Povratek med aktivne radioamaterje

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Povratek med aktivne radioamaterje

OdgovorNapisal/-a S50JA » 12 Dec 2005, 00:32

Pozdrav vsem na forumu!

Ta post sem obesil na forum predvsem iz dveh razlogov.
Najprej zato, da vas po skoraj 10 letih radijskega molka lepo pozdravim in drugič zato, da vas prosim za pomoč.

V tem desetletju se je marsijka spremenilo, tudi (ali predvsem) to, da smo nekdanji III.-klategorniki postali A-razred. In seveda večine tistih, ki so bili v 90-tih na bandu, ni več nikjer slišati. Ostali pa so pravi radioamterji. Zato sem prepričan, da mi pomoči ne boste odrekli.

No, naj bo dovolj uvoda. Preidimo k stvari.
Ko takole prebiram forum, moram priznat, da se z neketerimi izmed vas strinjam (glej temo: Kam tone ham hobby). Tudi sam se manreč generacija tistih, ki so še rosno mladi naredili izpit za III. kategorijo. To je bilo še v času, ko ni bilo mobilnih telefonov. Delo na KV-ju nam še ni bilo dovoljeno, zato se iz tistega časa lahko pohvalim z nekaj sodelovanji na S5 maratonih in nekaj DX-si na 2m SSB. (ter veliko čvekanja kar tja v en dan, ki je zdaj bolj v domeni mobilnih telefonov - hvala bogu!). Medtem je tudi tehnika napredovala...

Zaradi kasnejših študijskih obveznosti, drugih interesov, selitve itd., sem radioamaterstvo povsem opustil, zdaj pa si želim ponovnega povratka.
Vendar sem se soočil s kar nekaj "težavami". Ugotovil sem, da je moje znanje o radioamaterskih vsebinah nekoliko splahnelo. Zato sem si že kupil zadnjo izdajo Priročnika za radioamaterje. Vsekakor dobrodošla pomoč. Druga težave pa je delo na KV. Zaradi popolne neiskušensoti na tem področju, bo tu potrebnega več napora za pridobitev znanja, prave opreme... Razmišljal sem že o vnovičnem obiskovanju tečaja, čisto tako, da obnovim staro znanje in pridobim novo. Imate morda še kakšen predlog?

Upam, da do moje "nevednosti" ne boste preveč kritični. Opazil sem namreč, da nekateri niste ravno najbolj zadovoljni z znanjem nekdanjih tročrkovnikov (ki so čez noč postali enočrkovniki). Pustimo ob strani smiselnost določb nove zakonodaja. Sam menim, da je za kvalitetno delo potrebno kavlitetno znanje. Zato se tudi obračam na vas. Prav tako se mi zdi, da so skrbi o zasičenju KV valov z neizobraženimi radioamaterji pretirane. Pravi radiomamter po mojem njenju upošteva ham spirit in dobro prakso dela. Zato tudi sam ne mislim "svinjati" po bandu, dokler ne bom pridobil zadostnega znanja in bom vanj prepričan (do takrat tudi znaka ne mislim menjati ).

Zato bom vesel vsakega vašega predloga, nasveta, mnenja. Predvsem pa se veselim kaksne zveze na radijskih valovih.

Hvala za pomoč in še enkrat lepo pozdravljeni.

Janez


P.S.: Nihče ni učen padel na svet. Vsak je enkrat na začetku, a se lahko nauči vsega, če le hoče! Ni res?
73 de Janez S50JA
(ex S56LAI)
JN76DI
S50JA
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Dec 2005, 13:56
Kraj: Križe

OdgovorNapisal/-a s56al » 12 Dec 2005, 07:50

Pozdravljen Janez,

Veliko si že naredil z nakupom priročnika. Predpostavljam, da si ga že, če še ne, pa da ga boš prebral. Za naprej bi bila najenostavnejša pot kratek uvajalni "šnelkurz" izkušenega radioamaterja, prav tako pa se lahko tudi sam uvedeš s poslušanjem zvez na KV obsegu. Probaš prvo zvezo s kako S5 postajo in potem je led prebit... Vsi delamo napake, tudi ti jih boš, na začetku več, kasneje manj, vendar pa z dobro voljo in strpnostjo se vse reši... Če se bo na bandu kdo zaradi kakega spodrsljaja usajal, boš takoj vedel, da je "kmet" (ne po poklicu) in ga preprosto ignoriraj.

Kar je res pomembno, je, da se strogo držiš frekvenčnih obsegov, v katerih smemo radioamaterji oddajati, koristno in fer do drugih radioamaterjev pa je tudi, da se držiš delitve frekvenc za posamezne vrste dela znotraj radioamaterskih obsegov.

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S55WT » 12 Dec 2005, 08:13

Pozdravljen Janez,

vsi imamo v radioamaterstvu svoja bolj ali manj aktivna leta. Jaz sem v času srednje šole v Mariboru opravil izpit iz takratne C in D kategorije, pa potem dejansko skoraj deset let nisem delal nič. Začel sem zopet preko konstruktorstva, ki mi še sedaj pobere največ časa v radioamaterstvu. Pač, vsak ima v tem hobiju svoje veselje. Jaz sem si napravil CW postajico za 3,5MHz, ki je bila nekakšna izvedenka, ali kopija tistega, kar je prodajal ZRS v kit kompletu in z njo napravil par zvez. Dejansko sem pa malo bolj resno začel šele, ko sem vspostavil stik z lokalnimi radioamaterji.
Enako bi predlagal tudi tebi, napiši iz katerega kraja si, pa se bo sigurno našel kdo, ki ti bo svetoval, na kateri klub, oziroma na koga se lahko obrneš. Priročnik je prava stvar, več pa ti bo lahko pomagal kak radioamater, ki ti bo ob prvih zvezah stal ob strani.
Obisk tečaja bi bil seveda dobrodošel, vendar je na žalost zelo malo radioklubov, ki ga organizira.

Uspešen povratek in upam da se kaj slišimo.

Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

vrnitev

OdgovorNapisal/-a S53U » 12 Dec 2005, 10:43

Pozdravljen Janez!

Sam sem se vrnil lani po 15 letih suše in neaktivnosti v radioamaterstvu, zato vem kakšen šok je to. Veliko dela in samoizobraževanja te čaka. Sam sem se vključil v radioklub, kjer mi kolegi dosti pomagajo, hkrati pa večkrat obiščem prijatla-izkušenega radioamaterja, ki mi svetuje oz. nemalokrat česa nauči. Do zdaj sem že naredil preko 3.000 zvez (večina v CW-klofanja verjetno sploh ne moreš pozabiti!!!) in 187 držav. Želim ti veliko uspeha in predvsem užitkov v hobiju.
73 de S53U (exS53QD), Branko.
S53U
 
Prispevkov: 66
Pridružen: 13 Nov 2003, 12:59
Kraj: Janžev vrh

OdgovorNapisal/-a S50JA » 12 Dec 2005, 11:24

Hvala vsem trem za odgovor. Vsekakor me čaka kar nekaj dela, a ni panike. Vse se da nadoknadit, verjetno pa bo res najbolje najti izkušenega radioamaterja v moji bližini (praksa).

Torej, ali kdo od vas živi (oziroma poznate koga, ki živi) na lokatorju JN76DI - Tržič ali pa v Kranju s širšo okolico. Konec koncev lahko tudi v Ljubljani, saj sem zaradi službenih obveznosti vsak dan v prestolnici.

Tudi glede radioklubov nisem ravno na tekočem. Moj matični klub, nekdanji S59DZC je že dolgo tega propadel, za druge delujoče na Gorenjskem pa ne vem. Imata kakšno informacijo?

Janez
73 de Janez S50JA
(ex S56LAI)
JN76DI
S50JA
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Dec 2005, 13:56
Kraj: Križe

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 12 Dec 2005, 13:16

Glede izbire radiokluba je sledeče:
V lj: radioklub ljubljana, slovenija,...

Predlagam da si poiščeš sebi najbljižjega. Probaj začeti na www.zrs.si
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Dec 2005, 13:28

S56LAI napisal/-a:Hvala vsem trem za odgovor. Vsekakor me čaka kar nekaj dela, a ni panike. Vse se da nadoknadit, verjetno pa bo res najbolje najti izkušenega radioamaterja v moji bližini (praksa).

Torej, ali kdo od vas živi (oziroma poznate koga, ki živi) na lokatorju JN76DI - Tržič ali pa v Kranju s širšo okolico. Konec koncev lahko tudi v Ljubljani, saj sem zaradi službenih obveznosti vsak dan v prestolnici.

Tudi glede radioklubov nisem ravno na tekočem. Moj matični klub, nekdanji S59DZC je že dolgo tega propadel, za druge delujoče na Gorenjskem pa ne vem. Imata kakšno informacijo?

Janez


Janez, dobrodošel nazaj v naših vrstah! Največ se boš naučil skozi prakso (in vsak pravi radioamater ti bo pri tem z veseljem pomagal). V Tržiču živi David Fister, S51MM, žal njegovega naslova ne vem, ga pa morda najdeš v imeniku. Od Tržiča je do Škofje Loke, bojim se, predaleč, je pa tam kopica aktivnih radioamaterjev, ki bi ti z veseljem priskočili na pomoč. Klub imajo v bivši vojašnici, zbirajo se pa, če se ne motim, ob torkih zvečer. Morda bi ti bilo pa bliže do Radovljice, tudi tam so kar aktivni.

73 & srečno!
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a S57D » 12 Dec 2005, 18:35

Živjo Janez!

David je moj zelo dober prijatelj. Njegov naslov je:

David Fister, S51MM
Pot na polje 3
4290 Tržič

Žal zadnje čase ni aktiven na ham področju, saj je KV postajo prodal in se sedaj ukvarja z drugimi stvarmi. Trenutno ima samo ročno UKV postajo.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

OdgovorNapisal/-a S57XX » 12 Dec 2005, 20:16

s57ad napisal/-a: ... Od Tržiča je do Škofje Loke, bojim se, predaleč, je pa tam kopica aktivnih radioamaterjev, ki bi ti z veseljem priskočili na pomoč. Klub imajo v bivši vojašnici, zbirajo se pa, če se ne motim, ob torkih zvečer. Morda bi ti bilo pa bliže do Radovljice, tudi tam so kar aktivni ...


Alo!

V Loki se v glavnem dobivamo ob ponedeljkih, po osmi uri. Klub bližje tržiču je v Lescah, kako je z njihovo aktivnostjo v zadnjem času pa ne vem. Janez, če se želiš oglasiti v Loki se lahko zmenimo tudi za kak drug dan. Lahko mi pošlješ PM tule gor in se dogovorimo.


Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S50JA » 12 Dec 2005, 21:53

Davida tudi jaz dobro poznam. V času, ko je iz UKv-ja prešel na KV sem celo kupil njegovo UKV postajo. Vem pa, da zadnje čase ni več aktiven na bandu - zdaj se bolj ukvarja z računalništvom.

Jure Hvala za povabilo. Z veseljem se bom oglasi. Ti sporočim kdaj. Tako ali tako bom potreboval posvet o nakupu KV opreme, saj sem glede te povsem bos. Pa tudi kakšen nasvet za delo na KV-ju bom potreboval. Obvezno.

Hvala vsem za pomoč in vspodbudo.

Mogoče kdo ve koliko so aktivni v Lescah in kdo?

73

Janez
73 de Janez S50JA
(ex S56LAI)
JN76DI
S50JA
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Dec 2005, 13:56
Kraj: Križe

povratniki ...

OdgovorNapisal/-a s51fu » 19 Dec 2005, 17:37

Ali je ze kaj novih uspehov Janez?
Kaj bos pa delal na KV, CW ali SSB ?
Ali te lotanje tudi kaj privlaci,
imas kaj izkusenj s HAM samogradnjami?
gl, DD+
Uporabniški avatar
s51fu
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: LJ


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron