RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 03 Okt 2021, 23:28

Pozdravljeni
Po času sem spet dobil v roke Baofeng RP. Imam narejeno datoteko s končnico .pgm, vendar jo nikakor ne morem prenesti iz PC v RP.
Problem imam pri prenosu v RP, ker mi stalno teži, da ni v redu COM3, oziroma na splošno noben COM.
Zanimivo pa je, da mi podatke iz RP pobere brez problema.
Razlika je v obeh nastavitvah.
Pri pobiranju podatkov iz RP mi ponudi možnost nastavitve firme in tipa RP. Nastavim na UV-5R in pobere lepo frekvence.
Ko želim vnesti frekvence, imam označeno (ista RP) le UV-5 in zateži za COM port. Pri izbiri tipa je vse svetlo sivo in ni
možno nastaviti UV-5R. Radijska postaja je UV-5R dvoband.
Instaliral sem gonilnike, kabel je original, pa tudi s kablom za Kenwood je situacija popolnoma enaka. Ne morem naložiti v RP
in ne morem, ker pravi, da se ne strinja s COM portom.
Čudno se mi zdi, da iz RP pobere vse frekvence, naložiti pa ne morem nič.
Medtem z istim kablom brez problema poberem iz in naložim v RP Kenwood TH-F7 (Kenwood ima čisto svoj program, le kabli so isti),
enako sem še pred pol leta nalagal brez problema v svojo Baofeng UV-6R.
Delam s programom UV-B5 ali Chirp in z original Baofeng kablom.
Če ima kdo kak nasvet, kako rešiti zadevo, se priporočam in vnaprej zahvaljujem.

73 de Marko-S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S57XZ » 04 Okt 2021, 08:04

Jaz bi preveril verzijo gonilnika za COM port in nastavitve COM porta (hitrost, parity itd...)
S57XZ
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 06 Jan 2002, 01:00

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S56MP » 06 Okt 2021, 07:48

Za omenjene postaje je potrebno namestiti gonilnik Prolific glede na vrsto operacijskega sistema. Driver, ki ga naložijo windows-i avtomatsko, ni ustrezen, zato tudi program za programiranje postaje ne prepozna postaje priključene na COM port.

več o tem na :
https://www.miklor.com/COM/UV_Drivers.php

Tukaj je pa bolj podrobno vse razloženo:
https://www.buytwowayradios.com/blog/2013/11/how_to_install_the_baofeng_usb_programming_cable_and_software_1.html
S56MP
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 19 Jan 2017, 11:04

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S56MP » 06 Okt 2021, 10:45

Če pa je slučajno problem v številčenju portov (če ima port številko nad 16) pa je potrebno porte resetirat.

npr. uporaba posebnega programa COM_Cleaner_Ver1.0_Setup.exe; ta aplikacija počisti parametre številčenja COM portov v registru.

ALI

https://e-radionica.com/en/blog/how-to-clear-or-reset-com-ports/ ali

https://theitbros.com/how-to-delete-com-ports-in-use/

in podobno - glej google iskanje
S56MP
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 19 Jan 2017, 11:04

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 07 Okt 2021, 09:39

Hvala za podatke.
Port ni problem, je COM3, gonilnik je Profilic.
Kar me muči je to da iz postaje lepo prekopira, v postajo pa nikakor.
Ko kopiram iz postaje pusti možnost nastavitve modela UV-B5R, ko želim
kopirati iz PC v postajo je zapečena nastavitev brez možnosti spremembe UV-B5.
Za gonilnik ne pokaže nobene napake, sicer pa tudi pobrati iz postaje ne bi mogel.

Se bom potrudil in pogledal spletne povezave, nekaj nasvetov sem že našel na spletu,
delal točno po navodilih in vedno naletim na isti problem. Ven ni problem, noter nikakor.

Hvala lepa za odgovor.

73 de Marko - S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S56MP » 08 Okt 2021, 07:22

Kopiranje nastavitev iz ene postaje v drug model postaje pa seveda ne more iti kar tako. :(

Najprej naložiš podatke iz prve postaje v program, nato naložiš nastavitve v program še iz druge postaje, tako, da imaš v istem programu nastavitve od obeh postaj. Nato prekopiraš samo tabelo kanalov v drug zavihek (za drugo postajo in nato naložiš nazaj na drugo postajo. Nekako tako naj bi šlo. :D
S56MP
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 19 Jan 2017, 11:04

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 08 Okt 2021, 21:50

Hja, zadevo sem rešil s pomočjo bloga na eni od spletnih strani.
Bom opisal potek, mogoče bo še komu prišlo prav. Samo da najdem čas
in spravim skupaj.
Mitja se ti zahvaljujem za potrpežljivost in nasvete.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 09 Okt 2021, 22:02

Da poravnam obljubo.

Kratka navodila:
Izdelava tabele radijskih amaterskih frekvenc za uporabo v radijski postaji Baofeng UV-B5R

Naj najprej objavim zapis Jim KC9HI na blogu za odpravljanje težav pri prenosu (kopiranju) tabele v radijsko postajo. In Jim navaja takole:

"Nikakor ne morete kar zagnati programa Chirp, odpreti novi seznam za vpis frekvenc v tabelo z izbiro:
Datoteka (File),
Nov začetek (New),
to pa iz preprostega razloga ker program Chirp ne bo vedel katerega od več kot 100 podprtih radijskih modelov želite programirati.

Prva zadeva, ki jo morate narediti s programom Chirp, je prenos podatkov iz radijske postaje (v nadaljnjem tekstu le zapis - postaja). Tako boste pripravili podlogo , ki je združljiva z vašo postajo. Blagovna znamka in model postaje se nato izpišeta na zavihku tabele. Kar bo izgledalo nekako takole: Baofeng UV-5R: nato sledi za dvopičjem še ime datoteke.
Predvidevam, da se v vaši tabeli (zavihek) z 51 kanali izpiše nekaj takega:
Splošni CVS:Untitled.csv X
Takšne splošne tabele ni možno prekopirati (naložiti) v nobeno postajo. Zato je funkcija zapiši v postajo (Upload To radio) svetlo siva, kar pomeni da funkcija ne deluje.

Vendar zaradi tega ni vse izgubljeno. Program Chirp ima vmesnik z več tabelami (zavihki). Zato odprite svoj zapis v tabelo v enem zavihku. Zdaj odprite zavihek, ki ste ga prej skopirali iz postaje in ga shranite s poimenovanjem "Baofeng UV-5R ki naj ima končnico .img".

Iz svoje tabele skopirajte kompleten izpis frekvenc (Edit/Select All - označi vse), oziroma označite le vrstice z vpisanimi podatki in prekopirajte v zavihek Baofeng UV-5R.img (ali le: UV-5R).

Opomba pisca:
V kolikor ukaz Select All ne označi vse tabele, najprej klikni v prvo vrstico, da se označi ta, nato pa pojdi v Edit/Select All in bo označil kompletno tabelo.

(Prazne kanale, brez vpisanih podatkov sem odznačil z držanjem tipke CTRL in kliknil na vsak kanal brez vpisanih podatkov (Kar pa je brez pomena, ker kanalov brez vpisa podatkov tako ne pokaže v postaji ko nastavljaš kanale). Nato sem šel v Edit/Copy, označil tabelo (zavihek) s podatki prekopiranimi iz postaje, označil prvo vrstico in nato kliknil Edit/Paste. S tem so se prekopirali vsi podatki iz moje narejene tabele in prekrili podatke skopirane iz postaje. Zdaj klikni Datoteka/Shrani (File/Save), da shraniš kompletno tabelo. Tako se dobi želeni seznam za vnos v postajo.
Zdaj klikni na menu Radio/Upload To Radio.

Lahko, da ne bo začel takoj kopirati v postajo zato pritisni Preklic (Cancel) in ponovi Radio/Upload To Radio. Včasih je potrebno le izklopiti in takoj nato vklopiti postajo in ponoviti postopek kopiranja in tabela se začne kopirati v postajo. Ima pač Murphy več svojih muh.

Tukaj lahko nastopi še ena težava. Če se takoj izpiše opozorilo, da se postaja ni povezala z računalnikom, potem je nastavljena napačna številka COM. Sam sem imel v uporabi dva različna kabla, pri enem sem moral nastaviti na COM3 pri drugem pa na COM4, odvisno od vrste kabla. Ponoviš Radio/Upload in zamenjaš številko COM. Če se nekaj časa ne izpiše nič in se nato pojavi opozorilo, ponovi komande Radio/Upload To Radio in se bo začel prenos iz računalnika v postajo.
V glavnem pa je tako. Če brez problema prekopiraš tabelo iz postaje, potem pomeni, da je nastavljen pravi COM-X in bo tudi kopiral v postajo.

Počakaj do konca prenosa. Sam najprej izklopim postajo in nato odklopim kabel iz računalnika in postaje.
Lahko pa naletiš na kabel, ki ne pomaga nobena nastavitev COM-a in enostavno ne moreš prekopirati podatkov iz računalnika v postajo. Na tak kabel sem naletel, ko mi je prijatelj izročil postajo UV-5R in kabel, pa je na oba moja kabla bil opravljen prenos, na prijateljev pa na noben način. Verjetno bi potreboval druge gonilnike. Kabel je znamke TIDRADIO. Mogoče komu ne bi delal težav, meni jih je vendar se nisem ukvarjal z njim, ker sem imel na razpolago kabla, ki sta opravila prenos brez problema.

Se pa spomnim, ko sem imel Baofeng postajo UV-B6, da nisem imel nobenih problemov. Izdelal sem tabelo in jo uvozil v postajo brez problema, vendar še v Windows 7.

Zanimivo, da s programom UV-B5 na noben način nisem mogel tabele prekopirati v postajo. Ta program uporablja končnico .pgm Ko sem imel UV-B6 postajo pa nobenega problema.

Spletna povezava do programa Chirp - zadnja verzija.
https://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Download

Na internetu je najti veliko nasvetov in pomoči, vendar ni rečeno, da so vsi uporabni. Je pač potrebno eksperimentirati, sicer je pa to naš hobi. Vedno se naučimo kaj novega, škoda je le, ker se ob dolgi neuporabi, marsikatero zadevo pozabi, zato pa jo je treba, ko se 'pogrunta' in je še svež spomin, spraviti na papir oziroma v računalnik, da je pri roki kadar se potrebuje.

Uporabne spletne strani:
http://www.miklor.com/COM/UV_Drivers.php

Še to je pomembno:
Ko shranjujete izvoženo datoteko iz postaje, jo shranite direktno na particijo brez kakršnih koli skreiranih DIR. Direktorij lahko skreirate in vanj shranite datoteko kot rezervo.
Kajti pri meni, ko sem datoteko shranil v skreiran DIR (Tabela za v postajo), mi ni hotel pri ukazu Radio/Upload To Radio, datoteke naložiti v postajo. Ko sem tabelo prekopiral na D:\ particijo, pa takoj brez problema. Mogoče bo pri kom kaj drugače, ampak, če le ne bo šlo kopiranje v postajo, da se ve zakaj.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: RP Baofeng in prenos frekvenc iz PC

OdgovorNapisal/-a S56GTA » 11 Sep 2023, 22:37

hi,

dolgo časa nisem bil aktiven, sedaj pa sem nabavil dva ročna Baofeng UV-17Pro GPS.
Zelo bi bil vesel, če bi mi kdo od kolegov lahko poslal excel tabelo z aktualnimi frekvencami za 2 metra in 70 cm ( repetitorji, zare, simpleksi, razno ) da napolnim podatke v program in jih importiram v postajo.
lahko je že tudi pripravljena datoteka za uvoz v Baofeng

moj mail: zvone.burja@gmail.com
lp S56GTA - Zvone
Zvone - S56GTA
S56GTA
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 04 Avg 2005, 09:21
Kraj: DRAVOGRAD


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov