FW: ZRS marčevsko 2014

Tekmovanja VHF/UHF/SHF... , Koledarji tekmovanj, pravila... Na kateri hrib greste?

Moderatorji: s55o, s50ta

FW: ZRS marčevsko 2014

OdgovorNapisal/-a s52aa » 28 Feb 2014, 18:01

Pozdravljeni

Leto je naokoli in pričenja se nova sezona VHF/UHF/SHF tekmovanj.

Večina nas najverjetneje ob besedi tekmovanje pomisli samo na tisti čas, ko kot operater sedimo za radijsko postajo in želimo vzpostaviti čim večje število dolgih zvez oziroma doseči čim višji seštevek kilometrov. V Sloveniji obstaja kar nekaj tekmovalcev, ki ob besedi tekmovanje pomislijo tudi na priprave opreme pred odhodom na začasno tekmovalno lokacijo, postavljanje anten, čez 24 ur pospravljenje anten in nekaj ur po zaključku tekmovanja odhod v dolino. Ob upoštevanju dejstva, da je marca dan še vedno kratek, da je marsikatera tekmovalna lokacija marca še vedno sasnežena, je v marčevsmem terminu takih tekmovalcev, ki odhajajo na izpostavljene tekmovalne lokacije v primerjavi z ostalimi meseci, relativno malo.

V nadaljevanju pa bi nekaj več misli posvetil še eni aktivnosti, ki je del radioamaterskeag tekmovanja in to je oddaja trekmovalnega dnevnika. Analiza preteklih sezon kaže, da kar nekaj tekmovalcev, ki so med tekmovanjem vzpostavili vsaj eno zvezo, ne oddajo svojega tekmovalnega dnevnika. Vsak tekmovalec se seveda po svoji vesti odloča ali bo dnevnik oddal ali ne vendar z oddajo svojega dnevnika organizatorju tekmovanja omogočite boljšo možnost preverjanja rezultatov.

Ob dejstvu, da je danes nejverjetneje le redek radioamater brez računalnika, izdelava tekmovalnega dnevnika ne bi smela biti prevelik zalogaj. Obstaja množica programov, ki zna narediti dnevnik v EDI formatu. In potem edino kar je potrebno narediti po tekmovanju je oddati dnevnik na spletnega VHF robota.

No in tu včasih nastanejo težave. Zakaj? Organizatorji tekmovanj različno označujejo kategorije tekmovanj. Ob predvidevanju, da uporabljate "poljuben" program za kreiranje EDI datoteke, ki praviloma ne pozna "domačih" kategorij tekmovanja, je potrebno pred oddajo dnevnika na VHF robota preveriti ali je v EDI log zapisana pravilna kategorija. Oznake kategorij so vedno zapisane v pravilih za posamezno tekmovanje, pravila za ZRS VHF/UHF/SHF tekmovanja najdete na spletu.

EDI format je mednarodno standardizirana oblika VHF/UHF/SHF dnevnika. Nekaj več o obliki ter pomenu posameznih kratic lahko najdete v IARU R1 VHF managers priročniku (od strani 72 dalje). Če se posvetimo samo kategoriji potem je to zapisano v naslednjih dveh vrsticah (prikazan je samo en primer):

PSect=A
PBand=144 MHz

Za kasnejšo popolnejšo predstavitev rezultatov je koristno, da se izpolnijo še vrstice povezane s sodelujočimi operaterji in uporabljeno opremo (primer):

MOpe1=s51fb
MOpe2=s55hh
STXEq=IC706MKIIG
SPowe=100
SRXEq=IC706MKIIG
SAnte=Tonna
SAntH=45;320

No in najpomembnejše, ne pozabit na ključne podatke o tipu tekmovanja, uporabljenem klicnem znaku ter lokatorju iz katerega ste sodelovali v tekmovanju (primer):

TName=VHF Region 1
TDate=20101106;20101107
PCall=S53M
PWWLo=JN86CR

Na pričetku 2014 tekmovalne sezone Vam želim obilo tekmovalnih užitkov in čim boljše dosežke. In že v naprej hvala za vsak poslan dnevnik.

73 de Miha, S51FB

p.s.:
- kljub temu, da imamo v Sloveniji zaradi odličnih programerjev na voljo lastno programsko rešitev, jaz osebno (zaradi KV) že mnogo let za UKV tekmovanja uporabljam N1MM program. In od lani tudi s tem programom lahko uporabljamo zmogljivost oddaje trenutnega rezultata na SLOVHF spletno stran
s52aa
LEA Admin
 
Prispevkov: 539
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:33
Kraj: Prelog, JN76HD

Vrni se na Tekmovanja VHF, UHF, SHF & UP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov