KV, CB, HAM ?

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

KV, CB, HAM ?

OdgovorNapisal/-a cyruss » 18 Dec 2005, 23:22

Najprej en lep pozdrav vsem skupaj! Že nekaj časa spremljam razne debate in polemike okoli radioamaterstva v Sloveniji! Zanima me namreč kakšna je razlika med CB-jaši in radiomaterji, kaj je KV in kaj HAM... Zanima me, če je kje kakšna dobra dušica, ki mi je to pripravljena malo pokazati in razložiti kako zadeva deluje v praksi? Imam prijatelja, ki se s tem ukvarja že več let, vendar preprosto ne najde časa za kaj takega. P.S: se opravičujem če sem zgrešil forum... :lol:

LP
cyruss
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 Dec 2005, 22:55
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a s56al » 19 Dec 2005, 08:05

Živijo Cyruss,

Na kratko, radioamaterji so osebe, ki se ljubiteljsko ukvarjajo z radijsko tehniko. Sem sodi gradnja naprav, vzpostavljanje radijskih zvez, lov na lisico (iskanje skritih odddajnikov) in še vrsta drugih spremljajočih dejavnosti. CB-jaši so skupina pretežno radioamaterjev, ki za vzpostavljanje radijskih zvez uporabljajo frekvenčni obseg 27MHz, kjer je s precej omejeno močjo in načini dela dovoljeno vzpostavljanje zvez vsem občanom (CB = City Band) brez posebnega dovoljenja. CB radijske postaje so precej priljubljene tudi med vozniki tovornjakov. Za vzpostavljanje zvez na običajnih radioamaterskih obsegih je sicer treba dokazati poznavanje zahtevanih znanj z opravljanjem izpita.

HAM je "nadimek", ki pomeni radioamaterja ali radioamaterstvo. KV je okrajšava za kratki val, to je frekvenčno območje 3 do 30 MHz.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 19 Dec 2005, 14:37

CB = Citizens Band in ne Mestni Opseg :-)

Na kaksnih 100 km nad Zemljo so naelektrizirani sloji elektronov poimenovani ionosfera, ki odbijajo kratke radijske valove in to radioamaterje zanima. Vcasih zgradijo naprave tudi za druge frekvence :-) CB so frekvencno omejeni!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57ln » 19 Dec 2005, 17:35

Treba je omeniti tudi pomembno dejstvo, da smemo radioamaterji sami sestavljati in razvijati svoje naprave, česar s CB postajami sploh ne smeš početi. Prav tako ni nobenih omejitev glede modulacije: če te je volja, lahko uporabiš morzejevo kodo, SSB, FM pa tudi čisto digitalne načine - lahko si tudi izmisliš kaj popolnoma novega. Radioamaterski obsegi se nahajajo po celotnem radijskem spektru, od približno 1 MHz na spodnji strani do gigaherčnih območij na zgornji in se med seboj zelo razlikujejo po lastnostih.
73, Andrej
s57ln
LEA Admin
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 04 Mar 2005, 20:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s55m » 19 Dec 2005, 20:14

s56a napisal/-a:
......CB so frekvencno omejeni!


Hvala, ker si bil skromen! :lol:
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56a » 19 Dec 2005, 22:14

Se posebaj skromen pri spodnji meji od 137 kHz!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55m » 20 Dec 2005, 11:18

Mario, citiral sem tebe, ne naslednjega! :o
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S57S » 20 Dec 2005, 13:34

Spodnja frekvenčna meja je pri pravih radioamaterjih še nižja in je
nekje med 100 in 800 Hz, odvisno od vsebine pogovora.
Seveda v takšnih primerih ne oddajamo s pomočjo
antenskih sistemov, tudi lokacijo tedaj radi zamenjamo. Le-ta
se po novem imenuje ''za šankom''.

To pomeni, da se radioamaterji poleg vsega zgoraj naštetega tudi
radi srečujemo. Tem za pogovor pač nikoli ne zmanjka.

Dobrodošel ...

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a PrimozF » 20 Apr 2006, 06:34

Pozdrav vsem!
Da ne bom brezveze odpiral nove teme bom vprašal kar tukaj.
Pred leti (1996) sem naredil izpit za III. klaso in takrat sem se tudi včlanil v klub za eno leto. Postaje nisem nikoli imel. Takrat sem dobil tudi svoj klicni znak.
Po enem letu nisem več plačeval članarine in tako je ostalo do sedaj.

Zanima me, če ti klicni znak ostane, ali moraš po tolikšnem času spet zaprositi zanj ?

Študiram pa tudi, da bi se včlanil v kak klub in da bi si kupil kakšno ročno postajo.
PrimozF
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 19 Apr 2006, 18:44
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a s55z » 20 Apr 2006, 06:49

Zdravo Primož,

Če imaš klicni znak od leta 1996 ga lahko takoj uporabljaš ne glede, ali si plačal članarino, ali ne. Običajno velja licenca 10 let, torej bo dobro, da to letos urediš, še posebno, ker je sedaj enoten A-razred za vse radioamaterje (razen novincev z N-razredom).

Več informacij lahko najdeš tudi na Uradnem ZRS portalu (za dostop do informacij se moraš registrirati - seveda brezplačno) na naslovu www.hamradio.si.

Dobrodošel nazaj in spremeni uporabniško ime v obliko klicnega znaka, tako kot se za radioamaterja spodobi (v zgornjem menuju Tvoj profil)...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57BIG » 25 Apr 2006, 11:37

Po opravljenem izpitu in pridobitvi licence,
članstvo v klubu ni "zakonsko- pravna" obveznost.
Edina stvar, ki jo zakon zahteva, je posedovanje
t. im. "CEPT" dovoljenja, saj stara radijska dovoljenja
niso več veljavna.
Več o tem je možno najti na straneh:
http://www.apek.si
oziroma natančneje:
http://www.apek.si/3tel/1tel-4.html
Ali pa preko spodnjega naslova kontaktirati
profesionalca, zadolženega za te zadeve.
Ime te osebe sem na žalost pozabil, vendar so zaposleni
na tem ministrstvu zelo ekspeditivno, informativno in
prijazno odgovarjali na vprašanja poslana preko
e-pošte in povezana z problemi okoli izdaje radijskih dovoljenj:

e-naslov: info.box@apek.si

Lepi dan,
vsaki dan.






PrimozF napisal/-a:Pozdrav vsem!
Da ne bom brezveze odpiral nove teme bom vprašal kar tukaj.
Pred leti (1996) sem naredil izpit za III. klaso in takrat sem se tudi včlanil v klub za eno leto. Postaje nisem nikoli imel. Takrat sem dobil tudi svoj klicni znak.
Po enem letu nisem več plačeval članarine in tako je ostalo do sedaj.

Zanima me, če ti klicni znak ostane, ali moraš po tolikšnem času spet zaprositi zanj ?

Študiram pa tudi, da bi se včlanil v kak klub in da bi si kupil kakšno ročno postajo.
BIG is beautiful, SMALL is expensive.
73 de S57BIG
S57BIG
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 08 Okt 2003, 11:45
Kraj: Maribor


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov