11m DX

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

11m DX

OdgovorNapisal/-a S52OW » 01 Okt 2003, 11:29

Pozdravljeni.
11m band se je spet odprl za 34. div (Avstralijo) z okolico, 2. div (usa),9.-Candao in Atlantske eksotike.....

Pogoji trajajo praktično cel dan.
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s56al » 01 Okt 2003, 17:39

Tukaj moram dopisati en "preduvod". Moja izjava v nadaljevanju je nastala kot odgovor na sporocilo anonimnega "radioamaterja", ki se je prijavil a forum kot "hamom" in milo receno grobo in nestrpno "sinfal" cez CBjase in freebanderje. Ocitno ima ta "HAMOM" tudi posebne privilegije pri lea forumu, ker je svoje sporocilo uspel umakniti brez sledu (sporocilo je bilo drugo po vrsti v tej temi). Jaz namrec nikjer ne najdem opcije, da bi svoje sporocilo lahko v celoti umaknil, ce je nanj ze nekdo odgovoril. Kvecjemu lahko brisem vsebino, vendar tega ne bom storil. "HAMOM-i" so kot je videti vesci tudi takih prijemov. Ali pa imajo posebne privilegije. V vsakem primeru pa mu je moralo biti za svojo izjavo kasneje nerodno, da jo je v celoti brisal.

To je pa bilo ze od prej kot odgovor na sporocilo "HAMOM-a":

Po IARU definiciji je radioamater oseba, ki se ljubiteljsko in nepridobitno ukvarja z radijsko tehniko in/ali radijskimi komunikacijami.
Zal moram pripomniti tudi, da glede na to, kaksne besedne vojne za doloceno frekvenco sem ze nekajkrat slisal na 20m SSB, obicajno med GB in I amaterji in to sredi dopoldneva ob delavnikih, ko je band vecinoma prazen, bi lahko trdil, da so CBjasi vcasih bolj radioamaterski od radioamaterjev. Zal :(.

LP,
Sandi S56AL, 11m SWL :)
Zadnjič spremenil s56al, dne 09 Dec 2003, 07:43, skupaj popravljeno 4 krat.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S52OW » 01 Okt 2003, 20:10

Ne razumem kako lahko dx-anje na 11m razjezi Ham-oma in njemu podobne??!! Morda ljubosumnost na kvaliteto in odlično organizacijo 11m?!
Kot sem enkrat že napisal: Na 11m metrih se "dogaja" STRASTNO, RAZISKOVALNO in KULTURNO RADIOAMATERSTVO!!!!!!!!!!!!!
Skoraj vsak oparater uporablja zavidljivo KV-opremo in MNOGO njih je tudi radioamaterjev (predvsem U.S.)
In prosim, ne mešajte CB-ja z 11m. Tudi sam sem Cb-jaš, vendar je CB skoraj mrtev. Veliko užaljenih Cb-jašev je že pred časom zbežalo na Ukv, v manjšem številu tudi na KV in tam je pa res nekaj takih, ki "zbijajo" ugled radioamaterstva in posledično ustvarjajo jezne radioamaterske kolege, ki se potem naduto in
napadalno obnašajo do tistih, ki žal pri svojem delu nimamo uradne podpore od svoje države. Počistite najprej pred svojim pragom!

Sicer je pa lahko Cb fantastična priložnost za nadgradnjo.
11m ima tudi odlično internetno podporo (clusterji)...
Za kakršnokoli vprašanje, prosim obiščite mojo spletno stran.

Pohvale forumu in lep pozdrav s56al, ki nima predsodkov do "alternativ".
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a S50DX » 01 Okt 2003, 21:07

Živijo.

Ne morem si kaj, da se ne bi oglasil. Tilen, mogoče je ravno takšno pisanje kot je tvoje, vzrok za "nestrpnost". Vsak pač zagovarja svoje in bolj kot drezaš, burnejši je odziv. Morda predlog, postavi forum na svoji strani in bomo pisali o CB - 11m zadevah tudi tam. :)

Da je pa CB mrtev, se pa absolutno ne strinjam! Na zadnjem kontestu, ki smo ga organizirali 21.09. smo vspostavili cca 3300 zvez na FMu! Od tega je bilo kakšnih 10 postaj iz Austrije, ena iz Italije ter nekaj iz Hrvaške. Na Koroškem pa nas lahko skoraj vsak večer najdeš na kanalu 1 (26.965 FM). - Welcome...

LP
Alex
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a S52OW » 01 Okt 2003, 21:33

Pozdravljen Alex.
O cb-11m forumu zaenkrat ne razmišljam, saj mislim da je ta na katerem smo dovolj. Bolje je, da so informacije na enem mestu...vsaj jaz tako mislim. Da je cb-mrtev, sem zraven dodal tudi skoraj in sem mislil predvsem primerjavo danes in nekoč. In ja, pozabil sem napisat, da to velja bolj za ljubljanski konec. Sicer pa smo s kolegi zvečer na 27.125 (14 kanal) fm-u.

Ja, res me malo "razkurijo" take izjave, nikakor pa nisem poskušal "degradirat" uradnega radioamaterstva. Nad delom na KV področju sem navdušen in vedno bom!!! Na 11m pa čutim še malo več romantike, morda ravno zaradi tega, ker je "alternativno" in rad se pogovarjam tudi kakšno uro o življenjih, ki jih živijo po kakšnih otokih...

Mislim, da veš kaj sem skušal povedat.
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

DX

OdgovorNapisal/-a S58AT » 19 Okt 2003, 16:25

Tilen!
Se popolnoma strinjam s teboj, tudi sam sem aktiven na 11 in na HAM-sicer samo na 10m in 6m, pa vendar....
Sicer pa je tudi tu CB tako rekoč mrtev. Sicer pa me to sploh več ne zanima.
Eni tako imenovani radioamaterji so pač negativno nastrojeni proti tistim, ki se gremo še malo piratstva zraven tega da delamo na HAM, jaz pravim pa kaj... Naj ima vsak svoje veselje.... meni ga že ne bodo pokvarili... na koncu koncev pa je to le hobi!!!!
Pa vsem prijetne veze, tiste na HAM in tiste izven banda :D

Pa še lep 73
Boki
73s de Boki S58AT
S58AT
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 29 Jul 2003, 21:04
Kraj: Kranj/Radenci

OdgovorNapisal/-a S58L » 20 Okt 2003, 13:14

Živjo!
Se oglašam, ker vidim, da je ta tema kar popularna. Hja jst se na 1. mestu bi kar strinjal z ham-om, ker je to res, med radioamaterjem in Cb-jaši je velika razlika, od oragniziranosti, statutov, zakona, organizaciji itd. Cb-jaš pa je kot pri lovcih "raupšicar". Se pravi je to tako kot bi krivolovci pisali po glasilu Lovec svoje članke oz. prispevke.
2.Kot vemo pa se tudi plačuje frekvenčnina v določenih državah tako, smo lahko veseli, da imamo določene ljudi, ki so se izborili za to kar imamo.
3. Cb- jaši so tudi tovornjakarji pa niso radioamaterji.

vsem lep pozdrav!

73 :)
73, Zoran
Ex. s56wtz HAMnet IRC: ropotulja.saop.si Kanal #slovenia
S58L
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 18 Avg 2003, 11:16
Kraj: novo mesto

OdgovorNapisal/-a s56al » 20 Okt 2003, 14:18

s56wtz napisal/-a:Živjo!
Cb-jaš pa je kot pri lovcih "raupšicar". Se pravi je to tako kot bi krivolovci pisali po glasilu Lovec svoje članke oz. prispevke.
73 :)...


Pozdravljen Zoran,

Tvoje mnenje spostujem, vendar se z njim ne morem v celoti strinjati. CBjasi so po definiciji ljubiteljski operaterji na 11m frekvenčnem obsegu, za uporabo katerega ni potrebno nikakršno preverjanje znanja oz. posebna licenca. Njihovo pocetje ima pravno osnovo v slovenski zakonodaji in predpisih. Je legalno in legitimno. Temu najbrz ne bo nihce oporekal? Ker zadeve tudi v resnici pocnejo v veliki meri ljubiteljsko, je večina med njimi amaterjev, in ker je 11m radijski frekvenčni obseg, so torej radioamaterji. Cisto lepo tudi pasejo v IARU definicijo radioamaterstva. ARRL npr. CBjase skusa vkljuciti v svoje vrste in tako pridobiti nove clane.

Res pa je nelegalno tisto, kar fantje imenujejo "11m DX-anje" in kar sami iz razumljivih razlogov ne pristevajo pod CB. A kljub temu moram priznati, da z 11m DXarji kar nekoliko simpatiziram. Velikokrat poskrbijo, da je na 11m gost promet, medtem ko je 10m HAM band prakticno prazen, sem pa tja morda kaksen osamljen amater klice CQ. Ne vedno, a dostikrat je tako. Nisem tudi opazil nic bolj pogostih izpadov nevljudnosti, agresije, arogance ipd., kot pa jo je opaziti na HAM KV obsegih, posebej 20m in 40m, kakor tudi na 80m v nam dobro znanih dogodkih iz polpretekle zgodovine iz bliznje sosescine nekoc skupne drzave.

Glede na padec clanstva v ZRS vrstah bi bilo bolj pametno kot vihati nos nad CBjasi (in 11m DXarji) bolj zagrete med njimi spraviti med radioamaterje. Nekaj takih primerov osebno poznam in so fantje postali dobri licencirani radoamaterji, hkrati pa se se vedno kadaj oglasijo tudi na CB bandu.

Ce se na forumu lahko oglasajo anonimni "hami", ne vidim nic slabega v tem, da tudi kdo iz 11m ali CB vrst napise kaksen prispevek. Sploh ker CBjasi (in 11m DXarji) licenciranim radioamaterjem ne delajo nikakrsne neposredne skode (kot jo "raubsicarji" licenciranim lovcem), saj uporabljajo frekvencni obseg, za katerega HAM licenca ne velja. Morda je ravno ta forum kot "neodvisni" internetni medij priloznost, da se CBjasi, 11m DXarji in licencirani HAM med sabo bolje spoznamo.

Zahvaljujoc Tilnu, ki je oddal prvi prispevek v tej temi in opozoril na odprt 11m band, sta v mojem dnevniku dve novi drzavi na 10m. Ja, vem, isto bi lahko izvedel na DX clustru. A forum spremljam bolj pogosto od clustra.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

HAM : piratom

OdgovorNapisal/-a S58AT » 20 Okt 2003, 14:28

Hja, Zoran najbolj pa se res ne bom strinjal s tabo( že zaradi tega, ker sam delam tam ).
Plačuješ ali ne plačuješ to še ne da kvalitete operaterja.
Sicer kolikor jaz poznam zgodovino tega našega hobija, so bili prvi radioamaterji prav tako pirati, saj niso imeli komu plačevati.
Ko sem se sam začel ukvarjati z radioamaterstvom, mi NOBEDEN od tako opevanih radioamaterjev ni hotel kaj svetovati, kaj šele pomagati, kar je bilo še hujše so se celo norčevali iz mojih pač začetniških napak. Nakar sem nekega dneva čisto slučajno slišal nekaj kHz pod 10m, da se nekaj tam dogaja. Ker sem bolj radovedne sorte, sem se pozanimal kak in kaj in nato sem pričel tam tudi oddajat. Sicer je precej drugače kot na HAM, samo žal so mi bili nekateri v mojem začeništvu pripravljeni celo pomagat. No, to so sicer moje izkušnje.
Kar se pa tiče tovornjakarjev, moram ti povedat Zoran da sem kar nekaj let vozil tovornjak in brez CB bi se mi takorekoč zmešalo, vsaj malo kako rečeš.
To vse skupaj je sicer samo MOJE MNENJE, ljudje smo pač različni.

Pa lep 73
Boki S57NRT
73s de Boki S58AT
S58AT
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 29 Jul 2003, 21:04
Kraj: Kranj/Radenci

OdgovorNapisal/-a S52OW » 20 Okt 2003, 17:32

Tokrat bom kratek.
Zelo sem vesel da večina sodelujočih v tej temi podpira oz. ne nasprotuje
"delu" na 11m. Preko E-maila sem prejel tudi nekaj vprašanj, med
drugim tudi o načinu dela na tem frekvenčnem območju. Z veseljem odgovorim na vsa.

Kakšnih 11 let nazaj sem tudi sam želel delat 2. "klaso", pa nekako nisem
uspel najti dovolj veselja do Morseja. Do takrat sem že 4 leta pridno dx-sal na 11m in imel potrjenih večino "divizij", skratka nisem potreboval licence za dx-sarske užitke. Danes me ta hobi navdušuje tako strastno kot
pred 15. leti, le boljšo opremo uporabljam. Na 27.555,00 Mhz usb monitoriram večji del dneva... vsak dan, saj svoj delovni prostor delim s hobiji.

Ista strast po raziskovanju... nas žene da denar zapravljamo za tehnične nepremičnine in verjetno nas vse enako gledajo naše žene.

Mnogo radio užitkov
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov