CQ ZRS

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s55s » 24 Dec 2015, 08:46

Zopet je prišel... Slika... Srečno 2016!
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 481
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 24 Dec 2015, 14:26

Mogoče pri nas poštar hodi malo kasneje, ampak ga je tudi prinesel.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S51TK » 31 Dec 2015, 12:03

Bi rekel, da si ekipa, ki s trudi z našim časopisom, zasluži vse priznanje za trud , ki ga vlagajo !
VSE LEPO IN 73, jANI !!!
S51TK
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 20 Apr 2003, 18:18
Kraj: Galicija p. Žalcu

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 11 Jan 2016, 22:33

Eno vprašanje.
Zadnjo revijo CQ ZRS sem poskeniral z multi napravo Canon MG4250 in originalnim priloženim in
instaliranim programom.
Kljub nekaterim izpuščenim stranem (kar je ozko društvenih objav), mi ni uspelo shraniti revije v
velikosti manj kot 58 MB, kar je za prenos po internetu bistveno prevelika datoteka.
Sem pa gledal na strani ZRS starejše letnike (2011 in nižje letnice), ki so tudi skenirani in imajo
velikost .pdf datoteke nekaj manj kot 8 MB.

S katerim programom je to poskanirano? Je možno dobiti informacijo?
Mogoče dodatna obdelava .pdf datoteke ali nastavitev večje kompresije?

Hvala za podatek!
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s55o » 12 Jan 2016, 08:15

Po mojem vedenju to niso scani, ampak gre za pdf, ki gre nato v tisk. Torej je drugačna sama sestava strani (gledano kot vsebina) in zato gre za manjše datoteke.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S52DK » 12 Jan 2016, 09:00

S57NAZ napisal/-a:Eno vprašanje.
Zadnjo revijo CQ ZRS sem poskeniral z multi napravo Canon MG4250 in originalnim priloženim in
instaliranim programom.
Kljub nekaterim izpuščenim stranem (kar je ozko društvenih objav), mi ni uspelo shraniti revije v
velikosti manj kot 58 MB, kar je za prenos po internetu bistveno prevelika datoteka.
Sem pa gledal na strani ZRS starejše letnike (2011 in nižje letnice), ki so tudi skenirani in imajo
velikost .pdf datoteke nekaj manj kot 8 MB.

S katerim programom je to poskanirano? Je možno dobiti informacijo?
Mogoče dodatna obdelava .pdf datoteke ali nastavitev večje kompresije?

Hvala za podatek!


Hoj!

Na koliko DPI si skaniral? Črno belo ali barvno?

Več si pa lahko prebereš tukaj.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s56llb » 12 Jan 2016, 09:19

S57NAZ napisal/-a:S katerim programom je to poskanirano? Je možno dobiti informacijo?
Mogoče dodatna obdelava .pdf datoteke ali nastavitev večje kompresije?


Ni toliko pomembno s katerim programom si skeniral. Pomembno je kakšne so nastavitve skeniranja in shranjevanja v PDF.
Jaz si ponavadi posamezne članke, ki so mi zanimivi poskeniram in shranim. Na stran nekje 300kb+, odvisno od resolucije in barvnega načina ter nastavitev shranjevanja v pdf.
Praviloma zaradi še zadostne kakovosti za kasnejši tisk uporabim resolucijo 200dpi (za zaslone je bilo dobolj 72 dpi) ter srednjo kompresijo v PDF.
Zaradi OCR-a pa uporabim Omnipage (pretvori črke v slikah v besedilo) medtem ko je slika še vedno v pdf-u (pdf searchable). Ta način mi omogoča shraniti dejansko stran, po kateri lahko iščem in je OCR ne pokvari oz. ne naredi neberljive zaradi napak pri razpoznavi.
Kar se tiče tiska, ponavadi dam maksimalne kvalitete, da so slike skenirane 300dpi+ kar datoteko poveča. Za internet pa se iz originala dosega manjšo velikost, ker so črke shranjene kot besedilo, ne kot slike. Črke v obliki bytov precej zmanjšajo velikost. Tudi se povečana kompresija slik dodatno zmanjša pdf, vendar je treba paziti na kakovost.

P.S. Iz zgoraj navedenega bi mi osebno ustrezalo, da bi dobil revijo v e-obliki (mogoče celo kaki epub ali mob format :-) ) zaradi manjše datoteke in hitrejšega shranjevanja. Revijo bi pogledal približno enako kot zdaj ali pa še kaj bolj zaradi dosegljivosti. Če bi zmanjšalo stroške tiska se tiskani obliki lahko tudi odpovem. Se pa strinjam, da mora biti tiskana varianta, ker nekateri (večina) niso navajeni na računalnik oz. jim branje iz zaslona ne ustreza tako kot branje iz lista in bi iz teh vzrokov tudi nehali brati, če zdaj berejo. Seveda je revija tudi sredstvo promocije.
Lp. Andrej
s56llb
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 07 Dec 2004, 00:22

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S52DK » 12 Jan 2016, 09:54

s56llb napisal/-a:
S57NAZ napisal/-a:S katerim programom je to poskanirano? Je možno dobiti informacijo?
Mogoče dodatna obdelava .pdf datoteke ali nastavitev večje kompresije?


Na vprašanje kateri program je bil uporabljen pa žal nimam odgovora.

Mogoče bi kateri od programov na tej spletni strani omogočal skrčenje obstoječe pdf datoteke.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 12 Jan 2016, 20:27

Hvala lepa za nasvete in pomoč.
Sem danes kar porabil nekaj časa, da sem testiral s kompresijo .pdf datotek.

Program (zgornji link) je sicer kar v redu, le ne dopušča nastavitev, ker ni registriran.
Na spletu sem nato našel program 'PDF Compresor PRO' in dosegel nekaj kar solidnih
rezultatov, ni pa to tisto, kar želim.
Po večih nastavitvah mi je uspelo poskenirati na novo CQ ZRS revijo kjer sem dobil
namesto 58 MB veliko datoteko, le 22 MB z isto kvaliteto.
Posamezne dele, kjer sem imel razdeljeno revijo na 4 približno enake velikosti datoteke,
kjer je imela 1 datoteka cca 13 MB, mi je uspelo brez, da bi pokvaril kvaliteto revije
skompresirati na dobrih 5 MB (4 x 5 MB).
Še vedno dokaj daleč od tistih revij, ki so na razpolago na ZRS spletni strani in je velikost
celotne revije v eni datoteki 7,7 MB.
Mi pa ni poznan radioamater, ki je skeniral objavljene revije na spletni strani ZRS, da bi mi
lahko dal kakšen nasvet, kako priti do tako majhne datoteke. Sicer je zadnja objavljena
CQ ZRS revija iz leta 2011.

73 de Marko - S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s55z » 12 Jan 2016, 21:08

S57NAZ napisal/-a:Eno vprašanje.
Zadnjo revijo CQ ZRS sem poskeniral z multi napravo Canon MG4250 in originalnim priloženim in
instaliranim programom.
Kljub nekaterim izpuščenim stranem (kar je ozko društvenih objav), mi ni uspelo shraniti revije v
velikosti manj kot 58 MB, kar je za prenos po internetu bistveno prevelika datoteka.
Sem pa gledal na strani ZRS starejše letnike (2011 in nižje letnice), ki so tudi skenirani in imajo
velikost .pdf datoteke nekaj manj kot 8 MB.

S katerim programom je to poskanirano? Je možno dobiti informacijo?
Mogoče dodatna obdelava .pdf datoteke ali nastavitev večje kompresije?

Hvala za podatek!

Jou, datoteke, ki se pripravljajo za tisk, so v bistvu postscript spremenjen v pdf format. To pomeni, da je vsebina vektorska z vgrajenimi fonti, ki so za celo datoteko enaki... Cela zadnja številka CQ ZRS je velika cca 60MB, kar je za današnje hitrosti interneta malo, obenem pa se nalagajo strani druga za drugo in praktično lahko brskaš po straneh skorajda takoj... Dalo bi se narediti še malce optimiziran pdf visoke ločljivosti in malce manjšo resolucijo slik (recimo 200dpi), kar bi datoteko zmanjšalo na cca 20MB. Zadevo bi se dalo tudi naložiti na issue.com... kot je recimo TOLE, približno iste velikosti...

Bajko S57BBA je pred leti CQje skeniral, vendar so bili črno/beli in so zato lahko datoteke 4x manjše... One pdf-je 2009 naprej sem pa delal jaz...

Načeloma je pa tako, da bi moral pridobiti dovoljenje založnika, torej ZRS za javno objavo kopije revije... V nasprotnem je to kršenje avtorskih pravic.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 13 Jan 2016, 01:13

Hvala vsem za razlago.
Sicer nimam namena oglašati revije CQ ZRS, ker imam pač premajhno hitrost interneta.
Ampak človek mora nekaj delati in raziskovati ter testirati. Kdor v nulo obvlada vse
računalniške programe, ala mu vera, eni pa radi še kaj sprobavamo in testiramo.
Da se ne sme objavljati brez odobritve ZRS mi je razumljivo, sa avtor revije nisem jaz.
Je pa priročna datoteka za raziskovanje trenutno pač za potešiti moj firbec.
Malo nazaj sem želel izdelati knjigo v .pdf, pa ni in ni šlo. Ker za samo raziskovanje ne
morem kriti stroškov za drage programe, ki bi bili uporabni toliko časa, dokler mi ne bi
tisto kar sem želel tudi ratalo. Seveda pa ker ne znam vsega, pač sprašujem, tako kot
drugi o drugih zadevah.
Kako bi iz revije posebej skaniral sliko z manjšo resolucijo, sicer je možno v nastavitvah
programa, ampak potem je skeniranje skoraj neuporabno ali s preveč kockasto sliko, ki
pa ni uporabna.
Ja, hvala vsem za nasvete ne bi imel pa nič proti, če bi se revija še naprej objavljala v
portalu ZRS, ker je sigurno zanimiva tudi za člane društev, ki pač iz različnih vzrokov ne
plačajo kotizacije, bi si jo pa radi ogledali saj je zanimiva in naša.

Pa ne me zdaj prijeti za zapisano. Kajti revijo dobi tudi društvo in kot pisna oblika je enako
dosegljiva tudi ostalim članom v društvih.

Lepo se imejte, si še kaj pišemo!
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov