QRM avtomobilov

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a S51B » 27 Feb 2023, 21:56

Pozdravljeni

informativno:

Ker sem precej aktiven kot mobile bi na tem mestu omenil, da se po cesti vozi kar nekaj avtomobilov z vprašljivo elektroniko.
Zakaj? Velikokrat parkiram ob cesti in delam zveze in od približno 30-tih, ki gredo mimo eden povzroča hud QRM že od daleč.
Šum se pojavi že na razdalji najmanj 60 metrov. Ko gre mimo so bandi popolnoma blokirani. Naletel sem celo na en primer, ko
je bil parkiran 30m stran. Ugašen seveda. Mislil sem da je pač neka naprava v bližini in glej ga zlomka, ko je prišel lastnik in se
odpeljal se je motnja lepo zmanjševala do ničle. Sprašujem se kje je tu EU nadzor nad elektroniko v avtih. Opazil sem namreč,
da so vsi ti ki delajo QRM popolnoma novi. Pa da ne bo pomote. Vsak dela QRM ampak izključno na istem mestu kot je postaja
ali mogoče 3m stran. To pišem zato, ker se nas še kako tiče. Sprašujem se kako lahko tak avto sploh pride na tržišče?

73 Brane
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a s57fj » 27 Feb 2023, 23:45

Mogoče led žarometi. Ali si mogoče opazil, če je imel med tem, ko voznika ni bilo v avtu prižgane parkirne luči?
Sam sem opazil, da od kar imamo na javni razsvetljavi led svetilke, zvečer na KV ne pridejo več motnje pod 8 signala.
73 s57fj
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a s54mi » 28 Feb 2023, 16:35

Kakor da gremo nazaj v čase QRMa od Citroenovih spačkov in Tomosovih mopedov. :o
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a S51B » 28 Feb 2023, 20:03

Le da v tem primeru gre za Rusko Dačo. Ko se je to zgodilo že prevečkrat sem se končno le posvetil znamki.
Morda bo tak podatek tudi koga od hamov premaknil in pred nakupom preveril kaj te "elektronske škatle" na kolesih
špricajo. Gre tudi za POP znamke. Morda se sliši smešno pa vendar. Z navadnim tranzistorjem ali manjšim radiem
lahko to preveriš. Mislim da ga ni hama ki bi želel imet to šaro v garaži.

73 Brane
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a S51B » 28 Feb 2023, 20:22

Pardon. Pozabil odgovorit S57FJ. Bilo je podnevi in ni bilo videt da bi imel kaj prižgano. Led luči so žal naš največji sovražnik.
Tudi v tem vidim razlog za upad zanimanja za radioamaterstvo saj si nekdo v urbanem naselju tega niti ne more predstavljat.
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a s51fb » 01 Mar 2023, 10:44

Pozdravljeni

Pred leti sem ob uporabi enega od USB polnicev, priključenega na cigaretni električni vžigalnik avta opazil, da mi ta povzroča motnje pri sprejemu FM radijskih postaj na avtoradiju. Predmetni USB polnilec je hitro našel novo lokacijo.

Radioamaterska uporaba določenih radijskih frekvenc je določena z mednarodnimi sporazumi, ITU priporočili, nacionalno zakonodajo .... in posledično se pričakuje, da so te frekvence tudi ustrezno zaščitene, med ostalim tudi pred morebitnim neželenim radijskim sevanjem 'neprimernih izdelkov'. V nekaterih državah temu področju posvečajo veliko pozornost (npr.: v Nemčiji https://www.bundesnetzagentur.de/DE/Fac ... /node.html ter letno poročilo za minulo leto https://www.bundesnetzagentur.de/Shared ... onFile&v=3 )

Nekaj na temo EMC ter problem splošnega dviga nivoja šuma se najde tudi na IARU R1 spletni strani https://www.iaru-r1.org/about-us/commit ... committee/

Predvidevam, da pri iskanju naprav z neželenim radijskim sevanjem (okvarjena naprava, naprava katere uporaba ni dovoljena v EU, ...) pomaga tudi prijava take neželene radijske motnje na pristojni organ.

73 de Miha, S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a S51B » 01 Mar 2023, 14:51

Samo upamo lahko, da pride čas, ko se bo na tehničnem pregledu upošteval tudi EMC
saj je trenutno pravi kaos.
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18

Re: QRM avtomobilov

OdgovorNapisal/-a S57W » 02 Mar 2023, 11:31

Reportaža, poročilo, kako je Steve VE6WZ lociral in odpravil motnje od LED križa na vrhu zvonika oz cerkvenega stolpa v bližini njegovega remote qth-ja...

"LED RFI noise detection and fix"

https://www.youtube.com/watch?v=tvjRwZTNLHs&t=16s

73, Igor, S57W
S57W
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 01 Maj 2002, 19:39
Kraj: Ljubljana, JN76GB


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov