Obnovitev licence

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Obnovitev licence

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 09 Jan 2003, 15:14

Zanima me, kako je z obnovitvijo HAMlicence; zaradi odhoda na študij sem (seveda) nehal plačevati članarino. Sedaj sm spet doma in me zanima, kako naj pridem zopet do mojega znaka. Ali mi je s tem, ko sem nehal plačevati članarino propadlo tudi dovoljenje za uporabo postaje? Ali je npr. možno, da nadalje plačujem članarino samo Zvezi in se ne včlanim v noben klub.

Mi lahko kdo prosim pove kaj več o tem.

73 de ex s56swa
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s51sk » 09 Jan 2003, 15:23

Članstvo v enem od klubov je obvezno, saj po predpisih ni možno članstvo fizične osebe v ZRS (Člani so samo radioklubi). Za vse informacije pa pokliči Arčija na ZRS, ti bo vse lepo povedal. Obnovitev znaka ni noben problem.
Uporabniški avatar
s51sk
 
Prispevkov: 152
Pridružen: 23 Apr 2002, 09:05
Kraj: Ribnica

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 09 Jan 2003, 15:28

tnx
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Elbarto » 10 Jan 2003, 13:52

Halo...kaj se vam meša??Znaka ti ne da ZRS, ampak ministrstvo za telekomunikacije in kaj vem kaj vse. Član pa ne rabiš biti ničesar, niti kluba, niti ne plačati kotizacije zvezi.
Sicer ti pa piše na vrhu lista "dovoljenje za uporabo radijske postaje". Torej če imaš dovoljenje, s štemplom, druga ne rabiš
Elbarto
 

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 10 Jan 2003, 14:57

Zakaj pa me potem ni več c callbooku zrs; poleg tega pa, kako je potem s QSL karticami.
73
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 10 Jan 2003, 15:03

Torej clanstvo v klubu ni obvezno!!!! TO JE DEJSTVO!!!

Za clanstvo v ZRS pa nisem sigurn!

Kar se pa teice znaka, znak velja dokler velja radijsko dovoljenje, le ta ti tudi omogoca uporabo radioamaterskih postaj.

Seveda pa ker nisi clan kluba pac ne dobivas kartic kar tudi pomeni da ni tekmovanj!!!
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

ZNAK DA ali NE

OdgovorNapisal/-a S54U » 10 Jan 2003, 15:13

Hojla

Zadeva stoji nekako takole:

1. Samo član ZRS ne moreš biti, temveč si član KLUBA, ki je včlanjen v ZRS. Torej ti pripada tako QSL biro :D , CQ ZRS,...

2. Na ZRS zaprosiš za obnovitev dovoljenja v kolikor ti je poteklo. V tem primeru nisi včlanjen v noben KLUB in s tem tudi nisi član ZRS. Torej nimaš papirnatega CQ ZRS in nimaš QSL biroja :cry: ,..... Tekmovanja pa vseeno ostanejo!!!

JE ZADEVA KAJ BOLJ JASNA???

73, Samo
S54U
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 22 Dec 2002, 21:17
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 10 Jan 2003, 16:33

Torej sem si vsaj priblizno prav zapomnil!
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

Callbook in clanstvo ZRS

OdgovorNapisal/-a S51QA » 11 Jan 2003, 09:25

Castro napisal/-a:Zakaj pa me potem ni več c callbooku zrs; poleg tega pa, kako je potem s QSL karticami.
73


Objava v Callbook-u je ena od stvari ki so pogojene s članstvom v ZRS. Enako je s QSL birojem!

Hmm, ali obstaja še kaj drugega v zvezi s članstvom???

GL de Bojan, S51QA
S51QA
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 11 Avg 2002, 13:02

OdgovorNapisal/-a s51sk » 11 Jan 2003, 17:14

Moram bolj jasno napisati odgovor.

- Dovoljenje za uporabo radijske postaje ti izda "država" - ustrezno ministrstvo in ti velja do datuma veljavnosti. Torej ti država dovoli uporabljati radijsko postajo v skladu z veljavnimi predpisi. Vloga ZRS pri tem je le v tem, da ti samemu ni treba urejevati papirjev na ministrstvu. (lažja pot).
- Če želiš uporabljati QSL biro, dobivati časopis CQ, biti v Callbook-u ZRS-a pač moraš to nekako "plačati". Obstajata dve varianti: Včlaniš se v nek RK in s tem plačaš članarino RK-u, kateri odvede članarino ZRS-u. Obstajajo pa tudi primeri, ko posameznik noče biti član nekega RK-a, vendar vseeno poravna obveznost do ZRS-a. Taki posamezniki obstajajo in se posebej vodijo v evidenci ZRS-a. Bonitete ZRS-a jim tako ostanejo.

Mislim, da obstajajo tudi RK-i, ki nimajo članarine (pri tem mislim lastne članarine do kluba, do ZRS pa jo morajo vseeno nakazati, ali pa jo nakaže član sam).
Uporabniški avatar
s51sk
 
Prispevkov: 152
Pridružen: 23 Apr 2002, 09:05
Kraj: Ribnica

Re: Callbook in clanstvo ZRS

OdgovorNapisal/-a s56a » 11 Jan 2003, 23:22

Objava v Callbook-u je ena od stvari ki so pogojene s članstvom v ZRS. Enako je s QSL birojem!

Hmm, ali obstaja še kaj drugega v zvezi s članstvom???

GL de Bojan, S51QA[/quote]

Kje bi lahko pogledal seznam vseh S5 radioamaterskih pozivnih znakov?

Za ZDA vem, FCC strani. WWW.ATRP.SI?

73 de Mario, S56A - najvecja ZRS Alfa :-)
s56a
 

OdgovorNapisal/-a Elbarto » 12 Jan 2003, 17:58

Evidenco bi lahko (morala) imela ZRS. Vprašanje pa je, če zna sekretar (hoče) to tudi objaviti. Po moje noče. Pa bi moral, ker kao ZRS skrbi za izdajo dovoljenj za uporabo radijske postaje. Se pravi evidenca izdanih dovoljenj bi zadeve razjasnila.
Elbarto
 

OdgovorNapisal/-a S54U » 13 Jan 2003, 17:33

Obstajajo pa tudi primeri, ko posameznik noče biti član nekega RK-a, vendar vseeno poravna obveznost do ZRS-a. Taki posamezniki obstajajo in se posebej vodijo v evidenci ZRS-a. Bonitete ZRS-a jim tako ostanejo.

*** V tem primeru, kot je meni znano, tak član dobi dopis v katerem je pozvan, da se mora včlaniti v nek RK (ali ima ta RK članarino pač ni važno!!!) Da, pa bi na ta način bil član ZRS in nobenega kluba pa dolgoročno ni možno!!!

Mislim, da obstajajo tudi RK-i, ki nimajo članarine (pri tem mislim lastne članarine do kluba, do ZRS pa jo morajo vseeno nakazati, ali pa jo nakaže član sam)
*** To drži!!! (Članarina je pa v veliki meri odvisna tudi od premoženja kluba - določene stvari je potrebno vzdrževati....)
S54U
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 22 Dec 2002, 21:17
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a s56a » 14 Jan 2003, 17:29

[quote="S57KAA"]Obstajajo pa tudi primeri, ko posameznik noče biti član nekega RK-a, vendar vseeno poravna obveznost do ZRS-a. Taki posamezniki obstajajo in se posebej vodijo v evidenci ZRS-a. Bonitete ZRS-a jim tako ostanejo.

*** V tem primeru, kot je meni znano, tak član dobi dopis v katerem je pozvan, da se mora včlaniti v nek RK (ali ima ta RK članarino pač ni važno!!!) Da, pa bi na ta način bil član ZRS in nobenega kluba pa dolgoročno ni možno!!!
[/quote]

Res ni, vsako leto treba se enkrat placati clanarino ZRS :-)

LP MMIII S56A
s56a
 

Zakaj bi bil član RK

OdgovorNapisal/-a Gost » 15 Jan 2003, 06:12

Pozdravljeni!

Kar sem uspel prebrati do sedaj nakazuje vse v eno smer....kot da je biti član ZRS in kateregakoli RK težava in problem za radioamaterja.
hmmmm
Zdi se mi, da ste malo zašli s prvotne ideje zakaj obstaja Zveza radioamaterjev Slovenije in Radioklubi. Brez njih bi radioamaterji v Sloveniji imelo kar precej frekvenc manj in uporaba le teh bi bila lahko kot na hrvaškem plačljiva, ne pa zastonj kot jo imamo sedaj.

quote: Evidenco bi lahko (morala) imela ZRS. Vprašanje pa je, če zna sekretar (hoče) to tudi objaviti. Po moje noče ; prosim vas no....
udrihat po sekretarju preko nika na internetu je lahko, če nobeden ne ve kdo je za njim.
Callbook je stvar ZRS, kdor ni član pač ni v njem...to je jasno kot solza.

Evidenco aktivnih znakov dobiš na www.hamradio.si, za neaktivne pa na ZRS-ju če se ne motim (redka društva nudijo pogled članstva, ki ni plačalo članarine)

Trenutna zakonodaja: zakon o telekomunikacijah 35. člen

(5) Za uporabo radijskih frekvenc, ki so z razporeditvijo radiofrekvenčnih pasov v Republiki Sloveniji namenjene za obrambo, varnost, zaščito in reševanje ter radioamatersko dejavnost, se pristojbina ne plačuje.

Torej naj bi se pristojbina ne plačevala. Vendar se mi zdi smiselno, da se za pravice radioamaterjev zavzema neka krovna organizacije, kot je ZRS, saj s svojim delovnjem ščiti pravice radioamaterjev in poskuša lobirati in pridobivati večje ugodnosti za člane. Organizacija kot taka pa potrebuje kapital za delovanje-tukaj torej pristojbina, ki jo pobira ZRS. Ta vsebuje stroške ZRS, izdaja CQ in QSL biroja.
Spet bodo nekateri skeptiki začeli...zakaj moram biti član RK ? S to ureditvijo im ZRS kot taka manj administrativnih stroškov in posledično je bolj učinkovita, kot če bi od vsakega člana posebej pobirala članarino.

Aja še višina članarine v zrs...Nekateri mislijo, da je previsoka...hmmmm če le pomislijo, koliko qsl kartic so dobili prek nje in koliko denarja so samo pri pošti pridobili.....potem ni potrebno naštevat; poleg tega je CQ lepa revija z marsikatero zanimivo informacijo o delovanju ham v S5 - ki jih drugače ne bi dobili, tako da splošno znanje zahteva, da jo vsake tolko prelistate da spoznate delovanje ham-ov v Sloveniji.

Mislim, da sem dovolj napisal o problemih in mojih pogledih ;)

Za vse, ki bi pa radi bili sami in ne bi spadali pod okrije ZRS pa samo eno stvar v razmislek....če ne bi obstajala ZRS....a bi lahko oddaljali na frekvencah kjer oddajate sedaj in ali bi sploh postali Ham-i brez zrs in radioklubov ????

hvala za vaš čas.. ;) vem, da sem bil dolg, vendar me tema močno zanima
LP
Boštjan S56WTT
Gost
 

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov