OM POWER - PA

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a s55m » 09 Maj 2006, 21:48

s56oa napisal/-a:
Na 2m je za časa contestov že itak štala. Minuli vikend sem v VHF/UHF/SHF ctestu skorajda napravil več zvez na 70 cm kot na 2m. Posledica delovanja kilovatarjev v neposredni bližini ...


Morda pa bi bilo fajn uvest kak limit ala 400 W, kot v nekaterih deželah. Ali pa registrirat vsak aktiven kos radioamaterske opreme, kot npr. na Irskem, kjer potem ComReg (a la naš APEK) pozorno pogleda reči in zahteva celo certifikate in načrte ter sheme opreme pred izdajo radioamaterskega dovoljenja. :-?

73 de S56OA - Ognjen


Kdo so kilovatarji, ki so te motili?
S čim si delal (oprema)?
Kako boš kontroliral tistih 400W in zakaj 400W moti manj kakor 2KW?
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S57Q » 10 Maj 2006, 06:18

Ogromno je bilo že napisanega na temo kilovatarjev, zgleda, da nekateri niso ničesar prebrali.
Tudi mene zanimajo odgovori na 3 Adijeva vprašanja.
Meni je bil zopet največji QRM s strani "znanega motilca" iz juga. Med tekmovanjem sem slišal njegovo razlago v lokalu, da mu je vse crknilo, da daje postaja ven samo 5 W, motil je pa vseeno. S50C sem imel stalno na drugem VFOju, ker sem jih drugače težko našel na bandu.
Zmeraj se mi pa poraja vprašanje, kako uspejo kilovatarji, ki jih ravno tako motijo, naklofat recimo 590 zvez (S50C) - zavraga, saj jih morajo vendar tudi oni slišat ???
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s56a » 10 Maj 2006, 08:27

S55M> Kako boš kontroliral tistih 400W in zakaj 400W moti manj kakor 2KW?

Mogoce kilovatari ne vedo dovolj o intermodulacijskih produktih? 6 dB manj izhodne moci TX bo znizalo motnje RX za 18 dB. Ena S stopnja TX, tri S stopnje pridobitve na sprejemu. Celicni sistem mobilne telefonije deluje na ta nacin.

S53MV predlaga omejitev na 10 W za radioamaterje, S53WW omenja intermodulacijske produkte 21. reda in ssum TX. Zgodba o motilcu z 5 W se tesko argumentira.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56oa » 10 Maj 2006, 08:37

Okej fantje, eden od kilovatarjev, če se ne motim je bil ravno S55M. No vsaj "škatle je razbijal" v moji postaji, samega RF powerja mu nisem hodil merit in tudi ne bom, ker nisem policaj. :wink:
Hočem le povedat, da imam občutek, da so se tile contesti, še posebej na 2m obsegu malce izrodili. Tehnika se je pač pocenila in kilovataštvo je ratalo doseglivo vsakomur. Se pa strinjam, da se da tudi z 20 in manj W moči tudi špricat. Ampak verjetno precej manj kot pri kilovatarjih z enako do fula našponanimi raznimi mikrofonskimi in kompresorskimi parametri. In če bi se enkrat vsedli in se dogovorili za en smiselen zgornji limit oddajnih moči v tekmovanjih, bi verjetno bilo fajn. Pa še štrom bi se prišparal, pa manj CO2 bi končalo v ozračju. Tako pa gre reč v neka tekmovanja kilovatarjev, ki kakor vem dostikrat gredo tudi v področja illegal power-ja.
Ja vem, da je kul gledat cagar kako skače na cifro 6 kW, samo dajmo vseeno imet malo več pameti. :)

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Odločitev posamezika!?

OdgovorNapisal/-a s57c » 10 Maj 2006, 08:53

Pozdravljeni!

V majskem ZRS UKV tekmovanju sem se odločil, da delam v kategoriji LowPower 25W na 144 MHz in 432 MHz. Postaje, ki sem jih uporabil so bile star "zavržen" IC275E, ki sem ga prav za ta namen poceni kupil od S59V, ki si je zase zaželel lepe novotarije in se tako poslovil od ene zadnjih, še uporabnih postaj za tekmovanja ter še bolj stari mobilni TR851E za 432 MHz.
Za sodelovanje v tej kategoriji sem se odločil, ker sem se želel na "lastni koži" prepričat, če je stvar res takšna, kot jo nekateri prikazujejo!
Za cilj v tekmovanju sem si postavil cca 200QSO/50k pik na 2m in 100QSO/20k pik. Lokacija je povprečno dobra/slaba Lisca vsega 948m ASL. Nekateri si na osnovi rezultatov, ki smo jih v preteklosti dosegli s trdim delom, predstavljajo, da je lokacija zelo dobra, pa se v to tokrat ne bom spuščal.
Na to mojo odločitev ni vplivala zakonodaja, ker mi licenca dovoljuje uporabo 1500W na obeh obsegih. Tudi nesposobnost spraviti skupaj tehniko ni bila vzrok. Za vsak od omenjinih obsegov imam nekaj linernih in sorazmerno dobro delujočih ojačevalnikov z vsaj 10 do 16 dB moči nad sedaj uporabljeno. Gre zgolj za "odločitev posameznika" preizkusiti, če res "BIG GUNi" ne znamo streljati z malimi pištolami.
Meni je ob tej odločitvi bilo takoj jasno, da se ne morem primerjati z resno pripravljenimi in opremljenimi ekipami kot S50C, S59DEM, S55M in morda še katera. Za referenco sem si pogledal lanski rezultat najboljšega in v upanju, da bo tekmoval tudi letos, sem si zadal željene in dosegljive cilje. Nisem jih dosegel v popolnosti (naredil sem manj zvez in več točk od pričakovanega. S tekmovanja sem odšel zadovoljen in potešen.
V tekmovanju nisem imel z motnjami večjih težav kot sem jih pričakoval. Zanimivo je, da sploh ni bilo težav z "BIG GUNi". Pri meni zelo korekten signal S50C, kljub za marsikoga strašni tehniki, čeravno so mi sorazmerno blizu in v vidni razdalji. Nikakršnih problemov z "BIG GUNom" S57Q, ki je dobra dva km zračne razdalje. Sicer pa skoraj nepojmljivo široki signali nekaterih "Low Power" postaj, ki bodo najverjetneje v 25W kategoriji npr. S51WC, S51HQ, S51GF itd.... Ampak se tudi na njih nisem jezil. Se pač trudijo po svojih sposobnostih in znanju. Nekatere sem v tekmovanju celo prijazno opozoril, da imajo modulacijo tako, da sem presenečen, da sploh naredijo kakšno zvezo. Večina je namig pravilno razumela in smo z nekaj obojestranske pripravljenosti zadeve spravili v neke sprejemljive normale. Če bi se vsi skupaj potrudili in poskušali normalno "komunicirati" bi še kdo odšel zadovoljen s tekmovanja. Samo zavedati se moramo, kaj smo vložili v ta hobi in kaj od njega pričakovati.
Tukaj ne gre samo za vlaganje denarja v plastične in za tekmovanja neuporabne postaje. Ta faktor je nekje med zadnjimi. Potrebno je tudi poznavanje tehnike, operaterstva pa tudi socialni faktor drženja in komuniciranja ni zanemarljiv! Kdor se ne zna družiti in komunicirati, ne bo našel rešitve niti v restriktivni zakonodaji. Moje skromno tehnično znanje mi ne omogoča, da bi razumel zakaj nekateri s cenenimi super "avtoradiji "160m-70cm" v skoraj cigaretni škatli ne morejo delat boljše od tistih, ki si znajo naredit npr. uporaben "Javornik". Morda bi kdo znal napisat formulo odvisnosti faktorjev znanja, vloženega časa, entuzijazma, izdelave in sposobnosti uporabe znane in neznane tehnike, ...... in na koncu še morda denarja, ki pa prav sigurno ni med najpomembnejšimi faktorji.....

Tudi meni ni jasno, kako lahko "BIG GUNi" delajo take strašne rezultate in se med sabo ne motijo. Tu je sigurno kakšna nerazumljiva tehnična anomalija! Ali pa je spet kje kdo kaj podkupil!

Nikakor ne razumem kaj bi sploh radi. Ko so nam moč zmanjšali na 750W ste pljuvali čez vodstvo ZRS, da je nesposobno branit naše interese. Sedaj, ko imamo možnost uporabe malo večje moči, bi se pa požrli med sabo in nam je najverjetneje za to spet kriv isti organ!?
A si res tako močno želimo, da bi nam APEK gledal pod prste? A nismo imeli zelo podrobnega popisa tehnike in za vsak kos opreme dovoljenje za uporabo! A sem pravilno razumel, da to potrebujemo! Smo pa res zreli za vrnitev v prejšnje čase. Zakaj smo se pa šli "osamosvajat"!?
Včeraj, na dan obletnice zmage nad fašizmom sva šla z Andrejem, S56ZAB, na Krim in kot kaže dokončno strla sovraga na Krimu in sedaj repetitor RV62 (ex R7) po kakšnem desetletju zopet deluje približno tako, da nas morda ne bo več sram! A koga zanima koliko časa, sredstev in "neznanja", po mnenju nekaterih strašnih "znalcev", sva v to vložila?
Najbrž ne. Saj mi je jasno, da je bolj pomembno iskanje zunanjih virov za lastno nezadovoljstvo. Ta virus se je v tem našem malem slovenskem prostoru tako razširil, da res ne vem če zanj obstaja uspešen protistrup. Morda bi nam "Hej brigade lahko pomagale". Pa si zapojte eno!
Do poslušanja v ZRS junijskem VHF/UHF tekmovanju 2006 - LowPower25W - zanalašč bom delal 25 W(oziroma celo kakšen W manj). Pa se vsi tisti, ki boste imeli večjo ali manjšo moč (na boljši ali slabši lokaciji.. to je tako ali atko zelo relativno) vprašajte kaj je z mano narobe, da sem zadovoljen! Poskušajte si odgovoriti tako, da boste tudi vi zadovoljni. Mene to ne bo bolelo, ker hodim na tekmovanja iz in za lastno veselje in z ljudmi, ki jim je z mano in meni z njimi prijetno in lepo. Včasih mi celo zapaše, da sem sam... treba je pač prisluhnit notranjemu glasu. Težave postane, če je ta notranji glas zloben!
Prijeten dan, dragi HAMi!
Branko, S57C
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

OdgovorNapisal/-a s56oa » 10 Maj 2006, 09:10

Še enkrat, jaz ne iščem "vanjskog neprijatelja". Branko, S57C, pa samo dokazuje, da se da delat tudi z manjšimi močmi in to je bila tudi moja poanta. Ni šla poanta v smer, da se ne da nič narest brez kilovatov, ampak obratno. Še sam imam najraje Alpe Adria tekmovanja, kjer grem lepo na Snežnik in s parimi vati itak poklofamo vse tisto, kar tudi slišimo, torej ne vidim razlogov za enormne moči.

Zakaj sem bil sam gluh v dotičnem tekmovanju tekom minulega vikenda, se da diskutirat. Eden je verjetno ta, da sem bil v veliki bližini najmanj dveh velikih topov. S55M mi je bil dobesedno streljaj daleč in bi si lahko mahala iz hriba na hrib, S59DEM pa tudi ne pretirano dlje.

Poanta, ki jo hočem napisat je, da postanimo radioamaterji in dajmo s svojimi resursi - frekvencami ravnat spoštljivo, ne pa kot nek Radio Tirana, našponan na tri jederske reaktorje za napajanje svojega oddajnika. :)

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s56a » 10 Maj 2006, 10:32

Zemljace, staras se in pocasi gres na QRP za dokazovanje CW operatorskih znanj. Jaz sem to lepo iskoristil in te QRQ naredil na YU1AXY frekvenci. S high-tech S50C sem imel najvec tezav no oni so vseeno nabrali skoraj 600 QSO v 24 urah. KV brontosi to naredimo v treh z manj aluminija.

Tehnologija polprevodnikov je dovolj napredovala, da se postaja od 100 W do 1 GHz lahko naredijo v avtoradio formatu. Edino se zakone fizike ne da prelisiciti in so performanse zaradi presluha okrog 10 dB slabse od 19" standarda. UKV tekmovanja so mali del trga radijskih postaj in zaradi tega so predvidene za uporabo RX predojacevlca na anteni za razliko od dragih KV transverterjev.

LP MMM S56A, N1YU

P.S. Zemljace, sri za srbo-slo!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55m » 10 Maj 2006, 11:05

s56oa napisal/-a:
Zakaj sem bil sam gluh v dotičnem tekmovanju tekom minulega vikenda, se da diskutirat. Eden je verjetno ta, da sem bil v veliki bližini najmanj dveh velikih topov. S55M mi je bil dobesedno streljaj daleč in bi si lahko mahala iz hriba na hrib, S59DEM pa tudi ne pretirano dlje.



73 de S56OA - Ognjen


Še vedno mi nisi odgovoril s čim si delal?
S59DEM je bil meni ravno tako blizu, kakor tebi. Blizu mi je tudi 9A3JH in S50C tudi vidim. Tu je bil tudi S53N pa še kak KW bi se našel, ki ga ti nisi optično videl. Kljub vsem njim se nisem pritoževal nad njihovimi signali, je pa vaš, ko delate s Snežnika preširok za tistih par vatov oddaje.
Branko v svojem prispevku ne piha s teboj v isti rog (kot si ti razlagaš) ampak ti hoče dopovedati nekaj drugega. Če tega ne razumeš ti nismo krivi ne S59DEM ne S55M ne nihče drug...
Gluh si bil pa zato, ker imaš RTX, ki je namenjen Ameriškim prostranstvom in ne Evropski gneči.

P.S.
Za razvoj tehnike bomo NASI predlagali, da v bodoče vesoljske misije odrinejo z zemlje na pedala namesto potratnega raketnega goriva.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56a » 10 Maj 2006, 12:53

Delo na 2 m v dezeli na soncni strani Alp je ratalo vesoljska znanost!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56oa » 10 Maj 2006, 13:13

Moja tehnika je bila FT-857 in 9 elementna Yagi antena na 2m bandu.

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s55m » 10 Maj 2006, 18:56

s56a napisal/-a:Delo na 2 m v dezeli na soncni strani Alp je ratalo vesoljska znanost!


Zate Mario prav gotovo, saj še nisi pogledal čez KV. Vsaj resno ne :)
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56a » 10 Maj 2006, 22:25

Leta 1967 naredil G3ABH na 2 m z Vrsackog brega KN04. Ali lahko pricakujem boljsi QRB? Na 6 m ODX KH6 na rojstni dne 27. 3. 2000. Pravkar poslal 50/144 MHz GS35B QRO v Italijo. WiFi 2,4 GHz deluje. Kaj sse manjka? Mogoce 10 GHz rain-scatter z OE?
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S59W » 11 Maj 2006, 06:44

Mario. Manjka rain scater Qso med OE in YU na 10 GHz. Lani skoraj skompletirana zveza med OE3A in YU1EXY :-))
GL, Tomaž/S59W
S59W
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 13 Okt 2004, 14:44
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s52ly » 11 Maj 2006, 07:03

Živ vsem!

Čestitam vsem na rezulatatih.

Jaz ne bom kaj preveč kompliciral, kajti vedno capljam ali capljamo za drugimi, bi pa samo vprašal to, da mi nekdo objasne naslednje...

Branko pravi, da so ga '' motili '' S51GF, S51HQ... ki so od njega kar nekaj odaljeni in low power (Poznam tehniko, so blizu tega...kar se tiče moči...kaj pa ostalo, ne morem trdit).
Velik del kontesta sem imel obrnjeno anteno čez S51GF proti OK in DL, pa nisem imel nikakršnih problemov, v ozadju je tako S51HQ in S59DEM, s tem da HQ ni delal problemov, DEM pa sem imel po celem bandu. Da bi zavrtel anteno proti njimu...ni govora! Če pa sem jo že, je bil tukaj tudi S59R... Tokrat YU in ostalega dela ni bilo možno delat.

Zakaj je on imel motnje od mojih sosedov, oziroma jaz od njemu bližjih...

Presenetljivo, da sem Branka slišal...veze pa nisva naredila...škoda.
S50C, S55M in S53N so bili za kontest v normalnih okvirjih, zelo lepo.

Razdalje:
S51GF - 5,
S51HQ - 19,
S59DEM - 43 ( za dvemi hribi, ni vidnega dela),
S55M - 56 (bolj odprt od DEM),
S50C - 76,
S59R - 78,
S53N - 10 (zaprt z hribom),

Toliko o tem, pa do naslednjič... ta čas pa malo tako, malo v tehniki, malo na pivo...pa bo!

Mejte se, za S59C napisal Janez - S52LY
s52ly
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 27 Feb 2004, 08:22
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a s56a » 11 Maj 2006, 09:47

S59W napisal/-a:Mario. Manjka rain scater Qso med OE in YU na 10 GHz. Lani skoraj skompletirana zveza med OE3A in YU1EXY :-))


Na YU80F smo naredil samo dva OE na 2 m, 20 S5! Tezko bo, pa sse opremo za 10 GHz bi moral kupiti po S55M nasvetu :oops:
s56a
 

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov