SASE

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

SASE

OdgovorNapisal/-a S59KM » 23 Nov 2008, 17:21

Zdravo ! Kaj pomeni to SASE ? Upam da ni pre butasto vprašanje ?

73 ! S59KM
Član Radiokluba Cirkulane S59DDR - S59H - S55TVC
http://www.cirkulane.hamradio.si
Uporabniški avatar
S59KM
 
Prispevkov: 192
Pridružen: 19 Nov 2007, 08:50
Kraj: Cirkulane

Re: S5-CWF

OdgovorNapisal/-a S51AY » 23 Nov 2008, 18:07

SASE... Če komu pošiljaš direktno QSL, z željo, da ti tudi on odgovori po isti poti, mu daš v ovojnico poleg svoje QSL še eno prazno ovojnico, na katero si napisal svoj naslov, pa nekaj za kritje njegovih stroškov poštnine (IRC kupon, $$ :D ).
SASE = Self-Addressed Stamped Envelope : http://en.wikipedia.org/wiki/Self-addre ... d_envelope
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: S5-CWF

OdgovorNapisal/-a S57S » 23 Nov 2008, 21:39

SASE se uporablja pogosto smiselno narobe, saj v 99% korespondenti želijo imeti
SAE! Se pravi ''Samo Adresirano Kuverto - (Envelope), ali drugače, zahteva se
kuverta z že napisanim tvojim naslovom, ki se jo vtakne v drugo, tisto, ki jo pošlješ
DX-u. SASE ali SA''Stamp''E, pa se uporablja znotraj ene države. Recimo če Slovenec pošlje
Slovencu v Sloveniji. Tu je treba paziti, da je znamka prave vrednosti! Zato se
večinoma uporablja SAE, namesto znamke pa se da v kuverto predvsem IRC ali zelene $!
Upam, da smo bili razumljivi!

GL, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: S5-CWF

OdgovorNapisal/-a S51DX » 28 Nov 2008, 07:19

Sicer off-topic. Če ste opazili, če so USA znamke nalepljene prenizko
jih njihova mašina za štempljanje redno kiksne. Kar pomeni, da imate
že pokrito poštnino za SASE iz USA. Zato poglejte kuverte, ki jih dobite,
ker nima smisla metati stran nepoštempljanih USA znamk.
Poštnina iz USA je 94 centov. Včasih kiksnejo samo eno znamko, iz večih
kuvert se da potem dobiti toliko ali pa več, če je zastonj je tako vseeno,
če šenkaš par centov.
Verjetno menažerjem to ni ljubo, ker nimajo nič dobička, vendar, kaj vse
moramo mi požreti od USA hamov, ko pošiljajo prastare IRC kupone ali
pa znamke, ki ne pokrijejo poštnine.

Še glede CW aktivnosti. Nekateri pač dvomite, da je aktivnost. Moram
reči, da dvomite samo tisti, ki imate memorijske kanale na postajah
nastavljene na CB kanale, mogoče še SSB na 14, CW del banda pa niti ne
veste točno kje je.
Jaz sam imam samo to leto okoli 8000 CW QSO-jev od 12500, ki sem jih
naredil to leto (pa leta še konec ni). In S57S in S51AY redno slišim na bandih,
je pa tukaj kar nekaj velikih, ki jih ni nikjer, bi prej rekel, da se kitijo s perjem,
ki so ga nekoč imeli. So pa tu tudi takšni, ki telegrafije nikoli niso in ne bodo znali.
Bandi so polni telegrafije, samo, če ne pritisneš knofa ON se je ne bo slišalo.
Biti radioamater na internetu - kar nekaj vas je takih tukaj, pa za moje pojme
pač niste radioamaterji.
Pa še to, Krenkelj je nekoč dejal - "Radiomater brez znanja telegrafije pač ni radioamater!"
In če se iz telegrafje dela fama, hm, je lažna fama samo za tiste, ki jo ne obvladate.
Ja je - "crna magija"...

de Janez S51DX
CW rules!
S51DX
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:03

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S57GB » 28 Nov 2008, 12:52

jaz ko pošiljam qsl-ko na naslov ne pošiljam nobenih kupončkov in kaj jaz vem kaj še.enostavno pošljem na naslov in če dobim od naslovnika na enak način odgovor oz.qsl-ko v redu če pa ne pa tudi prav.jaz qsl-ko sem mu poslal 8)
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S51V » 28 Nov 2008, 13:55

Boštjan, ni samo antena tista, ki je važna... Pri projektu pošiljanja in potrjevanja
je treba pač biti dosleden,drugače delo in stroški grejo v maloro. Tu ne gre po principu "pravila so za to da se kršijo". Da ne omenjam desetletij upanj in pričakovanj... :D
73 Silvo
S51V
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 14 Mar 2008, 10:03
Kraj: MOTA

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S57GB » 28 Nov 2008, 14:17

se strinjam silvo pa vendar ni prav da nekdo postavlja nekakšne pogoje glede pošiljanja qsl kartic.jaz naj bi šel v stroške in sicer nakupa dveh kuvert in ustrezne poštnine on pa samo ustrezne poštnine pa če ti je prav ali pa ne :x .kar se pa tiče qsl managerjev pa raje nebi :roll: če biro za neko državo ne deluje mu rade volje pošljem na naslov svojo qsl kartico.glede ostalega sem pa že napisal.pa nenazadnje do sedaj sem dobil skoraj na vse poslane qsl-ke kontra pa čeprav jih nisem poslal kakor je navedeno na qrz.com :)
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: S5-CWF

OdgovorNapisal/-a S51M » 28 Nov 2008, 15:21

S51DX napisal/-a:Bandi so polni telegrafije, samo, če ne pritisneš knofa ON se je ne bo slišalo.


Aktivnost in gneča sta na CW frekvencah velika, čim je prisotna kakšna eksotika ali pa so kontesti. In obojega ne manjka, zato je tovrstna aktivnost res lahko velika. Sicer pa so frekvence preveč tihe in mnogi ljudje večidel, žal, le na sprejemu oziroma strmijo za DX zvezami. Slišati običajni CQ postaja redkost, kaj šele najti koga za CW ragchewing zvezo, da o QRQ, sploh ne govorim. Dejstvo.

Skoraj ni nedelje podnevi, da ne bi klical CQ na 7 MHz v CW in to dostikrat in počasi, a je odziv bolj redek. Smo še vendarle tako naivni, da kaj takega sploh počnemo.

Po nedavnem KVP-ju smo v klubu na telegrafiji klicali CQ. Nobenega odziva ni bilo iz S5. Ko smo pred leti poskusili uvesti S5 CW sked, tudi ni bilo praktično skoraj nobenega odziva. Zdaj uvajamo poskusne CW skede med člani kluba, morda se vendarle pridružijo še ostali.

Kličite torej tudi čim večkrat CQ, pa bodo (bomo) ljudje tudi pogosteje pritiskali na "ON" postaje, pa tudi oddajniki bodo aktivni na ON.

73 DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S51V » 28 Nov 2008, 15:48

Boštjan, to drži in nažalost je ta problematika večini znana. Nešteto anekdot
je na ta račun in ni konca. Še dobro da ne seštevam (več) stroškov za pošto.
Tudi Brunotu gre pritrditi, zima je za to da se na tem področju kaj popravi.
Pritrdilni pozdrav, smo v lufti.
73 Silvo :wink: :wink:
S51V
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 14 Mar 2008, 10:03
Kraj: MOTA

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S57DX » 28 Nov 2008, 16:36

Mi ne da, da ne bi še jaz pristavil svoj lonček.
Najprej glede pošiljanja QSL kart. SAE (self addressed envelope) pomeni adresirano kuverto. SASE (self addressed stamped envelope) pomeni adresirano in frankirano kuverto. Kako se jih uporablja so napisali že predhodniki.
Predhodno je bilo precej govora o prilaganju IRC kuponov ali "green stamps". No, nekaterim ni jasno zakaj to mora tako biti. Bom dal primer.
Lani sem iz Sudana naredil 18.000 zvez pod znakom ST2R. Do sedaj sem dobil cca 1250 direktnih zahtevkov za QSL karto. Večina je priložila IRC ali "green stamps". Zakaj? Poglejte, če bi vsi poslali brez vsega ali si kdo lahko predstavlja koliko denarja bi porabil za poštnino za odgovore? Navadna pošiljka stane 0,40 EUR (in se običajno uporablja samo za Evropo), prednostna pa je 0,80 EUR (prednostni smo včasih rekli avionska, in se uporablja za ostali svet). Torej? Ve se, zakaj je potrebno v kuverto tudi kaj priložiti. Enostavno je nemogoče pokrivati poštnino iz svojega žepa. Tisti, ki še vedno pošiljate "prazne" kuverte imate vse možnosti, da nikoli ne boste dobili odgovora. Pa moram poudariti še to, da sem jaz bil "majhna riba" in sem dobil relativno malo direktnih zahtevkov! Predstavljajte si QSL managerja, ki dobi letno nekaj deset tisoč zahtevkov.
V vsakem slučaju, jaz postopam po načelu, da če ni nič priloženega, bo odgovor seveda preko biroja. In seveda tudi preko biroja prihaja precej kar in na vse do zadnje tudi odgovorim. Kot je že bilo predhodno omenjeno, so amerikanci dostikrat tudi naivni ali pa se malo tudi delajo. Prav dobro vedo, da je en $ že zdavnaj premalo za pokritje poštnine (in to skoraj v vseh državah EU). Pa še vseeno vztrajno prilagajo samo enega....Zato vsaj mi ne bodimo takšni in upoštevajmo nenapisana pravila.

Pa še glede telegrafije. Grozno dosti je že bilo o tem povedanega. In nimam namena nikomur soliti pamet. Ampak nikakor se ne morem strinjati, da je telegrafije čedalje manj. Enostavno se to lahko preveri na način, da se gre na band. O praznini na bandih, ki jo nekateri omenjate, jaz ne vem nič. Vsakič, ko grem na band, so bandi polni. In slišim, da ljudje kličejo. Torej so aktivnosti še vedno precej velike.
Da ne govorimo o tekmovanjih. Saj bo skoraj že premalo 250 Hz filter v postaji! Torej ljudje delajo tudi telegrafijo.
Nič nimam proti tistim, ki telegrafije pač ne marajo. Naj pač delajo tisto, kar jih veseli. Važno in pomembno je edinole to, da v tem uživamo.
So pa največkrat najbolj glasni tisti, ki niti ne prižgejo postaje. In takšni grejo pač nekaterim na živce. Malo za hec: jaz sem tudi šofer, pa zaradi tega še ne bom šel soliti pameti kakšnemu Hamiltonu...
Torej, ravno ta vikend je največje svetovno tekmovanje CQ WW DX CONTEST - CW. Pa si pojdite malo pogledat gnečo na bandih.... Še bolje pa bo, če jo tudi sami povzročate in naredite kakšno zvezo (namesto praznega govorjenja).

Pa brez zamere.
73 de S57DX
S57DX
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 19 Jan 2005, 21:25
Kraj: VRHNIKA

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a s52w » 28 Nov 2008, 17:04

S57DX napisal/-a:Torej, ravno ta vikend je največje svetovno tekmovanje CQ WW DX CONTEST - CW. Pa si pojdite malo pogledat gnečo na bandih.... Še bolje pa bo, če jo tudi sami povzročate in naredite kakšno zvezo (namesto praznega govorjenja).

Pa brez zamere.


GL WW CW Slavc. Jaz bom SOSB 160 LP. Pa da ne bo off-topic: na vse QSL-ke odgovorim - najraje VIA BURO.

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S51M » 28 Nov 2008, 17:17

S57DX napisal/-a:Pa še glede telegrafije. Grozno dosti je že bilo o tem povedanega. In nimam namena nikomur soliti pamet. Ampak nikakor se ne morem strinjati, da je telegrafije čedalje manj. Enostavno se to lahko preveri na način, da se gre na band. O praznini na bandih, ki jo nekateri omenjate, jaz ne vem nič. Vsakič, ko grem na band, so bandi polni. In slišim, da ljudje kličejo. Torej so aktivnosti še vedno precej velike.
Pa brez zamere.


Aktivnosti so še, to je vsekakor res, nas pa je manj slišati in manjka mladega rodu telegrafistov. Ti imaš tudi najbrž boljše antene od mojega 8m visokega dipola, pa kaj več slišiš. :). Ja, 250 Hz filter je v WW tekmovanju že ozek, še posebno za 7 MHz. No, pravkar sem prišel s 7 MHz. Sem zgolj klical CQ, hitrost je bila mala, odziv pa približno na vsako 8. serijo klicev CQ, najnižji RST 579 (Anglija). Zame to pač ni odziv velike aktivnost.

Bistveno manj je sicer CW RC QRQ aktivnosti. Že ko sem delal v letu 1996 za EHSC, sem moral mesece in mesece klicati in iskati po bandih, da se je našel kdo, je bil kaj takega sploh (še) sposoben, danes je to še težje najti.

Tudi sam ne nameravam nikomur soliti pamet, povem zgolj dejstva, ki se dogajajo. Pa pridi ob nedeljah kaj na 7 MHZ, CW, bo bolj živo.

73 DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a s57x » 28 Nov 2008, 18:01

Čeprav je to daleč od naslova...mislim, da je odgovor, zakaj je klicanje CQ za nas navadne smrtnike pogosto brez odziva, sila preprost: komu smo (sploh) zanimivi? Če bi CQ dodal n.pr. RCC, bi večina ne vedela, kaj to pomeni. Kmalu bo čas, ko bodo (upajmo!) na 40m LP odpiranja proti W6/7. Dvomim, da se v takem primeru kdo spušča v nepotrebne RCC debate; S5 zna biti za marsikoga zanimiva pa je treba kar pohiteti.

A ni vse skupaj sila preprosto, čista "štacuna"?!

73 es gl v tekmovanju, Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S51AY » 28 Nov 2008, 18:21

Eh, Bruno, to da se ti nihče ne javi na CQ, še ne pomeni, da ni aktivnosti. V šali povedano, pokliči z nekim eksotičnim znakom, malo boljšo anteno, pa boš videl "hudiča"... :D
Dovolj bo, da se odpre 28 MHz, pa bomo celo mi, nezanimivi S5 imeli pileupe. Druga pot do tega, na ostalih bandih je pa, da postavimo super anteno na super lokaciji, da imamo čez vse luže enega močnejših signalov iz Evrope. Ampak, to ve vsak HAM, kaj o temu sploh izgubljamo besede, pa nismo HAMLETI...
Glede direktnega pošiljanja QSL, je pa Slavc vse povedal. Pa te stvari bi nam lahko bile jasne. Če bo kdo poslal direktno QSL za redko ekspedicijo brez kritja stroškov, se lahko obriše pod nosom. Tista ekspedicija ne rabi naše QSL-ke (nekateri to celo poudarjajo), ampak mi rabimo njeno (nova država, etc.) !!!
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: SASE

OdgovorNapisal/-a S51M » 28 Nov 2008, 21:55

// Eh, Bruno, to da se ti nihče ne javi na CQ, še ne pomeni, da ni aktivnosti. V šali povedano, pokliči z nekim eksotičnim znakom, malo boljšo anteno, pa boš videl "hudiča"... //

Točno, Arpi-HI. Včasih takšne pirate slišimo. Pa saj o tem, kakšen naval postane zgolj tedaj, že ves čas pišem! Drugače pa je večina večidel le še na sprejemu. Jasno, čemu.

Nepotrebne RC debate? Bodisi,da so v v CW ali foniji, so slednje vslej lepe, vsebinske, prave... Jurij, pojdiva raje na CW frekvenco in reciva o tem kaj več v živo-HI. Saj si vendar tudi OT v HSC-ju.

73 DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov