? Samo primera radi ...

O kolovratenju pa bi se dalo razpravljati. Dvomim, da kolovratijo glih E-klasniki. Le-ti v glavnem niso več radioamaterji, seveda vsaka čast izjemam.

Lp,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a S56JL » 05 Feb 2008, 17:27

če se smem pridružit, mene zanima tut tole...oz zanima me če obstaja kakšna možnost, da bi se dalo prepričati ICOM ICe90 da bi delal na cb bandu?namreč včasih se mi zalušta kako rečti s kakim kolegom tovornjakarjem al pa podobno..,
če pa ima kdo kakšna stara AM jajca doma, in bi jih prodal za soliden denar/podaril HI se pa naprošam!

PS:nisem prepričan če je ta milan prava oseba ali ne, če mislim pravega, potem ima izpit(vsaj tako mi je rekel), in mogoče skriva znak HI :D

73 de S56JL
S56JL
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 30 Okt 2007, 14:54
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a S51AY » 06 Feb 2008, 08:56

S51AG napisal/-a:Pozdravljeni,

zakaj pa ne bi za pridobitev najvišje klase polagali izpita iz desetprstnega slepega tipkanja? Samo primera radi ...



Verjetno zato, ker z radioamaterstvom nima nobene zveze. Sem pa pri zadnji CW ekspediciji na otok St. Barthelemy, FJ/G3TXF, ki ni poslušal na 5+ kHz široko, ampak le dobrih 2 kHz, razmišljal, kako bi to zgledalo recimo na SSB, RTTY,... Na tako ozkem pasu bi bilo praktično nemogoče kaj razumeti, razen tistih "big gun" postaj. No ja, tisti ke ne "obvladajo" telegrafije, nikoli ne bodo razumeli njenega pomena.
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

OdgovorNapisal/-a s55z » 06 Feb 2008, 09:48

S51AY napisal/-a:
S51AG napisal/-a:Pozdravljeni,

zakaj pa ne bi za pridobitev najvišje klase polagali izpita iz desetprstnega slepega tipkanja? Samo primera radi ...



Verjetno zato, ker z radioamaterstvom nima nobene zveze. ...

Pa še kako ima vezo... najhujši problem mi je, kako v ctestu čimhitreje odtipkat podatke... Uff, kaj bi prav prišlo slepo tipkanje, ne pa da rabim psa, da mi najde prave črke.... :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S56CT » 06 Feb 2008, 09:51

S56JL napisal/-a:če se smem pridružit, mene zanima tut tole...oz zanima me če obstaja kakšna možnost, da bi se dalo prepričati ICOM ICe90 da bi delal na cb bandu?namreč včasih se mi zalušta kako rečti s kakim kolegom tovornjakarjem al pa podobno..,
če pa ima kdo kakšna stara AM jajca doma, in bi jih prodal za soliden denar/podaril HI se pa naprošam!

PS:nisem prepričan če je ta milan prava oseba ali ne, če mislim pravega, potem ima izpit(vsaj tako mi je rekel), in mogoče skriva znak HI :D

73 de S56JL


Za IC E90 ni možnosti.

Zakaj bi kdo skrival radioamaterski klicni znak mi ni jasno. Ravno po klicnih znakih se radioamaterji prepoznamo in se z njimi najlažje identificiramo v krogu prijateljev - radioamaterjev.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s55z » 06 Feb 2008, 10:32

Kar se uporabniških imen tiče, prosim, da si preberete pravilnik: viewtopic.php?t=4203
Ko opravite izpit, obvezno spremenite svoje uporabniško ime v obliko osebnega klicnega znaka. Smo pač radioamaterski forum!
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57GB » 06 Feb 2008, 12:04

najprej mu dajete nasvete nato ga kritizirate zaradi radioamaterskega izpita oz. znaka(pa on ni edini)!?!?forum naj se naredi dostopen samo radioamaterjem pa bo lažje!kar se tiče nakupa postaj se tudi jaz pridružujem istomišljenikom-nakup radioamaterskih postaj naj bi bil mogoč le ob predložitvi licence in seveda osebnega dokumenta in ne samo v trgovinah ampak bi morali tudi tisti ki prodajajo to opremo-beri rabljena oprema,posamezniki- vedeti komu jo prodajajo!samo pri denarju se vse konča! :(
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

OdgovorNapisal/-a S51AG » 06 Feb 2008, 12:15

S51AY napisal/-a:
S51AG napisal/-a:Pozdravljeni,

zakaj pa ne bi za pridobitev najvišje klase polagali izpita iz desetprstnega slepega tipkanja? Samo primera radi ...



Verjetno zato, ker z radioamaterstvom nima nobene zveze. Sem pa pri zadnji CW ekspediciji na otok St. Barthelemy, FJ/G3TXF, ki ni poslušal na 5+ kHz široko, ampak le dobrih 2 kHz, razmišljal, kako bi to zgledalo recimo na SSB, RTTY,... Na tako ozkem pasu bi bilo praktično nemogoče kaj razumeti, razen tistih "big gun" postaj. No ja, tisti ke ne "obvladajo" telegrafije, nikoli ne bodo razumeli njenega pomena.


Arpi, da ne bo nesporazuma. Kot dejanski E-klasnik s šenkano A-klaso sem telegrafijo kljub temu, da sem bil rekrutiran za teleprinterista, naštudiral na GMZju že konec 80' let v vojski. V vojski telegrafske klase sicer nisem polagal, me pa je telegrafija ves čas privlačila. In ker se mi je s podaritvijo A-klase ponudila možnost dela na kratkem valu, sem se telegrafije ponovno resno lotil, osvežil znanje ter v letu 2006 iz čistega principa pred komisijo ZRS položil izpit. Danes jo pač tolčem z dobrimi 50 znaki na minuto, in to mi zadošča. Dobri operaterji, ki jih očitno na bandih ne manjka, se pač prilagodijo moji sposobnosti. Za intenzivno vzpostavljanje zvez časa žal nimam, kontestov se pravtako ne udeležujem. Radijsko postajo imam v delavnici, in ko si lahko utrgam kak trenutek pavze, z veseljem odtipkam kakšno telegrafsko zvezo. Zankrat je število vzpostavljenih zvez v telegrafiji skoraj enako številu fonijskih. Torej me telegrafija zanima. Zanima pa me tudi RTTY, pa PSK-31 pa še kaj. Zakaj ne bi torej bil en od pogojev za A-klaso desetprstno slepo tipkanje? Ha? Ni ga hujšega, da ko nekomu na RTTY poveš še kaj drugega kot 599, sogovornik pa za odgovor seveda nima skonfiguriranega makroja, ki bi s pritiskom na eno od funkcijskih tipk zdrdral odgovor. Pol pa dolge sekunde poslušaš "didlanje" teleprinterja, medtem ko sogovornik po tastaturi išče črke. A ni to ravno tako moteče, kot "nespoštovanje" telegrafije? Torej ima hitro tipkanje še kakšno zvezo z radioamaterstvom. Sicer pa se naj oglasi tisti, ki lahko trdi, da pri radioamaterskem delu ne uporablja računalnika. Pa pomen telegrafije? V zgodovinskem smislu velik, v funkcionalnem smislu pa vse manjši. Z vso silno tehniko analize signalov in popravljanja napak, ti danes kuhinjski računalnik z zastonjskim programom tako rekoč sam vzpostavi zvez na nivoju praktično neslišnih signalov, globoko pokritih s šumom. Kar pa se tiče dejanske uporabe telegrafije: lepo jo je slišati na frekvenci, toda ne v obliki 599 TU.

In da ne bo nesporazuma še drugič: o zahtevi po slepem tipkanju sem zapisal s kančkom sarkazma. Zavedati se namreč moramo, da so izpitne zahteve, temelječe na posebnih motoričnih in psihloških sposobnostih spričo ekstremnega napredka komunikacijske tehnologije že davno presežene. Vsi žel nimamo enakih sposobnosti, in ne vem zakaj bi moral biti nekdo diskriminiran, če je na nek način omejen? Ker slabo sliši? Mogoče slabo vidi? Nima "prstov" za taster? In ravno zato, ker se je v preteklosti do nezavesti trajbalo izpite v stari maniri, kdor pa ni tolkel telegrafije, pa je bil E-klasnik v najslabšem pomenu besede, nam danes manjka podmladek.

In nenazadnje: kot sem že večkrat povedal, je zame telegrafija viteška disciplina radioamaterstva, v nobenem primeru pa ni edina.

Vse skupaj je sicer že totalni off-topic, zato se najgloblje opravičujem za smetenje v temi.

Lep pozdrav,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a S56CT » 06 Feb 2008, 12:40

S57GB napisal/-a:najprej mu dajete nasvete nato ga kritizirate zaradi radioamaterskega izpita oz. znaka(pa on ni edini)!?!?forum naj se naredi dostopen samo radioamaterjem pa bo lažje!kar se tiče nakupa postaj se tudi jaz pridružujem istomišljenikom-nakup radioamaterskih postaj naj bi bil mogoč le ob predložitvi licence in seveda osebnega dokumenta in ne samo v trgovinah ampak bi morali tudi tisti ki prodajajo to opremo-beri rabljena oprema,posamezniki- vedeti komu jo prodajajo!samo pri denarju se vse konča! :(


V upanju, da se Milan odloči za opravljanje izpita in zaradi kulture do vsakega registriranega uporabnika foruma ni nič narobe, če se na zastavljeno vprašanje poda odgovor. Milana ni nihče kritiziral!!!
Da je Milan HAM z licenco in da skriva klicni znak je na plan privlekel S56JL, pa še to v smislu "baba čula, baba rekla". Milan nam do sedaj žal še ni potrdil ali ima klicni znak ali ne.
Drugače se s tvojim razmišljanjem, da se je možno na forum prijaviti le če imaš licenco oz. klicni znak, ne strinjam povsem. Veliko je namreč takšnih, ki jih radioamaterstvo zanima in iščejo informacije. Dolžnost radioamaterjev je, da jim pokažemo svojo odprtost, ki mora biti osnova v osebnosti vsakega radioamaterja ter jih usmerimo in motiviramo za naš hobi. Če se ne motim si tudi ti preden si dobil klicni znak že pisal po tem forumu?
Bi pa bil za uveljavitev pravila, da se od vsakega, ki se prijavi na naš forum brez klicnega znaka zahteva, da administratorju napiše razloge zakaj se nam želi pridružiti in postati član foruma. Na podoben način imajo narejene nekatere zaprte skupine na yahoo groups.

Mimogrede, naslov teme je čisto nekaj drugega kot to o čemer sedaj nekonstruktivno debatiramo. Je pa jutri mlaj kajneda?!
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov