25 - 28 Mhz

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 19:39

Pozdravljeni HAM-i!

Upam, da sem izbral pravo kategorijo za moje vprašanje. Če je nisem, bi lepo prosil moderatorje ali admine za prestavitev teme v ustrezno kategorijo.

Moja CB postaja, Galaxy Pluto podpira AM/FM/USB/LSB modulacije in seveda možnost 3x "dol", 2x "gor" in s tem omogoča komunikacijo med frekvencami od 25.610 do 28.312 Mhz (po frequency counterju). OK, FM šiba na devetki lepo, je nekaj prijaznih ljudi gor, zanima pa me kaj pa ostale frekvence, predvsem na USB-ju... Se dogaja kaj? Skoraj vsak večer malo "pobrskam" po vseh frekvencah in je bolj kot ne mrtvo. Zato me zanima, če veste na katerih frekvencah v razponu moje postaje potekajo še kaj komunikacije, ker vse postaje nimajo možnosti zamika, levo, desno...Ali radioamaterji uporabljate tako nizke frekvence?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem!
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a s55o » 02 Feb 2010, 20:03

10m band ali 28 Mhz je frekvenčno območje, na katerem lahko delamo tudi radioamaterji. Na delu, ki ga lahko poslušaš, boš našel CW ali digi mode signale, SSB in FM so ponavadi višje (vsaj glede na trenutne propagacije).
Glede na aktivnost sonca je signalov na 28mhz bore malo (občasna odpiranja seveda so), lahko pa zaslediš kaj več med vikendi (tekmovanja).

Bandplan imaš tukaj:
http://www.s56g.net/fajli/s5bandplan_v_1_4.pdf

In načrt uporabe radijskih frekvenc:
http://s59dxx.uni-mb.si/dn/tecaji/2007. ... 07-081.pdf

Tukaj pa še prosojnice z gradivi za tečaj za radioamaterja kot so jih naredili fantje s s59dxx (thx), kjer tudi vse piše kako in kaj..mogoče se odločiš postati tudi ham - so pa odlično branje za vsakogar, ki ga to le količkaj zanima.
http://s59dxx.uni-mb.si/dn/tecaji/2007. ... rosojnice/

Itak pa vsi vemo, da poslušaš lahko, oddajati pa ne smeš na teh frq... upam, da uloviš kako dobro zvezo kot SWL !

lp
Boštjan S55O
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a S59KM » 02 Feb 2010, 20:15

Zdravo Rok !

Če si kje v bližini Ptuja oz. bolj natačno Cirkulan trenutno poteka tečaj za radioamaterja operaterja, katerega obiskuje 21 udeležencev. Tečaj je ob sobotah ob 18.uri v Cirkulanah. Če rabiš več info poglej na http://www.cirkulane.hamradio.siali piši na radioklub.cirkulane@gmail.com

Drugače pa seveda poišči v svoji okolici Radioklub in te bodo najbrž pozitivno sprejeli med sebe in boš iz prve roke dobil informacije lahko tudi v živo.

73 de S59KM !
Član Radiokluba Cirkulane S59DDR - S59H - S55TVC
http://www.cirkulane.hamradio.si
Uporabniški avatar
S59KM
 
Prispevkov: 192
Pridružen: 19 Nov 2007, 08:50
Kraj: Cirkulane

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 02 Feb 2010, 20:17

Pozdravljen Rok,

frekvenčni razpored je utemeljen z dokumenti mednarodnega združenja za telekomunikacije (ITU) ter državnimi predpisi. Pri 28,000 MHz se začne radioamatersko področje, podrobnosti pa lahko vidiš na Tomovi domači strani http://www.s56g.net/images/s5bandplan_v_1_2.png (glej področje 10 m). Žal je tvoj CB radio rahlo "prekratek", da bi segel na središče aktivnosti fonije 10 m področja, ki se nahaja pri 28,500 MHz (USB). Na začetku 10 m področja boš slišal precej telgrafskih postaj, fonija pa se začne pri 28,225 MHz. Aktivnosti na frekvenčnih področjih so močno odvisne od t. im. "propagacij", ki pa so odvisne od letnega časa, časa v dnevu in sončne aktivnosti. Na 10 m se začne "promet" v pomladanskih mesecih in konča v jesenskih, z izjemami seveda. Na tem frekvenčnem podoročju so mogoče tudi zelo dolge zveze. Kot zanimivost naj ti povem, da boš poleti na 27 MHz brez težav redno slišal ruske taksiste. Le-ti so dober indikator, kdej se "band odpre".

Na CB frekvenčnem področju veljajo omejitve, žal pa v tem trenutku ne najdem aktualne regulative. Vsaj nekoč je bila moč omejena na 4 W, modulacija AM in kanalno delo. Kljub tem omejitvam pa "cebejaši" pridno vzpostavljajo dolge zveze na frekvencah okoli 27,300 MHz (USB), omejitev izhodne moči pa pravtako spoštuje malo kdo.

Sedaj pa še pravila igre: na radioamaterskih frekvenčnih področjih lahko oddajaš, če si uspešno pridobil licenco za radioamaterja. Brez licence pa lahko le poslušaš. Torej najprej naostri ušesa. Ker vidim, da te radioamaterstvo zanima, stopi v radioklub v tvoji bližini ter poprosi, da ti kateri od radioamaterjev pove kaj več ter te vpelje v ta hobi.

Še o radioamaterskih frekvencah: radioamaterska frekvenčna področja se začnejo že pri 135 kHz (0,135 MHz), tako da je 28 MHz že kar visoka frekvenca :)

Obilo uspeha,

AG

PS: vidim, da si istočasno prejel tri odgovore.
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 02 Feb 2010, 20:20

27.555 je cb dx klicna frekvenca (vsaj včasih je bila) tam daj še uho malo zraven, se verjetno kaj sliši.

LP!
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a s56ac » 02 Feb 2010, 20:37

Pozdravljeni!

Naj povem da si tudi sam lastim "malo boljšo" CB-postajo z vsemi modulacijami in enkrat dol in gor kar pomeni da lahko oddajam do 28.255 potem do 28.500 pa je samo še sprejem. Ko je že tema glede tega me zanima če je kdo na forumu, ki bi vedel kako zadevo razširit vsaj še za 1mhz? postaja je pa HAM International Multimode II. No da nebom samo zase spraševal ti lahko tudi nekaj odgovorim. Če imaš možnost dobi dobro lokacijo postavi anteno in poslušaj. Poslušaj na USB 52 kanal ali 27.555Mhz. Tam sem pozno jeseni slišal nekaj angleško govorečih postaj, drugje pa kot naletiš. Na CB-ju je manj prometa kot včasih, definitivno pa ni popolnoma mrtev (mislim po uporabnikih ne po pogojih). Za dobre pogoje pa počakaj vsaj nekje do maja.

73 de S56AC
73 de S56AC
s56ac
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 03 Nov 2009, 13:04

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 20:44

Vsem se za odgovore najlepše zahvaljujem in če bo kdaj priložnost, dobite za pivo :lol:

s55o: propagacije - to v prevodu pomeni pogoji ali kaj drugega? :) Se opravičujem, v teh vodah sem precej svež :)
drugače pa najlepša hvala za veliko uporabnega gradiva!

s59KM: Žal nisem v bližini Ptuja. Sem bolj v bližini Ljubljane oziroma Litije. Ubistvu sem ravno na sredini Slovenije (uporabno :D ). O tečaju sem že razmišljal ampak pred poletjem žal nimam časa za to :( bom pa takrat resno razmislil o opravlanju izpita. Sicer ni ovira, ampak me pa "motijo" zelo visoke cene postaj za denimo UKV, kar tudi marsikoga odbije od tega hobija :(

anton.galun: Torej ima sonce tudi velik vpliv na signale pri CBju? Bi mi lahko na kratko opisali kaj je treba spremljati pri soncu, za dober signal oziroma kakšni pogoji so po vaših izkušnjah najboljši, najbolj me zanima to v zvezi s soncem. Kar se tiče oddajanja na radioamaterskih frekvencah vem, da je prepovedano in se bom tega tudi držal. Gre se mi bolj za poslušanje, da se še dodatno navdušim za ta hobi in dobim dodaten zagon za opravlanje izpita :) Kar se pa tiče klubov sem že v eni drugi temi spraševal o klubih blizu Litije in dobil nekaj prijaznih odgovorov ampak konkretno od nikogar iz tega kluba in še vedno upam, da se bo javil kdo, ki dela na postojanki nad menoj (Golišče).

s57nbt: hvala za ta podatek... Grem na delo! :)
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 20:46

Armin: hvala za odgovor! Iz kje pa si, da vidim, če bi se na CBju lahko slišala :)
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 20:58

P.S. fantje, na nekaj sem pozabil pri maksimalni frekvenci moje postane... Na gumb +10KHz :) Torej maksimalna frekvenca na katero lahko dostopam je 28.322 na USBju oziroma 28.325 na LSBju... Nevem koliko to zadevo kaj spremeni ampak ok :D
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a S52DK » 02 Feb 2010, 21:04

Rok,

napisal, si kakšno postajo uporabljaš, nič pa nisi napisal kakšno anteno imaš. Zavedati se moraš, da je antena najboljši ojačevalnik, tako na sprejemu kot na oddaji. Pogoje ali propagacije kot jih imenujejo nekateri boš najboljše spremljal na kakšnem dx clusterju. Tukaj imaš povezavo (klik), kjer boš lahko opazoval aktivnost ne samo na 10m ampak tudi širše. Glede KV in UKV postaj si ne beli glave. Za dokaj majhen denar (200€) lahko "ujagaš" kakšno postajo, sicer starejšo, vendar popolnoma brezhibno in kar je najpomebnejše, boš z njo vzpostavljal zveze skoraj enako kot z novejšimi. Zato ti predlagam, da se čimprej odpraviš v najbližji radioklub in se pozanimaš glede tečaja in izpita. Šele potem se ti bo odprlo pravo obzorje hobija. Na 80 in 40 m je ob večerih zelo živo. Podnevi pa je živ 40 in 20m band. S primerno anteno lahko delaš zveze po celem svetu (tudi z dipolom se da narediti na prej omenjenih bandih zelo dolge zveze).

Toliko zaenkrat.

Lep pozdrav iz Prištine.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 21:10

S52DK: anteno imam Sigmo, točne oznake pa žal iz glave ne vem. Bom jutri sporočil, ko boš lahko prišel do nje na podstrehi. Drugače je pa cca. 4 metre visoka in s štirimi radiali. Vse več dobivam predlogov za obisk radioamaterskega kluba in to bom v spomladanskih dneh tudi storil. Se bom pozanimal tukaj v Litijskemu, čeprav je njihov forum žal "mrtev" :( Pa hvala za link! :)
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a S52DK » 02 Feb 2010, 21:17

Rok,

če imaš anteno na podstrešju, ji s tem zmanjšuješ njeno učinkovitost. Sneg, opeka (upam, da nimate kovinske kritine) močno vpliva na sevalni diagram antene in seveda tudi na njeno prilagoditev (SWR). Skoraj verjamem, da bi z enostavnim dipolom ali pa enostvno delta zanko dosegel mnogo boljše rezultate kot pa z GP anteno. Vsekakor pa antena sodi nad streho ali pa je razpeta med dvema oporama (npr sleme hiše in bližnje drevo). Za par € lahko narediš zelo dobro anteno.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 21:39

S52DK: vem, da ni najboljše na podstrešju imeti anteno, ampak sem jo dobil ravno, ko je zapadel prvi letošnji sneg tako, da jo težko v teh razmerah spravim na streho, ker je le ta precej visoka. Tega se bom lotil takoj spomladi. Hm, kako to mislite, da je razpeda med dvema oporoma? :oops:

Aja, pa kaj je to delta zanka? Se opravičujem, ker sem precej "frišn" v teh vodah :oops:
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a S52DK » 02 Feb 2010, 21:49

Hoj!

Dve opori, npr. med dvema drevesoma, primerno visoko, napneš dipol anteno. Dipol antena je dolga polovico valovne dolžine skrajšane za določen faktor. Npr. 28 MHz ima valovno dolžino okoli 10,5 m. Antena je dolga polovico tega, vsak krak pa še pol manj. Torej vsak krak je dolg okoli četrt valovne dolžine.

Delta zanka pa je v obliki trikotnika, polne valovne dolžine, skrajšane za določen faktor. V primeru 28 MHz bi bila zanka dolga 10,5m, vsaka stranica pa 1/3 tega. Napajanje antene je lahko na vrhu, na enemu od spodnjih krakov ali pa na sredini spodnje stranice. Več o delta antenah si lahko prebereš tukaj (klik).
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: 25 - 28 Mhz

OdgovorNapisal/-a Rok.Terziev » 02 Feb 2010, 21:54

Hvala za vrsto uporabnih informacij! :) Bom pogledal malo po internetu za temi stvarmi, da vidim, če lahko sam doma kaj naredim. Mojo anteno bi pa težko pritrdil kam med drevesa... Jaz jo imam namen dati na streho na približno 6m dolg kovinski drog, tako, da bi ga recimo iz strehe gledalo kakšne dva metra + antena... Imamo streho namreč ravno v taki višini, da motijo drevesa pa bom rajši za tista dva metra dvignil z drogom.
Rok.Terziev
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Jan 2010, 14:24

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron