prepoved prodaje radijskih postaj v Švici

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

prepoved prodaje radijskih postaj v Švici

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 01 Apr 2020, 10:36

Pozdravljeni
Našel sem seznam prepovedanih radijskih in drugih naprav za prodajo in uporabo v Švici.

Seznam vseh prepovedanih naprav:
https://www.bakom.admin.ch/bakom/en/homepage/equipments-and-installations/non-compliant-equipment.html

In radijskih ročnih postaj v glavnem narejene na Kitajskem:
https://www.bakom.admin.ch/bakom/en/homepage/equipments-and-installations/non-compliant-equipment/mobile-two-way-radio.html

Za uporabi v drugih državah zaenkrat ni podatka.

Ni prvi april, čeprav je datum skladen z njim.

73 de Marko
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 626
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: prepoved prodaje radijskih postaj v Švici

OdgovorNapisal/-a s52pc » 01 Apr 2020, 21:52

Me ne preseneča. Pravzaprav me čudi, da EU dovoli uvoz in pri tem verjame kitajski oznaki CE.
Kolega ima dve postaji BAOFENG UV-3. Ker me je zanimalo, kaj je na antenskem izhodu, sem eno pogledal s spektralnim analizatorjem.
Na VHF je bil drugi harmonik -10dB glede na osnovni nosilec. Sem mislil, da je s postajo kaj narobe, in sem pomeril še drugo, pri tisti je bil drugi harmonik samo 8dB !! nižje od osnovnega signala.
Za tiste, ki jim decibeli niso preveč domači, -10dB pomeni 10x manj moči, -8dB pa 6.3x manj moči.
Če si s takim motilcem na nekem hribu, je doseg postaje na 145MHz x2 = 290MHz lahko zelo velik.
Malo googlanja je pokazalo, da so so podobno ugotovili tudi drugi. Še bolj kot nad postajo sem bil začuden nad nekaterimi komentarji, v stilu, da je pač malo slabša, je pa poceni.....
In tudi rešitve so se na googlu našle. V izhodni LPF filter je bilo potrebno dodati en kondenzator, potem je nivo drugega harmonika padel na -55dB glede ne osnovni nosilec. Zanimivo je, da je na tisku predviden kondenzator, ni pa vstavljen. Enako je bilo na obeh primerkih UV-3.
Sam sem vesel, da kitajci izdelujejo postaje, ki so cenovno dostopne takorekoč vsem, edino tiste CE oznake bi morali v EU preveriti, potem bi se tudi kitajci bolj potrudili.
s52pc
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 02 Jan 2003, 11:59
Kraj: Zenik

Re: prepoved prodaje radijskih postaj v Švici

OdgovorNapisal/-a S57NK » 02 Apr 2020, 09:51

Po drugi strani pa se le moramo zahvaliti Kitajcem, da omogočajo vsem novih radioamaterjem nakup prvih postaj po ugodnih cenah. Da ne govorim o popularizaciji novih tehnik kot je DMR. Brez Kitajcev ne bi bil DMR pri nas nikoli tako razvit, kot je.

Oboje pripomore, da število radioamaterjev ne upada več. Tako da jim le dajmo kak odpustek glede spektralne čistosti oddaje in kakovosti sprejema.
S57NK
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 03 Avg 2013, 09:18
Kraj: Ajdovščina

Re: prepoved prodaje radijskih postaj v Švici

OdgovorNapisal/-a s57bat » 02 Apr 2020, 12:45

Bravo!

Čestitke Kitajcem tudi za ekološke led žarnice, ki veselo smetijo in dvigajo šum za 30 dB na KV in 20 dB na 2m na razdalji 10m. Če ne bi bile tako poceni, bi še vedno kurili navadne in fluo lampe, tako da jim lahko damo kak odpustek na spektralno čistočo. HI :roll:
s57bat
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 12 Jul 2004, 06:57


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov