Težava

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Težava

OdgovorNapisal/-a s55s » 14 Jul 2007, 12:50

Spoštovani radiooperaterji!

Imam težavo, ki ni direktno povezana z radioamaterstvom, ampak z mojim trpljenjem Hi!!
Pred par dnevi sem si urejeval moj radio shack.
Bilo je potrebno tudi pobarvat okno na sobi. Barval sem z Beltonom in potem z Beltopom št. 9.
Po nesreči sem prevrnil posodo z barvo in poškropil tudi del moje radijske opreme. Težava je v tem, da ne vem s kakim razredčilom bi očistil moj KV in UKV??? Tudi miza, kjer imam to naloženo, je dobila nekaj barve. Tipkovnico za računalnik, sem pa kupil novo - najmanj težav!
Nitro razredčilo ne pomaga. Tudi bencin ne, prav tako ne reagira na aceton.

Za vsak nasvet se zahvaljujem!

73 de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Jul 2007, 12:59

Pozdravljen,

mislim, da boš Belton oz. Beltop lahko očistil z antisilikonskim čistilom ali Sintol redčilom. Vsekakor prej poskusi na kakšni površini, ki je ni škoda. Poskusi pa poklicati tehnologe v Belinko oz. napisati mail na belles@belinka.si , pa ti bodo zagotovo dali najbolj kompetentni nasvet, kako in kaj. Na strani Belinke sicer piše, da se navedena premaza lahko odstranita z Belosolom, white špiritom (kar je v osnovi antisilikonsko čistilo), terpentinom ali lak bencinom. Pozor pri čiščenju plastike!!!!!

Obilo uspeha,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s51zg » 14 Jul 2007, 20:02

Nekaj ti je že Tono svetoval. Mogoče bi res bilo pametno poklicat Belinko. Mislin pa, da si že zamudil, če je Belton oz. Beltop že suh. Vsaj kar se tiče radijske postaje ti svetujem, da jo ne čistiš z nitro razredčilom, še manj z acetonom. Ta dva ti bosta zagotovo poškodovala vse, kar je iz plastike. Misim pa, če bi bil ti takoj, ko se ti je to pripetilo, začel čistiti z bencinom, da nebi bilo težav in bi to barvo oz. lak lepo očistil. Zdaj je, kar je. Probaj, kot ti je svetoval Tono se pozanimat pri kemikih v Belinki.

LP
Janez
s51zg
 
Prispevkov: 80
Pridružen: 12 Jan 2004, 11:59
Kraj: Srednje brdo, JN76BC

OdgovorNapisal/-a S56CT » 14 Jul 2007, 20:25

Pred nekaj leti sem plastiko in gumirano površino, ki je bila polita z bronzo očistil z zavornim oljem za motorna vozila. Je pa res, da to še zdaleč ni bila radijska postaja in se nisem ravno obremenjeval s tem ali bo "bremz" olje naredilo kakšne poškodbe. Z malo truda sem s cunjo namočeno v olje uspel odstraniti barvo s plastike in gume brez, da bi površino poškodoval.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Jul 2007, 23:41

Zdravo,

okoli zavornega olja naslednje: v neki delavnici je zavorno olje zaradi napake mehanika (ni odzračil posode) brizgnilo po motortesterju. Plastični deli (ne spomnim se, katera vrsta materiala je bila) so se dobesedno spremenili v prah. Fasal je tudi multimeter, pri katerem je ohišje močno zgrbančilo. Torej, pazljivo s kemijo.

Poznam primer, ko so na gradbišču barvali jekleno konstrukcijo, okoli 30 m vstran pa je imel trgovec z avti parkirano svojo zalogo. Okoli 50 avtov je bilo pobarvano. Z gladkih površin (laka, stekla) se da tovrstne madeže sicer dokaj preprosto odstraniti, problem so gumijasti in plastični deli. Zares zaguljeni so dvokomponentni materiali. Tam običajno ni pomoči.

Lp,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s56kz » 15 Jul 2007, 07:30

Hi!

Sicer pa tako piše na pločevinki kaj se uporablja za čiščenje.

Slika
Uporabniški avatar
s56kz
Radioamater
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: Šentjur, JN76QF

Netežava

OdgovorNapisal/-a s55s » 15 Jul 2007, 08:04

Spoštovani radiooperaterji!

Hvala za vse nasvete!
Bom počasi uredil zadevo! Upam, da se bom izkopal iz te nesreče! HI!
Ne kliči nesrečo, ker sama pride!
(moram hoditi ven preklinjat!)

73 de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 34 gostov