QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

Najava ekspedicij - domace in tuje, Pile up, DX-anje, IOTA, IOCA, Ligthouse, Field day, ...

Moderator: S55DX

QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

OdgovorNapisal/-a s56ac » 10 Avg 2010, 10:34

Živjo !
Ker je poletni čas najboljši za zunanje delo, QRP in kratke hlače sem se odločil za si prisvojim eno diplomo. Naletel sem na spletno stran IOCA. Stvar se mi je zdela zelo zanimiva in praktično izvedljiva brez raznih nemogočih stvari zame (letalo za USA, linearc od 2kW in t.i. najbolj vsakdanje stvari pri ekspedicijah FT-1000). Na morje hodimo z družino dopustovat vsako leto in kot že nekaj let smo tudi letos odšli na otok Rab (IOTA EU-136). Ker je okoli Raba veliko majhnih otočkov in imamo v lasti tudi manjši gumenjak je bila diploma še toliko zanimivejša. Vso opremo, ki jo potrebujem za aktivacijo sem mogel spraviti v ALU kovček. In tako sem vzel s sabo postajo Yaesu FT-857, dipola za 20m ter 40m, kabel za napajanje rg-58 in še podaljšek z enakim kablom. Za napajanje sem poskrbel s eno svinčevo baterijo 12V 7,2Ah in Li-Po 11.1V 2.2Ah. Med obvezno opremo seveda tudi ni manjkal kompas, kemični svinčniik, ura UTC ter pripravljeni LOG listi. Za UKV sem poskrbel z ročno postajo Wouxun in teleskopsko anteno (2m:3,5dbi, 70cm:5,7dbi), ki se je tudi tokrat izkazala za pametno izbiro (teža,velikost=zmogljivosti).Slika
Pred dopustom sem nabavil tudi ribiško palico dolžine 6m z težo samo 500g in ugodno ceno 12€. Tako sem lahko dipole dvignil na 5m in ustvaril inverted V če mi pogoji niso dopuščali vodoravne postavitve antene. Ker sem potreboval še primeren prostor za aktivacijo, saj nočem sebe in postaje izpostavljat soncu ko aktiviram sem doma našel šotor za 2 osebi ki smo ga kupili pred nekaj leti. Doma sem ga poskusno sestavil in ugotovil da ga postavim v 7min ter v enakem času tudi pospravim. Tako je na Rab odšel tudi šotor, ki se je izkazal za daleč najboljšo rešitev…zaščita pred vetrom, soncem, dežjem. Slaba stran šotora je to, da se je na soncu notranjost segrela na nekje 35-38 stopinj. Tako sem z opremo odpravil na prvo aktivacijo. To je bil otok Rab IOCA-096, IOTA-EU-136. Ker sem se odločil delati QRP zaradi akumulatorjev sem najprej pretehtal kakšno moč naj uporabim. Če bi delal z 5W bi imel porabo le 20% manjšo ob 50%manjši moči na izhodu postaje. Odločil sem se za 10W kar,pomeni porabo nekje 4,9A pri oddaji (FM). Ker sem delal QRP sem se tudi odločil najti najboljši kompromis med SSB MIC GAIN in PROC MOD ter nastavitvah DSP filtra na mikrofonu. Tako sem dobil idealno kombinacijo in vsak korespondent mi je pohvalil modulacijo če sem ga prosil za raport modulacije. Takoj sem razumel zakaj sem doma z 80W moral oddati znak 6x da so me razumeli… Vsakodnevne aktivacije so bile pogojene z pogoji. Na dan ko so bili le ti najboljši sem imel z QRP močjo in delom med delovnim tednom dopoldne povprečje nekje 70 QSO/h . Pri tem sem se navadil kar predcej saj ni bilo časa misliti kako je črka N po mednarodni tabeli črkovanje in je bil N tudi Norwey ali Nancy, saj so bile tudi po 3 zveze v minuti pri skoraj 40stopinjah. Še posebno sem hitel ko je bil akumulator že na nekaj čez 10V meni pa v logu potrebni še 2 zvezi.Slika
Vsako aktivacijo mi je popestril tudi slovensko govoriči ON4CDX-Roman, ki se je oglašal z belgije in mi dajal ustrezni raport, da sem vedel če imam pravilno nastavljen dipol (smer) in kakšne so propagacije… hvala Roman! Za konec bi se vsem prav lepo zahvalil za zveze in Stankotu Čuferju-S57CD za izposojo akumulatorja na kateremu sem vsakodnevno delal in je bil glavni vir energije v /Portable shack-u. Slika
. Še nekaj statistike za konec:
1.otok: 80QSO
2.otok 53QSO
3.otok 51QSO
4.otok 85QSO
5. Otok 69QSO
Skupaj DXCC dražav: (OM,YL,G,SP,OK,ON,SQ,UA,RJ,DL,EC,US,F,RA,OH,UT,RW,DM,AN,ES,AO,EB,YO,UX,DH,MX,HF,LA,9A,IS,M,EU,YU,CT,4X,2F,OZ,OE,PD,I,YT,HB,LZ,S5,4O,UN,PA) 47DXCC (če se nisem zmotil pri štetju…)

Vse slike pa si lahko ogledate na naslovu : http://picasaweb.google.si/fast.boat.te ... spedicija#

film še nastaja..




73
73 de S56AC
s56ac
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 03 Nov 2009, 13:04

Re: QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

OdgovorNapisal/-a s55o » 10 Avg 2010, 11:21

Kapo dol, odlično narejeno! Le tako dalje!
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

OdgovorNapisal/-a 9a7yy » 11 Avg 2010, 21:26

Bravo Armin, odlično odrađeno.
Molim te da log i dokaze o aktivaciji pošalješ HRS award manageru, kako bi se aktivacija priznala tebi kao aktivatoru a onima koji su imali qso s tobom kao lovcima.

LP
Branko 9A7YY
IOCA assistant
Uporabniški avatar
9a7yy
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 Okt 2003, 21:58
Kraj: Komiža , otok Vis

Re: QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

OdgovorNapisal/-a s56ac » 12 Avg 2010, 13:11

Log-i so skoraj prepisani tako da bom že danes poslal vlogo za diplomo. V izdelavi so tudi posebne QSL-kartice.

73
73 de S56AC
s56ac
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 03 Nov 2009, 13:04

Re: QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

OdgovorNapisal/-a 9a7yy » 12 Avg 2010, 22:45

Zahvaljujem Armin, mnogi IOCA lovci će biti sretni zbog toga.

LP
Branko 9A7YY
IOCA assistant
Uporabniški avatar
9a7yy
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 Okt 2003, 21:58
Kraj: Komiža , otok Vis

Re: QRP Ekspedicija IOTA+IOCA

OdgovorNapisal/-a s56ac » 13 Avg 2010, 10:06

Evo LOG-i so bili včiraj uspešno poslani in v kratkem gre v tiskanje moja diploma in potem na pošto. Upam da bo še kaj aktivatorjev ker bi rad naredil še diplomo za lovca ampak jih je predcej malo kolikor sem na bandih. Je pa zanimivo kako lahko imaš povprečje skoraj 70qso/uro z 10W dipolom in med delavnim tednom od 9-11 dopoldne.

73
73 de S56AC
s56ac
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 03 Nov 2009, 13:04


Vrni se na Ekspedicije in DX

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov