Primerjava postaj FT-847, FT-920 in IC-746

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Primerjava postaj FT-847, FT-920 in IC-746

OdgovorNapisal/-a S50DX » 30 Jul 2003, 09:25

Živijo.

Zanima me, če imel kdo priliko testirati navedene postaje in kakšni so rezultati testov v živo. Zanima me predvsem KV področje. Nekaj testov sem bral na raznih drugih forumih, kot je eHam, vendar so to testi posameznih postaj, ne pa dejanske pozitivne in negativne razlike med njimi.

73 de Alex - S57MHA
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 30 Jul 2003, 10:28

Alex,

Predlagam ti, da se vclanis v yahoo debatno grupo

http://groups.yahoo.com/group/IC746/

Po vclanitvi bos v direktoriju z datotekami (files section) nasel primerjalno excel tabelo z rezultati meritev ARRL laboratorija za vse tri tipe postaje, ki te zanimajo.

FT-847 ima od vseh omenjenih postaj najslabsi KV sprejemnik. Za razliko od drugih dveh omenjenih postaj tudi nima vgrajenega antenskega tunerja.

Originalni IC-746 ima odlicen sprejemnik, naslednik 746PRO (= IC-7400) samo za odtenek slabsega, vendar ne potrebuje dodatnih (nesramno dragih) filtrov, ker glavno selektivnost zagotavlja IF DSP in je izbira filtra stvar programiranja :). 2m RX je pri 746PRO (7400) izboljsan glede na originalni 746.

FT-920 je odlicna postaja, potrebuje pa za resno uporabo dodatno filtersko ploscico, ker v dobavi vkljuceni originalni filter ni bogvekaj. DSP je samo audio (AF).

IC-746PRO (IC-7400) se da kupiti v USA za 1400 US$ (HRO), z vsemi dajatvami in stroski posiljanja bi dobavljen v S5 stal torej ca. 370 k SIT. FT-920 je se cenejsi (glej www.hamradio.com ).

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S50DX » 30 Jul 2003, 10:57

Sandi, TNX za replay.

Zanima me še nekaj, če je kdo že naročal postaje iz HRO v S5. Kakšni so pravni postopki (carina, kakšna dovoljenja?? itd).

TNX again.

73 Alex
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 30 Jul 2003, 11:22

O tej temi je bilo veliko govora v http://lea.hamradio.si/phpBB2/viewtopic.php?t=307 . Sam sem zadevo izpeljal brez posebnih tezav. Pri narocanju iz USA je pomembno ujeti pravi trenutek, ker cene precej nihajo zaradi pogostih prodajnih akcij. Npr. v casu sejma v Daytonu je HRO ponujal TS-2000 za 1550 US$. Cena FT-100D in IC-706MkIIG je bila v zacetku leta 730 US$, sedaj pa je kar nekaj visja. Nasprotno je cena IC-746PRO iz (ce se prav spomnim) 1550 oz. 1700 US$ z zacetka leta padla na trenutnih 1400 zelencev.

S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a Gost » 30 Jul 2003, 16:29

Pozdravljen

pred 14 dnevi nabavil ft-100d iz AES [url]http://www.aesham.com/
[/url] in ni bilo nobenih težav
skupaj z poštnino me je stala zadeva 830 $ plus ddv pri nas 34k sit
in vse deluje kot je treba. Le nastavitve boš moral za postajo nastaviti v EU ( kakšen skriti menu ali kaj takega)
Plačilo sem poravnal z bančnim nakazilom (provizija 1500 sit na novi kbm) in čez 3 dni je že bil mail da je bila pošiljka poslana in mislim da je rabla 1 teden al 10 dni.

Aja pa 6al in 6a pa zahvala za pomoč :) sicer sta mi oba hotela predlagati par 100k sit dražjo postajo a če ni pol ni :)

lp
Boštjan. s56wtt
Gost
 

EU in US variante postaj

OdgovorNapisal/-a S50DX » 02 Avg 2003, 10:38

Živijo.

Hvala za vse odgovore, ki ste jih pisali. Zanima me še nekaj....

Ko sem brskal za podatki posaj, sem opazil, da je govora o Evropskih in US verzijah postaj. Nisem pa videl, kaj to sploh pomeni? Je to razlika v frekvenčnih obsegih, ali je to fizično drugače narejena postaja?

73 de Alex - S57MHA :wink:
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 02 Avg 2003, 13:59

Odvisno od proizvajalca in modela. Npr. pri FT-100D v servisnem menuju, pri FT-897 in FT-857 pa z jumperji izberes evro / USA model. Razlik v elektroniki menda ni. Nekoliko se razlikuje samo Japonska verzija (v CPU programu), ki je nerazsirljiva.

Pri TS-2000 npr. pa so razlike tudi hardverske, tako da "predelava" iz USA v EU model ali obratno ni mozna samo s preprosto nastavitvijo pravih jumperjev, temvec zahteva tudi zamenjavo oz. dodatno namestitev kar nekaj elementov, sicer drugi od obeh sprejemnikov (subreceiver) ne bo pravilno deloval. Konkretno gre za drugacen 70cm vhodni pasovnoprepustni SAW filter in pri USA modelu manjkajoco (nevgrajeno) N-FM IF filtersko verigo. Glavni sprejemnik se po mojih vedenjih pri USA / EU modelih ne razlikuje. Morda so razlike tudi se v drugih sklopih postaje, vendar zanje ne vem.

Zgoraj nasteto samo za ilustracijo. Konkretno za tipe postaj, za katere sprasujes, zal ne vem odgovora. Najbolje, da si na www.mods.dk snames servisno dokumentacijo in jo pazljivo preucis. Iz servisne dokumentacije bi morale biti hardverske razlike vidne.

Zadeva vecinoma ni kriticna, ker USA verzije radijskih postaj pokrivajo sirsa frekvencna podrocja od EU verzij, pri nas pa praviloma zaradi tega (zaenkrat) nihce ne tezi. "Viska" frekvenc pac ne uporabljas. Tezava je morda le na VHF / UHF, ce ima postaja t.i. "automatic repeater shift" funkcijo, ki vklaplja repetitorski odmik na FM oddaji pri razlicnih verzijah na drugacnih delih obsegov ter za razlicno vrednost. S to funkcijo si v primeru, da imas napacno verzijo, ki je ni mogoce enostavno predelati v "pravo", ne mores kaj dosti pomagati. Lahko jo le izkljucis in repetitorski zamik nastavljas rocno.

Lep pozdrav,
Sandi S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

ICOM IC-746PRO ali IC7400

OdgovorNapisal/-a S50DX » 06 Avg 2003, 11:32

Živijo.

Sem tik pred odločitvijo o nakupu ICOM IC-746PRO ali IC-7400. Vendar bolj kot berem komentarje (eHam), bolj me skrbi, kako je z oddajnikom v tej postaji... Očitno je to napaka, ki jo lahko povzroči udar strele ali pa tudi statična elektrika. Videl sem tudi informacije o modifikaciji postaje z dodajanjem diod za reševanje tega problema.

Zanima me, če ima kdo izkušnje s to postajo nasplošno glede delovanja v praksi, ter kako se da napako odpraviti, če res pride do izpada oddajne moči?!

73's de Alex - S57MHA
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 06 Avg 2003, 12:10

Za skurjen sprejemniski vhod (mislim da preklopne diode) zaradi statike je odgovorna konstrukcija - antenski vhod za enosmerne tokove ni sklenjen na maso (kratkosticna dusilka ali navitje trafota). To je problem marsikatere novejse postaje. Ce tako postajo potem prikljucis na npr. preprost KV dipol, kjer je pol dipola (ena zica) spojeno s srednjim vodom koaksialca, druga polovica pa z oklopom, lahko nastane med njima zaradi staticnega naboja (veter, nevihte) precejsnja napetostna razlika, ki lahko unici vhod v sprejemnik. Ta ima sicer neko prenapetostno zascito, vendar, kot je videti, ne zadostno. Problema ni, ce se dipol napaja prek ustreznega baluna, ki zilo in oplet koaksialca za DC kratko sklene (prakticno kakrsenkoli balun razen 1:1 tokovnega), tako da do pojava staticne naelektritve ne pride. Problema prav tako ni, ce je antena taksne konstrukcije, da ze sama zagotavlja kratek stik za enosmerne tokove (loop, zaviti dipol, J (jot), razelektritvena dusilka pri resnih KV vertikalkah...). V yahoo debatni grupi so eni fantje ta problem preventivno resevali s spajkanjem ustrezne dusilke vzporedno s KV antensko vticnico.

Problem oddajnika, kot sem ze napisal v PM, je v rahlo slabo (morda zanalasc ?) dimenzionirani PA driverski stopnji. Ta vsebuje IC, ki rad crkne in ga je treba zamenjati. To je pri IC-746PRO standardna in pogosta napaka. Driverski IC je relativno poceni.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

HRO?

OdgovorNapisal/-a S50DX » 13 Avg 2003, 12:18

Živijo

Ker sem že ravno začel, naj še nadaljujem v tej rubriki. :)

Kakšne so vaše izkušnje z HRO? Mislim na odzivni čas ipd. Na prvi email, ki sem ga pisal, sem dobil replay še isti dan. Sedaj pa čakam že skoraj cel teden na odgovor drugega emaila... Res da sem prvi mail poslal na sales@..., sedaj pa sem pisal unmo tipo, ki mi je dal odgovor (Barry - N1DNU).

Ali jih je bolje poklicati po tlf. ali pa še 1x zagnjavit po emailu?

TNX
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56a » 15 Avg 2003, 13:02

S56AL> IC-746PRO (IC-7400) se da kupiti v USA za 1400 US$ (HRO), z vsemi dajatvami in stroski posiljanja bi dobavljen v S5 stal torej ca. 370 k SIT. FT-920 je se cenejsi (glej www.hamradio.com ).

Avtomobili naj bi bili dražji od motorciklov! Podobno velja za superheterodinske sprejemnike s četvornim ali dvojnim mešanjem.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S50DX » 15 Avg 2003, 21:22

s56a napisal/-a:Podobno velja za superheterodinske sprejemnike s četvornim ali dvojnim mešanjem.


Mario živijo.

Dvojno ima FT920, IC746PRO pa trojno. Četvorno pa ima... ?!
Sicer pa, nisem ravno doma na področju sprejemnikov, kakšna je razlika oziroma kaj to sploh pomeni?

TNX
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56a » 16 Avg 2003, 08:41

s57mha napisal/-a:
s56a napisal/-a:Podobno velja za superheterodinske sprejemnike s četvornim ali dvojnim mešanjem.


Mario živijo.

Dvojno ima FT920, IC746PRO pa trojno. Četvorno pa ima... ?!
Sicer pa, nisem ravno doma na področju sprejemnikov, kakšna je razlika oziroma kaj to sploh pomeni?

TNX


IC-746 ima (napamet) 70, 9, 0,455 in 0,036 MHz medfrekvence! Na ta nacin se lazje izognes nezeljenim produktima mesanja s cenenim filterima. Pri standardnem FT-920 lepo slisis mocne CW signale z obe strani nosilca...
s56a
 


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov

cron