CW inštrukcije

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a S56VGL » 01 Nov 2020, 17:15

Pozdravljeni vsem,zanima me ali je kdo pripravljen,da bi me inštruairal CW,namreč brez inštrukcij sem že probal,pa mi ne gre nikakor,tako,da,če je kdo pripravljen naj mi napiše na mail,ne bo zastonj.
Lep pozdrav
Luka
Pa iz okolice Ljubljane.Svoje postaje še nimam.
73 de LUKA,S56VGL,locator JN76FC
Tel.preko e-mail ali ZS.
Član Radiokluba S53APR
S56VGL
 
Prispevkov: 451
Pridružen: 11 Jul 2003, 12:58
Kraj: Rezke Dragarjeve 1,Ljubljana,JN76FC

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s57ut » 01 Nov 2020, 19:52

Vsekakor najbolj priporočam CW Academy https://cwops.org/cw-academy/

73, Uroš
s57ut
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 07 Jan 2017, 20:20
Kraj: Bohinj

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s56vha » 18 Nov 2020, 20:06

Nisem nikjer zasledil - je plačljivo ali brezplačno?
s56vha
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 24 Apr 2002, 13:03
Kraj: Kamnik

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s57ut » 18 Nov 2020, 22:05

Brezplačno! Si je pa potrebno zagotoviti čas 8 tednov za redno sodelovanje. Srečanja so preko Zoom-a (ali katerega drugega podobnega sistema) 2x na teden, ostalo pa delat sam.

Oz. še bolj natančno, delaš predvsem sam, ta srečanja 2x na teden pa so za motivacijo in da v skupini izmenjaš izkušnje, mnenja ali vprašanja. Naloga svetovalca v skupini je predvem da vam pomaga če se kje zatakne in motivira, torej ne gre se za "tradicionalni" tečaj kjer inštruktor oddaja študenti pa poskušajo dekodirat pike in črte.

Kakorkoli se mi je bilo velikokrat težko organizirat za udeležbo, sem zamudil samo eno srečanje in moram rečt, da je izkušnja izredno dobra. Dejansko proti koncu srečanj že narediš "qso".

73, Uroš S57UT
s57ut
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 07 Jan 2017, 20:20
Kraj: Bohinj

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a S58Y » 19 Nov 2020, 18:17

s57ut napisal/-a:Vsekakor najbolj priporočam CW Academy https://cwops.org/cw-academy/

73, Uroš


Pa verjetno je znanje angleščine zelo zaželeno,,, :wink:
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 323
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s57ut » 20 Nov 2020, 12:19

Ja nek osnovni nivo znanja angleščine je res potreben, no vsaj jaz sem imel svetovalca iz UK. Mogoče pa se najde kak svetovalec za kak bolj poznan jezik, mogoče za nemščino ali pa celo katerega od nekdanjih Jugoslovanskih narodov. Ne škodi jih vprašat.

Drugače pa na strani CW academy je dostopno vse, tudi to orodje: https://morsecode.world/international/t ... ainer.html ki se uporablja za CW Academy.

Kot sem že napisal delaš sam, srečanja so bolj namenjena motivaciji, da ne obupaš že po prvem dnevu.

Nenazadnje, nič ne bi bilo narobe če se nas kaj srečamo na isti način 2x nateden sami od sebe, namen CW ops je širjenje znanja CW in ne skrivanje :)

Če sem odkrit bi z veseljem šel še enkrat čez celotni Nivo 1 namreč naredil sem največjo napako, da CWja ne uporabljam, manjka mi še samo antena (pač nek izgovor sem moral najt ;) )

Če je interes, se lahko dobimo na Zoom-u.


p.s. Morserino je tudi zverinca vredna nakupa http://www.morserino.info/morserino-32.html


73, Uroš S57UT
s57ut
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 07 Jan 2017, 20:20
Kraj: Bohinj

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s56vha » 20 Nov 2020, 19:46

Če kaj ne pride vmes, začnem januarja s tole akademijo - ravno prav za kratke dneve :)

Lp
s56vha
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 24 Apr 2002, 13:03
Kraj: Kamnik

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 22 Nov 2020, 08:31

V temi "Učenje CW" sem pred tremi leti napisal tole:
Še mojih 5 centov...

Glede na mojo neaktivnost na CW v preteklih letih sem se lani odločil, da se ponovno naučim CW in to je bilo treba narediti tako rekoč od začetka. Po nasvetih dobrih prijateljev sem najprej natreniral znake na lcwo.net spletni strani. Začel sem z dvema znakoma pri hitrosti 18 znakov/min. Taka hitrost je za začetnika malce visoka, ampak prijatelj mi je svetoval, da je to dobro zato, da mi je v uho šla melodija - ne pa črtice in pikice.

Ko sem to nekako osvojil (veliko večerov sem presedel s slušalkami na ušesu) sem prešel na Morserunner. Napredek je bil, vendar pa ne takšen, kot sem ga pričakoval, dokler nisem v roke vzel tasterja in tudi sam začel oddajati. Ker sem še imel tremo sem "oddajal" samo na monitorju in to tako, kot poteka CW zveza. Se pravi da sem na postaji sprejel znak, ga zapisal na list papirja, sprejemnik utišal in se pretvarjal, da delam CW zvezo.
Šele taster v roki mi je dejansko prinesel izboljšanje pri sprejemu.

Poizkusi še ti, stane te nič :)

GL de S52CQ, Jure


Temu bi dodal: kratki dnevi so že zdaj, januarja se dan že daljša :D

GL de S52CQ
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s55ac » 22 Nov 2020, 12:09

Živjo,
no pa še moje 3 cente.
Korona, delo od doma, 2h manj v avto in takoj se najde čas za ponovno aktivacijo. Po 10 letni pavzi sem se odločil, da bi bilo spodobno narediti kakšno cw vezo. Mislim, da sem začel meseca Maja enako kot Jure z LCWO 20 wpm vseh 40 znakov.
Vmes sem se prijavil na CWops začetni tečaj. Pričeli smo septembra vsa zadeva traja 16 zabavnih druženj.
Dvakrat na teden, v torek in in četrtek smo se dobivali preko zuma, skupno 4 udeleženci.
Trije noobi in naš svetovalec iz Litve. Poleg mene sta bila v skupini še Edwin iz PD0 in Hugh iz M0.
Vsi smo bili nad 45let. Tečaj je dosti intenziven, kot že napisano delaš sam
1h na dan, lahko tudi večkrat z krajšamo intervali. Če je volja potem je ta 1h hitro mimo in se ponavadi še zavleče, če hočeš vse povaditi. Pri meni je bilo bolj enostavno ker sem že znal vse znake, ker sotrpina sta imela kar nekajkrat " brain meltdown", no smo se pa zelo zabavali na naših druženjih, veliko jamranja in podobno. Še dobro, da je bil naš svetovalec Hanz po profesiji psihoterapevt. :lol:
Po 2 mesecih je meni uspelo narediti prve veze. Res, da preko tedna ker čez vikend je za začetnika nemogoče kaj narediti, take so vsaj moje izkušnje. Tale QRS in AGN bolj malo pomagata, ker nihče noče zmanjšati hitrosti, ki so preko vikenda ponavadi od 27 do 40wpm. Nevam točno zakaj, verjetno je treba preko 30 menijev da prideš do nastavitve " speed", oziroma moraš zavrteti potenciometer v levo. :cry:
No, da ne bom nekaj preveč sarkastičen, je pa seveda motivacija, da tudi jaz pridem tja in ni potrebe po iskanju menija. Kot pa že napisano čez teden se pa da lepo delati.
Mi se še sedaj dobivamo 1 do 2x na 14 dni, toliko da ostanemo v stiku smo spletli lepo prijateljstvo. No sedaj sem se prijavil na osnovni tečaj, ki se prične po novem letu. Vsa navodila, vaje in kako poteka teh 16ur učenja so na njihovi spletni strani.
https://cwops.org/cw-academy/cw-academy-student-resources/
Cilj je, da se izboljša sprejem z glavo, se pravi brez tipkanja in pisanja na papir, oziroma trenutna razpoznava znakov, brez razmišljanja. Na koncu dneva bi lahko to opravil tudi sam, brez da se prijavim na tečaj, ki je brezplačen kot že omenjeno, poteka pa v angleškem jeziku. Ampak mislim, da bo bolje da me nekdo malo priganja in, da obstaja neka tekmovalnost v skupini, ki skrbi za motivacijo. Toliko z moje strani, je malo reklame za Cwops, ki je načeloma USA zadeva, na zadnjih delavnicah je bilo okoli 600 učencev, pomaga pa okoli 80 svetovalcev. Večina od teh 600 učencev je iz USA. Pa še za vse navdušence, v moji skupino smo bili vsi udeleženci, brez posluha, ritma in podobno. Vendar če je volja, vztrajnost, veselje bo šlo. Vsak pri sebi pa ve če si tega dovolj želi. :lol:

73 de Dušan
s55ac
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 05 Mar 2008, 08:16
Kraj: JN76OG

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s52gs » 23 Nov 2020, 14:29

Pozdrav,
Samo v vednost.
Leta 1976 v JNA vsaki dan 3 ure cw treninga, trajanje 6 mesecev.
Vizavi spalnic čete zveze pa RADIOKLUB YU2CCP, KAJ ČEŠ LEPŠEGA ZA UČENJE TELEGRAFIJE (nikoli je ne pozabiš)!

73
S52GS
s52gs
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 07 Nov 2011, 15:49
Kraj: Rošnja 63/a

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a S51TK » 24 Nov 2020, 16:10

Po mojem brontozavrskem mnenju iz 1974 , je bila napaka da se je ukinilo znanje telegrafije za pridobitev licence, oz znaka ! To vsak radioamater mora znati, to je ko oče naš za hame ! Razen za uporabnike kanalizacije in digitalne ropotije ! Je pa pohvalno da se čedalje več hamov zanima za telegrafijo !!
Sicer pa ko včasih bereš prispevke na forumu članov s pozivnimi znaki, ne vem natančno, kdo je te hame poučeval osnove radioamaterstva, oziroma kako so sploh naredili izpite ! Ampak to je že druga tema.....
LP Jani, S51TK !
S51TK
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 20 Apr 2003, 18:18
Kraj: Galicija p. Žalcu

Re: CW inštrukcije

OdgovorNapisal/-a s53v » 08 Dec 2020, 13:53

Hoj,

Mogoče komu pomaga za učenje sprejema CW. Lahko se nastavi hitrost, tekst, številke, znaki ali pa simulira zveza. Do 01.01.2021 s polurno dnevno vajo lahko
začetnik sprejema CW tam do 15WPM. Obstaja tudi verzija za Mobi.

http://aa9pw.com/morsecode/

Za oddajo pa preprosta in poceni ročica:

https://www.ebay.com/itm/For-PALM-RADIO ... %7Ciid%3A1

ali pa :

https://www.ebay.com/itm/Cw-Key-Automat ... 0005.m1851

in elektronski taster z monitorjem:

https://www.ebay.com/itm/MX-K2-CW-Auto- ... 0008.m2219



Pa veliko uspeha in se v letu 2021 slišimo vsaj na 3540 kHz.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov