Radijski teleskop

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Radijski teleskop

OdgovorNapisal/-a VidPrimožič » 27 Okt 2015, 23:02

Lani sem v 2. letniku ŠKG izdelal radijski teleskop: Antena+nizkošumni ojačevalec+SDR sprejemnik. Žal pa so se pojavile težave, ker sem imel veliko prečitane literature o fiziki radijskih valov pa prav nobene prakse s področja radioamaterstva in praktične izdelave radijskih sprejemnikov.
Teleskop je iz parabolične antene 1,7 m, ojačevalca: http://www.g4ddk.com/VLNASept13.pdf, nekega interdigitalnega prstnega filtra in USB DVBT ključka.

Problemi pa so sledeči: 1. Po mojem sem vse skupaj povezal z napačnim coax kablom (katerega izbrati in kakšne konektorje, ter kako se pritrdijo). Ter kako coax pritrditi na anteno. Imam nekakšen sprejemni lonec iz stare konzerve.
2. Ojačevalnik je potrebno umeriti z nekakšnim frekvenčnim analizatorjem. Kje bi bilo mogoče najti tako napravo in nekoga, ki zna ravnati z njo?

Se opravičujem, ker najberž sprašujem stvari, ki so že kje drugje na forumu, ampak kot že rečeno nimam pojma o radioamaterstvu in sem nov na forumu.
VidPrimožič
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 Okt 2015, 21:38

Re: Radijski teleskop

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 28 Okt 2015, 09:37

1) ni jasno katero frekvenčno območje želiš sprejemati

2) bistvo je, da je predojačevalec čim bližje anteni, povezano s čim krajšim kablom z minimalnimi izgubami. Iz pdf je razvidno, da so priključki SMA. Kot je meni znano obstojajo SMA priključki do velikosti kabla H-155 (naj me kdo popravi). Ti konektorji se crimpajo (stiskajo) in boš moral poiskati pomoč nekoga, ki ima to orodje.

3) Glede potrebnega instrumenta in umerjanja, pač tam kjer take instrumente imajo: fakulteta, telekom, rtv, ...... Najbrž ti bo kak radioamater pri tem lahko ponudil pomoč.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Radijski teleskop

OdgovorNapisal/-a S57NML » 28 Okt 2015, 10:45

Zdravo Vid,

kot je že napisal Iztok, boš moral dati malo več podatkov...kakšno sliko "lonca", antene, kako si naprave povezal skupaj ipd.
Kje gradiš/gradite ta teleskop na šoli ali pri tebi doma?

Predvidevam, da gradiš za frekvenco cca. 1.4GHz. Nisi napisal, če si ojačevalnik oz. predojačevalnik
sam sestavil in če si naredil preizkuse, kot so omenjeni na strani 26 tvoje priloge; do tu še ne rabiš frekvenčnega analizatorja.

Če si/ste na šoli kupili že izdelan ojačevalnik za 1.4GHz potem umerjanje ni tako nujno potrebo za prve preizkuse celotne verige.

Nekako predvidevam, da si v ta lonec zvrtal luknjo in nanj prispajkal kakšen konektor, ki ima na sredini, ki gleda v lonec še
žico. V veliko pomoč ti bo tale link do galerije slik:
http://lea.hamradio.si/~s57ra/index.php ... /galery#20
S57NML
Moderator
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 27 Maj 2001, 01:00
Kraj: Lasko

Re: Radijski teleskop

OdgovorNapisal/-a VidPrimožič » 28 Okt 2015, 16:16

Ups, sem pozabil nekatere detajle:
Dela na 1420 MHz in ima filter s širino 100 MHz. Omenjene poskuse sem naredil, je delalo ampak sem kasenje stopil 1500pF napajalni kondenzator. Tako, da ga moram sedaj na novo kupiti in prispajkati.

Prav to me zanima kakšen je, saj takega še nisem videl. Ali je to kaj specialnega za visoke frekvence?, KJe se ga da dobiti? (spodaj je slikca). Drugače ta kondenzator izgleda bolj kot upor (podolgovat tulec z žicama na obeh straneh)-na sliki se ga vidi samo pol, pol ga je v ohišju.

Umerjen pa ni bil ojačevalec še nikoli.

Kar se pa tiče sprejemnega lonca je na njem trenutno sma konektor. Bi bil pa vesel, če bi kdo še bolj podrobno razložil na kaj vse je potrebno paziti pri izbiri coax kabla in ali bi bilo smotrno, da bi uporabil N-konektorje in za predojačevalnik nek N to SMA adapter. Stvar mora biti vodotesna, saj bo stala zunaj.

Je pa predojačevalnik pritrjen na sprejemnem loncu antete, potem pa je z 3 m coax-a povezan s filtrom dvema linearnima ojačevalcema za satelitsko tv in sprejemnikom.

Drugače pa si lahkopreberete raziskovalno nalogo na https://www.dropbox.com/s/pbwv6ixxpvth6y5/CELOTNA%20PROJEKTNA%20NALOGA.docx?dl=0

Je pa vzrok vse napake v tem, da sem nalogo moral v šoli oddati do določenega datuma. Ker se mi je na koncu zelo mudilo so nekatere stvari narejene bolj za silo.
Zadnjič spremenil VidPrimožič, dne 28 Okt 2015, 16:24, skupaj popravljeno 1 krat.
VidPrimožič
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 Okt 2015, 21:38

Re: Radijski teleskop

OdgovorNapisal/-a VidPrimožič » 28 Okt 2015, 16:21

Mimogrede, na fakulteti za elektrotehniko naj bi bla ena delavnica za elektroniko z vso možno opremo, ki naj bi bila odprta za širše ljudske množice: Ali kdo ve kaj več o tem in bi imel kak kontakt in bi vedel če imajo morda prej omenjeni frekvenčni analizator. Menda naj bi se tej delavnici reklo Marker lab.
VidPrimožič
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 Okt 2015, 21:38

Re: Radijski teleskop

OdgovorNapisal/-a S57NML » 30 Okt 2015, 07:34

Sem ti napisal na ZS :wink:
S57NML
Moderator
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 27 Maj 2001, 01:00
Kraj: Lasko


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 6 gostov