Mikro elektrarna na strehi

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S52X » 27 Okt 2019, 20:52

Živ,

upravljam megawatte sončnih elektrarn, konkretnih motenj nisem zaznal, vsaj z razsmerniki EU proizvajalcev. S50ARX skimmer ima rezervno lokacijo na MWp sončni elektarni, pri izklopu MWp elektarne se na uho šum čisto nic ni spremenil na aktivni vertikalki.

Izraelski Solar Edge, deluje kot sistem običajnega razsmernika in t.i. "optimizatorjev", kateri se montirajo na vsak panel. Optimizatorji služijo za maksimalen izkoristek vsakega panela in ob izklopu elektarane dobimo iz vsakega optimizerja samo cca 1Vp in ne nominalne napetosti odprtih sponk panelov, katera znaša nekaj 10Vp. Običajno imamo zvezanih okoli 15 panelov zaporedno, kar brez optimizerjev lahko znaša blizu 800Vp, kar je za gašenje kritično. Solar Edge inverterjev nisem nikoli preverjal kaj počenejo na RF spektru, ampak verjetno so OK.

73s Tadej S52X
73s de S52X Tadej
S52X
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 24 Jan 2002, 01:00
Kraj: N.Gorica

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S58M » 28 Okt 2019, 14:08

Pozdrav!

Ko smo že pri tej temi, me zanima, če je kdaj kdo imel težave, da bi z oddajo na KV ali UKV področjih motil elektrarno oz. elektroniko na njej?
Naš član je bil ta vikend v CQ WW 21 HP deležen "nadlegovanja" bližnjega soseda na lokaciji S50G. Kasneje je sicer to povezoval z eno slabo povezavo med PA in postajo. Ko je ta kabel zamenjal se tudi sosed ni več oglasil. Upajmo sicer, da je bilo le to vzrok.

73 Dare S58M
S58M
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 17 Mar 2005, 17:07
Kraj: MORAVČE

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51U » 05 Nov 2020, 07:00

S51VC - ali je lektrarna postavljena ? Kako je z motnjami ?

Kdo drug, da ima psotavljeno in lahko kaj več pove o eventuelnih motnjah ???

Hvala ! ! ! !
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 05 Nov 2020, 07:37

Živjo.
Omenil si da se šum ni dvignil zaradi delovanja inverterja.
Nisi pa navedel na katerem frekvenčen področju si "poslušal"?
Hvala za info.
73
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51VC » 05 Nov 2020, 07:49

Ojla!
Elektrarna lepo dela že od februarja. Če ti po pravici povem, nisem se posvečal motnjam, ker večino zvez od doma, delam na digitalijah. Doma imam IC-718 in TS-440. Kakih opaznih motenj nisem zasledil. Mi je pa Drago S59A omenil, da ima motnje od elektrarne. Sama streha je iz pločevine, ozemljitev, strelovod so urejeni.
Moral bi se prav posvetit motnjam. Izklop elektrarne, primerjava med dnevom ter nočjo. Tudi kakšen SDR sprejemnik nebi bil odveč, da se vidijo motnje po celem spektru. To vse imam, nimam pa volje to testirat, eto.
Lepo bi bilo, če bi lahko tukaj delili izkušnje z drugimi ham-i.
S51VC
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a s51un » 05 Nov 2020, 10:02

Doma se grejemo s krušno pečjo v kateri kurimo drobno cepljena suha drva tako, da sosedi sploh ne vedo, da kurimo. Poraba cca. 10m3 drv na sezono + peka pizz in ostale okusne hrane. Topli so vsi prostori v hiši. Poleti za toplo sanitarno vodo poskrbi pasivni panel na strehi.
TČ voda zrak, so vir emisij in, če niso pravilno umeščene v prostor, so pogosto vzrok slabih mesosedskih odnosov, kar lahko vprašate inšpektorje za okolje in prostor. Naši vrli uradniki oz. močan lobi tega področja sploh ne nima zakonsko pokritega. TČ spadajo med dimniške naprave.
TČ zemlja voda so bistveno dražje. Ločimo dva sistema. Prvi je sistem na sončno energijo s cevmi pokopanimi plitko v zemljo ali globoka vrtina, ki je velik stroškovni zalogaj, se pa po določenem času iztroši.
V naših krajih so neznane naprave, ki za pripravo tople vode uporabljajo obrnjen sistem Tesline turbine, ki je priključena na elektromotor. Tak sistem ne potrebuje velikih zalogovnikov za shrambo in je izredno učinkovit. Lahko ga primerjamo s plinskim bojlerjem.

73, Bojan
s51un
 
Prispevkov: 257
Pridružen: 02 Maj 2013, 21:03

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a s51kd » 05 Nov 2020, 10:31

Karli. S52AW ima vrhunsko kontest postavitev, na strehi pa mislim od Gen elektrarno, Kolikor vem nima slabih izkušenj.

Moj zet ima 100 m od moje hiše enako, izredno dobre izkušnje, jaz motenj nisem zaznal.

73 de Dule, S51KD
s51kd
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 13 Jan 2012, 00:23

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a s57bat » 05 Nov 2020, 19:00

Hoj!

Streha mojega shacka je soseda 20kW sončne elektrarne. V življenju še nisem imel nobenih motenj Preverjeno z vsakodnevnimn delom + SDR. Ko pa drugi sosed oddaljen cca 5-10m, odvisno od sobe v kateri prižge vrhunske Kitajske led žarnice, prižge le te, se mi od kakšnih 12MHz pa do 145 MHz dvigne šum tudi za 20dB. Najbrž niso vsi inverterji sončnih elektrarn tako kvalitetni, ampak od sosedove elektrarne ni čisto nobenih motenj.
s57bat
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 12 Jul 2004, 06:57

Prejšnja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov