Gradivo za pomoc pri vodenju tecaja

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Gradivo za pomoc pri vodenju tecaja

OdgovorNapisal/-a s53zo » 16 Jul 2003, 10:02

Pozdrav!

V radioamaterskih vrstah se v zadnjih letih srecujemo s pomanjkanjem novih radioamaterjev, predvsem mladih in zacetnikov sploh. Vedno manj radioklubov se odloca za organizacijo tecaja in vedno manj je posameznikov, ki bi se tecajev udeleževali. Ob tem se seveda zastavlja vprašanje. Ali smo sposobni kvalitetno voditi radioamaterski tecaj? Vemo namrec, da obstajajo razlike med poznavanjem in obvladovanjem dolocene teme in med nivojem znanja, potrebnim za podajanje posamezne vsebine.

Da bi pomagali bodocim voditeljem radioamaterskih tecajev, sem pripravil projekt (idejna podpora tudi S56WBV), s katerim bi pripravili celotno gradivo, ki bo predavateljem v pomoc pri vodenju tecaja in posredovanju znanj. Pri temah sem se oprl na Prirocnik za radioamaterje, ki ga je izdala Zveza radioamaterjev Slovenije. Ce se bos odlocil(a) za sodelovanje, ti bo ta prirocnik (dosegljiv je na internetnem naslovu www.hamradio.si/prirocniks.html) v veliko pomoc z napotki o potrebnih vsebinah v okviru posamezne teme.

Gradivo, ki ga bomo pripravili skupaj, bo po nacelih odprte kode dosegljivo na spletnem naslovu www.hamradio.si/tecaj za vse obiskovalce in ga lahko uporabljajo neomejeno.

Ce se bos odlocil(a) za sodelovanje, sporoci za katero temo si se odlocil(a), da jo rezerviramo in ti pojasnimo vsa morebitna vprašanja. Osnova naj bi bila izdelana v formatu PowerPoint (PPT), ki je primeren za projiciranje s projektorjem ali tiskanje prosojnic za grafoskop. Nato bom iz tvojih datotek naredil se dokumenta v formatu Word (DOC) in Acrobat Reader (PDF). Vse navedene formate je z osnovnimi programi možno uporabiti v vecini racunalniških operacijskih sistemov.

Za dodatne informacije sem na voljo prek e-poste simon@hamradio.si ali packet omrežja s53zo@s50mbr.svn.eu ali prek telefonu 041 205-920.

73 in hvala za sodelovanje
Simon, S53ZO
Uporabniški avatar
s53zo
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a romunov » 12 Jan 2004, 21:53

Bi bilo odveč, ako bi lahko tu napopali obvestila o morebitnih prihajajočih tečajih? Osebno me zanima za okolico Kapitalke in njene okolice. Sem iz okolice Medvod.
Omnia est mensura et numera.
romunov
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 12 Jan 2004, 21:49
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a S52OW » 13 Jan 2004, 00:02

Ko je ravno ta tema na sporedu:
Že nekaj časa razmišljam o še eni možnosti pridobitvi ham-licence in
sicer za tiste, ki imajo izkušnje z dx-anjem, poznajo "protokol", vendar pa se zaradi različnih razlogov žal niso uspeli udeležit izpita...

Navedel bom svoj primer: začel sem s cb-jem (odlična odskočna deska),
potem sem raziskoval malo naokoli cb frekvenc in kmalu našel 11m band. Zdaj dx-am na 11m že dobrih 15 let in imam potrjenih večino držav po svetu in skoraj ni dneva ko postaja ni prižgana vsaj 6-ur, vsaj za ozadje. Zamenjal sem kar lepo število Kv-postaj, gradim antene in dnevno raziskujem svet radioamaterstva. Dnevno tudi "monitoriram"
celotno Kv področje, natančno poznam pravila na vseh KV bandih vendar pa tam ne oddajam (brez skrbi). Pravila dx-anja na 11m so enaka!

Zagotovo pa lahko trdim, da so moja znanja,izkušnje na mnogo višjem nivoju kot veliko število "po starem" 2.klasnikov. Imam prijatelje med dobrimi radioamaterji. Delimo isto strast do dx-ov in zapravljamo denar za enake stvari. In tudi meni je žal da ta hobi tako hitro umira pri nas!

Predlagam enostavno rešitev za take in podobne primere.Nastalo bi lepo število novih radioamaterjev, ki bi bili vsak dan aktivni na Kv-področju in so dobro seznanjeni s ham-spiritom.

Torej predlog (pogoji) za "Freebanderje", ki si želijo postati legalni radioamaterji:

1.-Aktivne izkušnje vzpostavljanja zvez na ssb-ju,am-u in fm-u.Vsaj 5 let.
2.-Splošno razumevanje Ra-osnov.
3.-Izkušnje pri izdelavi anten, lažjih el. "posegov".
4.-O primernosti in kvaliteti kandidata jamči vsaj 5 radioamaterjev, ki
dajo "učencu" zeleno ali rdečo luč!


Na tak način bi se hitro povečalo število aktivnih radioamaterjev!
Nikakor pa ne želim s takim načinom pridobljene licence "degradirat" radioamaterjev, zato sem tudi navedel opisane pogoje. Mislim da je filter pod št. 4 dober.

Lepo vas pozdravljam















Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s57nob » 13 Jan 2004, 07:29

SW01 napisal/-a:Ko je ravno ta tema na sporedu:
Že nekaj časa razmišljam o še eni možnosti pridobitvi ham-licence in
sicer za tiste, ki imajo izkušnje z dx-anjem, poznajo "protokol", vendar pa se zaradi različnih razlogov žal niso uspeli udeležit izpita...


Izpit je najmanj trikrat letno. Problem nimas casa da bi se udelezil na izpitu torej ni relevanten.

SW01 napisal/-a:
Torej predlog (pogoji) za "Freebanderje", ki si želijo postati legalni radioamaterji:

1.-Aktivne izkušnje vzpostavljanja zvez na ssb-ju,am-u in fm-u.Vsaj 5 let.


Radioamaterji naj bi torej podpirali freebanderstvo, kar ne gre. To bi bilo tako kot ce bi podpirali crne gradnje. Ce nek objekt uspe stati 5 let, ga legalizirajmo, saj tako ali tako nikorgar ne moti....

SW01 napisal/-a:2.-Splošno razumevanje Ra-osnov.



Izpolniš polo radioamaterskih vprašanj - to je ze na izpitu.

SW01 napisal/-a:
3.-Izkušnje pri izdelavi anten, lažjih el. "posegov".
4.-O primernosti in kvaliteti kandidata jamči vsaj 5 radioamaterjev, ki
dajo "učencu" zeleno ali rdečo luč!




Nasel si bom pet prijateljev, ki mi bodo dali licenco brez truda.

SW01 napisal/-a:
Na tak način bi se hitro povečalo število aktivnih radioamaterjev!
Nikakor pa ne želim s takim načinom pridobljene licence "degradirat" radioamaterjev, zato sem tudi navedel opisane pogoje. Mislim da je filter pod št. 4 dober.



Ce se uspejo mulci v osnovni soli nauciti za tisto polo, se bos pa tudi ti kajne? Ce si prav videl nikjer ne omenjam telegrafije, ker se bo bojda ukinila...

SW01 napisal/-a:

Lepo vas pozdravljam


Roza, s57nob
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 13 Jan 2004, 09:17

SW01, dregnil si v osje gnezdo. Ni lažjega kot počakati na 'izpitni' rok, dva dni prej z interneta sneti izpitna vprašanja, jih enkrat na tričetrt prebrati, seveda tudi odgovore in nato z veliko mero testne anksioznosti iti na 'izpit', pardon, na grupno reševanje. OK, pa kaj, saj gre samo za hobi... :wink:

Kaj ti pri vsem tem pomaga, če si naročen še npr. na QEX, na DL, na Funkamateur, če porabiš 50kSIT samo za to, da si kupiš škarje, ki lepo režejo aluminij in medenino, zato ker te zanima tudi konstrukterstvo. In, konec koncev, kaj ti pomaga, če te je že tvoj stari oče naučil telegrafije, ko si bil star 6 let, pa svojega znanja nisi potrdil na izpitu, pred tričlansko izpitno komisijo, ki ocenjuje 'znanje'. OK, pa kaj, saj gre samo za hobi...

SW01, korajžno naprej in veliko DX-ov, predvsem pa zadovoljstva ob prečutih nočeh. Pozabi na kilovatarje in brontozavre, ki so se 'nadrk...' morsejevo abecedo samo za to, da so svoj nevrotični deficit večvrednostne prikrajšanosti prenesli v ham sfero.

Vsem prizadetim se seveda v naprej opravičujem.

LP, Andrej
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S50DX » 13 Jan 2004, 10:50

Živijo...

Daljnega 1989, ko se opravljal takratno E klaso, sem že tudi bil precej let aktiven na CBju in imel potrjenih kar lepo število držav. Nič mi ni pomagalo niti kasneje, ko sem opravil II. kalso. Celo izpit v tujih jezikih sem moral polagati (v angleškem in nemškem jeziku vspostavit zvezo z lokalnim črkovanjem - seveda na "suho"). Pola je pa itak nekaj osnovnega za uradno potrditev licence. Edino kaj mi je pomagalo so izkušnje, ki sem jih lahko uporabil na izpitu in potem na BANDu.

Tudi vozniški izpit za C in E sem moral it posebej polagat, čeprav že 10 let vozim avto brez nesreče... To, da bi ti nekdo "podaril" licenco samo zato, ker znaš držati mikrofon, pa bo verjetno bolj težko...

Edino CW je še hakelc, katerega se je "po starem" še treba naučiti. Za tisto polo ti pa tudi ne bo delelo težav.

Le pogumno naprej... :wink:
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a S52OW » 13 Jan 2004, 14:31

Pozdravljen Roza.
Napisal si: "Nasel si bom pet prijateljev, ki mi bodo dali licenco brez truda".
Petnajstim letom izkušenj praviš "brez truda", medtem ko si sam pisal test, se naučil telegrafijo in postal radioamater in od takrat (leta 97) si radioamater?! Po izpitu pa verjamem, da si z leti postal odličen na svojem
področju.

Napisal si tudi: "Ce se uspejo mulci v osnovni soli nauciti za tisto polo, se bos pa tudi ti kajne? Ce si prav videl nikjer ne omenjam telegrafije, ker se bo bojda ukinila..."
Predlagal sem pogoje za drugačne primere, ki sem jih prej opisal.
Pogoje, ki sem jih predlagal je težje izpolnit...kot pa klasičen izpit.
Po teh pogojih recimo-ti ne bi mogel postat radioamater, kar pa ni pomembno, ker ti bolj ustreza obstoječ način.

Bistvo pa je, da bo problem nezainteresiranosti do tega hobija ostal,
če ne bo uvedenih bolj odprtih sprememb.
V primeru, ki sem ga navedel bi bili obe strani zagotovo zadovoljni!
Mar ni to bistvo'
Kljub trem otrokom, družinskega posla in extremnem pomanjkanju časa si bom verjetno vzel čas za izpit, vendar pa je to samo 1 nov član. Prostor v katerem delam imam tudi ham-opremo "hvalabogu", tako si lahko privoščim dx-anje tudi čez dan.

Lep pozdrav, tudi Andreju in Alexu.

Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s57nob » 13 Jan 2004, 16:15

Zivjo nazaj.

SW01 napisal/-a:Napisal si: "Nasel si bom pet prijateljev, ki mi bodo dali licenco brez truda".
Petnajstim letom izkušenj praviš "brez truda", medtem ko si sam pisal test, se naučil telegrafijo in postal radioamater in od takrat (leta 97) si radioamater?!


Vem vsaj za en tak primer, ki se je v praksi ze zgodil kje kdaj kako pa ne bom pisal. Samo to, da licenca ni bila podarjena v Sloveniji. Tako merilo bolj malo steje..

Ja od takrat se trudim biti radioamater.

SW01 napisal/-a:Napisal si tudi: "Ce se uspejo mulci v osnovni soli nauciti za tisto polo, se bos pa tudi ti kajne? Ce si prav videl nikjer ne omenjam telegrafije, ker se bo bojda ukinila..."
Predlagal sem pogoje za drugačne primere, ki sem jih prej opisal.
Pogoje, ki sem jih predlagal je težje izpolnit...kot pa klasičen izpit.
Po teh pogojih recimo-ti ne bi mogel postat radioamater, kar pa ni pomembno, ker ti bolj ustreza obstoječ način.


Jaz pa sem ti podal primere zakaj se to ne more obnesti. Nisem imel namena kakorkoli se izraziti proti tebi in tvojemu pocetju, se najmanj pa sem hotel kritizirati tvoje izkusnje. Obstojec nacin mi tudi ni najbolj po godu. Sam sem vodil tecaj ze leto po tem, ko sem naredil izpit. Po mojem mnenju sem se lotil malo prezelen ampak videl sem kaj to pomeni predajanje znanja naprej, neresnost tecajnikov in neprivlacnost tecaja. Ena izmed boljsih idej, za katero ne vem ali se kaj resuje je uvedba novice klase s katero bi lahko nekoga postavil za postajo v zelo kratkem casu in ga potem usmerjal dokler stvari ne bi obvladal in si pridobil izkusnje, ter potrebno znanje.

SW01 napisal/-a:Bistvo pa je, da bo problem nezainteresiranosti do tega hobija ostal,
če ne bo uvedenih bolj odprtih sprememb.


Res je. Pa vednar sem podal svoje mnenje, ki sem si ga ustvaril o sodobni druzbi in sistemu kako stvari funkionirajo. Mogoce je napacno in ga bom v prihodnjosti spremenil. Tako pac je.

SW01 napisal/-a:V primeru, ki sem ga navedel bi bili obe strani zagotovo zadovoljni!
Mar ni to bistvo'


Mogoce obe strani ze ampak mislim da se zavedas, da zveza ne sme podpriati nelegalnega nacina dela... Ali se motim?

SW01 napisal/-a:Kljub trem otrokom, družinskega posla in extremnem pomanjkanju časa si bom verjetno vzel čas za izpit, vendar pa je to samo 1 nov član. Prostor v katerem delam imam tudi ham-opremo "hvalabogu", tako si lahko privoščim dx-anje tudi čez dan.


Me veseli. Upam, da bos kmalu aktiven tudi "legalno" in da bova naredila kako zvezo.
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

OdgovorNapisal/-a s55z » 13 Jan 2004, 20:31

SW01 napisal/-a:Pogoje, ki sem jih predlagal je težje izpolnit...kot pa klasičen izpit.
Po teh pogojih recimo-ti ne bi mogel postat radioamater, kar pa ni pomembno, ker ti bolj ustreza obstoječ način.

Tilen


Uhh Tilen, zakaj pa ne? Če bi tako kot ti 10 let na črno delal zveze, bi verjetno ravno tako obvladal DX-anje. Saj sem tudi sam pred cca 25 leti na CB (ok, naj bo po tvoje, na 11m bandu) DXe delal, pa so stvar takrat celo preganjali (no ja, takrat že malo manj), saj si bil takoj protidržavni element, HI. Ker sem štromar, sem tud marsikatero stvar zlotal. Z zavistjo sem pa poslušal na 28.... MHz telegrafske signale.

Pa se mi je zdelo, da je tisto pravo izpit in legalno delo. Tud telegrafija, če smo že glih pri tem 8) . Edino to mi je delo na 11m pomagalo pri izpitu, da se mi roke niso preveč tresle, ko sem prijel prvič mikrofon radioamaterske postaje! Ko sem pa prvič taster na postaji stisnil, so mi hotele pa kar odpast :D . Poskusi...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S52OW » 13 Jan 2004, 21:57

Živjo Dragan.
Nisem nasprotnik telegrafije. Čutim neko romantiko pri tem, pa vendar bolj delam preko zvočne kartice. Taster ima nedvomno svoj čar.
Morda pa res še kdaj začnem ročno "klofat" hm. Sem bolj ssb-kind of guy.
Zaenkrat.

Želim si, da bi se 11m-band priključil ham-bandom, pa se bojim da zadeva ne bi uspela...morda bi celo izgubila svoj čar?
Ni pa 11m-band tisti, ki ima težave s popularnostjo. Celo nasprotno! Frekvence "cvetijo". Tisti, ki mislijo da je zadeva na nizkem nivoju...
naj kakšen dan obrnejo 27.555 usb (call freq.) in malo monitorirajo.
Iskreo žal mi je, da vpada članstvo pri ZRS in po svetu.

Lep pozdrav

Tilen
Zadnjič spremenil S52OW, dne 14 Jan 2004, 00:00, skupaj popravljeno 1 krat.
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a S58F » 13 Jan 2004, 22:57

:D :D :D :) :) :) - no coment!!!
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 13 Jan 2004, 23:42

QUR

73 es miren spanec
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s55z » 14 Jan 2004, 14:17

SW01 napisal/-a:Živjo Dragan.
Želim si, da bi se 11m-band priključil ham-bandom, pa se bojim da zadeva ne bi uspela...morda bi celo izgubila svoj čar?

Ni pa 11m-band tisti, ki ima težave s popularnostjo. Celo nasprotno! Frekvence "cvetijo". Tisti, ki mislijo da je zadeva na nizkem nivoju...
naj kakšen dan obrnejo 27.555 usb (call freq.) in malo monitorirajo.
Iskreo žal mi je, da vpada članstvo pri ZRS in po svetu.

Lep pozdrav

Tilen


Tilen živ...

Če bi 11m priključili RA bi CBjaši izgubili svoj band. To bi bilo pa krivično do njih, a ne? Saj kdo pa pravi, da morajo vsi, ki bi radi držali mikrofon v roki postati radioamaterji, če nočejo delati izpitov.

Ker pa že monitoriraš ostale KV bande, pa malo poglej na 7MHz al pa na 10.1... in videl boš, da radioamaterjev niti ni tako malo. Včasih je takšna gneča, da komaj najdeš kakšno prosto frekvenco... Pa predvsem na CW... Mislim pa, da tudi tistih nekaj 11m freebanderjev DXarjev, kakor se sedaj CBjaši imenujete, ne bo rešilo upad članstva. Prej verjamem v povratek neaktivnih, užaljenih, jeznih ali kakorkoli že ne članov ZRS...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S52OW » 14 Jan 2004, 14:36

Ja, vendar se je to v veliki meri že zgodilo z ukv-jem. V šali pravim,
da je ukv področje postalo "zatočišče užaljenih cb-jašev". Zgolj grob opazek do kakšne skupine...da ne bo zamere.

Cb ima svoj band pod 11m. 11m...od 27.405 do 28Mhz...v praksi od 27.480 do 27.700mhz. Vesel sem, da je skozi čas odplaknil razne "žvižgače" in olarje s tega banda - gsm.
Potem pa so tu še: 45m, 86m, 13m in še kakšen med warci-bandi.

Skratka, monitoriram vse kar se da. CAP Svetilniki, NATO disp. in bojne freq... Kv je velik in zanimiv svet-ponoči.

Ni vse namenjeno tebi, napisal sem še za koga, ki ga to zanima.

Hej, pomembno je da vsi uživamo...

Lep pozdrav
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s56a » 14 Jan 2004, 15:43

S57TDA> Saj kdo pa pravi, da morajo vsi, ki bi radi držali mikrofon v roki postati radioamaterji, če nočejo delati izpitov.

Na izbiro imajo tudi Mobitel, Simobil in Vega :-)
s56a
 

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov