Najpreprostejši detektor...

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Najpreprostejši detektor...

OdgovorNapisal/-a S57PNX » 23 Dec 2012, 11:10

... je kar travnata bilka!

Seveda, če si dovolj blizu antene.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZrOzpucufME#!
S57PNX
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 19 Sep 2010, 09:00
Kraj: Izola

Re: Najpreprostejši detektor...

OdgovorNapisal/-a s52uf » 23 Dec 2012, 11:22

Ufff, tamle spodaj pa ni zdravo stat... :-)
73 in lep dan želim
Leopold
s52uf
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 07 Okt 2005, 05:37
Kraj: nr.Škofja Loka - JN76CF

Re: Najpreprostejši detektor...

OdgovorNapisal/-a Elbarto » 23 Dec 2012, 18:04

ja verjetno....
okoli oddajnika pa ograja, kot da bi noter za ograjo rastla solata, ne pa 200 kW oddajnik...
ne verjamem, dokler ne vidim.
Elbarto
 

Re: Najpreprostejši detektor...

OdgovorNapisal/-a S55P » 24 Dec 2012, 00:48

Bilo je v dobrih, starih časih, tam pred letom 1965. Na Belem križu so postavili nov oddajnik z novo anteno. Sošolec pride v šolo in hiti pripovedovati, da se program Radia Koper sliši na žlebu, na plotu, na vrtnih vratih, na ograji, da njegova nona sliši radio, odkar so ji zaplombirali zob, skratka, da je radio vsepovsod okrog njih. Sam sem do takrat izdelal kar nekaj radijskih naprav od najpreprostejših detektorjev do sprejemnikov na elektronke in že tudi na transistorje, pa tudi teorija mi ni bila več tuja, zato sem nejeverno zmajeval z glavo, češ, kaj takega vendar ni mogoče. Brez detektorja VF signalov se nič ne zgodi. Pa se je. Stavo sem seveda izgubil potem, ko sem se na lastna ušesa prepričal, da resnično vse "igra Radio Koper". Kasneje sem izvedel, da so naši oblastniki tedaj naročili povečano slišnost našega radia proti gnilemu zahodu in zato postavili nov antenski stolp in in povečali oddajno moč, kar so kasneje še izboljšali s postavitvijo enega radiatorja.
Uporabniški avatar
S55P
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 28 Dec 2003, 22:59

Re: Najpreprostejši detektor...

OdgovorNapisal/-a S57BIG » 02 Jan 2013, 19:58

Osebno se še spominjam, da sem kot otrok, (T.J približno 40 let nazaj), ki je imel veselje do eksperimentiranja, najpreprostejši srednjevalovni sprejemnik uspel ustvariti tako, da sem nabavil mnogo metrov tanke lakirane bakrene
žice, dobljene z odmotavanjem tuljave iz dinama, ki je bilo namenjeno za napajanje luči na biciklu. Nato sem to izolirano
bakreno žico zgnetel v okroglo kepasto maso. Pozneje sem se v toplejšem mesecu, v bolj večernih urah z biciklom, ki ni bil več
opremljen z dinamom za napajanje luči, odpeljal do ograje mariborskega srednjevalovnega oddajnika.
Omenjeno bakreno kepo sem nato čim bližje tega in takrat obstoječega oddajnika, torej tik ob ograji, zabrisal na tla in jo pokril s sveže natrgano deteljo, nabavljeno na okoliškem travniku.
In "Radio Maribor" je veselo zašpilal. :)
OK. Kvaliteta zvoka ni bila ravno "HI FI Stereo", ampak ta radio se je dalo poslušati tudi več metrov od tega sprejemnika.
Se pa še obenem tudi spomnim, da sem kar nekaj let pozneje, z malce bolj natančno izdelanem nihajnim krogom, ki je bil
sestavljen iz kar dolge žičnate antene, uglašene tuljave, primeno nastavljenega spremenljivega kondenzatorja in dobro
ozemljitvijo. Torej na tak način sem takrat uspel neprekinjeno prižigati paralelno priključeno svetlečo diodo. :lol:
73 DE S5-RS-002



S57PNX napisal/-a:... je kar travnata bilka!

Seveda, če si dovolj blizu antene.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZrOzpucufME#!
BIG is beautiful, SMALL is expensive.
73 de S57BIG
S57BIG
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 08 Okt 2003, 11:45
Kraj: Maribor


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov