Kako začeti?

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Kako začeti?

OdgovorNapisal/-a S54NT » 24 Mar 2006, 08:33

Živijo vsem. Po petnajstih letih se spet vračam v radioamaterske vrste. Ker se je v tem času precej stvari spremenilo, bi vas prosil vse prekaljene HAM-e, da mi pomagate začeti. Kako naj začnem? V mladih letih sem bil bolj zagret za KV kot pa za UKV področje. Mislim pa,da bi zdaj raje začel z UKV-jem, že zaradi velikosti anten (sosedje). :) Kje in kako dobiti kako postajo, kakšne so cene, kaj mi svetujete? Anteno pa bom absolutno naredil sam, to mi je tudi v izziv. Kje kupujete kable, konektorje in ostalo robo? A ja...pa še ena pomembna zadeva. Kako združujete radioamaterstvo z družino, z delom doma ali pa s svojo YL? :)

Hvala za pomoč, 73!
S54NT
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 22 Mar 2006, 10:13
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a S55DX » 24 Mar 2006, 09:43

Radioamaterstvo ne sme trpeti zaradi službe ali družine! :lol:
73 de Milan, S 5 5 D X
Uporabniški avatar
S55DX
Moderator
 
Prispevkov: 591
Pridružen: 08 Jan 2003, 19:56
Kraj: Jezero (JN75fx)

OdgovorNapisal/-a S54NT » 24 Mar 2006, 10:56

Verjetno si mislil obratno a..? Vsaj HAM spirit tako pravi... :)
S54NT
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 22 Mar 2006, 10:13
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a s55m » 24 Mar 2006, 12:10

TESLA napisal/-a:Verjetno si mislil obratno a..? Vsaj HAM spirit tako pravi... :)


Verjetno je mislil tako, kot je napisal.
Družina vsekakor trpi zaradi hobija (zaradi katerega pa ne?) vendar je na srečo nekaterih radioamaterstvo prišlo v kri pred družino in me je pač družina vzela takšnega kot sem.
Tudi jaz dodajam: Radioamaterska aktivnost ne sme trpeti zaradi družine!
No ja, otroci so včasih izjema :)
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Kako začeti?

OdgovorNapisal/-a s55m » 24 Mar 2006, 12:26

TESLA napisal/-a:Živijo vsem. Po petnajstih letih se spet vračam v radioamaterske vrste. Ker se je v tem času precej stvari spremenilo, bi vas prosil vse prekaljene HAM-e, da mi pomagate začeti. Kako naj začnem? V mladih letih sem bil bolj zagret za KV kot pa za UKV področje. Mislim pa,da bi zdaj raje začel z UKV-jem, že zaradi velikosti anten (sosedje). :) Kje in kako dobiti kako postajo, kakšne so cene, kaj mi svetujete? Anteno pa bom absolutno naredil sam, to mi je tudi v izziv. Kje kupujete kable, konektorje in ostalo robo? A ja...pa še ena pomembna zadeva. Kako združujete radioamaterstvo z družino, z delom doma ali pa s svojo YL? :)

Hvala za pomoč, 73!


Začeti na UKv ali KV bo tvoja subjektivna odločitev. Vse ima svoje pluse in minuse dobra antena za 2m je lahko daljša od dobre antene za 28MHz :)

Postaje ponavadi iščeš po oglasih za mnenje o njih pa vprašaša kakega prekaljenega mačka. Odvisno od tega, kaj bi počel (kontest, digital modes, Dx-ing, local chat, itd) je potem smiselno nabavljati opremo. Če bil rad prisoten povsod, nikjer pa z optimalno opremo, so ti na voljo razni "all inclusive" primopredajniki tipa TS-2000 ,FT-847, IC706,FT-857,FT-817,FT-897 itd .ki "šibajo od 1,8MHz do 432MHz (ali celo 1296MHz). Če bi rad delal le na KV in to optimalno potem imaš na voljo v zmernem cenovnem razredu TS-850 ali Ft-1000MP. Če bi rad bil super na 2m si omisliš IC-275H ali celo prej omenjeni ft1000mp s transverterjem (Javornik ali dražji DB6NT). Če bi rad skakal le po repetitorjih z ročno postajo jih je na voljo "mali milijon" v mono-duo-trio ali quadriband varijanti. Cene so v razponu od 200-2000 EUR odvisno od tega, kaj želiš.
Kje nabavljamo opremo? Z vseh vetrov in v glavnem preko interneta, ker so domači prodajalci nesramno dragi v primerjavi z EU (USA še cenejši ampak shipping in DDV + eventuelna carina običajno pokrije razliko).
Sam sem nekaj kupoval tukaj http://www.difona.de/shopindex.php?&ID=1&language=en običajno pa brskam po www.ebay.com kjer je sicer potrebno veliko previdnosti.
In meni še najbolj všeč varianta: Za kable konektorje in podobno drobnarijo vsako leto obiščem sejem FN http://www.hamradio-friedrichshafen.de/html/en/index.php.

Moja YL je že vsega hudega vajena, od dvigovanja Yagi monstrumov, do nošenja hrane na contest lokacijo. Otroci definitivno ne bodo HAM-i, ker imajo dovolj moje odsotnosti, tako, da lahko rečem, da bi v primeru spora odhajali od hiše v obratnem vrstnem redu kot v prihodu. :evil:
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov