CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s56izw » 26 Sep 2022, 18:03

Radioamater sem od leta 90. Moj hobi imam zelo rad, skoraj ni dneva da ne vključim postaje in naredim par zvez. Zadnjih 10 let delam izključno na hf bandu, večinoma ssb in ob slabih pogojih in moji skromni opremi (anteni) digi mode. Nikoli nisem presegel znanje povprečnega radioamaterja ne znam telegrafije. Nisem konstruktor ali programer. Tu pa tam kaj pricinim kakšen konektor, popravim kakšno anteno in tu se zadeva konča.
Ko v poštni nabiralnik prispe CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije, sem ga zelo vesel! A, ko ga odprem je mojega veselja kmalu konec. Glede na zgoraj napisano, praktično v njem ni skoraj nič kar bi mene navdušilo ali zanimalo. V njem so meni nerazumljivi projekti ( samogradnje), rezultati o tekmovanjih, dx ekspedicije in razne diplome. Kako zelo bi bil vesel kakšnega preprostega projekta ob katerem bi tudi jaz lahko vzel spajkalnik v roke in bil vesel končnega izdelka. Kjer bi bili opisani kakšni uporabni ham programi. Da bi bila tu pa tam opisana kakšna nova radijska postaja ... Sedaj bo kdo napisal, saj to imaš vse na netu. Res je tudi rezultate, tekmovanj imaš pa vse od dx ekspedicijah in koga zanimajo diplome imaš tudi.... Ko odprem CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije se, pa se bo tudi sedaj kdo nasmejal počutim res zelo butastega!

LEP 73 !
s56izw
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 28 Sep 2022, 21:20

Nekako v vzpodbudo, da še kdo kaj napiše.
Sam nekako takole razmišljam. Nikar se ne počuti nelagodno, ker sprašuješ. Vsak ima
svoje mišljenje in razmišljanje, zato še ni treba nikogar zasmehovati.
Res je bilo včasih enostavnih 'cinjen' in gradnje elektronskih elementov več kot v
zadnjih letih. Poceni sklopi in cele aparature pa so naredili svoj delež. Se pa še najdejo
radioamaterji, ki ustvarjajo določene elemente, ne zaradi 'šparanja' denarja, ampak iz
veselja do ustvarjanja in ponosa, da so si sami nekaj naredili.
Zakaj ni tega več v reviji CQ? Nekaj se še občasno pojavi, kot veš, da prispevke pišemo
in 'delamo' sami, torej kaj in koliko je tega objavljenega je odvisno od nas samih. Jure
tekoče prosi za prispevke za objavo. Nekaj se jih skorajži in napiše, nekaj bi jih pa se
jim mogoče, ne da, nekaj jih mogoče še bo kaj objavilo. Vendar tisti preprosti sklopi
so dandanes tako poceni, da jih večina raje kupi, veliko pa, kar potrebujejo, že imajo v
uporabi. Mislim, da se še največ dela na tem za uporabo elektronike in drugih
elementov za tekmovanja.
Tako, da ne obupaj, če bi rad kaj naredil za sebe, vprašaj na forumu in ti bodo fantje
radi pomagali tako z načrti kot z nasveti. Da bi pa vedno v reviji CQ našel ravno tisto
kar te zanima ali bi rad sestavil, se pa pusti presenetiti.

73 de Marko
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S51B » 29 Sep 2022, 17:43

Pozdravljen Iztok

Problem je tudi, da radioamaterstvo pokriva zelo široko področje in verjamem, da ga niti CQ ZRS ne bi mogel
primerno pokrivat tako, da bi bilo za vse prav. Samo moje mnenje. Začne se pri 137kHz in vse do Tera Hz. Da bi vse to preizkusil
bi rabil nekaj življenj. Pa čisto vsakemu pripada svoje mesto v CQ ZRS :wink:

73 de Brane
S51B
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Jun 2018, 22:18

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s58ru » 06 Okt 2022, 10:07

Pozdravljeni!
Rad bi se spet nekoliko dotaknil starega problema CQ v papirni ali v elektronski obliki?
Lepo je imet CQ v papirni izvedbi. CQ lahko tudi vežemo v večjo knjigo. To smo delali z Radio Amaterjem v mladih letih.
Slabost papirnate izvedbe je, da ni tudi v redni prodaji, da večina vsebine nima trajne vrednosti, da jo ne morejo prebirati neplačniki prostovoljne »kotizacije«. Torej, nima kritičnih odjemalcev , ki bi lahko odločali o njeni opravičenosti.
Tudi elektronska oblika revije ima svoje slabosti. Če ni piscev člankov, ni revije. V reviji ni člankov, ki bi se ponavljali in ki so v reviji le za to, da lahko revija izide.
Zadnja leta, ko niso bili zaželeni moji članki v CQ, sem se javil v ATVS Novicah. Ta Slovenska elektronska revija je ugasnila leta 2007 pri št 37. Čeprav ne znam Angleško sem se za tem oglašal na Angleški reviji CQ- DTV. Tudi ta elektronska revija je usahnila po 100 številkah. Opazil sem tudi, da je »usahnila« Nemška revija TV-Amateur, ki mislim, da je izhajala v obeh oblikah.
Revija lahko obstaja, če ima bralce, če ima pisce člankov. Oblika lahko samo povečuje ali zmanjšuje krog uporabnikov.
73
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 10 Okt 2022, 12:04

s56izw napisal/-a:Radioamater sem od leta 90. Moj hobi imam zelo rad, skoraj ni dneva da ne vključim postaje in naredim par zvez. Zadnjih 10 let delam izključno na hf bandu, večinoma ssb in ob slabih pogojih in moji skromni opremi (anteni) digi mode. Nikoli nisem presegel znanje povprečnega radioamaterja ne znam telegrafije. Nisem konstruktor ali programer. Tu pa tam kaj pricinim kakšen konektor, popravim kakšno anteno in tu se zadeva konča.
Ko v poštni nabiralnik prispe CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije, sem ga zelo vesel! A, ko ga odprem je mojega veselja kmalu konec. Glede na zgoraj napisano, praktično v njem ni skoraj nič kar bi mene navdušilo ali zanimalo. V njem so meni nerazumljivi projekti ( samogradnje), rezultati o tekmovanjih, dx ekspedicije in razne diplome. Kako zelo bi bil vesel kakšnega preprostega projekta ob katerem bi tudi jaz lahko vzel spajkalnik v roke in bil vesel končnega izdelka. Kjer bi bili opisani kakšni uporabni ham programi. Da bi bila tu pa tam opisana kakšna nova radijska postaja ... Sedaj bo kdo napisal, saj to imaš vse na netu. Res je tudi rezultate, tekmovanj imaš pa vse od dx ekspedicijah in koga zanimajo diplome imaš tudi.... Ko odprem CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije se, pa se bo tudi sedaj kdo nasmejal počutim res zelo butastega!

LEP 73 !


Je pa že prav, da kot urednik reagiram na tole pismo. Ja, res je: enostavnih člankov že nekaj časa ni bilo v CQ ZRS, pa ne zato, ker urednik tega ne bi hotel objaviti, ampak zato, ker naši člani tega niso napisali - ali pa prevedli iz kakšnega članka objavljenega v tujem jeziku.

Opisi novih postaj: ja, zelo zanimivo in res bi lahko o tem pisali. Gotovo bi to bilo zelo brano, če bi bilo napisano kot neodvisni članek, ki prikaže dejstva. Rezultati morajo biti objavljeni v našem glasilu. Tako pravijo tisti, ki se bolj spoznajo na pravo, kot jaz.

Sploh pa - naj bodo članki tudi v spodbudo, v našo rast in razvijanje. Recimo: v tokratni številki, ki bo prišla na vaše domove v nekaj dneh, si preberite zanimiva članka o delu s sateliti in Flora-Favna aktivnosti. Potem boste lahko brali o aktivnosti iz svetilnika, pred tem smo pisali o aktivaciji gradov - skratka, saj ni treba, da ostajamo na "enem mestu", pač pa da se razvijamo in znamo vedno več. Tudi to je namen našega glasila, da na nek način izobražuje in podaja informacije, kaj vse lahko danes radioamater počne.

Torej naj bo tale moj odgovor vsem vam, ki ga berete, v spodbudo: oglasite se mi bodisi s kakšnim zanimivim tehničnim člankom ali prevodom iz tuje literature. Če ne veste, kaj bi prevedli, se mi samo javite. Jaz imam v "predalu" pripravljenih kar nekaj člankov, ki bi jih lahko prevedli v slovenski jezik in objavili.

73 de S52CQ, Jure
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S58AW » 11 Okt 2022, 06:59

GM

Jure, a mi znaš povedati kolikšen je strošek revije za ZRS. Se pravi tiskanje in raznašanje - poštnina.

Vem, da je nekje v finančnem poročilu to napisano.

Zame bi zadovoljeval CQ ZRS v digitalni pdf obliki. Mogoče je problem, ker bi ga lahko čitali tudi nečlani?

Lahko pa bi imel vsak član dostopno kodo za prenašanje datoteke.

Razumem pa tiste, ki imajo radi papir v rokah in kupe že prečitanih revij.

73'
S58AW Branko
S58AW
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 14 Mar 2017, 08:59

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 12 Okt 2022, 08:26

Branko,

glede stroškov za CQ ZRS jaz nimam pregleda. To ima predsednik in UO ZRS.

S PDF revijami je pa tako, da sčasoma PDF revije "umrejo". Seveda ne vse, ampak veliko jih je pa.

73 de Jure, S52CQ
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s56izw » 12 Okt 2022, 13:44

No da ne bodo samo graje, prijetno presenečen ta mesec je , kar nekaj tem ki sem jih z veseljem prečital !

LEP 73!
s56izw
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 12 Okt 2022, 21:16

Res je, kar precej zanimivih zapisov je za prebrati.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S51TK » 13 Okt 2022, 10:04

Našim janezom nikoli ni nič v redu ! Seznam je dolg.....
Naša revija je vrhunska, ko gledaš tisti ameriški šrot, je itak 75 % reklam ! Pa imajo profije za urednike, pa še kaj ! Res je ćlanov veliko več, pa vendar, naša revija je zakon ! In še vedno bom plačeval zanjo...!
To se šteje tudi kot pripadnost organizaciji, katere ćlani smo !
Nekaterim pa itak ne bo mogoče nikoli ustreči, pa če bi mu kupil 5 postaj,pa 5 linearjev, da o antenah he govorim .....
Pa 73, S51TK
S51TK
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 20 Apr 2003, 18:18
Kraj: Galicija p. Žalcu

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s58ru » 13 Okt 2022, 14:55

S51TK napisal/-a:Našim janezom nikoli ni nič v redu ! Seznam je dolg.....
Naša revija je vrhunska, ko gledaš tisti ameriški šrot, je itak 75 % reklam ! Pa imajo profije za urednike, pa še kaj ! Res je ćlanov veliko več, pa vendar, naša revija je zakon ! In še vedno bom plačeval zanjo...!
To se šteje tudi kot pripadnost organizaciji, katere ćlani smo !
Nekaterim pa itak ne bo mogoče nikoli ustreči, pa če bi mu kupil 5 postaj,pa 5 linearjev, da o antenah he govorim .....
Pa 73, S51TK


»je itak 75 % reklam!« Teh 75 % reklam dovoljuje časopisu, da izhaja. Teh 75% reklam povečuje populacijo zainteresiranih, da časopis izhaja. Ti časopisi, tudi po desetletjih, so iskani in cenjeni, ker imajo članke trajne vrednosti.
(» To se šteje tudi kot pripadnost organizaciji, katere ćlani smo!« Za to bi ti morda zadostovala značka? )
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s57fj » 13 Okt 2022, 19:49

Spet zanimivo branje. Da je glasilo dobro je bilo razvidno tudi iz prispevka s sejma v Zagrebu.
Če kdo želi prebrati glasilo in si pač zaradi finančnih težav ne more privoščiti plačilo članarine, naj mi pošlje v zs naslov in mu ga z veseljem pošljem. Tisti s kapricami naj to prezrejo.

73 s57fj
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a S51TK » 13 Okt 2022, 21:10

Nekaterim ta hobi ne pomeni nič in bi bilo najbolje da se vpišejo v ribiško družino in se pogovarjajo z ribami !
Tam ni povratnih komentarjev !
73, S51TK
S51TK
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 20 Apr 2003, 18:18
Kraj: Galicija p. Žalcu

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s58ru » 14 Okt 2022, 06:09

S51TK napisal/-a:Nekaterim ta hobi ne pomeni nič in bi bilo najbolje da se vpišejo v ribiško družino in se pogovarjajo z ribami !
Tam ni povratnih komentarjev !
73, S51TK


Prosim moderatorje, da citirano prilogo odstrani.
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: CQ ZRS - glasilo Zveze radioamaterjev Slovenije

OdgovorNapisal/-a s56izw » 17 Okt 2022, 16:00

Jaz sem ribič prav tako dolgo , kot radioamater :) Preko 30 let , a naj grem sedaj še med lovce ?

73!
s56izw
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron