Elektromagnetno delovanje na človeka.

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Elektromagnetno delovanje na človeka.

OdgovorNapisal/-a s53mj » 10 Mar 2015, 16:31

Hej!

Te dni sem v navodilu o uporabi motorne žage prebral tudi to opozorolo, da med delovanjem proizvaja elektromagnetno polje, ki je škodljivo ljudem z aktivnimi ali pasivnimi medicinskimi vsadki lahko tudi smrtno nevarno.
Malo sem se začudil, saj skoraj vse okoli nas deluje v takem režimu, pa nikjer ne piše, da smo v smrtno nevarnem okolju.
Potem pa se je zgodilo to, da sem ravno uglaševal linear in rahlo zažvižgal v mikrofon, oddaljen od ust kakšnih pet centimetrov. Skoraj bi me pobralo, saj mi je skozi boleči zob prešla silna bolečina, kot bi mi z vrtalko zavrtal vanj. Danes, ko imam že zaplombiran zob, tega učinka več ni in ga tudi prej nikoli ni bilo. To pomeni, da je grožnja v bistvu vedno prisotna, čutimo jo pa le, kadar je dan pogoj. Sprašujem se koliko je v resnici to nevarno za človeka in ali je kdo od vas že doživel kaj podobnega.

http://freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Elektromagnetno delovanje na človeka.

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 10 Mar 2015, 20:03

Očitno si v tistem kariesu imel dobro diodo in demoduliral RF.
Bližina mikrofona nima pomena, saj mikrofon naj ne bi seval RF

Svečka oziroma vžig proizvaja kar dober RF v širokem spektro (saj nas tudi lepo moti pri sprejemu).
Da bi "iztiril" srčni vzpodbujevalnik je malo verjetno, a proizvajalec se mora zavarovati pred morebitnimi tožbami.

Če bi ta smrtna nevarnost bila realna, bi najmanj polovica radioamaterjev že bila pokojna, polovica prebivalstva pa zaradi uporabe mobilnih telefonov. Profesionalci, ki delajo v področju močnega RF sevanja, pa bi zapustili ta svet že po par letih....
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 245
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Elektromagnetno delovanje na človeka.

OdgovorNapisal/-a s53mj » 11 Mar 2015, 06:46

Iztok.

Jaz povem le dejstvo in to da ″naj ne bi seval RF″ je tvoja ugotovitev. Mene zanima ali ima še kdo podobno izkušnjo.

http://freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Elektromagnetno delovanje na človeka.

OdgovorNapisal/-a s53v » 11 Mar 2015, 12:07

s53mj napisal/-a:Iztok.

Jaz povem le dejstvo in to da ″naj ne bi seval RF″ je tvoja ugotovitev. Mene zanima ali ima še kdo podobno izkušnjo.

http://freeweb.siol.net/s53mj/


Hojla !

Ta tvoj primer je čista osnovnošolska fizika - Venturijeva cev in nikakršno RF sevanje in ne plašiti ljudi,ki so danes preplašeni že na vsakem koraku. S tem,ko si žvižgal se ti je zaradi povečane hitrosti zračnega tlaka ob zobu ( ki je bil odprt do živca in si žvižgal ) v kanalu do živca ustvaril večji podtlak in razdražil živec.To se ti bi lahko zgodilo tudi na sredi Tihega oceana brez prisotnosti RF-a.Podoben primer imajo nekateri,ki imajo okvarjeno Eusthijevo cev ( cev med grlom in ušesom),ko piha močan veter mimo nosa , da jim potem zaradi podtlaka zmanjkuje zraka. Drugič z odprtim zobom ne žvižgaj ampak pritisni raje na taster :lol:

lp/73 S53V
Priponke
Venturijeva cev.jpg
Venturijeva cev.jpg (25.14 KiB) Videno 4960 krat
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Elektromagnetno delovanje na človeka.

OdgovorNapisal/-a s53mj » 11 Mar 2015, 12:22

Takole se mi zdi vseeno malo za lase privlečeno. Ko sem zažvižgal brez, da bi imel mikrofon pred usti se ni zgodilo nič. In ko sem poskusil samo polahko zažvižgati, bolje rečeno sem le malo pihnil, za poskus je bil učinek enak. Bolečina je bila izzvana le v kombinaciji z mikrofonom. Ko sem ugasnil linear bi lahko žvižgal tri dni v mikrofon, pa se ne bi zgodilo nič.
Sicer pa ni važno in nimam namena nobenega strašiti, navedel sem le dejstva. Hvala za informacije in zaključujem razpravo.

http://freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov