Zakaj nisem rad v kontestih?

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Zakaj nisem rad v kontestih?

OdgovorNapisal/-a s57uw » 24 Nov 2014, 18:28

Danes popoldan čepim na vrli "pidjami"3605kHz. Toda slišim eno interferenco v CW ko neki Igor kliče cq dx.
Nič takega če nebi bilo obenem tja doli do njegove freq(3505,3) kar dosti pokanja in podobno kliksom.Preverim še z drugim radijem,enako.
Nato si ogledam njegov signal na skimmerju.Po Evropi tja do +30 db,kar ni nič posebnega,toda kar dva sta ga slišala tudi na drugi harmonski v 40 m bandu!Tam nisem poslušal če ga kdo kliče.HI ! Drugo harmonsko je imel zadušeno komaj kaj čez 20 db!
Očitno se nekateri "pripravljajo" za ww dx contest,kako bi čim več postaj počistili okoli svoje qrg,vsaj tiste v shorth skipu.
Podobne "preiskuse"nekaterih S5 postaj sem ugotavljal že pred našem cq ZRS.
Priporočam ogled prevoda ham spirita od našega S53W od ON4WW,še posebej ono o tovarištvu in motenju.

Lep pozdrav! Albert
Vsem čim več dobrega !
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Zakaj nisem rad v kontestih?

OdgovorNapisal/-a S53F » 24 Nov 2014, 19:27

Živjo!

Ta Igor ima G5rv anteno na cca 30m višine, dober kw in ts 850. Tudi jaz sem ga poslušal in ravno zato, ker me je poklical in vprašal kakšen ima kaj signal. Pri meni je bil +30db in zelo čist, niti približno ni bil širok. Razen dl1cc skimmer ga je spotiral na 7mhz in to samo 1db, kar mislim, da je vse v meji normale.
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

Re: Zakaj nisem rad v kontestih?

OdgovorNapisal/-a S53F » 24 Nov 2014, 19:35

Aha, še to kar sem našel na tvoji qrz.com strani, ki piše naslednje:

"Make me crazy the all QRO ops,and all pile ups whith out of ham spirit.Down the power pleace!"

Očitno imaš neki predsodek glede velikih moči.
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

Re: Zakaj nisem rad v kontestih?

OdgovorNapisal/-a s57uw » 25 Nov 2014, 13:28

Vinko,ni predsodek temveč s tehničnim znanjem utemeljen odpor.Sicer nič o čemer sva govorila z Boštijem pred časom o snagatorjih ni zraslo na mojem zelniku razen seveda z možnostmi dejanjsko meriti kaj se dogaja v sprejemnikih ob vhodu velikih signalov(IP2,IP# ter intermodulacije).Mojih navedb,utemeljenih z prakso še precej boljših ingov(katerih raziskave sem navajal,saj ni potrebno meni verjeti) ni takrat nihče ovrgel.Še vedno bi se rad česa naučil,saj velja takratni poziv da me kdo pouči v čem pa nisem imel prav.
Zato me ni v kontestih in pile upih-kakor še premnogih po svetu ker je prisotnih vse preveč tistih kateri ...naj ne naštevam.
Lep pozdrav! A
Vsem čim več dobrega !
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Zakaj nisem rad v kontestih?

OdgovorNapisal/-a s57uud » 25 Nov 2014, 15:44

s57uw napisal/-a:..... ni zraslo na mojem zelniku razen seveda z možnostmi dejanjsko meriti kaj se dogaja v sprejemnikih ob vhodu velikih signalov(IP2,IP# ter intermodulacije).

No pa smo spet tukaj, pa dajmo še enkrat že N-tič.

To kar je končni rezultat, ki ga slišimo na sprejemu, ko je na bandu postaja velike moči je motnja. To kar slišim v sprejemniku, ko oddajaj postaja male moči je tudi motnja, če je to tisto, kar ne želim slišati. V čem je torej razlika ?
Za razumevanje pojava je treba to kar slišimo kot motnjo razdeliti na dva dela, glede na to kje je nastala. Neželjen signal lahko namreč nastane v oddajniku, lahko pa ta nastane v sprejemniku. Obstaja sicer še tretja, precej redka možnost, a vendarle, neželjen signal lahko nastane v anteni.

Najprej to kar je manj verjetno, da se bomo lahko kasneje posvetili temu, kar se dogaja največkrat.
Antena. Kako hudiča lahko antena proizvede nek signal??? Na prvi pogled se to zdi preklemano čudno, a verjemite, da je mogoče. Oksidirani antenski spoji dotrajane antene delujejo kot polprevodniki. Za polprevodnik vemo, da je nelinearen element. Na takem "polprevodniku" se signali lahko mešajo. Več kot jih je bolj se mešajo. Pojav je opazen tako na sprejemu kot na oddaji. Že samo burja, ki povzroči vibracije na elementih antene je dovolj, da slišimo krepko povečan šum, ki je posledica tovrstnih mešanj.
Oddajnik.Ta je bil, še desetletje nazaj, kriv vseh motenj, ki se sploh lahko pojavijo. Danes pa vemo, da so v oddajniku motnje le v dveh primerih. Takrat ko zaradi prekrmiljenja zaidemo v nelinearni del našega "linearnega" ojačevalnika, ali pa takrat ko smo sicer v linearnem delu, a je ojačevalnik v režimu, ki omogoča oscilacije.
Obema težavama se da efikasno izogniti enkrat s primernim načrtovanjem, drugič pa z razumnim krmiljenjem ojačevalnika. Načrtovanje se seveda izpili do natankosti, daleč pred tekmovanjem. Instrumenti so danes dosegljivi praktično vsakomur. Drug problem je instrimenti na maximin!.Trdim, da se zaradi 3db moči več ali manj izgubi mnogo manj zvez, kot pa se jih izgubi zaradi nerazumljivega signala. Če bi pogledali na spektralnem analizatorju kaj se dogaja, ko dvigujemo vzbujevalno moč v linearni ojačevalnik, bi videli, da se do točke prekrmiljenja naš signal lepo dviguje, od te točke dalje pa se dvigujejo samo še harmoniki, koristen signal pa se komajda poveča. Uporaba power-metra pri tjunanju linearnega ojačevalnika, brez spektralnega analizatorja je torej zelo tvegan podvig. Kljub temu, da gredo cagri strašno lepo gor, se moč koristnega signala komajda dvigne, večinoma ne doseže opevanih 3db.
Sprejemnik. Dejansko se večina tistega kar nam gre hudo na živce ustvari v našem sprejemniku samem. Ljudje več ali manj uporabljajo termine IP3, IP#,.. pa žal največkrat ne vedo kaj to sploh pomeni. No preden pridemo do tega je prav, da povemo kaj se s signalom dogaja še preden sploh pride do kakršnega koli mešanja.
Signal, ki pride na antno našega TX-a (sprejemnika) gre najprej na vhodne filtre. A RES? V veliko primerih res, a danes je vse bolj tendenca širokopasovnih sprejemnikov. Tak sprejemnik nima na vhodu omembe vrednih filtrov. Selektivnost se doseže takoj po mešanju v večini primerov s filtrom, ki je implementiran kot sw v izjemno hitrem DSP računalniku. V večini primerov to zadostuje. Pri uporabi postaje v radioamaterske namene, pa je to problematično. Zakaj? Če še niste opazili, frekvenčni spektri namenjeni radioamaterskemu delu so postavljeni tako, da so mnogokratniki neke frekvence, ki je tudi v radioamaterskem pasu. Na tak način pridejo v mešalnik našega sprejemnika izjemno močni signali bandov, na katerih sploh ne delamo. Taki signali se seveda v prvi nelinearni stopnji, a mešalnik to je, saj bi v nasprotnem ne mogel delovati, med seboj mešajo. To je pojav, pri katerem se pojavijo tako imenovani fantomski signali. O znamenitem IP3 tu še ni duha ne sluha. gre preprosto zato, da se dva močnejša signala ( recimo 3.555MHz in 3.583MHz seštejeta in na 7,138Mhz dobimo fantomski signal). Na podoben način lahko dobimo tudi druge xross band motnje. Evo še en primer ( Na 7.070MHz imamo nekoga, ki dela psk31. Na 3.520, pa sprejemamo cw in se nenadoma čudimo kaj se nam dogaja? Pravzaprav nič posebnega, na 3.555 je nekdo dal malo več moči v anteno, pa smo zato deležni povečanega šuma čudnega izvora, ...

Vsa ta dogajanja so še preden smo sploh prišli do razvpitega IP3. O podobnih tehničnih drobnarijah bi lahko tule razpredal v nedogled. Pa ne bom, ker ni bil to namen. Namen je da sporočim vsem, ki jim je tehnika ljuba, da zanjo tudi nekaj naredijo. In to oboji, tisti, ki oddajajo in tisti, ki poslušajo. Povsem napak je reči, ne velikih moči, ker imam jaz slab sprejemnik. To prav gotovo ne bo vodilo napredka ne v tehniki ne v amaterstvu.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Zakaj nisem rad v kontestih?

OdgovorNapisal/-a antontomazic » 08 Dec 2014, 20:04

Živjo, jaz mam pa rad uglašene kilovate.


Ja pa kaj je s tem narobe, če ti nekdo pove, da ti tehnika mimo strela?

Hvala, da si mi povedal!

Odkar je digitalna TV smo vsi malo preveč sproščeni.


73, S55TA, Anton.
antontomazic
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 12 Nov 2008, 20:46
Kraj: Turjak


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov